Материалдар / Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар(3/2) 6 сынып

Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар(3/2) 6 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Білім алушы: • берілген санға қарама-қарсы санды табады • қарама-қарсы сандарды координаталық түзуде белгілейді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Сәуір 2021
444
0 рет жүктелген
693 ₸ 770 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 6.1В Рационал сандар және оларға амалдар қолдану

( 19 сағ)

Мектеп:Т.Рысқұлов атындағы ЖОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Жуманова М.

Сынып: 6

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Оң сандар. Теріс сандар. Координаталық түзу. Қарама-қарсы сандар(3/2)



Осысабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

6.1.1.7 қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу;

Сабақтың мақсаты

  • қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу;

Бағалау критерийі

Білім алушы:

  • берілген санға қарама-қарсы санды табады

  • қарама-қарсы сандарды координаталық түзуде белгілейді.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

берілген лексика мен терминалогияны сабақта қолданады;

координаталық түзуді салуды сипаттайды.

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

оң сан;

теріс сан;

бүтін сан;

қарама-қарсы сандар;

Қoлдaнылaтын тiркестер:

Координаталық түзуде кесккіндеу

Оң сан және теріс сандарды координаталарымен жазу

Құндылықтарға баулу


Өзіне және басқаларға құрметпен қарауды, ынтымақтастықты жұптық және топтық жұмыстар арқылы дарыту.

Пәнаралық байланыс

жаратылыстану-математика бағытындағы сабақтарда әртүрлі есептеулер үшін қажетті түсініктер қарастырамыз

Алдыңғы білім


Координаталық түзуді біледі, координаталық түзуде нүктелерді белгілейді

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу. түгелдеу.

Миға шабуыл.

Оқушыларға жалпы сұрақ қою:

- Оң және теріс сандарға қандай анықтама беруге болады?

- Оң және теріс сандарды координаталық түзуде қалай белгілейміз?

- 0 саны оң сан ба, әлде теріс сандарға тиісті ме?

Психологиялық ахуал. Сабақтың тақырыбымен таныстыру, мақсатын айқындау.

Тақтада координаталық түзуді сызамын. Және оның бойында 3; -3; 1; -1; сандарын белгілеп көрсетемін. Оқушылар олардың санақ басы О нүктесі 0 санынан қанша бірлікте жатқандығын санайды.

Оқушы:

3 саны да -3 саны да 0 ден бірдей қашықтықта жатыр, бірақ 3 –үш бірлік оң бағытта, ал -3 үш бірлік сол бағытта жатыр. 1 және -1 саны дар 0-ден бірдей қашықтықта 1 – бір бірлік оң бағытта, ал -1 бір бірлік сол бағытта жатыр.

Мұғалім:

Демек 3 және -3, 1 және -1 бізде қандай сандар?

Оқушы:

Олар қарама-қарсы бағытта, бірдей қашықтықта жатқандықтан қарама-қарсы сандар.

Мұғалім:

Дұрыс балалар. Демек бүгінгі тақырыбымыз «Қарама-қарсы сандар.»

АКТ, тақта, маркер,стикер.

Сабақтың ортасы


Жұппен жұмыс.

Мақсат: Берілген санға қарама-қарсы санды табу.

315. Берілген сандардан қарама-қарсы сандар жұбын теріп жазыңдар:

1; -27; -8,3; 0; -1; 4 ; 27; 9,2; 8,3; 5.

Бағалау критерийi

Дескриптор

берілген санға қарама-қарсы санды табады


берілген санға қарама-қарсы санды табады


Қалыптастырушы бағалау: «Бағдаршам әдісі». Жасыл (толық және Дұрыс жауап берген оқушыға), сары (толық және аздаған қателігі бар оқушыға), қызыл (дұрыс емес орындаған оқушыға) карточка көрсету арықылы.


Саралау: Қарқын; Қорытынды; Диалогтік және қолдау көрсету; Бағалау.


Топтық жұмыс. Джигсо әдісі.

Мақсат: Қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру.

316. Кестедегі бос орындарды толытырыңдар:

а

12



-31


15



0


-4


-9


6


Кестені толтыру арқылы келесідей түрткі сұрақтарға жауап береді:

- Оң санға қарама – қарсы сан?

- Теріс санға қарама – қарсы сан?

- Нөлге қарама – қарсы сан?

Қалыптастырушы бағалау: Топтар өз жұмыстарын ауыстыру арқылы бір – бірін тексереді.

Саралау: Қарқын; Қорытынды; Бағалау; Диалогтік және қолдау (түрткі сұрақтар) Жіктеу.

Дескриптор: Білім алушы

- қарама – қарсы сандарды табады;

- кестені толтырады;

- сұрақтарға жауап жазады.


Сыныппен жұмыс. «Ашық микрофон» әдісі Саймон Браунхилл бойынша. Оқушыны жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру. (Тапсырма орындап болған соң оқушылар қолдарына микрофон ұстап, өтілген сабаққа байланысты сұрақ қояды, екінші оқушы жауап береді.)

Деңгейлік тапсырмалар.

А

Мақсат: Қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру

324. -30; 5; 9; -27; 13; -9; 4; -0,2; 0; 27; -13 рационал сандарынан:

1) бүтін оң сандарды;

2) қарама-қарсы сандарды;

3) бүтін теріс сандарды бөліп жазыңдар.


В

Мақсат: Оң сандар мен теріс сандарды өмірмен байланыстырады. Қарама-қарсы сандар ұғымын меңгереді.

Мұздың арасына термометр орналастырылған (2.11-сурет).

  1. Мұздың температурасын жазыңдар.

  2. Мұз тағы да 30С-қа суыса, термометрдің көрсетуі неше градус болады?

  3. Мұз еріп, суға айналып, термометр +30С-ты көрсетсе, термометрдің көрсетуі неше градусқа өзгереді?

С

Мақсат: Координаталық түзуді салады. Берілген нүктелерге қарама-қарсы сан болатын нүктелерін табады.

325. Координаталық түзуде А(-5); В(-3); С(2); D(4) нүктелері берілген. Координаталары осы нүктелердің координаталарына қарама-қарсы сан болатын Е, F, К және L нүктелерін белгілеңдер.


Бағалау критерийi

Дескриптор

А

Берілген санға қарама-қарсы санды табады


Бүтін оң сандарды теріп жазады

Қарама-қарсы санды теріп жазады

Бүтін теріс сандарды бөліп жазады

В

Қарама-қарсы сандар ұғымын меңгереді.

Мұздың температурасын жазады

Мұздың тағы 30С-қа суығандағы көрсеткішін табады

Термометрдің көрсеткіші бастапқыдан неше градусқа өзгергендігін жазады

С

Берілген нүктелерге қарама-қарсы сан болатын нүктелерін табады.

Координаталық түзуде берілген сандарды белгілейді

Берілген нүктелерге қарама-қарсы сан болатын нүктелерін табады.

Оларды координата бойында дұрыс белгілейді.

Қалыптастырушы бағалау «Бас бармақ жоғары/төмен» әдісі арқылы жүргізіледі.


Саралау: 1.Тапсырма бойынша. 2. Қарқын. 3. Қорытынды. 4. Диалог және қолдау көрсету. 5. Бағалау.


Қорытынды.

Жеке тапсырма.

Мақсат: Қарама-қарсы сандар ұғымын меңгеру, оларды координаталық түзуде белгілеу.

а) А; В; С нүктелерінің координаталарын табыңыз;

в) координаталары осы нүктелердің координаталарына қарама – қарсы сан болатын E; F; K нүктелерін белгілеңіз.

Дескриптор: Білім алушы:

  • А; В; С нүктелерінің координаталарын табады;

  • Қарама – қарсы сандарды сәйкестендіреді;

  • Е; F; K нүктелерінің координаталарын тауып белгілейді.

Дескриптор бойынша оқушылар өзін – өзі бағалайды.

Саралау: Қарқын, Қорытынды; Диалог және қолдау көрсету; Бағалау.

Мысалы, диалог және қолдау көрсету әдісі.

«Қанекей, балалар! Қарама-қарсы сандардың анықтамасын еске түсірейікші.

Олар координаталық түзуде қандай қашықтықта жатады?» деген сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетемін.



Сабақтың соңы


Сабақты қорытындылау:

  1. Қандай сандар қарама-қарсы сандар деп аталады?

  2. 0 саны қандай санға қарама-қарсы?

Рефлексия

Мен бүгінгі сабақта не білдім:

Мен не білдім


Мен не үйрендім


Мен нені түсінбедім


Мен не білуім керек


Үйге тапсырма: №328



Саралау – Сізқандайтәсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз? Сіз

Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!