|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану Мектеп: «О.Бөкей атындағы қазақ орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Такырова Гаухар Ануарбековна Күні: Сынып: 5 Қатысқаны: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.5.3.4 Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу 5.1.2.26 Ондық бөлшектерді салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Ондық бөлшектерді салыстырады және теңсіздік түрінде жазады 2. Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндейді және белгілеп жазады. 3. Координата сәулесіндегі нүктелерді анықтайды |
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Сөз тіркестер: Ондық бөлшек.Координата. Координаталық сәуле. Бірлік кесінді. Сабақта аталған терминдерін қолдана алады. |
|
Құндылыққа баулу: |
Өз ойларын нақты жеткізе білуге, бір-бірін сыйлауға, тыңдауға баулу, топтаса жұмыс жасауға тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс: |
Информатика |
|
Алдыңғы білім: |
Ондық бөлшек. Координаталық сәуле. |
Сабақ
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Амандасу, сыныпты түгендеу, сынып оқушыларының сабаққа дайындығын тексеру, «Шаңырақ» әдісі арқылы топқа бөлу, көшбасшы сайлау. ( 2 мин)
«Елші» әдісі қолданылады. (10 мин) Ондық бөлщектерді салыстырудың 3 тәсілі топтарға бөлініп беріледі. 1- тәсіл. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе салыстыру. 0,6 және 1,3 ондық бөлшектерін координаталық сәуледе салыстырайық. 0,6 ондық бөлшегі координаталық сәуледе А нүктесімен кескінделсе, 1,3 ондық бөлшегі В нүктесімен кескінделеді: А(0,6); В(1,3) Координаталық сәуледе оң жақта кескінделген сан сол жақта кескінделген саннан үлкен болады. Онда 0,6 < 1,3 2- тәсіл. Ондық жүйеде жазылғандықтан, ондық бөлшектер разрядтары бойынша да салыстырылады. 6,56 > 4,89 6 > 4 3 - тәсіл. Ондық бөлшектерді натурал санға түрлендіріп, салыстыру. 3,456 және 3,46 3456 < 3460 Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» Саралау: Диалог және қолдау көрсету |
Әртүрлі ленталар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Көршіңе көмектес» стратегиясы бойынша, жұптаса отырып талдайды. /жұптық жұмыс/ (15 мин) 1.Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып,
ондық бөлшектерді
салыстырыңдар. 0,75 * 4/5; 1/4 * 0,9 2.А(0,2), В(1,34), С(3,4), Д(0,09) нүктелерін координаталық сәуледе белгіле.
3. Координаталық сәуледе белгіленген D, Е, Т және К нүктелерінің координаталарын анықта және салыстыр.
4.Бірлік кесіндісі 10 см тең координаталық сәуле сызыңыз. Оның бойынан 0,15; 0,4; 0,65; 0,8; 0,95 сандарын кескіндейтін нүктелерді тауып, әріптермен белгілеңіз. Нүктелерді координаталарымен жазыңыз
Бағалау: Дескриптор арқылы өзара бағалау Саралау: Диалог және қолдау көрсету «Математикалық амалдар» - сергіту сәті:(3 мин) Сандар қатарымен жұмыс. Оқушылар сандарды қосу,азайту, көбейту, бөлу арқылы шешімін тауып нәтиже шығарады, демалады. «Kahoot» стратегиясы арқылы тез әрі тиімді жолмен шешу арқылы білімдерін тереңдетеді. Ойын соңынды әр оқушының жұмысы автоматты түрде ииллюстрацияланып, бағаланады. /жекелей жұмыс/ (8 мин) 1. Ондық бөлшек дегеніміз не? А) бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан Ә) бірліктен де кіші разрядтары бар, ондық жүйеде жазылған сан (+) Б) қысқартылмайтын бөлшек 2. 0,5 ондық бөлшегіне тең бөлшекті көрсет: А) 0,10 Ә) 0,500 (+) Б) 5,0 3. Ондық бөлшектерді неше тәсілмен салыстыруға болады? А) 3 (+) Ә) 2 Б) 5 4. 0,6; 1,4; 1 сандарының қайсысы координаталық сәуледе оң жақта кескінделген? А) 0,6; Ә) 1,4; (+) Б) 1. 5. салыстыр 3,5* 4,8; А) ( >) Ә) ( <) (+) Б) (=) b) 54,643*54,6430; А) ( >) Ә) ( <) Б) (=)(+) c) 235,4 *23,54 А) ( >)(+) Ә) ( <) Б) (=)
Бағалау: Өзін өзі бағалау Саралау: Қарқын. Тапсырма. Бағалау.
|
Үлестірме материалдар
Оқулық 5сынып
http : get.kahoot.com |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру Кері байланыс : Қосу- алу- қызықты әдісі (7 мин)
|
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушлардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар жеңілінен қиынына қарай таңдалынып алынды.Аралап жүріп жекелей, жұптық, топтық жұмыс кезінде қиналған оқушыларға қолдау көрсету, бағыт беру. |
Оқушылардың жұмыстарын бақылау арқылы, өзін өзі бағалау, жұптық жұмыс кезіндегі оқушылардың бір-бірін бас бармақ арқылы өзара бағалау, топпен бағалау. |
Сергіту сәті. |
|||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқытуға қатысты)? 1.Қалыпты көңіл күй,стратегияларды тиімді пайдалана алу . 2. Берілген тапсырмаларды шығарған кезде бірнеше оқушыға қиындық туғызды.Оларға «Көршіңе көмектес» стратегиясын пайдаланып демеп жібергенде,тоқтап қалған жерімізден ілгері жылжу байқалды. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу.Ондық бөлшектерді салыстыру. 5 сынып
Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу.Ондық бөлшектерді салыстыру. 5 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы 5.3В Ондық бөлшектер және оларға амалдар қолдану Мектеп: «О.Бөкей атындағы қазақ орта мектебі» КММ Мұғалімнің аты-жөні: Такырова Гаухар Ануарбековна Күні: Сынып: 5 Қатысқаны: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу. Ондық бөлшектерді салыстыру. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары( оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.5.3.4 Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндеу 5.1.2.26 Ондық бөлшектерді салыстыру |
|
Сабақтың мақсаты: |
1. Ондық бөлшектерді салыстырады және теңсіздік түрінде жазады 2. Ондық бөлшекті координаталық сәуледе кескіндейді және белгілеп жазады. 3. Координата сәулесіндегі нүктелерді анықтайды |
|
Бағалау критерийі: |
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Сөз тіркестер: Ондық бөлшек.Координата. Координаталық сәуле. Бірлік кесінді. Сабақта аталған терминдерін қолдана алады. |
|
Құндылыққа баулу: |
Өз ойларын нақты жеткізе білуге, бір-бірін сыйлауға, тыңдауға баулу, топтаса жұмыс жасауға тәрбиелеу. |
|
Пәнаралық байланыс: |
Информатика |
|
Алдыңғы білім: |
Ондық бөлшек. Координаталық сәуле. |
Сабақ
барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Амандасу, сыныпты түгендеу, сынып оқушыларының сабаққа дайындығын тексеру, «Шаңырақ» әдісі арқылы топқа бөлу, көшбасшы сайлау. ( 2 мин)
«Елші» әдісі қолданылады. (10 мин) Ондық бөлщектерді салыстырудың 3 тәсілі топтарға бөлініп беріледі. 1- тәсіл. Ондық бөлшектерді координаталық сәуледе салыстыру. 0,6 және 1,3 ондық бөлшектерін координаталық сәуледе салыстырайық. 0,6 ондық бөлшегі координаталық сәуледе А нүктесімен кескінделсе, 1,3 ондық бөлшегі В нүктесімен кескінделеді: А(0,6); В(1,3) Координаталық сәуледе оң жақта кескінделген сан сол жақта кескінделген саннан үлкен болады. Онда 0,6 < 1,3 2- тәсіл. Ондық жүйеде жазылғандықтан, ондық бөлшектер разрядтары бойынша да салыстырылады. 6,56 > 4,89 6 > 4 3 - тәсіл. Ондық бөлшектерді натурал санға түрлендіріп, салыстыру. 3,456 және 3,46 3456 < 3460 Бағалау: «Екі жұлдыз, бір тілек» Саралау: Диалог және қолдау көрсету |
Әртүрлі ленталар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Көршіңе көмектес» стратегиясы бойынша, жұптаса отырып талдайды. /жұптық жұмыс/ (15 мин) 1.Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырып,
ондық бөлшектерді
салыстырыңдар. 0,75 * 4/5; 1/4 * 0,9 2.А(0,2), В(1,34), С(3,4), Д(0,09) нүктелерін координаталық сәуледе белгіле.
3. Координаталық сәуледе белгіленген D, Е, Т және К нүктелерінің координаталарын анықта және салыстыр.
4.Бірлік кесіндісі 10 см тең координаталық сәуле сызыңыз. Оның бойынан 0,15; 0,4; 0,65; 0,8; 0,95 сандарын кескіндейтін нүктелерді тауып, әріптермен белгілеңіз. Нүктелерді координаталарымен жазыңыз
Бағалау: Дескриптор арқылы өзара бағалау Саралау: Диалог және қолдау көрсету «Математикалық амалдар» - сергіту сәті:(3 мин) Сандар қатарымен жұмыс. Оқушылар сандарды қосу,азайту, көбейту, бөлу арқылы шешімін тауып нәтиже шығарады, демалады. «Kahoot» стратегиясы арқылы тез әрі тиімді жолмен шешу арқылы білімдерін тереңдетеді. Ойын соңынды әр оқушының жұмысы автоматты түрде ииллюстрацияланып, бағаланады. /жекелей жұмыс/ (8 мин) 1. Ондық бөлшек дегеніміз не? А) бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан Ә) бірліктен де кіші разрядтары бар, ондық жүйеде жазылған сан (+) Б) қысқартылмайтын бөлшек 2. 0,5 ондық бөлшегіне тең бөлшекті көрсет: А) 0,10 Ә) 0,500 (+) Б) 5,0 3. Ондық бөлшектерді неше тәсілмен салыстыруға болады? А) 3 (+) Ә) 2 Б) 5 4. 0,6; 1,4; 1 сандарының қайсысы координаталық сәуледе оң жақта кескінделген? А) 0,6; Ә) 1,4; (+) Б) 1. 5. салыстыр 3,5* 4,8; А) ( >) Ә) ( <) (+) Б) (=) b) 54,643*54,6430; А) ( >) Ә) ( <) Б) (=)(+) c) 235,4 *23,54 А) ( >)(+) Ә) ( <) Б) (=)
Бағалау: Өзін өзі бағалау Саралау: Қарқын. Тапсырма. Бағалау.
|
Үлестірме материалдар
Оқулық 5сынып
http : get.kahoot.com |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасын беру Кері байланыс : Қосу- алу- қызықты әдісі (7 мин)
|
|
|||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушлардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар жеңілінен қиынына қарай таңдалынып алынды.Аралап жүріп жекелей, жұптық, топтық жұмыс кезінде қиналған оқушыларға қолдау көрсету, бағыт беру. |
Оқушылардың жұмыстарын бақылау арқылы, өзін өзі бағалау, жұптық жұмыс кезіндегі оқушылардың бір-бірін бас бармақ арқылы өзара бағалау, топпен бағалау. |
Сергіту сәті. |
|||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқытуға қатысты)? 1.Қалыпты көңіл күй,стратегияларды тиімді пайдалана алу . 2. Берілген тапсырмаларды шығарған кезде бірнеше оқушыға қиындық туғызды.Оларға «Көршіңе көмектес» стратегиясын пайдаланып демеп жібергенде,тоқтап қалған жерімізден ілгері жылжу байқалды. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














