Пәні: Алгебра Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: Өрнектерді тепе тең түрлендіру.
Мақсаттары:
Білімділік: Бүтін өрнек түсінігін енгізіп,әрбірбүтін өрнекті
көпмүше түрінде жазуға болатынын көрсету. Мәнін түсіну, дәлелдей
білуі
Дамытушылық: Бүтін өрнекті түрлендіру тақырыбы бойынша алған
білімдерін практикада дұрыс қолдана білуі, есептеу жылдамдықтарын
арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ізденуге, еңбектенуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың жоспары:
1) Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру 2) өткен
тақырыпты қорытындылау: қысқаша көбейту формулалары -формулалары,
(5 минут)
3) Жаңа тақырып беру, сабақтың мақсатымен таныстыру.
4) Практикалық бекіту
5)Үйге тапсырма беру
6) Қорытындылау, бағалау
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2)Қайталауға арналған сұрақтар.
(а±в)2=а2±2ав+в2
а2-в2=(а-в)(а+в)
а3+в3=(а+в)(а2-ав+в2)
а3-в3=(а-в)(а2+ав+в2)
(а+в)3=а3+3а2в+3ав2+в3)
(а-в)3=а3-3а2в+3ав2-в3)
3.Жаңа тақырып:
Қосу, азайту , көбейту және дәрежеге шығару амалдарының көмегімен
сандар мен айнымалылардан құралған өрнекті бүтін өрнек деп
атайды.
Мыс-1.
х(1-2х)2-(х2-2)(2-х)+4х3(3х-1) бүтін өрнегін көпмүше түріне
келтірейік.
Оқушыға оны одан шығарып түрлендіруге мүмкіндік беріп көру.
Шешуі:
х(1-2х)2-(х2-2)(2-х)+4х3(3х-1)=х(1-4х+4х2)-(2х2-х3-4+2х)+12х4-4х3=
=х-4х2+4х3-2х2+х3+4+12х4-4х3=12х4+х3-6х2-х+4
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әртүрлі тәсілдерін қолдануға
болатындығын айта отырып, өздері түрлендіріп көруі керек.
Мыс-2.
9а2в-4в3=в(9а2-4в2)=в(3а-2в)(3а+2в)
х2у-4ху2+4у3=у(х2-4ху+4у2)=у(х-2у)2
4.Практикалық бөлім:
Ауызша есептер: № 219
5а2-5в2=5(а2-в2)=5(а-в)(а-в)
3m2-3n2= 3(m2-n2)=3(m-n)(m-n)
a3-a=a(a2-1)=a(a-1)(a-1)
b3-b=b(b2-1)=b(b-1)(b-1)
7x2-7y2=7(x2-y2)=7(x-y)(x-y)
4m3-4mn2=4m(m2-n2)
5x2-20y2=5(x2-4y2)=5(x-2y)(x-2y)
Тақтада орындалатын тапсырмалар:
№221
xy2+x2y3=xy2(1+xy)
a4b2+a2b4=a2b2(a2+b2)= a2b2(a+b) (a+b)
m2n2+mn3=mn2(m+n)
a3b2+a5b3= a3b2(1+a2b)
c3d2-c4d2= c3d2(1-c)
-x5y3-x3y5=-x3y3(x2+y2)= -x3y3(x+y)(x+y) Ойымызды
сергітейік!
Шал балықтарды көп аулап әндетіп келе жатса,жолда бір түлкі сұлап
жатады, шал қуанып кемпіріме жаға болады деп түлкіні шанаға салып
алады. Ал түлкі жолда 1 минутта 1 балық, 2 минутта 2 балық, т.с.с.
Бір лақтырғанда алдыңғы лақтырғаннан 2 есе артық лақтыра береді. 7
минутта барлығы неше балық лақтырған.
Екеуі тегін балыққа тап болады. Қасқыр айтады “Мен математикаға
нашармын, балықты сен бөл” дейді түлкіге. Сонда түлкі саған біреу,
маған екеу, саған үшеу, маған төртеу т.с.с. Ең соңындағы
жиырмасыншы рет балықты өзіне салады. Кім көп алды және қаншаға
артық алды?
460,461, 462.
№ 463
(a-b)3-3(a-b)2= (a-b)2(a-b-3)
Жедел тест
1. Көбейткіштерге жіктеңдер: x2-576
А) (x-24)(x+24) В) (x-24)(x-24) С) (x-24)2 Д)
(x+24)(x+24)
2. Көбейткіштерге жіктеңдер: x2-961
А) (x-31)(x+31) В) (x-31)(x-31) С) (x-31)2 Д)
(x+31)(x+31)
3.Eкі мүшенің квадратын көпмүше түрінде жазыңдар.
(2a+k)2
А)
4a2-4ak+k2 В)
4a2+4ak+k2 С)
4a2-2ak-k2 Д) 2a2+2ak-k2
4. Екімүшенің кубы көпмүше түрінде жазыңдар.
А) 27x3-27x2t+9xt2-
t3 В)
x3-27x2t+9xt2
С)26x3-27x2t+9xt2 Д) x3-27x2
Өздігінен шығаратын есептер:
№184
Үй жұмысы: №
185
Бағалау
Бағалау:Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өрнекті тепе - тең түрлендіру.
Өрнекті тепе - тең түрлендіру.
Пәні: Алгебра Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы: Өрнектерді тепе тең түрлендіру.
Мақсаттары:
Білімділік: Бүтін өрнек түсінігін енгізіп,әрбірбүтін өрнекті
көпмүше түрінде жазуға болатынын көрсету. Мәнін түсіну, дәлелдей
білуі
Дамытушылық: Бүтін өрнекті түрлендіру тақырыбы бойынша алған
білімдерін практикада дұрыс қолдана білуі, есептеу жылдамдықтарын
арттыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды дәлдікке, ізденуге, еңбектенуге
тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың жоспары:
1) Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру 2) өткен
тақырыпты қорытындылау: қысқаша көбейту формулалары -формулалары,
(5 минут)
3) Жаңа тақырып беру, сабақтың мақсатымен таныстыру.
4) Практикалық бекіту
5)Үйге тапсырма беру
6) Қорытындылау, бағалау
Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі
2)Қайталауға арналған сұрақтар.
(а±в)2=а2±2ав+в2
а2-в2=(а-в)(а+в)
а3+в3=(а+в)(а2-ав+в2)
а3-в3=(а-в)(а2+ав+в2)
(а+в)3=а3+3а2в+3ав2+в3)
(а-в)3=а3-3а2в+3ав2-в3)
3.Жаңа тақырып:
Қосу, азайту , көбейту және дәрежеге шығару амалдарының көмегімен
сандар мен айнымалылардан құралған өрнекті бүтін өрнек деп
атайды.
Мыс-1.
х(1-2х)2-(х2-2)(2-х)+4х3(3х-1) бүтін өрнегін көпмүше түріне
келтірейік.
Оқушыға оны одан шығарып түрлендіруге мүмкіндік беріп көру.
Шешуі:
х(1-2х)2-(х2-2)(2-х)+4х3(3х-1)=х(1-4х+4х2)-(2х2-х3-4+2х)+12х4-4х3=
=х-4х2+4х3-2х2+х3+4+12х4-4х3=12х4+х3-6х2-х+4
Көпмүшені көбейткіштерге жіктеудің әртүрлі тәсілдерін қолдануға
болатындығын айта отырып, өздері түрлендіріп көруі керек.
Мыс-2.
9а2в-4в3=в(9а2-4в2)=в(3а-2в)(3а+2в)
х2у-4ху2+4у3=у(х2-4ху+4у2)=у(х-2у)2
4.Практикалық бөлім:
Ауызша есептер: № 219
5а2-5в2=5(а2-в2)=5(а-в)(а-в)
3m2-3n2= 3(m2-n2)=3(m-n)(m-n)
a3-a=a(a2-1)=a(a-1)(a-1)
b3-b=b(b2-1)=b(b-1)(b-1)
7x2-7y2=7(x2-y2)=7(x-y)(x-y)
4m3-4mn2=4m(m2-n2)
5x2-20y2=5(x2-4y2)=5(x-2y)(x-2y)
Тақтада орындалатын тапсырмалар:
№221
xy2+x2y3=xy2(1+xy)
a4b2+a2b4=a2b2(a2+b2)= a2b2(a+b) (a+b)
m2n2+mn3=mn2(m+n)
a3b2+a5b3= a3b2(1+a2b)
c3d2-c4d2= c3d2(1-c)
-x5y3-x3y5=-x3y3(x2+y2)= -x3y3(x+y)(x+y) Ойымызды
сергітейік!
Шал балықтарды көп аулап әндетіп келе жатса,жолда бір түлкі сұлап
жатады, шал қуанып кемпіріме жаға болады деп түлкіні шанаға салып
алады. Ал түлкі жолда 1 минутта 1 балық, 2 минутта 2 балық, т.с.с.
Бір лақтырғанда алдыңғы лақтырғаннан 2 есе артық лақтыра береді. 7
минутта барлығы неше балық лақтырған.
Екеуі тегін балыққа тап болады. Қасқыр айтады “Мен математикаға
нашармын, балықты сен бөл” дейді түлкіге. Сонда түлкі саған біреу,
маған екеу, саған үшеу, маған төртеу т.с.с. Ең соңындағы
жиырмасыншы рет балықты өзіне салады. Кім көп алды және қаншаға
артық алды?
460,461, 462.
№ 463
(a-b)3-3(a-b)2= (a-b)2(a-b-3)
Жедел тест
1. Көбейткіштерге жіктеңдер: x2-576
А) (x-24)(x+24) В) (x-24)(x-24) С) (x-24)2 Д)
(x+24)(x+24)
2. Көбейткіштерге жіктеңдер: x2-961
А) (x-31)(x+31) В) (x-31)(x-31) С) (x-31)2 Д)
(x+31)(x+31)
3.Eкі мүшенің квадратын көпмүше түрінде жазыңдар.
(2a+k)2
А)
4a2-4ak+k2 В)
4a2+4ak+k2 С)
4a2-2ak-k2 Д) 2a2+2ak-k2
4. Екімүшенің кубы көпмүше түрінде жазыңдар.
А) 27x3-27x2t+9xt2-
t3 В)
x3-27x2t+9xt2
С)26x3-27x2t+9xt2 Д) x3-27x2
Өздігінен шығаратын есептер:
№184
Үй жұмысы: №
185
Бағалау
Бағалау:Оқушылардың белсенділігіне байланысты бағалау.
шағым қалдыра аласыз













