Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
«Бекітемін»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары
_________________Т.Шарап
Топ: |
№33 |
№36 |
Күні: |
|
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Комбинаторика элементтері және ықтималдықтар теориясы Колледж: «Жаңақорған аграрлы-техникалық колледжі» коммуналдық мемлекеттік қазыналық кәсіпорны Мұғалімнің аты-жөні: Бекжанова Айнур Адилхановна Күні: Курсы: І Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Оқиғаның ықтималдығы және оның қасиеттері (2 сағ 1 пар) |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.2.1 - кездейсоқ оқиға ұғымын, кездейсоқ оқиға түрлерін білу және оларға мысалдар келтіру; 10.3.2.2 - ықтималдықтар қасиеттерін қолданып, кездейсоқ оқиғалардың ықтималдығын есептеу; |
Сабақтың мақсаты |
|
Бағалау критерийі |
Оқиға ықтималдығы және оның қасиеттерін есептерді шығаруда қолданады |
Ойлау дағдылары: |
|
Тілдік мақсаттар |
Ауызша кездейсоқ шамаларды сипаттайды және оларға мысалдар келтіре алады. Пәнге тән лексика мен терминология: Ықтималдық, кездейсоқ оқиға, ақиқат оқиға, үйлесімді оқиға, үйлесімсіз оқиға, элементар оқиға, комбинаторика Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Құндылықтарға баулу |
|
Пəнаралық байланыс |
Денешынықтыру пәнімен байланыс: мысалдарда ойын сүйегін лақтырғанда қандай сан бөлігінің түсуін дұрыс таба алады. Қазақ тілімен байланыс: Мәтіндік есептерді түсіне оқып, шартын дұрыс, сауатты құрады, шыққан есептің жауабын сөйлемдермен сауатты жазып жеткізеді. |
Алдыңғы білім |
Ықтималдықтар теориясының негіздері (9-сынып) |
Сабақ барысы |
||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы 8 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасып, түгендеу. Сабақ тақырыбымен таныстыру, оқушылармен бірге сабақ мақсатын анықтау таныстыру:
"Бір қадам алға..." әдісі. Өткен материалдарға байланысты сұрақтар: 1) Қайталанатын және қайталанбайтын терулер анықтамасын тұжырымда? 2) Қайталанатын және қайталанбайтын орналастырулар мен алмастырулар анықтамасын тұжырымда? 3) Ньютон биномы формуласын тұжырымда Үй тапсырмасын тексеру: №25.12, №25.13 Берілген үй тапсырмасы бойынша оқушылар өз жауаптарын ұялы телефондарынан платформасы арқылы жауап береді. Бағалау: Компьютер бағалауы |
Алгебра және анализ бастамалары 10-сынып А.Е.Әбілқасымова 194-бет, 2020ж. |
||||||||||
Сабақтың ортасы 23 мин |
Жаңа сабақ Оқиғалар ақиқат, кездейсоқ және мүмкін емес оқиғаларға бөлінеді:
Ықтималдықтар теориясында біз бір ғана формуланы пайдаланамыз: Р-ықтималдық m-керек жағдай n-барлық жағдай. Ықтималдықтар теориясында қарама-қарсы оқиғалар бар. Қарама-қарсы оқиғалардың қосындысы ірдайым 1-санына тең. Көбіне ауа райына қатысты келеді.
Ақиқат оқиғаның белгіленуі: U; Қарама–қарсы белгіленуі: Мүмкін емес оқиғаның белгіленуі: V; Қарама–қарсы белгіленуі:
Ықтималдықтардың қасиеттері: 1-қасиет. Ақиқат оқиғаның ықтималдығы 1-ге тең 2-қасиет. Мүмкін емес немесе жалған оқиғаның ықтималдығы 0-ге тең. 3-қасиет. Толық топты құрайтын оқиғаның ықтималдығы 1-ге тең. 4-қасиет. Қарама-қарсы оқиғаның ықтималдығы 1 мен берілген оқиға ықтималдығының айырмасына тең, яғни Р
Мысал 1: Күннің ашық болу ықтималдығы 0,6 болса, күннің бұлтты болу ықтималдығын табыңыз? (Қарама-қарсы болғандықтан екеуінің қосындысы әрдайым 1-ге тең болу керек) =0,6 =? 1-0,6= 0.4
Мысал 2: Тиын ақша екі рет лақтырылды. Оның дәл бір рет сан жағымен түсу ықтималдығын табыңыз? (тиын екі рет лақтырылса 2*2=4. Бізге керегі дәл 1 рет сан жағымен түсуі)
= = =0,5
Мысал 3: Лақтырылған екі ойын сүйегінің жақтарындағы цифрлардың қосындысы 11 болуының ықтималдығы қандай? (екі ойын сүйегі лақтырылды демек 6*6=36 яғни барлық жағдай - 36, бізге керек жағдай қосындысы- 11 болу керек. Егер бірінші ойын сүйегінен 5, екінші ойын сүйегінен 6 шықса немесе керісінше 6 және 5 шықса) = =
Жаңа сабақты бекіту
а) Жеке жұмыс (Оқулықпен жұмыс) №26.1. Ойын сүйегін лақтырған кезде 1-ден 6-ға дейінгі сандар түседі. Төмендегі оқиғалардың ықтималдықтарын табыңдар:
Бағалау: Дұрыс жауап арқылы бағалау.
б) Топтық жұмыс. Мақсаты: Оқушылардың зерттеушілік дағдыларын дамыту. Әр топтың топбасшысы сайланып, тапсырма соңында топбасшылар алмасып өзге топтың есебін тексереді. №26.4
|