|
Педагогтің Аты,Тегі, Әкесінің аты |
|
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
10 сынып, Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Күні: |
/2сабақ/ |
|||||||||||
|
Бөлім: |
10.2 С Ықтималдық |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.2.1.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру; 10.2.1.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіреді; - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептейді; |
|||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|||||||
|
5 минут |
Ұйымдас тыру |
Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. №10.8 |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. |
|
|
|||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Комбинаторика
ережесі 1-мысал: бір мезгілде екі ойын
сүйегі лақтырылады. Қанша жағдайлар болатынын
есепте. 5-мысал: 0 және 2 цифрынан қанша төрт
таңбалы сан құруға болады? |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді.
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
|
|||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар. Есеп №1. Дүкенде алты түрлі
шоколад және төрт түрлі карамель кәмпиттері бар. а) кәмпиттердің
бір сортынан қанша кәмпиттер түрін сатып алуға болады? б) бір сорт
шоколад және бір сорт карамель кәмпиттер түрлерін сатып алу үшін
қанша жағдайлар болады? б) АВ объектісі шоколад пен карамель кәмпитерін сатып алуды m×n=6×4=24 әдіспен таңдап алуға болады. №2 Математика пәнінен болатын емтиханға 36 билет дайындалған, олар 1-ден 36-ға дейінгі сандармен нөмірленген. Оқушы кез келген бір билетті алады. Алынған билет нөмірі: а) 6-ға еселік сан болу ықтималдығын табыңыз. b) 8-ге еселік сан болу ықтималдығын табыңыз. c) жұп сан болу ықтималдығын табыңыз. d) 40 санының болу ықтималдығын табыңыз. |
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс.
№1. 0 және 2 цифрынан қанша төрт
таңбалы сан құруға болады? |
Дескриптор: -комбинаторика ның қосу, көбейту ережелерін қолданады.
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау |
|
|||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмасы. Ықтималдық 1. Сыныптағы 35 оқушының 15-і қыз бала .Осы оқушылардан бір қыз бала мен бір ұлды таңдап алу тәсілдернің санын табыңыз: А) 150; В) 240; С) 600; D) 300 2. Қорапта 5 қызыл, 6 ақ және 1 көк шарлар бар. Қораптан қарамай бірдей екі шар шығуы үшін ең кемінде неше шар алу керек екенін табыңыз: А) 6; В) 4; С) 2; D) 5 3. Арман екі таңбалы сандардан бір сан таңдады. Таңдаған санның 15-ке еселі болу ықтималдығы: А) 1/18; В) 3/50; С) 1/20; D) 1/15 4. Ержан ойын сүйегін лақтырды. «1-ден артық, ал 5-тен кем» оқиғасының болу ықтималдығын табыңыз. А) 0,3; В) 0,4; С) 0,7; D)
0,5 А) 3/5; В) 2/5; С) 2/3; D) ½ 6. Қорапта 2 ақ, 3 қара, 5 сары шарлар бар. Кездейсоқ таңдалған бір шардың қара түсті болу ықтималдығын табыңыз. А) 0,3; В) 0,2; С) 0,5; D) 0,4 7. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың қызыл түсті болуының ықтималдығын табыңыз. А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75 8. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болуының ықтималдығын табыңыз. А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75 9. Жәшікте 9 сары, 9 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болмауының ықтималдығын табыңыз. А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75 10. Жәшіктен 10 ақ, 5 көк және 2 қызыл шар бар. Жәшікте кездейсоқ алынған шардың көк немесе қызыл болуының ықтималдығы қандай? А) 7/17; В) 12/17; С) 15/16; D) 15/17 Жауаптары: 1д, 2в, 3д, 4д, 5в, 6а, 7с, 8в, 9а, 10а |
Тапсырмаларды орындайды. |
|
|
|||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -. қайталанбайтын және қайталанбалы «алмастырулар», «орналастырулар», «терулер» ұғымдарын ажырата біледі; - қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолданады. Кері байланыс: «БББ»кестесі
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №10.8 |
Кері байланыс |
|
|||||||
Тест тапсырмасы. Ықтималдық
1. Сыныптағы 35 оқушының 15-і қыз бала .Осы оқушылардан бір қыз бала мен бір ұлды таңдап алу тәсілдернің санын табыңыз:
А) 150; В) 240; С) 600; D) 300
2. Қорапта 5 қызыл, 6 ақ және 1 көк шарлар бар. Қораптан қарамай бірдей екі шар шығуы үшін ең кемінде неше шар алу керек екенін табыңыз:
А) 6; В) 4; С) 2; D) 5
3. Арман екі таңбалы сандардан бір сан таңдады. Таңдаған санның 15-ке еселі болу ықтималдығы:
А) 1/18; В) 3/50; С) 1/20; D) 1/15
4. Ержан ойын сүйегін лақтырды. «1-ден артық, ал 5-тен кем» оқиғасының болу ықтималдығын табыңыз.
А) 0,3; В) 0,4; С) 0,7; D)
0,5
5. Бақта 3 көбелек, 2 ара ұшып жүр. Гүлге бірінші болып араның қону
ықтималдығын табыңыз.
А) 3/5; В) 2/5; С) 2/3; D) ½
6. Қорапта 2 ақ, 3 қара, 5 сары шарлар бар. Кездейсоқ таңдалған бір шардың қара түсті болу ықтималдығын табыңыз.
А) 0,3; В) 0,2; С) 0,5; D) 0,4
7. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың қызыл түсті болуының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
8. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болуының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
9. Жәшікте 9 сары, 9 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болмауының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
10. Жәшіктен 10 ақ, 5 көк және 2 қызыл шар бар. Жәшікте кездейсоқ алынған шардың көк немесе қызыл болуының ықтималдығы қандай?
А) 7/17; В) 12/17; С) 15/16; D) 15/17
Тест тапсырмасы. Ықтималдық
1. Сыныптағы 35 оқушының 15-і қыз бала .Осы оқушылардан бір қыз бала мен бір ұлды таңдап алу тәсілдернің санын табыңыз:
А) 150; В) 240; С) 600; D) 300
2. Қорапта 5 қызыл, 6 ақ және 1 көк шарлар бар. Қораптан қарамай бірдей екі шар шығуы үшін ең кемінде неше шар алу керек екенін табыңыз:
А) 6; В) 4; С) 2; D) 5
3. Арман екі таңбалы сандардан бір сан таңдады. Таңдаған санның 15-ке еселі болу ықтималдығы:
А) 1/18; В) 3/50; С) 1/20; D) 1/15
4. Ержан ойын сүйегін лақтырды. «1-ден артық, ал 5-тен кем» оқиғасының болу ықтималдығын табыңыз.
А) 0,3; В) 0,4; С) 0,7; D)
0,5
5. Бақта 3 көбелек, 2 ара ұшып жүр. Гүлге бірінші болып араның қону
ықтималдығын табыңыз.
А) 3/5; В) 2/5; С) 2/3; D) ½
6. Қорапта 2 ақ, 3 қара, 5 сары шарлар бар. Кездейсоқ таңдалған бір шардың қара түсті болу ықтималдығын табыңыз.
А) 0,3; В) 0,2; С) 0,5; D) 0,4
7. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың қызыл түсті болуының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
8. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болуының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
9. Жәшікте 9 сары, 9 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болмауының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
10. Жәшіктен 10 ақ, 5 көк және 2 қызыл шар бар. Жәшікте кездейсоқ алынған шардың көк немесе қызыл болуының ықтималдығы қандай?
А) 7/17; В) 12/17; С) 15/16; D) 15/17
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері 10-сынып, ҚМЖ
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері 10-сынып, ҚМЖ
|
Педагогтің Аты,Тегі, Әкесінің аты |
|
|||||||||||
|
Пән/Сынып: |
10 сынып, Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||
|
Күні: |
/2сабақ/ |
|||||||||||
|
Бөлім: |
10.2 С Ықтималдық |
|||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттері |
|||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.2.1.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру; 10.2.1.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу; |
|||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
- кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіреді; - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептейді; |
|||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
|||||||
|
5 минут |
Ұйымдас тыру |
Ұйымдастыру. Үй жұмысын тексеру. №10.8 |
Амандасады. Үй тапсырмасын айтады. |
|
|
|||||||
|
10 мин |
Негізгі бөлім |
Комбинаторика
ережесі 1-мысал: бір мезгілде екі ойын
сүйегі лақтырылады. Қанша жағдайлар болатынын
есепте. 5-мысал: 0 және 2 цифрынан қанша төрт
таңбалы сан құруға болады? |
Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып түсінеді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады. Сұрақтарға жауап береді.
|
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
|
|||||||
|
25 мин |
Бекіту тапсырма лары |
Тапсырмалар. Есеп №1. Дүкенде алты түрлі
шоколад және төрт түрлі карамель кәмпиттері бар. а) кәмпиттердің
бір сортынан қанша кәмпиттер түрін сатып алуға болады? б) бір сорт
шоколад және бір сорт карамель кәмпиттер түрлерін сатып алу үшін
қанша жағдайлар болады? б) АВ объектісі шоколад пен карамель кәмпитерін сатып алуды m×n=6×4=24 әдіспен таңдап алуға болады. №2 Математика пәнінен болатын емтиханға 36 билет дайындалған, олар 1-ден 36-ға дейінгі сандармен нөмірленген. Оқушы кез келген бір билетті алады. Алынған билет нөмірі: а) 6-ға еселік сан болу ықтималдығын табыңыз. b) 8-ге еселік сан болу ықтималдығын табыңыз. c) жұп сан болу ықтималдығын табыңыз. d) 40 санының болу ықтималдығын табыңыз. |
Есептер шығарады Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, топтық талдау жасайды. Талқылау нәтижесінде өзара бір келісімге келіп есепті орындайды. Өз бетімен жұмыс.
№1. 0 және 2 цифрынан қанша төрт
таңбалы сан құруға болады? |
Дескриптор: -комбинаторика ның қосу, көбейту ережелерін қолданады.
ҚБ «Екi жұлдыз бiр тiлек» әдiсi .Бiрiн-бiрi бағалау |
|
|||||||
|
|
Жеке жұмыс |
Тест тапсырмасы. Ықтималдық 1. Сыныптағы 35 оқушының 15-і қыз бала .Осы оқушылардан бір қыз бала мен бір ұлды таңдап алу тәсілдернің санын табыңыз: А) 150; В) 240; С) 600; D) 300 2. Қорапта 5 қызыл, 6 ақ және 1 көк шарлар бар. Қораптан қарамай бірдей екі шар шығуы үшін ең кемінде неше шар алу керек екенін табыңыз: А) 6; В) 4; С) 2; D) 5 3. Арман екі таңбалы сандардан бір сан таңдады. Таңдаған санның 15-ке еселі болу ықтималдығы: А) 1/18; В) 3/50; С) 1/20; D) 1/15 4. Ержан ойын сүйегін лақтырды. «1-ден артық, ал 5-тен кем» оқиғасының болу ықтималдығын табыңыз. А) 0,3; В) 0,4; С) 0,7; D)
0,5 А) 3/5; В) 2/5; С) 2/3; D) ½ 6. Қорапта 2 ақ, 3 қара, 5 сары шарлар бар. Кездейсоқ таңдалған бір шардың қара түсті болу ықтималдығын табыңыз. А) 0,3; В) 0,2; С) 0,5; D) 0,4 7. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың қызыл түсті болуының ықтималдығын табыңыз. А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75 8. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болуының ықтималдығын табыңыз. А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75 9. Жәшікте 9 сары, 9 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болмауының ықтималдығын табыңыз. А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75 10. Жәшіктен 10 ақ, 5 көк және 2 қызыл шар бар. Жәшікте кездейсоқ алынған шардың көк немесе қызыл болуының ықтималдығы қандай? А) 7/17; В) 12/17; С) 15/16; D) 15/17 Жауаптары: 1д, 2в, 3д, 4д, 5в, 6а, 7с, 8в, 9а, 10а |
Тапсырмаларды орындайды. |
|
|
|||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -. қайталанбайтын және қайталанбалы «алмастырулар», «орналастырулар», «терулер» ұғымдарын ажырата біледі; - қайталанбайтын алмастырулар, орналастырулар және терулерді есептеу үшін формулаларды қолданады. Кері байланыс: «БББ»кестесі
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Үйге тапсырма. №10.8 |
Кері байланыс |
|
|||||||
Тест тапсырмасы. Ықтималдық
1. Сыныптағы 35 оқушының 15-і қыз бала .Осы оқушылардан бір қыз бала мен бір ұлды таңдап алу тәсілдернің санын табыңыз:
А) 150; В) 240; С) 600; D) 300
2. Қорапта 5 қызыл, 6 ақ және 1 көк шарлар бар. Қораптан қарамай бірдей екі шар шығуы үшін ең кемінде неше шар алу керек екенін табыңыз:
А) 6; В) 4; С) 2; D) 5
3. Арман екі таңбалы сандардан бір сан таңдады. Таңдаған санның 15-ке еселі болу ықтималдығы:
А) 1/18; В) 3/50; С) 1/20; D) 1/15
4. Ержан ойын сүйегін лақтырды. «1-ден артық, ал 5-тен кем» оқиғасының болу ықтималдығын табыңыз.
А) 0,3; В) 0,4; С) 0,7; D)
0,5
5. Бақта 3 көбелек, 2 ара ұшып жүр. Гүлге бірінші болып араның қону
ықтималдығын табыңыз.
А) 3/5; В) 2/5; С) 2/3; D) ½
6. Қорапта 2 ақ, 3 қара, 5 сары шарлар бар. Кездейсоқ таңдалған бір шардың қара түсті болу ықтималдығын табыңыз.
А) 0,3; В) 0,2; С) 0,5; D) 0,4
7. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың қызыл түсті болуының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
8. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болуының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
9. Жәшікте 9 сары, 9 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болмауының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
10. Жәшіктен 10 ақ, 5 көк және 2 қызыл шар бар. Жәшікте кездейсоқ алынған шардың көк немесе қызыл болуының ықтималдығы қандай?
А) 7/17; В) 12/17; С) 15/16; D) 15/17
Тест тапсырмасы. Ықтималдық
1. Сыныптағы 35 оқушының 15-і қыз бала .Осы оқушылардан бір қыз бала мен бір ұлды таңдап алу тәсілдернің санын табыңыз:
А) 150; В) 240; С) 600; D) 300
2. Қорапта 5 қызыл, 6 ақ және 1 көк шарлар бар. Қораптан қарамай бірдей екі шар шығуы үшін ең кемінде неше шар алу керек екенін табыңыз:
А) 6; В) 4; С) 2; D) 5
3. Арман екі таңбалы сандардан бір сан таңдады. Таңдаған санның 15-ке еселі болу ықтималдығы:
А) 1/18; В) 3/50; С) 1/20; D) 1/15
4. Ержан ойын сүйегін лақтырды. «1-ден артық, ал 5-тен кем» оқиғасының болу ықтималдығын табыңыз.
А) 0,3; В) 0,4; С) 0,7; D)
0,5
5. Бақта 3 көбелек, 2 ара ұшып жүр. Гүлге бірінші болып араның қону
ықтималдығын табыңыз.
А) 3/5; В) 2/5; С) 2/3; D) ½
6. Қорапта 2 ақ, 3 қара, 5 сары шарлар бар. Кездейсоқ таңдалған бір шардың қара түсті болу ықтималдығын табыңыз.
А) 0,3; В) 0,2; С) 0,5; D) 0,4
7. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың қызыл түсті болуының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
8. Жәшікте 3 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болуының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
9. Жәшікте 9 сары, 9 ақ және 12 қызыл шар бар. Жәшіктен бір шар алынды. Алынған шардың ақ түсті болмауының ықтималдығын табыңыз.
А) 0,7; В) 0,2; С) 0,8; D) 0,75
10. Жәшіктен 10 ақ, 5 көк және 2 қызыл шар бар. Жәшікте кездейсоқ алынған шардың көк немесе қызыл болуының ықтималдығы қандай?
А) 7/17; В) 12/17; С) 15/16; D) 15/17
шағым қалдыра аласыз














