Қысқа мерзімді жоспар.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 2 |
Мектеп: Б. Момышұлы атындағы №22 жом |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Арынова Айгерим |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Есептер шешу |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.1.4. Қозғалыстағы дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын есептеу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Қозғалыстағы дененің жылдамдығының және орташа жылдамдығының формуласын біледі, түсінеді. Көптеген оқушылар істей алады: Қозғалыстағы дененің жылдамдығы, орташа жылдамдыққа берілген есептерді есептей алады. Кейбір оқушылар істей алады: Қозғалыстағы дененің жылдамдығына, орташа жылдамдыққа берілген формулаларды түрлендіре отырып есептер шығара алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
үшін түрлендіріп, есептеулер жүргізе алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Арнайы пәндік лексика мен терминология: траектория, жол, орын ауыстыру, жылдамдық, векторлық шама, скаляр шама, орташа жылдамдық.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Ғылыми мәселелерді ойлауға қабылетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
«Математика» пәнінен уақыттың және ұзындықтың өлшем бірлігін біледі. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Уақыт пен ұзындықтың өлшем бірліктерін біледі. Жылдамдық пен орташы жылдамдықтың формуласын біледі.Әр түрлі қозғалыстарын салыстыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
уақыты |
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалім |
оқушы |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ой шоғырландыру, «Миға шабуыл» |
5 мин |
Жол, уақыт, жылдамдық және олардың өлшем бірліктері туралы не білесіздер? 1 тапсырма: Оқушылар сендер үйлеріңе дейінгі 50м жолды, 20 с та жетсең онда сенің жылдамдығы қандай болады? Дескриптор: - Сұрақтың жауабын біледі. - Есепті мәтінін оқып, түсінеді
|
Өз пікірлерін ұсына-ды, айтады. Жылдамдық табу арқылы ойларын түйіндейді. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсатты айқындау «ББҮ кестесі»
|
5 мин |
Мұғалім оқушыларға тақтаға ілінген кестеге стикерге білетіндері мен білгілері келетіндерін жазып, жабыстыруды ұсынады |
Өздерінің білгісі келетін мақсаттарын стикерге жазып жабыстырады |
Кесте, стикер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Шағын топтарға біріктір. «Қима қағаз» әдісі. Машина түрлері бойынша. |
2 мин |
Тақырыпқа қатысты сөздермен топтастарды |
1 топ – Жол 2топ – Уақыт 3 топ - Жылдамдық |
Сөздер жазылған қима қағаздар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (Қолдану, талдау) «Қазына іздеу жолында» « Ойлан, жұптас, бөліс» |
20 мин |
2. тапсырма 1.Велосипедші бірқалып- ты қозғалып 60 мин ішінде 18 км жол жүрген. Велосипед-шінің жылдамдығын м /с – пен өрнекте. 2. Пойыз жолдағы t уақыттың жартысын 70 км /сағ жылдамдықпен, ал екінші жартысын 30 км /сағ жылдамдықпен жүріп өтті. Орташа жылдамды-ғын тап. 3. Ту-104 реактивті жолаушылар ұшағы бір-қалыпты қозғалып 30с-та 8250м арақашықтықты ұшып өтті. Ұшақтың жылдамдығын м/с және км/сағ-пен анықтаңыз 4.Жаяу адам барлық жолдың 30м алғашқы бөлігін 20секундта ал, келесі бөлігін 1,45 м/с жылдамдықпен, қалған 45 м жолдың бөлігін 1,5 м/с жылдамдықпен жүріп өтті. Жолаушының барлық жолдағы жылдамдығын есептеңдер. Дескриптор
-Жылдамдық пен орташа жылдамдықтың формулвсын қолданып, есепті шығарады.
|
|
«Үлестірмемен есептерді тарату» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ауызша кері байланыс: |
3 мин |
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сызбаны пайдаланып жылдамдық, уақытты және жолды анықтау. «Кім жылдам» әдісі. (Жинақтау) . Деректердің графикалық органайзерлері |
5 мин |
Дескриптор
|
|
Сызба түсірілген флипчарт, сызғыш |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(бағалау) «Анықтамалық кесте» әдісі
|
3 мин |
«Анықтамалық кесте» таратылады, оқушыларға толтыру ұсынылады Дескриптор: 1.Сабақтағы негізгі терминдердің анықтамасын өз түсінігімен жаза алады. 2.Оқулықпен жұмыс жасай отырып, ғылыми анықтамасын жазады. 2.Анықтамаларды салыстырып, айырмашылығын анықтай алады. |
|
«Анықтамалық кесте» |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы Рефлексия «Тазалық» |
2 мин |
|
Шабадан – өзіне маңызды ақпараттарды жинайды, еттартқыш – түсінбеген ақпараттарды ой елегінен өткізеді, себет – қажет емес ақпараттарды тастайды. |
Суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
Өздерінің
күнделікті мектеп пен үй арасынд Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы: 2 Мектеп: Б. Момышұлы атындағы №22
жом Күні: Мұғалімнің аты-жөні:
Арынова Айгерим Сынып:
7 Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың
тақырыбы
Есептер
шешу
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
7.2.1.4. Қозғалыстағы
дененің жылдамдығы мен орташа жылдамдығын
есептеу.
Сабақтың
мақсаты Барлық оқушылар істей алады: Қозғалыстағы дененің
жылдамдығының және орташа жылдамдығының формуласын біледі,
түсінеді. Көптеген оқушылар істей
алады: Қозғалыстағы дененің
жылдамдығы, орташа жылдамдыққа берілген есептерді есептей
алады. Кейбір оқушылар істей
алады: Қозғалыстағы дененің
жылдамдығына, орташа жылдамдыққа берілген формулаларды түрлендіре
отырып есептер шығара алады.
Бағалау
критерийі Қозғалыстағы дененің
жылдамдығына берілген есептерді есептей
алады Қозғалыстағы дененің
жолының әрбір бөлігін-дегі орташа жылдамдығына берілген есептерді
есептей алады. Жылдамдықтың, орташа
жылдамдықтың формулаларын уақыт пен жолдың
бөліктері үшін түрлендіріп,
есептеулер жүргізе алады.
Тілдік
мақсаттар
Арнайы пәндік лексика
мен терминология: траектория, жол, орын
ауыстыру, жылдамдық, векторлық шама, скаляр шама, орташа
жылдамдық. Ағылшынша Қазақша Орысша
velocity
жылдамдық
скорость
time
уақыт
время
vector
вектор
вектор
scalar
quantity
скалярлық
шама
скалярная
величина
distance
қашықтық
расстояние
average
velocity
орташа
жылдамдық
средняя
скорость
Құндылықтарға
баулу
Ғылыми мәселелерді ойлауға
қабылетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар
тәрбиелеу.
Пәнаралық
байланыс
«Математика» пәнінен
уақыттың және ұзындықтың өлшем бірлігін
біледі.
Алдыңғы
білім
Уақыт пен ұзындықтың өлшем
бірліктерін біледі. Жылдамдық пен орташы жылдамдықтың формуласын
біледі.Әр түрлі қозғалыстарын салыстыра
алады. Сабақ
барысы Жоспарланған сабақ
кезеңдері уақыты Сабақта жоспарланған қызмет
(іс-әрекет) Мұғалім оқушы Ресурстар Сабақтың
басы Ой
шоғырландыру, «Миға
шабуыл»
5
мин Жол, уақыт, жылдамдық және
олардың өлшем бірліктері туралы не
білесіздер? 1 тапсырма: Оқушылар сендер
үйлеріңе дейінгі 50м жолды, 20 с та жетсең онда сенің жылдамдығы
қандай болады? Дескриптор:
- Сұрақтың жауабын
біледі.
- Есепті мәтінін оқып,
түсінеді
Есепті шығаруға жоспар
құрады. Формуланы қолданып,
есепті шығарады.
Өз пікірлерін ұсына-ды,
айтады. Жылдамдық табу арқылы ойларын
түйіндейді. Мақсатты
айқындау «ББҮ
кестесі» Білемін Білгім
келеді? Үйрендім
5
мин
Мұғалім оқушыларға тақтаға
ілінген кестеге стикерге білетіндері мен білгілері келетіндерін
жазып, жабыстыруды ұсынады
Өздерінің білгісі келетін
мақсаттарын стикерге жазып жабыстырады
Кесте,
стикер Шағын топтарға
біріктір. «Қима қағаз»
әдісі. Машина түрлері
бойынша.
2
мин
Тақырыпқа қатысты сөздермен
топтастарды
1 топ –
Жол
2топ –
Уақыт
3 топ -
Жылдамдық
Сөздер жазылған қима
қағаздар Сабақтың
ортасы (Қолдану,
талдау) «Қазына іздеу
жолында» « Ойлан, жұптас,
бөліс»
20
мин
2.
тапсырма
1.Велосипедші бірқалып- ты
қозғалып 60 мин ішінде 18 км жол жүрген. Велосипед-шінің
жылдамдығын м /с – пен өрнекте.
2. Пойыз жолдағы t уақыттың
жартысын 70 км /сағ жылдамдықпен, ал екінші жартысын 30 км /сағ
жылдамдықпен жүріп өтті. Орташа жылдамды-ғын
тап.
3. Ту-104 реактивті жолаушылар
ұшағы бір-қалыпты қозғалып 30с-та 8250м арақашықтықты ұшып өтті.
Ұшақтың жылдамдығын м/с және км/сағ-пен
анықтаңыз
4.Жаяу адам барлық жолдың 30м
алғашқы бөлігін 20секундта ал, келесі бөлігін 1,45 м/с
жылдамдықпен, қалған 45 м жолдың бөлігін 1,5 м/с жылдамдықпен жүріп
өтті. Жолаушының барлық жолдағы жылдамдығын
есептеңдер.
Дескриптор
Есепті мәтінін оқып,
түсінеді
Есеп шығаруға жоспар
құрады.
-Жылдамдық пен орташа
жылдамдықтың формулвсын қолданып, есепті
шығарады.
Өздері жеке есеп шығарады,
бір-бірімен салыстырады, дұрыс емес жерлерін бөлісу арқылы
талқылайды.
«Үлестірмемен есептерді
тарату» Ауызша кері
байланыс:
3
мин
Сіздердің есептегі шығару
жолдарындағы айырмашылығы
қандай?
Осы есеп шығару арқылы
қандай ой түйіндедіңіздер
Оқушылар өз жұмыстарының
нәтижесімен таныстырады Сызбаны пайдаланып жылдамдық,
уақытты және жолды анықтау. «Кім жылдам» әдісі.
(Жинақтау) . Деректердің
графикалық органайзерлері
5
мин Жылдамдық ? 60
км/сағ 36
км/сағ Жол 60м ? 20с Уақыт 10с 60
км ?
Дескриптор
Кестедегі щамалардың
берілгенін жазуды біледі, есеп шығаруға жоспар
құрады.
Формуланы біледі, есептеулер
жүргізе алады.
Сызбаны пайдала нып денелердің
қозғалыс жылдамдығын, уақытын, жолын
анықтайды.
барлық шамаларды
салыстырады.
ойларын
дәлелдейді
Сызба түсірілген флипчарт,
сызғыш (бағалау) «Анықтамалық кесте»
әдісі Жаңа
ұғым дар Өз
түсініктемесі Ғылыми
анықтамасы Анық тамалардың
айыр машылығы Жылдамдық Жол Уақыт Орташа
жылдамдық
3
мин
«Анықтамалық кесте»
таратылады, оқушыларға толтыру
ұсынылады
Дескриптор:
1.Сабақтағы негізгі
терминдердің анықтамасын өз түсінігімен жаза
алады.
2.Оқулықпен жұмыс жасай
отырып, ғылыми анықтамасын жазады.
2.Анықтамаларды салыстырып,
айырмашылығын анықтай алады.
Өз сөздерімен анықтамасын
жазады,
Оқулықтан ғылыми анықтаманы
жазады, өз анықтамасы мен ғылыми анықтаманың айырмашылығын
салыстарды
«Анықтамалық
кесте» Сабақтың
аяғы Рефлексия «Тазалық»
2
мин
Шабадан – өзіне маңызды
ақпараттарды жинайды, еттартқыш – түсінбеген ақпараттарды ой
елегінен өткізеді, себет – қажет емес ақпараттарды
тастайды.
Суреттері Үй
тапсырмасы
1
мин
Өздерінің
күнделікті мектеп пен үй арасынд | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||














