Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4 А Жарық құбылыстары |
Мектеп: |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оптикалық аспаптар |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
8.5.1.16 – қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастыру |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Сабақ барысында кездесетін термин сөздер: оптикалық құралдар, лупа, обскур камерасы, фотоаппарат, микроскоп, телескоп т.б.
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Мәңгілік ел жалпыұлттық идеясы индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу –шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау алған білімін өмірде қолдануға баулу. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Микроскоп жайлы оқу барысында биология пәнімен, оптикалық құралдарды жасау барысында технология пәнімен, аспен денелерін зерттегенде астрономия пәнімен байланысты |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Оптикалық аспаптардың кейбіреулерімен яғни (микроскоп, телескоп) 5-сыныптың жаратылыс және дүниетану пәнінен оқыған. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері: |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 10 мин Үй тапсырмасы /білу, түсіну/ |
Психологиялық дайындық: «Шаттық шеңбері» әдісі оқушылар физикалық шамалар атауларымен бір-біріне тілек айтады; Мақсаты:сыныптың қарым-қатынасын, сабаққа сенімділігін, сабаққа қызығушылығын арттыру.
«Мозайка әдісі»- әдісі. Суреттер бойынша оқушыларды топқа біріктіру. (микроскоп, телескоп, фотоаппарат, лупа)
Үй тапсырмасын сұрау; «Алтын сандық» әдісі; 1.Жұқа линзаның формуласы 2. Линзаның сызықтық ұлғайтуы деген не? 3. Линзалар қайда қолданылады. 4.Линзаның көмегімен қандай кескіндер алуға болады? 5. Линзаның оптикалық күші деген не? 6.Жұқа линзаның формуласы қандай шамаларды байланыстырады? 7. Көз кемістіктері қалай пайда болады? 8. Аккомодация ұғымын қалай түсінесіңдер? Дескриптор:
ҚБ.
смайлик |
Суреттер, үестірмелер. https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-quraldar
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин /білу, түсіну, қолдану/
|
Оқушыларға БББ кестесін тарату
Мақсаты: оқушылар жаңа сабақ бойынша білетінін, білгісі келетінін және білгеннін кестеге толтырады.
Тапсырма:№1
Жоғарыда берілген суреттерді пайдалана отырып оқушылар оптикалық аспаптардың жұмыс істеу принципін және жаңа сабақта алған білімдерін флипчартқа түсіру арқылы бүкіл сыныпқа түсіндіреді,, оқушылар топтарда және бірін-бірі бағалайды.
Дескриптор:
Тапсырма:№2 1.Перископ және обскур камерасы туралы түсінік беріңдер. 2.Қарапайым перископ және обскур камерасын құрастыру жолын түсіндіріңдер. 3. Берілген материалдарды пайдаланып, перископ және обскур камерасын құрастырыңдар. 4.Құрастырған камералар арқылы кескіндерді бақылап сипаттаңдар. 1-топ Обскур камерасы (латынша “camera obscura” — “қараңғы бөлме”) — объектілердің оптикалық кескіндерін алуға мүмкіндік беретін ең қарапайым құрылғы. Ол — бір жағында тесігі бар, ал оған қарамақарсы қабырғасында экран (бұлыңғыр әйнек немесе ақ қағаз) орнатылған, жарық өткізбейтін жәшік. Диаметрі шамамен 0,5—5 мм болатын тесіктен өткен сәулелер экранда төңкерілген кескін береді. Обскур камераның негізінде кейбір фотокамералар жасалған. Обскур камерасын жасау үшін қажет материалдар: картон жәшік, шоколад орайтын жылтыр қағаз, скотч, ақ қағаз, кеңсе инесі, кеңсе пышағы. 1. Картон жәшіктің бүйір қабырғасынан пышақпен тік төртбұрышты тесік жасаңдар. 2. Алдын ала саңылау кесілген жылтыр қағазбен осы тесікті жабыңдар. 3. Саңылауға қарамақарсы жақтағы жәшік қабырғасына ішінен ақ қағаз бекітіңдер, ол экран болады 1- суретте экранда кескін көрініп тұр. Жәшіктің түбін бас сиятындай етіп тесіңдер; жарық өтпес үшін жанжақтың бәрін скотчпен бекітіңдер. 4.Сенің обскур камераң дайын. Саңылауды нәрсеге қарай бұрып, экранда оның кескінін көре аласыңдар. Егер экранға фотопленка жабыстырып қойса, нәрсенің фотосуретін алуға болады. Осы обскур камерасы кейін фотоаппаратқа айналды.
1-сурет 2-топ Перископ. Тағы бір оптикалық құрал—перископ (көне грек. “περl” — “айнала” және “τκoπεω”— “қараймын”) – бұл тығылып отырған жерден бақылау жасауға мүмкіндік беретін оптикалық құрал. Перископты өз бетіңмен оңай жасап алуға болады. Перископ жасауға қажетті материалдар: кез келген қағаз қорап, өлшемдері бірдей екі жазық айна, скотч, кеңсе пышағы, қайшы, сызғыш, қарындаш (1 а-сурет). Жұмысты орындау тәртібі: Қораптың екі шетінен 3 смден өлшеп кесіңдер де, тік бұрыш жасай бүктеңдер. Бүктелген жерлерді скотчпен бекітіңдер (1, ә-сурет), және сол жерге скотчпен айналарды жапсырыңдар, айна беті қорапқа қарап тұрсын (1,б-сурет). Перископ дайын. Енді оны тігінен қойыңдар. Перископтың жоғарғы шетін нәрсеге қаратып, төменгі шетінен кескінді бақылаңдар (1, в-сурет).
- 1-сурет
Дескриптор:
ҚБ |
Үлестірме материалдар, стикер қағаздар
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-quraldar
Қажетті материалдар: кез келген қағаз қорап, өлшемдері бірдей екі жазық айна, скотч, кеңсе пышағы, қайшы, сызғыш, қарындаш, бұлыңғыр әйнек немесе ақ қағаз) орнатылған, жарық өткізбейтін жәшік.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин /жинақтау, бағалау/ |
«Ойлан,ізден, тап»әдісі арқылы Кестені толтырыңыз Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
Кері байланыс «КҚЖ» әдісі
Үйге тапсырма: Оптикалық құралдар |
|
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||||||||||
|
«Зейінді шоғырландыру» әдісін қолдану арқылы оқушының тыңдалым, оқылым,айтылым дағдылары қалыптасып, оқушылар бір-бірімен диалогқа түседі Оқушыларға ашық сұрақ қою арқылы қолдау көрсетіп, ой өрісін кеңейтіп, ізденушілік қабілеттерін арттыруға мүмкіндік жасаймын. «Суреттер сөйлейді» әдісін қолдану барысында топтағы оқушылар бір - біріне қолдау көрсетеді. «Өз қолыңмен» әдісін пайдалануда оқушылар сабаққа деген қарқыны артып, сабақ барысында қарапайым заттардан «Перскоп және Обскур камерасын жасап үйренеді. |
Сабақтың өне бойында ауызша және нақты жазбаша кері байланыс бере отырып, қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын; Үй тапсырмасын сұрау мақсатында оқушыларға «Зйінді шоғырландыру» бойынша сұрақтар қойылады, себебі «қайталау оқу айнасы», бұл бөлімде оқушылар топты және бірін-бірі бағалайды. Сабақ барысында бас бармақ сияқты бағалау құралдарын пайдалана отырып, оқушылардың оқудағы қажеттіліктерін анықтап,қиналған оқушының оқуын жақсарту үшін қадамдар жасаймын
|
Оптикалық аспаптарды жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау яғны кеңсе пышағы, қайшы, ыстық желім сынды заттарды ұқыпты пайдалану.
|
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оптикалық аспаптар
Оптикалық аспаптар
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.4 А Жарық құбылыстары |
Мектеп: |
||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып:8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оптикалық аспаптар |
||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
8.5.1.16 – қарапайым оптикалық құралдарды (перископ, обскура камерасы) құрастыру |
||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі: |
|
||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар: |
Сабақ барысында кездесетін термин сөздер: оптикалық құралдар, лупа, обскур камерасы, фотоаппарат, микроскоп, телескоп т.б.
|
||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Мәңгілік ел жалпыұлттық идеясы индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу –шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау алған білімін өмірде қолдануға баулу. |
||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Микроскоп жайлы оқу барысында биология пәнімен, оптикалық құралдарды жасау барысында технология пәнімен, аспен денелерін зерттегенде астрономия пәнімен байланысты |
||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Оптикалық аспаптардың кейбіреулерімен яғни (микроскоп, телескоп) 5-сыныптың жаратылыс және дүниетану пәнінен оқыған. |
||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері: |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері: |
Ресурстар |
|||||||||||||||
|
Сабақтың басы: 10 мин Үй тапсырмасы /білу, түсіну/ |
Психологиялық дайындық: «Шаттық шеңбері» әдісі оқушылар физикалық шамалар атауларымен бір-біріне тілек айтады; Мақсаты:сыныптың қарым-қатынасын, сабаққа сенімділігін, сабаққа қызығушылығын арттыру.
«Мозайка әдісі»- әдісі. Суреттер бойынша оқушыларды топқа біріктіру. (микроскоп, телескоп, фотоаппарат, лупа)
Үй тапсырмасын сұрау; «Алтын сандық» әдісі; 1.Жұқа линзаның формуласы 2. Линзаның сызықтық ұлғайтуы деген не? 3. Линзалар қайда қолданылады. 4.Линзаның көмегімен қандай кескіндер алуға болады? 5. Линзаның оптикалық күші деген не? 6.Жұқа линзаның формуласы қандай шамаларды байланыстырады? 7. Көз кемістіктері қалай пайда болады? 8. Аккомодация ұғымын қалай түсінесіңдер? Дескриптор:
ҚБ.
смайлик |
Суреттер, үестірмелер. https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-quraldar
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин /білу, түсіну, қолдану/
|
Оқушыларға БББ кестесін тарату
Мақсаты: оқушылар жаңа сабақ бойынша білетінін, білгісі келетінін және білгеннін кестеге толтырады.
Тапсырма:№1
Жоғарыда берілген суреттерді пайдалана отырып оқушылар оптикалық аспаптардың жұмыс істеу принципін және жаңа сабақта алған білімдерін флипчартқа түсіру арқылы бүкіл сыныпқа түсіндіреді,, оқушылар топтарда және бірін-бірі бағалайды.
Дескриптор:
Тапсырма:№2 1.Перископ және обскур камерасы туралы түсінік беріңдер. 2.Қарапайым перископ және обскур камерасын құрастыру жолын түсіндіріңдер. 3. Берілген материалдарды пайдаланып, перископ және обскур камерасын құрастырыңдар. 4.Құрастырған камералар арқылы кескіндерді бақылап сипаттаңдар. 1-топ Обскур камерасы (латынша “camera obscura” — “қараңғы бөлме”) — объектілердің оптикалық кескіндерін алуға мүмкіндік беретін ең қарапайым құрылғы. Ол — бір жағында тесігі бар, ал оған қарамақарсы қабырғасында экран (бұлыңғыр әйнек немесе ақ қағаз) орнатылған, жарық өткізбейтін жәшік. Диаметрі шамамен 0,5—5 мм болатын тесіктен өткен сәулелер экранда төңкерілген кескін береді. Обскур камераның негізінде кейбір фотокамералар жасалған. Обскур камерасын жасау үшін қажет материалдар: картон жәшік, шоколад орайтын жылтыр қағаз, скотч, ақ қағаз, кеңсе инесі, кеңсе пышағы. 1. Картон жәшіктің бүйір қабырғасынан пышақпен тік төртбұрышты тесік жасаңдар. 2. Алдын ала саңылау кесілген жылтыр қағазбен осы тесікті жабыңдар. 3. Саңылауға қарамақарсы жақтағы жәшік қабырғасына ішінен ақ қағаз бекітіңдер, ол экран болады 1- суретте экранда кескін көрініп тұр. Жәшіктің түбін бас сиятындай етіп тесіңдер; жарық өтпес үшін жанжақтың бәрін скотчпен бекітіңдер. 4.Сенің обскур камераң дайын. Саңылауды нәрсеге қарай бұрып, экранда оның кескінін көре аласыңдар. Егер экранға фотопленка жабыстырып қойса, нәрсенің фотосуретін алуға болады. Осы обскур камерасы кейін фотоаппаратқа айналды.
1-сурет 2-топ Перископ. Тағы бір оптикалық құрал—перископ (көне грек. “περl” — “айнала” және “τκoπεω”— “қараймын”) – бұл тығылып отырған жерден бақылау жасауға мүмкіндік беретін оптикалық құрал. Перископты өз бетіңмен оңай жасап алуға болады. Перископ жасауға қажетті материалдар: кез келген қағаз қорап, өлшемдері бірдей екі жазық айна, скотч, кеңсе пышағы, қайшы, сызғыш, қарындаш (1 а-сурет). Жұмысты орындау тәртібі: Қораптың екі шетінен 3 смден өлшеп кесіңдер де, тік бұрыш жасай бүктеңдер. Бүктелген жерлерді скотчпен бекітіңдер (1, ә-сурет), және сол жерге скотчпен айналарды жапсырыңдар, айна беті қорапқа қарап тұрсын (1,б-сурет). Перископ дайын. Енді оны тігінен қойыңдар. Перископтың жоғарғы шетін нәрсеге қаратып, төменгі шетінен кескінді бақылаңдар (1, в-сурет).
- 1-сурет
Дескриптор:
ҚБ |
Үлестірме материалдар, стикер қағаздар
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/optika/lesson/optikalyq-quraldar
Қажетті материалдар: кез келген қағаз қорап, өлшемдері бірдей екі жазық айна, скотч, кеңсе пышағы, қайшы, сызғыш, қарындаш, бұлыңғыр әйнек немесе ақ қағаз) орнатылған, жарық өткізбейтін жәшік.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 мин /жинақтау, бағалау/ |
«Ойлан,ізден, тап»әдісі арқылы Кестені толтырыңыз Осы тақырыпта нені меңгердіңдер?
Кері байланыс «КҚЖ» әдісі
Үйге тапсырма: Оптикалық құралдар |
|
|||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||||||||||
|
«Зейінді шоғырландыру» әдісін қолдану арқылы оқушының тыңдалым, оқылым,айтылым дағдылары қалыптасып, оқушылар бір-бірімен диалогқа түседі Оқушыларға ашық сұрақ қою арқылы қолдау көрсетіп, ой өрісін кеңейтіп, ізденушілік қабілеттерін арттыруға мүмкіндік жасаймын. «Суреттер сөйлейді» әдісін қолдану барысында топтағы оқушылар бір - біріне қолдау көрсетеді. «Өз қолыңмен» әдісін пайдалануда оқушылар сабаққа деген қарқыны артып, сабақ барысында қарапайым заттардан «Перскоп және Обскур камерасын жасап үйренеді. |
Сабақтың өне бойында ауызша және нақты жазбаша кері байланыс бере отырып, қалыптастырушы бағалау жүргізіп отырамын; Үй тапсырмасын сұрау мақсатында оқушыларға «Зйінді шоғырландыру» бойынша сұрақтар қойылады, себебі «қайталау оқу айнасы», бұл бөлімде оқушылар топты және бірін-бірі бағалайды. Сабақ барысында бас бармақ сияқты бағалау құралдарын пайдалана отырып, оқушылардың оқудағы қажеттіліктерін анықтап,қиналған оқушының оқуын жақсарту үшін қадамдар жасаймын
|
Оптикалық аспаптарды жасау кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау яғны кеңсе пышағы, қайшы, ыстық желім сынды заттарды ұқыпты пайдалану.
|
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















