Күні:15.01.2018
Сынып:
5
|
Қатысқандар саны:
27
Қатыспағандар саны:
1
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ондық бөлшектерді оқу және
жазу..
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
5.1.1.13
ондық бөлшек ұғымын
меңгеру;
5.5.2.5
ондық бөлшектерді оқу және
жазу;
5.1.1.14
ондық бөлшек түрінде
жазылған сандардың теңдігін түсіну, мысалы, 1,3 және
1,30;
5.1.2.25
бөлшектерді бір жазылу түрінен
басқа жазылу түріне
ауыстыру
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Ондық бөлшектерді оқу, жазу тақырыбын
тиянақтау, білімдерін тексеру, есеп шығару арқылы ойлау
қабілеттерін дамыту, пәнге деген қызығушылықтарын
аттыру
|
Жетістік
критерийлері
|
Ондық бөлшектер
ұғымын енгізу, ондық бөлшектерді оқуға және жаза білуге жағдай
жасау;
тақырып мазмұнын өздігінен
ізденіп, топ жұмысына белсене араласып, өзін өзі реттеуді
қалыптастырады;
оқушылар алған білімдерін
тиянақтауға, пысықтауға, өздіктерінен жұмыс жасай білуге
үйренеді;
есеп шығару, салыстыру, талдай
білу дағдылары қалыптасады;
Координаталық сәуленің бойында
нүктелерді кескіндеуді
үйренеді
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Сурет
өнер
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Аудиожазба ,
таныстырылым.
|
Тілдік
құзыреттілік
|
Табиғатқа саяхат.
.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
5
минут
|
Графикалық
диктант: ____-
иә, —
жоқ
-
Өзара тең бөліктер үлес деп
аталады.
-
бөлшектері қысқарылмайтын
бөлшектер.
-
Бөлшек сызығының астында бөлшектің алымы
жазылады
-
15
минут сағаттың
бөлігі
-
Дұрыс бөлшек координаталық сәуледе 1 санының оң
жағында орналасады.
|
Шаттық
шебері
|
Сабақтың
ортасы
8
минут
|
Ондық бөлшектің
бөлшек бөлігінің цифрлары ондық
таңбалар деп
аталады.
Мысалы: 5,128,
мұндағы 1, 2, 8 цифрлары –ондық
таңбалары
Жай бөлшекті ондық
бөлшек түрінде жазуға
болады.
Мысалы:
Ондық бөлшектерді
жазыңдар: 1) бір бүтін оннан екі; 2) үш бүтін жүзден жетпіс бес; 3)
тоғыз бүтін мыңнан он сегіз; 4) алты бүтін он мыңнан жеті жүз
сегіз.
I топ. жай бөлшектерінен ондық бөлшекке
айналатынын; II топ. ондық бөлшекке айналмайтындарын теріп
жазыңдар. III топ. ондық бөлшекке айналатын 2 жай
бөлшек, ондық бөлшекке айналмайтын 2 жай бөлшекке мысал
келтіріңдер. 1) Бөлімдерінің жай көбейткіштерге
жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқа жай көбейткіштер болмайтын
қысқартылмайтын жай бөлшектер ондық бөлшекпен
жазылады. 2) Бөлімдерінің жай көбейткіштерге
жіктелуінде 2 және 5 сандарынан басқада жай көбейткіштер болатын
қысқартылмайтын жай бөлшектер ондық бөлшекке
айналмайды. I топ бөлшектерінің бөлімін 10санына; II топ
бөлшектерінің бөлімін
100санына;.
Есеп
№ 939, 940 (Жұбыңды
тап)
Жауаптары:
Есеп № 943 (Адасқан
сандарды тап)
Ондық бөлшекке
айналатындар Ондық бөлшекке
айналмайтындар
|
Таныстырылым, оқулықпен
жұмыс
|
Сергіту
сәті
1
минут
|
Орнымыздан
тұрамыз,
Алақанды
ұрамыз.
Бiр отырып, бiр
тұрып,
Тез
шынығып шығамыз.
|
Сергіту сәтіне арналған
жинақ
|
Аяқталуы
16
минут
Қызықты
тапсырма
8
минут
|
I топ. Сандарды ондық бөлшек түрінде
жаз:
II топ. Ондық бөлшекті жай бөлшек түрінде
жаз: 0,5; 1,6; 0,37;
51,007; III топ. Ондық бөлшектерді
жаз: 1) бір бүтін оннан
екі; 2) үш бүтін жүзден жетпіс
бес; 3) тоғыз бүтін мыңнан он
сегіз; 4) он алты бүтін он мыңнан
төрт.
Математикалық
диктант
-
Бөлімдері 10, 100, 1000 және
т.с.с болатын жай бөлшектерді ... түрінде жазуға
болады
-
Санды ондық бөлшекпен жазғанда
бүтін бөліктен соң ...
қойылады.
-
Жай бөлшектің ондық бөлшек
түрінде жазылуында оның бөлімінде қанша ... болса, үтірден кейін
сонша цифр болады.
-
Ондық бөлшектің бөлшек
бөлігінің цифрлары ... деп
аталады.
-
Бөлімдерінің жіктелуінде ...
сандарынан басқа жай көбейткіштер болмайтын қысқармайтын бөлшектер
ондық бөлшек түрінде
жазылады.
Кері
байланыс.
|
Оқулық,
дәптерлер.
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|
Рефлексия
Бүгінгі сабақта болған көңіл –
күйді бет – әлпеті салынған суреттерді
таңдау.
Түсінбедім Сұрағым бар
Түсіндім
-
Тақырыпты өздігінен
талдап, шешім шығара білуі
-
Есеп шартын талдай
алуы
(Берілгені, табу
керек, шешуі, жауабы деген этаптарын толық анықтай
алуы)
-
Амалдарды орындау
реті және орындалуын білуі
-
Жеке тапсырмаларды
орындауы
-
Топ жұмысына белсене
араласуы
|
Смайликтер
|
Дифференциация – оқушыларға
көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары
оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру
жоспарыңыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы АКТ
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие)
|
Қолдау
көрсету.
Қабілеті жоғары
оқушылар айтылған сөздер мен
сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай
алады.
|
Оқушылар өздері
жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады.
(қуанышты, көңілді, көңілсіз,
ашулы)
|
Математика
сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген
құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|