Тексерілді
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толепова Жансая Молдабекқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.4 -затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу 7.3.1.5 -тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін біледі. Көпшілік оқушылар үшін: тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіреді. заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсінеді. Кейбір оқушылар үшін: металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін біледі. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу Үй тапсырмасын сұрау |
Амандасады. Оқушылар үй тапсырмасын айтуға дайындалады. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оқу-құралдары Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Негіздік оксид Негіз (сілті) Қышқылдық оксид Қышқыл Индикатор Екідайлы оксид дегеніміз не? Негіздік оксид қалай түзіледі? Қышқылдық оксидке мысал келтіріңіз |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын зерттей келе, сендер металдар мен бейметалдардың оксид түзе жанатынына көз жеткіздіңдер. Оксидтердің қасиеттерін зерделеу үшін мынадай тәжірибелер жасайық. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. практикалық жұмысты орындайды |
Видео-ролик |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Жануды қолдайтын және болдырмайтын жағдайларды атап, кестені толтыр |
Дескриптор − жануды қолдайтын жағдайларды атайды-1б − жануды болдырмайтын жағдайларды атайды-1б − жануды тоқтату әдістерін атайды-1б |
7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс
|
Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты жану реакциясын анықтап кестеге оксидтердің атауын жазады |
|
Дескриптор -Оқушылар элементтердің оттекте жанатынын біледі-1б -Оксидтерді таниды-1б |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өрнектер. Теңдеулер.
Өрнектер. Теңдеулер.
Тексерілді
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
7.2В Ауа. Жану реакциясы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Толепова Жансая Молдабекқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы:7 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын салыстыру» |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.1.4 -затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін білу 7.3.1.5 -тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: затты жағуға қажетті жағдайларды және жану реакциясының өнімдерін біледі. Көпшілік оқушылар үшін: тез тұтанатын, жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіреді. заттардың таза оттекте жақсырақ жанатындығын түсінеді. Кейбір оқушылар үшін: металдар мен бейметалдардың жануы кезінде оксидтер түзілетіндігін біледі. |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу Үй тапсырмасын сұрау |
Амандасады. Оқушылар үй тапсырмасын айтуға дайындалады. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Оқу-құралдары Жұмыс дәптері |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау және дене жаттығуларын жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады. |
Негіздік оксид Негіз (сілті) Қышқылдық оксид Қышқыл Индикатор Екідайлы оксид дегеніміз не? Негіздік оксид қалай түзіледі? Қышқылдық оксидке мысал келтіріңіз |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. |
Күкірттің, фосфордың, темірдің ауада және оттекте жануын зерттей келе, сендер металдар мен бейметалдардың оксид түзе жанатынына көз жеткіздіңдер. Оксидтердің қасиеттерін зерделеу үшін мынадай тәжірибелер жасайық. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. практикалық жұмысты орындайды |
Видео-ролик |
||||||||||||||||||||||||
|
|
Жануды қолдайтын және болдырмайтын жағдайларды атап, кестені толтыр |
Дескриптор − жануды қолдайтын жағдайларды атайды-1б − жануды болдырмайтын жағдайларды атайды-1б − жануды тоқтату әдістерін атайды-1б |
7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жеке жұмыс
|
Оқушылар жаңа тақырыпқа байланысты жану реакциясын анықтап кестеге оксидтердің атауын жазады |
|
Дескриптор -Оқушылар элементтердің оттекте жанатынын біледі-1б -Оксидтерді таниды-1б |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















