Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||
|
Сынып жетекші: |
|
||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрле Қазақстан |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
а) Оқушыларға еліміздің қысқаша тарихы туралы мағлұмат беру. Өткен тарихымызға деген ұлттық қалыптастыру және Отанымыз Қазақстанды өркендетуге білімді адамдар керек екенін түсіндіру. ә) Оқушыларды Отанды сүюге тәрбиелеу, туған елін, жерін қорғау әрбір азаматтың міндеті екенін білгізу және ұлттық педагогика негізінде тәрбиелеу. б) Оқушылардың ой-өрісін дамытып, білім деңгейін көтеру, шығармашылық ізденісін қалыптастыру, белгілі бір пікір айтуға, тұжырым жасатуға үйрету, патриотизм сезімін қалыптастыру. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Әнұраным – жан ұраным, Айтар әнім – сөйлер сөзім. Туған жерім сағынарым, Мәңгі бақи шырқалады, Республика әнұраным. (Әнұран орындалады) Психологиялық ахуал Жаса елім,
жаса достық
бірлікпен, |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
||||||||
|
Сабақ басы (13 мин)
|
1991 жылы біздің еліміз өз алдына егемендік алып, тұңғыш президентімізді сайлап, тәуелсіз егеменді ел болдық. Тарих беттерін парақтасақ, қазақ халқы өзінің «Тәуелсіз ел» атануы үшін ұзақ, талай қанды қырғынды, зорлық-зомбылықтарды көрді, қасірет шекті. 1986-шы жылы желтоқсан оқиғасы болды. Д. Қонаевтың зейнетке шығуына байланысты Республика компартиясы Орталық Комитетінің бірінші хатшысы міндетінен босатылды. Оның орнына Ресейден келген Г. В. Колбин сайланды. Көңілі толмаған халықтың жүрегінде наразылық ұшқыны лаулай түсті. Алаңға шығып өз ойларын айтуға тырысқан қазақтың өрімдей қарусыз жастарына мұздай құрсанған солдаттар мен милиция қызметкерлері қарсы қойылды. Қыз-жігіттерді аяусыз таяққа жықты, түрмеге қамады. Қайрат Рұсқылбеков, Ербол Спатаев, Лаззат Асанова Сабира Мұхаметжанова сынды жаңа ғана бүршік атып келе жатқан талшыбықтай жастарымыздың өмірін көктей үзді. Арада бес жыл өткенде қыршын өлген жастарға Алаңында ескерткіш орнатты. |
Тәуелсіздік – баға жетпес бағымыз, 1-оқушы.
Тәуелсіздік 11 әріптен құралған, 2-оқушы: Жиырма жыл, жиырма жыл азаттық, Өзімізді құрсаудан да босаттық. Ақтадық біз ата-баба үмітін, Қолда қазір көк ту менен бостандық. Желтоқсанның қанды суық ызғары, Қалың әскер қазағымды қорлады. Тәуелсіздікті қолдаған жастардың Отан үшін табандары тозбады. |
суреттер
|
||||||||
|
Ортасы (20 мин)
|
Біз, Қазақстанда тұрамыз, демек, Отанымыз – Тәуелсіз Қазақстан халқы. «Отан отбасынан басталады» деген мақал бар. Сендер үлкен болып өскенде Отанымызды қорғайтын азамат боласыңдар. Отан деген не? Қалай түсінесіңдер? Оқушылар: Отан деген менің үйім, туған жерім. Менің жүрегім Отан деп соғады. Ендеше, Топтастыру әдісін жүргізейік.
Тәуелсіз мемлекет, егеменді ел болудың қыруар қиындығы, ерекше жауапкершілігі мен қатар басты-басты белгілері бар екені мәлім. Солардың арасында елдің елдігін танытып тұратын айрықша белгілер – рәміздер. Олар: Ту, Елтаңба, Әнұран. Ендеше балаларды ортаға шақырайық «Қазақстан» сөзіне мағлұмат берейік.
Қ –
Қазағымыз аман болсын!
А –
Аман болсын Тәуелсіз елдің ұрпағы! |
Тәуелсіздік ел мұраты, Жас ұрпақтың болашағы Ұялатып берік сенім, Бағымызға жол ашады. Тәуелсіздік мақтанышым, Бізге бақыт сыйлаған. Бейбіт күнде мен тынышпын, Әрбір таңым нұр маған. 4-оқушы:
Тәуелсіздік тұғырына жету үшін,
Байлығы мол байтақ жерім кең, -Қазір «Кім жылдам» ойынын ойнаймыз. Отан туралы кім көп мақал-мәтелдер біледі? Олай болса, мен мақалдың басын айтамын, сендер жалғастырасыңдар. Отан- елдің анасы Ел-(ердің анасы) Туған жердей жер болмас, ( Туған елдей ел болмас). Отанды сүю - (отбасынан басталады) Отан оттан да (ыстық) Отансыз адам - ( ормансыз бұлбұл) Отан үшін күрес ( Ерге тиген үлес) Ел іші- (алтын бесік) тағы да басқа мақал-мәтелдер |
|
||||||||
|
Соңы
|
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтыр.
Сонымен, қорыта келгенде өзіміздің құқығымызды қорғауға, міндеттерімізді орындауға, Отанымызды құрметтеуге және патриоттық сезімімізді нығайта түсуге тырысайық. Міне, балалар, бүгін өздеріңді Тәуелсіз еліміздің болашағы екендеріңді, яғни, нағыз азамат екендіктеріңді көрсете білдіңдер |
Желтоқсан басталуы – ғасырлар қойнауынан жалғасып келе жатқан ұлы тарихтың бір елесі. 16 желтоқсан! Бұл ерлік пен өрлік, қайғы мен қасірет мидай араласқан әрі жарқын, әрі қаралы, қасіретті күн еді.
Тәуелсіздік – баға жетпес бағымыз, Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өрле Қазақстан. Тәрбие сағатының қмж.
Өрле Қазақстан. Тәрбие сағатының қмж.
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
||||||||||
|
Күні |
|
||||||||||
|
Сынып жетекші: |
|
||||||||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өрле Қазақстан |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
а) Оқушыларға еліміздің қысқаша тарихы туралы мағлұмат беру. Өткен тарихымызға деген ұлттық қалыптастыру және Отанымыз Қазақстанды өркендетуге білімді адамдар керек екенін түсіндіру. ә) Оқушыларды Отанды сүюге тәрбиелеу, туған елін, жерін қорғау әрбір азаматтың міндеті екенін білгізу және ұлттық педагогика негізінде тәрбиелеу. б) Оқушылардың ой-өрісін дамытып, білім деңгейін көтеру, шығармашылық ізденісін қалыптастыру, белгілі бір пікір айтуға, тұжырым жасатуға үйрету, патриотизм сезімін қалыптастыру. |
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі (7 мин)
|
Ұйымдастыру кезеңі Әнұраным – жан ұраным, Айтар әнім – сөйлер сөзім. Туған жерім сағынарым, Мәңгі бақи шырқалады, Республика әнұраным. (Әнұран орындалады) Психологиялық ахуал Жаса елім,
жаса достық
бірлікпен, |
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуал
Оқушылар дың пікірі тыңдалады
|
Компьютер
|
||||||||
|
Сабақ басы (13 мин)
|
1991 жылы біздің еліміз өз алдына егемендік алып, тұңғыш президентімізді сайлап, тәуелсіз егеменді ел болдық. Тарих беттерін парақтасақ, қазақ халқы өзінің «Тәуелсіз ел» атануы үшін ұзақ, талай қанды қырғынды, зорлық-зомбылықтарды көрді, қасірет шекті. 1986-шы жылы желтоқсан оқиғасы болды. Д. Қонаевтың зейнетке шығуына байланысты Республика компартиясы Орталық Комитетінің бірінші хатшысы міндетінен босатылды. Оның орнына Ресейден келген Г. В. Колбин сайланды. Көңілі толмаған халықтың жүрегінде наразылық ұшқыны лаулай түсті. Алаңға шығып өз ойларын айтуға тырысқан қазақтың өрімдей қарусыз жастарына мұздай құрсанған солдаттар мен милиция қызметкерлері қарсы қойылды. Қыз-жігіттерді аяусыз таяққа жықты, түрмеге қамады. Қайрат Рұсқылбеков, Ербол Спатаев, Лаззат Асанова Сабира Мұхаметжанова сынды жаңа ғана бүршік атып келе жатқан талшыбықтай жастарымыздың өмірін көктей үзді. Арада бес жыл өткенде қыршын өлген жастарға Алаңында ескерткіш орнатты. |
Тәуелсіздік – баға жетпес бағымыз, 1-оқушы.
Тәуелсіздік 11 әріптен құралған, 2-оқушы: Жиырма жыл, жиырма жыл азаттық, Өзімізді құрсаудан да босаттық. Ақтадық біз ата-баба үмітін, Қолда қазір көк ту менен бостандық. Желтоқсанның қанды суық ызғары, Қалың әскер қазағымды қорлады. Тәуелсіздікті қолдаған жастардың Отан үшін табандары тозбады. |
суреттер
|
||||||||
|
Ортасы (20 мин)
|
Біз, Қазақстанда тұрамыз, демек, Отанымыз – Тәуелсіз Қазақстан халқы. «Отан отбасынан басталады» деген мақал бар. Сендер үлкен болып өскенде Отанымызды қорғайтын азамат боласыңдар. Отан деген не? Қалай түсінесіңдер? Оқушылар: Отан деген менің үйім, туған жерім. Менің жүрегім Отан деп соғады. Ендеше, Топтастыру әдісін жүргізейік.
Тәуелсіз мемлекет, егеменді ел болудың қыруар қиындығы, ерекше жауапкершілігі мен қатар басты-басты белгілері бар екені мәлім. Солардың арасында елдің елдігін танытып тұратын айрықша белгілер – рәміздер. Олар: Ту, Елтаңба, Әнұран. Ендеше балаларды ортаға шақырайық «Қазақстан» сөзіне мағлұмат берейік.
Қ –
Қазағымыз аман болсын!
А –
Аман болсын Тәуелсіз елдің ұрпағы! |
Тәуелсіздік ел мұраты, Жас ұрпақтың болашағы Ұялатып берік сенім, Бағымызға жол ашады. Тәуелсіздік мақтанышым, Бізге бақыт сыйлаған. Бейбіт күнде мен тынышпын, Әрбір таңым нұр маған. 4-оқушы:
Тәуелсіздік тұғырына жету үшін,
Байлығы мол байтақ жерім кең, -Қазір «Кім жылдам» ойынын ойнаймыз. Отан туралы кім көп мақал-мәтелдер біледі? Олай болса, мен мақалдың басын айтамын, сендер жалғастырасыңдар. Отан- елдің анасы Ел-(ердің анасы) Туған жердей жер болмас, ( Туған елдей ел болмас). Отанды сүю - (отбасынан басталады) Отан оттан да (ыстық) Отансыз адам - ( ормансыз бұлбұл) Отан үшін күрес ( Ерге тиген үлес) Ел іші- (алтын бесік) тағы да басқа мақал-мәтелдер |
|
||||||||
|
Соңы
|
«Менің сабақтан кейінгі әсерім» кестесін толтыр.
Сонымен, қорыта келгенде өзіміздің құқығымызды қорғауға, міндеттерімізді орындауға, Отанымызды құрметтеуге және патриоттық сезімімізді нығайта түсуге тырысайық. Міне, балалар, бүгін өздеріңді Тәуелсіз еліміздің болашағы екендеріңді, яғни, нағыз азамат екендіктеріңді көрсете білдіңдер |
Желтоқсан басталуы – ғасырлар қойнауынан жалғасып келе жатқан ұлы тарихтың бір елесі. 16 желтоқсан! Бұл ерлік пен өрлік, қайғы мен қасірет мидай араласқан әрі жарқын, әрі қаралы, қасіретті күн еді.
Тәуелсіздік – баға жетпес бағымыз, Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз













