![]()

Темиргалиева Айнур Болатовна
БҚО, Орал қаласы
№4 қосымша білім беретін мектеп орталығының
Математика пәні
мұғалімі
|
Күні: Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Ондық бөлшектер.Ондық бөлшектердің оқылуы және жазылуы.Ондық бөлшекті жай бөлшекке,жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.13ондық бөлшек ұғымын меңгеру; 5.5.2.5 ондық бөлшектерді оқу және жазу; 5.1.2.25 бөлшектерді бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне ауыстыру; |
|
Сабақтың мақсаттары |
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды есептер арқылы практика жүзінде үйрену;. |
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 5 минут Басы 5 минут |
Сәлемдесіп, оқушыларды түгендеу зейіндерін сабаққа аудару; өткен сабақты еске түсіру тексеру.Топқа бөлу. -Көңіл күйлеріңіз қалай? -Тамаша(бас бармақты көрсетеді) -Сабаққа дайындықтарыңыз қалай?-Жақсы(қол соғады) -Ынталарыңыз қалай?-Ғажап(қолды айқара ашу) Бер:1) 8/102) 32/10 3) 57/10 4)111/100 5) 44/100 ондық бөлшек түрінде жазыңдар. Бер:1) 27,16 2) 61,094 3) 103,908 4) 378,378 ондық бөлшегін аралас санға айналдырып,бөлшек бөлігін қысқартыңдар. Оқушылар үйге берілген тапсырманы каход әдісімен тексереді. Сұрақтар:
5.Ондық бөлшек түрінде
жазыңдар: 1.Сыныпты «Таңдау» әдісімен топқа бөлу.Сынып төрт топқа бөлінеді. 2.Әр топқа «Адасқан әріптер» тапсырма беріледітапсыр. «Адасқан әріптер» масында,сөздер берілген.Сол сөздерді тауып,тақырыпты шығарамыз. Одынқ келбөш Ондық бөлшек үрті үтір түніб бүтін екшбөл бөлшек 3.«Математикалық пазл» әдісі.Берілген тапсырмаларды орындау арқылы пазлды құрап,артындағы санды оқып,тақырыппен байланыстырады. |
«КаҺоt» стратегиясы (Экрандағы сұрақтар мен тапсырмаларға жауап береміз) Өткенді қайталау сұрақтарына жауап алу,үй жұмысы жауаптары көрсетіледі, оқушылар сауал арқылы өткенді қайталау сұрақатары бойынша ойларын жинақтап, жауап береді. 1)Ондық бөлшекті жай бөлшекке қалай айналдырамыз? мысал келтіріңдер 2)ондық бөлшектердің дұрыс жазылуын көрсет Ондық бөлшек дегеніміз бірліктенде кіші разрядтары бар ондық жүйеде жазылған санды айтамыз. Ондық бөлшекті жазғанда бүтін бөлігін жазып,үтір қоямыз.Ондық бөлшектің жазылуында жай бөлшектің бөлімінде қанша нол болса сонша сан болуы керек.
Мысалы:7
Оқушылар «Таңдау» әдісі арқылы топқа бөлінеді. Сөздерді таба отырып,тақырыпты айтады.Мақсатын айқындайды. I топқа (0,9 7,3 3,1 8,009 2,09 1,35)=0,345 II топқа (0,225 0,64 4,8 0,175 1,371 0,46)=13,15 ІII топқа (1,02 0,7 0,08 9, 23 0,031 1,3)= 17,105 ІV топқа (0,64 4,1 0,9 13,71 2,225 6,57)=1,045 |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады
Оқушылардың белсенділігне байланысты бағаланады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
4.Топтық жұмыс .Постер қорғау. Ондық бөлшек дегеніміз не? Ондық бөлшектің жазылуы. Ондық бөлшек пен жай санның ұқсастығы Ондық бөлшек пен жай санның айырмашылығы. 5.Оқулықтағы тапсырмалармен жұмыс жүргізу. |
Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындап,өткен тақырыптарын еске түсіріп,постер қорғайды. Оқулықтан :№737.Оқулықпен жұмыс.
1) 0,3=
4)0.101=
6)0,997= Тапсырма барлық топқа бірге беріледі. Дескриптор: Ондық бөлшектерді жай бөлшектерге айналдырады . Ондық бөлшекті оқи алады. |
Оқушылардың белсенділігне байланысты бағаланады |
Таныстырылым, оқулықпен жұмыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
6.Дәлдеп көзде (сәйкестендіру) I топқа0,3= 3\10 0,01=1\100 0,21=21\100 2,101= 2 101\1000 II топқа 3,101=3 101\1000 0,81=81\100 0,997=997\1000 5,07=5 7 \100 ІII топқа 5,009 =5 9\1000 1,83=1 83\100 0,011= 11\1000 5,013=5 13\1000 ІV топқа 2,007=2 7\1000 5,06=5 6\100 0,007= 7\1000 0,08= 8\100 7.Кестені толтыр. Ұ.
|
Қызықты тапсырма
Дәптерлермен жұмыс.Әр топ тапсырманы сәйкестендіре отырып, дұрыс жауабын табады.
Дескриптор: Ондық бөлшектерді жай бөлшектерге айналдырады . Дұрыс жауабын табады Ондық бөлшекті оқи алады.
Дескриптор:Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыра алады. Кестені толтырады. Әріптерді қою арқылы, жасырын сөзді табады.
|
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады |
Оқулық, дәптерлер.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 10 минут |
8.Сөйлемді аяқта. 1.Бөлімдері 10, 100, 1000 және т.с.с болатын жай бөлшектерді ... түрінде жазуға болады 2.Санды ондық бөлшекпен жазғанда бүтін бөліктен соң ... қойылады. 3.Жай бөлшектің ондық бөлшек түрінде жазылуында оның бөлімінде қанша ... болса, үтірден кейін сонша цифр болады. 4.Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ... деп аталады. 5.Бөлімдерінің жіктелуінде ... сандарынан басқа жай көбейткіштер болмайтын қысқармайтын бөлшектер ондық бөлшек түрінде жазылады. 9. Ой қозғау Жай бөлшектері бар жәшіктерге сәйкес ондық бөлшектерді салайық
0,017 0,107 0,004 0,04
10.Өзіңді тексер. «Ақиқат әлде жалған».
1.Кез келген ондық бөлшекті жай бөлшек немесе аралас сан түрінде жазуға болады.
2.бөлімі 2-ге және 5-ке ғана еселік бола Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Темиргалиева Айнур
Болатовна
БҚО, Орал
қаласы
№4 қосымша білім беретін
мектеп орталығының
Математика пәні
мұғалімі
Күні: Сынып: 5
Қатысқандар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы Ондық бөлшектер.Ондық
бөлшектердің оқылуы және жазылуы.Ондық бөлшекті жай бөлшекке,жай
бөлшекті ондық бөлшекке
айналдыру Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
5.1.1.13ондық бөлшек
ұғымын меңгеру;
5.5.2.5 ондық
бөлшектерді оқу және жазу; 5.1.2.25 бөлшектерді
бір жазылу түрінен басқа жазылу түріне
ауыстыру; Сабақтың
мақсаттары
Ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдыруға мәлімет
алу,білу;
Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру ережесін
түсіну; Ондық бөлшекті жай
бөлшекке айналдыруды есептер арқылы практика жүзінде
үйрену;.
Сабақтың
кезеңі Педагогтың
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру
5
минут
Басы 5
минут Сәлемдесіп, оқушыларды
түгендеу зейіндерін сабаққа аудару; өткен сабақты еске
түсіру тексеру.Топқа
бөлу. -Көңіл күйлеріңіз
қалай? -Тамаша(бас бармақты
көрсетеді) -Сабаққа
дайындықтарыңыз қалай?-Жақсы(қол
соғады) -Ынталарыңыз
қалай?-Ғажап(қолды айқара ашу) Бер:1) 8/102) 32/10 3)
57/10 4)111/100 5) 44/100 ондық бөлшек түрінде
жазыңдар. Бер:1) 27,16 2)
61,094 3) 103,908 4) 378,378
ондық бөлшегін аралас санға айналдырып,бөлшек бөлігін
қысқартыңдар. Оқушылар үйге берілген
тапсырманы каход әдісімен
тексереді. Сұрақтар: Ондық бөлшек дегеніміз
не? Ондық бөлшектің жазылуында үтір қайда
қойылады? Ондық бөлшектің, мысалы, 7,126 санының
бөлшек бөлігінің разрядтарын атаңдар. Ондық бөлшекті жай бөлшекке қалай
айналдырамыз?
5.Ондық бөлшек түрінде
жазыңдар:
1.Сыныпты «Таңдау» әдісімен топқа
бөлу.Сынып төрт топқа
бөлінеді.
2.Әр топқа «Адасқан
әріптер» тапсырма
беріледітапсыр. «Адасқан әріптер»
масында,сөздер берілген.Сол сөздерді тауып,тақырыпты
шығарамыз.
Одынқ келбөш Ондық бөлшек
үрті үтір
түніб бүтін
екшбөл бөлшек 3.«Математикалық
пазл» әдісі.Берілген
тапсырмаларды орындау арқылы пазлды құрап,артындағы санды
оқып,тақырыппен байланыстырады.
«КаҺоt»
стратегиясы (Экрандағы сұрақтар мен тапсырмаларға жауап
береміз)
Өткенді қайталау сұрақтарына жауап алу,үй жұмысы жауаптары
көрсетіледі, оқушылар сауал арқылы өткенді қайталау сұрақатары
бойынша ойларын жинақтап, жауап
береді.
1)Ондық бөлшекті жай бөлшекке қалай айналдырамыз? мысал
келтіріңдер
2)ондық бөлшектердің дұрыс жазылуын
көрсет
Ондық бөлшек дегеніміз бірліктенде кіші разрядтары бар
ондық жүйеде жазылған санды
айтамыз.
Ондық бөлшекті жазғанда бүтін бөлігін жазып,үтір
қоямыз.Ондық бөлшектің жазылуында жай бөлшектің бөлімінде қанша нол
болса сонша сан болуы керек.
Мысалы:7
Оқушылар «Таңдау» әдісі
арқылы топқа бөлінеді.
Сөздерді таба
отырып,тақырыпты айтады.Мақсатын
айқындайды.
I топқа (0,9 7,3 3,1
8,009 2,09 1,35)=0,345
II топқа (0,225 0,64
4,8 0,175 1,371 0,46)=13,15
ІII топқа (1,02 0,7
0,08 9, 23 0,031 1,3)=
17,105 ІV
топқа (0,64 4,1 0,9 13,71
2,225 6,57)=1,045
Оқушылардың
белсенділіген байланысты
бағаланады
Оқушылардың
белсенділігне байланысты
бағаланады
Сабақтың
ортасы
4.Топтық жұмыс .Постер
қорғау.
Ондық бөлшек дегеніміз
не?
Ондық бөлшектің
жазылуы.
Ондық бөлшек пен жай
санның ұқсастығы
Ондық бөлшек пен жай
санның айырмашылығы.
5.Оқулықтағы
тапсырмалармен жұмыс жүргізу.
Әр топ өзіне берілген
тапсырманы орындап,өткен тақырыптарын еске түсіріп,постер
қорғайды.
Оқулықтан :№737.Оқулықпен
жұмыс.
1) 0,3=
4)0.101=
6)0,997=
Тапсырма барлық топқа бірге
беріледі.
Дескриптор:
Ондық
бөлшектерді жай бөлшектерге айналдырады
. Ондық бөлшекті оқи
алады. Оқушылардың белсенділігне
байланысты бағаланады Таныстырылым, оқулықпен
жұмыс 6.Дәлдеп көзде
(сәйкестендіру) I
топқа0,3= 3\10
0,01=1\100 0,21=21\100 2,101= 2
101\1000 II
топқа 3,101=3 101\1000 0,81=81\100
0,997=997\1000 5,07=5 7 \100 ІII
топқа 5,009 =5 9\1000 1,83=1 83\100 0,011= 11\1000 5,013=5
13\1000 ІV
топқа 2,007=2 7\1000 5,06=5 6\100 0,007= 7\1000 0,08=
8\100 7.Кестені
толтыр. Ұ. 0,17 0,5 0,2 1,4 0,012 9,14 0,12 ұ л ы қ б е к
Қызықты
тапсырма
Дәптерлермен жұмыс.Әр
топ тапсырманы сәйкестендіре отырып, дұрыс жауабын
табады.
Дескриптор: Ондық бөлшектерді
жай
бөлшектерге
айналдырады .
Дұрыс жауабын табады
Ондық бөлшекті оқи
алады.
Дескриптор:Жай бөлшекті ондық
бөлшекке айналдыра
алады.
Кестені
толтырады.
Әріптерді қою
арқылы,
жасырын сөзді
табады.
Оқушылардың
белсенділіген байланысты
бағаланады
Оқулық,
дәптерлер.
Соңы
10 минут
8.Сөйлемді аяқта.
1.Бөлімдері 10, 100, 1000 және т.с.с болатын жай
бөлшектерді ... түрінде жазуға
болады
2.Санды ондық бөлшекпен жазғанда бүтін бөліктен соң ...
қойылады.
3.Жай бөлшектің ондық бөлшек түрінде жазылуында оның
бөлімінде қанша ... болса, үтірден кейін сонша цифр
болады.
4.Ондық бөлшектің бөлшек бөлігінің цифрлары ... деп
аталады.
5.Бөлімдерінің жіктелуінде ... сандарынан басқа жай
көбейткіштер болмайтын қысқармайтын бөлшектер ондық бөлшек түрінде
жазылады.
9. Ой қозғау
Жай бөлшектері бар жәшіктерге сәйкес ондық бөлшектерді
салайық
0,017 0,107 0,004 0,04
10.Өзіңді тексер. «Ақиқат әлде
жалған».
1.Кез келген ондық бөлшекті жай бөлшек немесе аралас сан
түрінде жазуға болады.
2.бөлімі 2-ге және 5-ке ғана еселік бола |
, 3
,
5
,1
,


. Ы
Б.
К.






