|
Бөлім: |
3-бөлім: Парасат пайымы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Оразақын Асқар. «Шетте жүрген бауырларға» өлеңі бойынша «Өзге елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол!» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.2.4.1 көркем шығармадада көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; 10.3.1.1 шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
көркем шығармада да көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға шығарма) жазу; шығарманың тарихи және көркемдік құндылығын анықтап, бағалау; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ к/Уақ |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Сандықшадан суреттерді алу арқылы топқа бөліну. 1-топ – «Көш» 2- топ – «Шаңырақ» 3 –топ – «Атажұрт» Топбасшысын сайлау.Бағалау картасын беру. Үй тапсырмасын сұрау. Үйге қайталау. №1. «Киіз үй» әдісі (сұрақ-жауап) ЖЖ 1.Оразақын Асқар қай жылы,қай жерде дүниеге келді? 2. Оразақын Асқар атамекені Қазақстанға қай жылы көшіп келді? 3.Қандай оқу орнын бітірді? 4. Өлең жолындағы ақынның айтқысы келген ойы не ? Қожа боп өз жеріңде өз
еліңе 5.Диаспора дегеніміз не? Грек сөзінен шыққан,белгілі бір халықтың біраз бөлігінің өз елінен тыс өңірге орын тебуін білдіретін ұғым. 6.Қазақ диаспорасы-Қазақстан Республикасынан шет аймақтарда тұратын қазақтар. 7.Қазақтар тарихи оқиғаларға байланысты қайда шашырап тарап кетті? (сыртқы шекаралардан өтіп,әуелі Қазақстаннан Қытайға,Орталық Азия мемлекеттеріне, Ауғанстан мен Иранға, одан әрі бүкіл дүниежүзіне тараған) 8.Қазақ диаспорасының ата жұрттан ығысуы неден басталды? (“ақтабан шұбырынды“ кезіндегі жаугершілік-шапқыншылықтан басталды) 9.Халқымыздың бас сауғалап қашуына не себеп болды? (ашаршылық, коллективтендіру, сталиндік репрессия) 10.Өлеңнен жатқа үзінді оқыңыз. ҚБ. «Бір шапалақ»
Қазақ поэзиясына өзіндік жаңа леп әкелген ақынның бірі – Оразақын Асқар. «Шетте жүрген бауырларға» өлеңінде ақын биік адамгершілік пен қатар кісілік келбетін де көрсетеді. Туған халқына деген асқан махаббаты мен жанашырлық сезімін өлеңге өріп жазады.Өлең қилы кезеңдерде тарыдай шашырап кеткен қандас бауырларымызға арналған. |
Суреттер бойынша бөлінеді.
Сұраққа жауап береді.
|
Дескрип тор: Жалпы –2 балл. -Сұрақтарға жауап береді. -Жылдамдық танытады.
|
Оқулық, жұмыс дәптер лері. «Киіз үй» әдісі
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин. |
2. «Көгершіннен хат» әдісі. Жұптық жұмыс. (Жұптар шығып,көгершіндегі тапсырмаларды шешіп, сұрақтарға жауап беру арқылы айтылым жасаңыз.) 1-жұп 1.Оразақын Асқар кім? 2-жұп Суретте қандай тарихи оқиға бейнеленген? «Шетте жүрген бауырларға» өлеңіне қандай қатысы бар? 3-жұп Суретті ақынның қандай өлең жолдарымен түйіндер едіңдер? 4-жұп Өлеңдегі «Атажұрт шақырады тұқымым деп...» деген жолдағы «Жұрт» сөзінің мағынасын қалай түсіндіңіздер! 5-жұп «Бір жеңнен қол, Бір жағадан бас шығар» мақалының өлеңге қандай қатысы бар? Ойыңды өлең жолдарынан мысал келтіре дәлелдеңіздер! 6-жұп Өлең жолында кездесетін «Бірге ұрпақ барсын жарқын болашаққа...» жолдарындағы жарқын болашақ тіркесіне қалай түсіндің? 3.Топтық жұмыс
«Атажұрт» тобына 1.«Бес жолдық өлең» стратегиясының көмегімен өлең құрастырады. (Атажұрт.) 1. Зат есім. 2.Сын есім 3.Етістік 4.Бір сөйлем. 5.Синоним. ҚБ «Бас бармақ» 2.«Шаңырақ» тобына Өлең жолдарын пайдаланып, шетте жүрген бауырларға Үндеу жариялау! 3. «Көш» тобына Шетте жүрген бауырларға арнап, рухтандыратын, жігерлендіретін мәтін НЕМЕСЕ өлең шығарып жазыңыз. Біз бәріміз бір атаның - қазақ халқының ұлымыз. Бәріміздің де туған жеріміз біреу - ол қасиетті қазақ даласы. Бұл дүниеде біздің бір ғана Отанымыз бар, ол - тәуелсіз Қазақстан.
Рефлексия 1.Отан от басынан басталады. 2. Бірлік түбі-тірлік. 3. Шетте жүріп тарығарсың, Өз еліңді сағынарсың.
Үйге тапсырма .Оразақын Асқардың «Әр қазақ – менің жалғызым» тақырыбында пайымдау эссесін жазыңыздар |
Берілген тапсырмалар бойынша сұрақтарға жауап береді. Айтылым жасайды. Шығармашылық танытады..
Атажұрт сөзінің мағынасын ашады.Сөз таптарын есіне түсіреді. Синтаксистік нормаларды сақтайды. Шығарма шылық танытады. Ұйымшылдық пен топтасып, туған жердің қадірін жеткізетін сөйлемдер жазады. Синтаксистік нормаларды сақтайды, шығарма шылыққа жұмыстанады. Шетте жүрген бауырларға арнап, рухын көтеріп, жігер беретін мәтін НЕМЕСЕ өлең шығарып жазады.
Өз түйінін жасайды
Эссе жазады. |
Дескриптор: Жалпы -3
балл. Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім: 3-бөлім: Парасат
пайымы Педагогтің
аты-жөні: Күні: Сыныбы:
10 Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың
тақырыбы:
Оразақын Асқар.
«Шетте жүрген бауырларға» өлеңі
бойынша
«Өзге елде сұлтан
болғанша, өз еліңде ұлтан
бол!» Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 10.2.4.1 көркем шығармадада
көтерілген мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс
(әңгіме, өлең, әдеби және еркін тақырыптарға
шығарма) жазу; 10.3.1.1 шығарманың тарихи
және көркемдік құндылығын анықтап,
бағалау; Сабақтың
мақсаты: көркем шығармада да көтерілген
мәселелерге талдау жасау арқылы шығармашылық жұмыс (әңгіме, өлең,
әдеби және еркін тақырыптарға шығарма)
жазу; шығарманың тарихи және
көркемдік құндылығын анықтап,
бағалау; Сабақтың
барысы: Сабақ
к/Уақ Педагогтің
іс-әрекеті Оқушы
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы 10
мин. Ұйымдастыру
кезеңі:
1.Оқушылармен
амандасу, түгендеу.
2.Сандықшадан
суреттерді алу арқылы топқа
бөліну. 1-топ –
«Көш» 2- топ –
«Шаңырақ» 3 –топ –
«Атажұрт» Топбасшысын сайлау.Бағалау
картасын беру. Үй тапсырмасын
сұрау. Үйге
қайталау. №1. «Киіз үй»
әдісі (сұрақ-жауап)
ЖЖ 1.Оразақын Асқар қай
жылы,қай жерде дүниеге
келді? 2. Оразақын Асқар атамекені
Қазақстанға қай жылы көшіп
келді? 3.Қандай оқу орнын
бітірді? 4.
Өлең жолындағы ақынның айтқысы
келген ойы не
? Қожа боп өз жеріңде өз
еліңе 5.Диаспора дегеніміз
не? Грек сөзінен шыққан,белгілі
бір халықтың біраз бөлігінің өз елінен тыс өңірге орын тебуін
білдіретін ұғым. 6.Қазақ
диаспорасы-Қазақстан Республикасынан шет
аймақтарда тұратын қазақтар. 7.Қазақтар тарихи
оқиғаларға байланысты қайда шашырап тарап
кетті? (сыртқы шекаралардан
өтіп,әуелі Қазақстаннан Қытайға,Орталық Азия мемлекеттеріне,
Ауғанстан мен Иранға, одан әрі бүкіл дүниежүзіне
тараған) 8.Қазақ диаспорасының ата
жұрттан ығысуы неден
басталды? (“ақтабан шұбырынды“ кезіндегі
жаугершілік-шапқыншылықтан
басталды) 9.Халқымыздың бас сауғалап
қашуына не себеп болды?
(ашаршылық, коллективтендіру,
сталиндік репрессия) 10.Өлеңнен жатқа үзінді
оқыңыз.
ҚБ. «Бір
шапалақ»
Қазақ поэзиясына өзіндік жаңа леп әкелген ақынның
бірі – Оразақын Асқар. «Шетте жүрген бауырларға» өлеңінде ақын биік
адамгершілік пен қатар кісілік келбетін де көрсетеді. Туған халқына
деген асқан махаббаты мен жанашырлық сезімін өлеңге өріп
жазады.Өлең
қилы кезеңдерде тарыдай шашырап кеткен қандас
бауырларымызға арналған. Суреттер бойынша
бөлінеді. Сұраққа жауап
береді.
Дескрип тор: Жалпы –2
балл. -Сұрақтарға жауап
береді. -Жылдамдық
танытады.
Оқулық, жұмыс
дәптер лері. «Киіз үй»
әдісі
Сабақтың
ортасы 25
мин. 2. «Көгершіннен хат» әдісі. Жұптық
жұмыс. (Жұптар шығып,көгершіндегі тапсырмаларды
шешіп, сұрақтарға жауап беру арқылы айтылым
жасаңыз.) 1-жұп 1.Оразақын Асқар
кім? 2-жұп Суретте қандай тарихи оқиға
бейнеленген? «Шетте жүрген бауырларға»
өлеңіне қандай қатысы бар? 3-жұп Суретті ақынның қандай өлең
жолдарымен түйіндер едіңдер? 4-жұп
Өлеңдегі
«Атажұрт шақырады тұқымым
деп...» деген жолдағы «Жұрт»
сөзінің мағынасын қалай
түсіндіңіздер! 5-жұп «Бір жеңнен
қол,
Бір жағадан бас
шығар» мақалының өлеңге қандай қатысы бар? Ойыңды өлең
жолдарынан
мысал келтіре
дәлелдеңіздер! 6-жұп
Өлең жолында
кездесетін «Бірге ұрпақ барсын жарқын
болашаққа...» жолдарындағы
жарқын
болашақ тіркесіне
қалай түсіндің?
3.Топтық
жұмыс
«Атажұрт» тобына 1.«Бес жолдық
өлең» стратегиясының көмегімен өлең
құрастырады.
(Атажұрт.) 1. Зат есім. 2.Сын есім
3.Етістік 4.Бір сөйлем.
5.Синоним. ҚБ «Бас
бармақ» 2.«Шаңырақ» тобына Өлең жолдарын
пайдаланып, шетте жүрген
бауырларға Үндеу
жариялау!
3.
«Көш» тобына
Шетте
жүрген бауырларға арнап, рухтандыратын, жігерлендіретін мәтін НЕМЕСЕ өлең шығарып
жазыңыз. Біз бәріміз бір атаның - қазақ халқының
ұлымыз. Бәріміздің де туған жеріміз біреу - ол қасиетті қазақ
даласы. Бұл дүниеде біздің бір ғана Отанымыз бар, ол - тәуелсіз
Қазақстан.
Рефлексия
1.Отан от
басынан басталады.
2.
Бірлік
түбі-тірлік.
3.
Шетте жүріп
тарығарсың,
Өз еліңді
сағынарсың.
Үйге тапсырма .Оразақын Асқардың «Әр қазақ –
менің жалғызым» тақырыбында пайымдау эссесін
жазыңыздар
Берілген тапсырмалар бойынша сұрақтарға жауап
береді. Айтылым
жасайды.
Шығармашылық
танытады..
Атажұрт сөзінің мағынасын
ашады.Сөз таптарын есіне
түсіреді. Синтаксистік нормаларды
сақтайды. Шығарма шылық
танытады.
Ұйымшылдық
пен
топтасып,
туған жердің қадірін
жеткізетін сөйлемдер жазады. Синтаксистік нормаларды
сақтайды, шығарма шылыққа
жұмыстанады.
Шетте
жүрген бауырларға арнап, рухын көтеріп, жігер беретін
мәтін НЕМЕСЕ өлең шығарып
жазады.
Өз түйінін
жасайды
Эссе
жазады. Дескриптор: Жалпы -3
балл. |






