Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 40-сабақ
|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
|||||
|
Бөлім |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
|||||
|
Күні: |
12.12.2024ж |
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№41 Өнер – таусылмас азық |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету 4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсетеді Шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құрады |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. «Тәуелсіздік және Отаншылдық», бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасы «Тәтті болжам» әдісі Үй тапсырмасын сұрау. Мәтінді түсініп оқы. Суреттегі мамандық иелерін, заттарды сипаттап жаз.
Өткен сабақты пысықтау. 1. Теңізші кәсібі туралы қандай жаңа ақпарат алдыңдар? 2. Теңізшінің қандай болуы керек? 3. Қалай ойлайсың, Дик Сэнд теңізші болуға лайық па? 4. Кейіпкер теңізші болу үшін ненің қажеттігін түсінді? 5. Жюль Верн кім? Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. «Тәуелсіздік және Отаншылдық», Жұмбақтарымды тапсаңдар,бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады. Бір нәрсе өзі молда, өзі жорға, Құрады жібек ауды оң мен солға. Тартқанда машинасын оң мен солға, Табады қаражатын сонда зорға. -Екінші жәшіктің жұмбағы. Бар жұмысы ермегі. Талмай қанат қағады. Еңбекті қош көрмейді, Жат ыдысты бағады. -Дұрыс таптыңдар,балалар! Өрмекші мен шыбын. Демек,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы да солай болмақ.
|
Сұрақтарға жауап береді -Өрмекші -Шыбын |
ҚБ.Бағалау
Сұрақтарға жауап береді 1 балл |
Акт тақта, слайд, үлестірмелі парақтар. |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Өрмекшіні қағып ал» ойыны. Өрмекшілерде жазылған мақалдардың мағынасын түсіндір.
Өнерлі жігіт өрде озар, Өнерсіз жігіт жер соғар. Өнерлі өрге жүзеді. Шебердің қолы көпке ортақ. Өнерді үйрен де, жирен. Ата көрген оқ жонар, Ана көрген тон пішер. Өнерліге өлім жоқ. Жігіт адамға жетпіс өнер де аз. Қыз еркем кестесімен көркем, Ұл еркем өнерімен көркем. Ата өнері - балаға мұра. Өнерліге есік ашық.
|
Мақал -мәтелдің мағынасын түсіндіреді |
Дескриптор Мақал -мәтелдің мағынасын түсіндіреді.1балл |
|
||
|
10 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану «Ілесіп көр» әдісімен оқиды. Нұсқау: Түсініп оқы. Өрмекші мен шыбын
Сұрақтарға жауап жаз.
Сұрақтар бойынша мазмұнын әңгімелеймін. - Мысал өлеңдегі оқиға қалай басталды? Мысал өлеңдегі оқиға, өрмекшінің өнерін шыбын көрмекші болып, әдейі іздеп келуімен басталады. - Оқиға ары қарай қалай дамыды? Оқиға шыбынның өрмекті үйренуге кірісуімен дамиды. - Оқиға қалай аяқталды? Оқиға шыбынның бәлеге қалып, өрмекке шырмалып қалуымен аяқталады.
Мысалдың кейіпкерлері қай жануарға ұқсас екенін түсіндіріңдер.
Мысалдағы өрмекші бал араларына ұқсайды. Себебі ол бал аралары секілді өз тамағын өзі тауып, еңбектенеді. |
Сұрақтарға жауап береді Өлеңді оқиды Өқиғаның қалай басталғанын жазады. Әрі қарай қалай өрбігенін жазады.Оқиғаның қалай аяқталғанын жазады. Мәтінге баға береді.
|
Бағалау критерийі Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсетеді Дескриптор: Оқиғаның қалай басталғанын жазады.1 балл Әрі қарай қалай өрбігенін жазады.1 балл Оқиғаның қалай аяқталғанын жазады. 1 балл Мәтінге баға береді.1 балл Мысалдың кейіпкерлері қай жануарға ұқсас екенін түсіндіреді.1балл
|
оқулық
+ |
||
|
5 мин |
Сергіту сәті. |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Топтық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану Өрмекшінің өнері суреттегі қай кәсіп түріне ұқсайды?
Топтық жұмыс 1-топ Кілем тоқу өнерінің жаңа техналогияларымен таныстыру. Тыңдаған деректерді топ алдына шығып әңгімеле.
2-топ Ши тоқу өнері туралы әңгімеле. Тыңдаған деректерді топ алдына шығып әңгімеле. 3-топ Қазақ халқының тоқыма өнері туралы әңгімеле.
|
Кілем тоқу өнері туралы тыңдаған ақпаратты түсіндіреді. Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. Ши тоқу өнері туралы тыңдаған ақпаратты түсіндіреді. Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. Қазақ халқының тоқу өнері туралы апқан ақпаратты түсіндіреді. Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. |
Дескриптор:Өз ойларымен ашық бөлісе алады.1 балл Кілем тоқу өнері туралы тыңдаған ақпаратты түсіндіреді. 1 балл Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. Ши тоқу өнері туралы тыңдаған ақпаратты түсіндіреді.1 балл Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. Қазақ халқының тоқу өнері туралы апқан ақпаратты түсіндіреді. 1 балл Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Белгі бер»
Оқу тапсырмасы: Өлең мазмұны бойынша жоспар құрып жаз. |
Жинаған балдарының санына қарай қолмен тақтадағы нұсқаулық бойынша белгі береді. |
ҚБ қойылады. |
|
||
Тесерілді:------------------Г.Меймашева
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өнер таусылмас - азық.Әдебиеттік оқу 4 сынып
Өнер таусылмас - азық.Әдебиеттік оқу 4 сынып
Қысқа мерзімді жоспар
Әдебиеттік оқу 40-сабақ
|
Мектеп |
Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі |
|||||
|
Бөлім |
Мамандықтар әлемі |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Л.Бектасова |
|||||
|
Күні: |
12.12.2024ж |
|||||
|
Сынып:4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№41 Өнер – таусылмас азық |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.9.1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсету 4.3.1.1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсетеді Шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құрады |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. «Тәуелсіздік және Отаншылдық», бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасы «Тәтті болжам» әдісі Үй тапсырмасын сұрау. Мәтінді түсініп оқы. Суреттегі мамандық иелерін, заттарды сипаттап жаз.
Өткен сабақты пысықтау. 1. Теңізші кәсібі туралы қандай жаңа ақпарат алдыңдар? 2. Теңізшінің қандай болуы керек? 3. Қалай ойлайсың, Дик Сэнд теңізші болуға лайық па? 4. Кейіпкер теңізші болу үшін ненің қажеттігін түсінді? 5. Жюль Верн кім? Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. «Тәуелсіздік және Отаншылдық», Жұмбақтарымды тапсаңдар,бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады. Бір нәрсе өзі молда, өзі жорға, Құрады жібек ауды оң мен солға. Тартқанда машинасын оң мен солға, Табады қаражатын сонда зорға. -Екінші жәшіктің жұмбағы. Бар жұмысы ермегі. Талмай қанат қағады. Еңбекті қош көрмейді, Жат ыдысты бағады. -Дұрыс таптыңдар,балалар! Өрмекші мен шыбын. Демек,бүгінгі сабағымыздың тақырыбы да солай болмақ.
|
Сұрақтарға жауап береді -Өрмекші -Шыбын |
ҚБ.Бағалау
Сұрақтарға жауап береді 1 балл |
Акт тақта, слайд, үлестірмелі парақтар. |
||
|
Сабақтың ортасы 10 мин |
ФС 1-тапсырма Топтық жұмыс ОДД:білу,түсіну,қолдану «Өрмекшіні қағып ал» ойыны. Өрмекшілерде жазылған мақалдардың мағынасын түсіндір.
Өнерлі жігіт өрде озар, Өнерсіз жігіт жер соғар. Өнерлі өрге жүзеді. Шебердің қолы көпке ортақ. Өнерді үйрен де, жирен. Ата көрген оқ жонар, Ана көрген тон пішер. Өнерліге өлім жоқ. Жігіт адамға жетпіс өнер де аз. Қыз еркем кестесімен көркем, Ұл еркем өнерімен көркем. Ата өнері - балаға мұра. Өнерліге есік ашық.
|
Мақал -мәтелдің мағынасын түсіндіреді |
Дескриптор Мақал -мәтелдің мағынасын түсіндіреді.1балл |
|
||
|
10 мин |
ҚБ 2-тапсырма Жұптық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану «Ілесіп көр» әдісімен оқиды. Нұсқау: Түсініп оқы. Өрмекші мен шыбын
Сұрақтарға жауап жаз.
Сұрақтар бойынша мазмұнын әңгімелеймін. - Мысал өлеңдегі оқиға қалай басталды? Мысал өлеңдегі оқиға, өрмекшінің өнерін шыбын көрмекші болып, әдейі іздеп келуімен басталады. - Оқиға ары қарай қалай дамыды? Оқиға шыбынның өрмекті үйренуге кірісуімен дамиды. - Оқиға қалай аяқталды? Оқиға шыбынның бәлеге қалып, өрмекке шырмалып қалуымен аяқталады.
Мысалдың кейіпкерлері қай жануарға ұқсас екенін түсіндіріңдер.
Мысалдағы өрмекші бал араларына ұқсайды. Себебі ол бал аралары секілді өз тамағын өзі тауып, еңбектенеді. |
Сұрақтарға жауап береді Өлеңді оқиды Өқиғаның қалай басталғанын жазады. Әрі қарай қалай өрбігенін жазады.Оқиғаның қалай аяқталғанын жазады. Мәтінге баға береді.
|
Бағалау критерийі Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себепсалдарлық байланысын сызба түрінде көрсетеді Дескриптор: Оқиғаның қалай басталғанын жазады.1 балл Әрі қарай қалай өрбігенін жазады.1 балл Оқиғаның қалай аяқталғанын жазады. 1 балл Мәтінге баға береді.1 балл Мысалдың кейіпкерлері қай жануарға ұқсас екенін түсіндіреді.1балл
|
оқулық
+ |
||
|
5 мин |
Сергіту сәті. |
Балалар бірге орындайды |
Жарайсыңдар |
|
||
|
10 мин |
ҚБ 3-тапсырма Топтық жұмыс. ОДД:білу,түсіну,қолдану Өрмекшінің өнері суреттегі қай кәсіп түріне ұқсайды?
Топтық жұмыс 1-топ Кілем тоқу өнерінің жаңа техналогияларымен таныстыру. Тыңдаған деректерді топ алдына шығып әңгімеле.
2-топ Ши тоқу өнері туралы әңгімеле. Тыңдаған деректерді топ алдына шығып әңгімеле. 3-топ Қазақ халқының тоқыма өнері туралы әңгімеле.
|
Кілем тоқу өнері туралы тыңдаған ақпаратты түсіндіреді. Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. Ши тоқу өнері туралы тыңдаған ақпаратты түсіндіреді. Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. Қазақ халқының тоқу өнері туралы апқан ақпаратты түсіндіреді. Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. |
Дескриптор:Өз ойларымен ашық бөлісе алады.1 балл Кілем тоқу өнері туралы тыңдаған ақпаратты түсіндіреді. 1 балл Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. Ши тоқу өнері туралы тыңдаған ақпаратты түсіндіреді.1 балл Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. Қазақ халқының тоқу өнері туралы апқан ақпаратты түсіндіреді. 1 балл Топ алдында қорғай алады.Сөйлеу барысында тілдік нормаларды сақтайды. |
|
||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Белгі бер»
Оқу тапсырмасы: Өлең мазмұны бойынша жоспар құрып жаз. |
Жинаған балдарының санына қарай қолмен тақтадағы нұсқаулық бойынша белгі береді. |
ҚБ қойылады. |
|
||
Тесерілді:------------------Г.Меймашева
шағым қалдыра аласыз

























