|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Сәндік-қолданбалы өнер. |
Мектеп: «ЖББ Қарауыл гимназиясы» КММ |
||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Қабденова з.А. |
||||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. |
||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.1.6.2 Қазіргі заманауи және дәстүрлі емес материалдарды тану, олардың қасиеттері мен тағайындалуын анықтау, білу. 5.1.5.2 Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау. 5.1.4.1 Шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық білім алушы: Өру өнерінде заманауи және дәстүрлі емес материалдарды таниды. Басым бөлігі: Өру түрлерінің нобайларына қолданылатын материалдар мен құрал-жабдықтарды ажыратады. Кейбіреуі: Өру өнерін өз жұмыстарында орындай отырып, өз жоспарын құрады, жобасын нақтылайды. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік терминология: Өру-плетение-Embroidery Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар: Өру өнеріне........жатқызуға болады. Мен өрудің мына тәсілін тандаған себебім..................... Өрудің.............. түрі қазақ қолөнеріне тән деп ойлаймын. |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпы еңбек қоғамы- өру өнеріне шолу жасай отырып, қазақ өолөнерінің қашанда биік тұратынын бойларына сіңіру. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы- өру өнері мен оның тұрлері туралы жалпы түсінік қалыптастыра отырып, тарихқа шолу жасау. |
||||||||
|
АКТ қолдану |
Ғаламтор көздері арқылы қажетті мәліметтерді іздеу. |
||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Оқушыларда өру өнері туралы жалпы түсінік қалыптасқан. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» Оқушылар шеңберге тұрып, сағат тілі бойынша жүректі ұсыну арқылы жылы лебіздерін білдіреді. Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы. Сервировка, жабдықтау, сулық термин сөздері жазылған қима қағаздармен топқа біріктіру.
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
Жаңа сабақты меңгеру Презентация: Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар мен құрал-жабдықтармен танысу. Презентация көру арқылы тақырыпты талдайды Ойлау дағдысын деңгейі, білу, түсіну
Бағалау кретерийі 1.Өру өнері туралы жалпы түсінік қалыптасады. 2.Өру түрлері неше түрге бөлінетіндігін ажыратады. 3. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таниды. Дескриптор:
6. (Қ.Б) «Бағдаршам» әдісімен топтар бір-біріне бағалау жүргізіледі. 2. Тапсырма (Ж) Ойлау дағдысын деңгейі, қолдану. «Салыстыру» әдісі. Берілген материалдар (табиғи жасанды)... арқылы материалдар мен құрал-жабдықтардың айырмашылығын салыстыру. -Өру өнері мен түрлерінде қалданылатын заттардын анықтау жабдықтарды салыстыру. Бағалау кретерийі: Материалдар мен құрал-жабдықтардың айырмашылығын табады. Дескриптор: 1. Өру өнері мен түрлерінде қолданылатын материалдарды ұстап көру. 2. Құрал-жабдықтарды қолданылатын заманауи құрылғыларды ерекшелігін ажыратады. 3. Өру барысында қайсысы тиімді екенін анықтайды. 4. Материалдарды салыстырады, кестеге толтырады. (ҚБ) Жұптар бірін-бірі күлегештер әдісі арқылы бағалайды. Ойлау дағдын деңгейі, талдау. АКТ-ні қолдану әдісі 3. Тапсырма. (Ө) АКТ-ны пайдаланып әртүрлі заманауи материалдан жасалған өру түрлерін, тәсілдерін зерделейді. Блум критерийі. АКТ қолданып өру тәсілдерін зерделейді. Дескриптор. 1. Әртүрлі дерек көздерді таңдайды.
|
Қ |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Пирамида» әдісі. Бүгінгі сабақ туралы сенің сұрағың Бүгінгі сабақтан есіңде қалғаны Бүгінгі сабақтан оқып үйренгенін Өру өнеріне ....... жатқызуға болады. Мен өрудің мына тәсілдерін таңдаған себебім ......... Өрудің ............ түрі қазақ қолөнеріне тән деп ойлаймын.
Қ.Б Өзін - өзі бағалаіу парағы арқылы бағалайды |
|
|||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||
|
Сабақ барысындағы іріктелген тапсырмалар, нақта бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурытарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу. |
Жаңа тақырыпты салыстыру, өрмекші әдістері арқылы түсіндіре отырып, практикалық тапсырмаларды орындау. Әрбір тапсырма сонында қалыптастырушы бағалау жүрді. «Пирамида» әдісі арқылы кері байланыс алынды. |
Техника қауіпсіздігі ережесі бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және тұзу отыруын қадағалау. |
|||||||
|
Тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып сараланған. Барлық оқушы «Өрмекші торы» әдісі арқылы сұраққа жауап беріп негізгі ойды талқылды. Басты бөлігі. Салыстыру әдісі арқылы материалдар мен құрал-жабдықтарды ұстап көру арқылы салыстырды. Кейбіреуі. АКТ – ны қоланып, өру түрлерін, тәсілдерін зерделеді. Өру өнерін әлем халықтарының өру түрлерімен салыстырды. |
Барлық тапсырмалар бағаланды. Критерийі мен дескрипторға негізделген бьағалау критерийі Құрал-жабдықтарды қолданылатын заманауи құрылғыларды ерекшелігін ажыратты. Өру барысында қайсысы тиімді екенін анықтады. Әр тапсырма 1 тапсырма ҚБ бағдаршам арқылы топтар бірін-бірі бағалады. 2 ттапсырма. Күлегештер арқылы жұптар бірін-бірі бағалады. 3 тапсырма. Бағалау парағы арқылы кейбір оқушылар өзін-өзі бағалады. |
Әртүрлі материалдармен жұмыс кезінде абай болу, оқушылар бір-біріне кедергі келтірмеу. АКТ – ні тиімді қолдану. Сергіту жаттығуы 2 тапсырмадан кейін «көңілді күн» әуенімен қимылдар жасау |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу.
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Сәндік-қолданбалы өнер. |
Мектеп: «ЖББ Қарауыл гимназиясы» КММ |
||||||||
|
Күні |
Мұғалімнің аты-жөні: Қабденова з.А. |
||||||||
|
Сынып: 5 сынып |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар және құрал-жабдықтармен танысу. |
||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.1.6.2 Қазіргі заманауи және дәстүрлі емес материалдарды тану, олардың қасиеттері мен тағайындалуын анықтау, білу. 5.1.5.2 Шығармашылық идеяларды іске асыру үшін нобайлар орындау. 5.1.4.1 Шығармашылық жұмысты орындау кезеңдерін анықтай отырып, жоспар дайындау. |
||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық білім алушы: Өру өнерінде заманауи және дәстүрлі емес материалдарды таниды. Басым бөлігі: Өру түрлерінің нобайларына қолданылатын материалдар мен құрал-жабдықтарды ажыратады. Кейбіреуі: Өру өнерін өз жұмыстарында орындай отырып, өз жоспарын құрады, жобасын нақтылайды. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік терминология: Өру-плетение-Embroidery Тілдік мақсатқа байланысты талқылауға арналған сұрақтар: Өру өнеріне........жатқызуға болады. Мен өрудің мына тәсілін тандаған себебім..................... Өрудің.............. түрі қазақ қолөнеріне тән деп ойлаймын. |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
Жалпы еңбек қоғамы- өру өнеріне шолу жасай отырып, қазақ өолөнерінің қашанда биік тұратынын бойларына сіңіру. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы- өру өнері мен оның тұрлері туралы жалпы түсінік қалыптастыра отырып, тарихқа шолу жасау. |
||||||||
|
АКТ қолдану |
Ғаламтор көздері арқылы қажетті мәліметтерді іздеу. |
||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Оқушыларда өру өнері туралы жалпы түсінік қалыптасқан. |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы 7 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» Оқушылар шеңберге тұрып, сағат тілі бойынша жүректі ұсыну арқылы жылы лебіздерін білдіреді. Топқа бөлу. Қима қағаздар арқылы. Сервировка, жабдықтау, сулық термин сөздері жазылған қима қағаздармен топқа біріктіру.
|
|
|||||||
|
Сабақтың ортасы 28 минут |
Жаңа сабақты меңгеру Презентация: Өру өнері. Өру түрлері. Материалдар мен құрал-жабдықтармен танысу. Презентация көру арқылы тақырыпты талдайды Ойлау дағдысын деңгейі, білу, түсіну
Бағалау кретерийі 1.Өру өнері туралы жалпы түсінік қалыптасады. 2.Өру түрлері неше түрге бөлінетіндігін ажыратады. 3. Материалдар мен құрал-жабдықтарды таниды. Дескриптор:
6. (Қ.Б) «Бағдаршам» әдісімен топтар бір-біріне бағалау жүргізіледі. 2. Тапсырма (Ж) Ойлау дағдысын деңгейі, қолдану. «Салыстыру» әдісі. Берілген материалдар (табиғи жасанды)... арқылы материалдар мен құрал-жабдықтардың айырмашылығын салыстыру. -Өру өнері мен түрлерінде қалданылатын заттардын анықтау жабдықтарды салыстыру. Бағалау кретерийі: Материалдар мен құрал-жабдықтардың айырмашылығын табады. Дескриптор: 1. Өру өнері мен түрлерінде қолданылатын материалдарды ұстап көру. 2. Құрал-жабдықтарды қолданылатын заманауи құрылғыларды ерекшелігін ажыратады. 3. Өру барысында қайсысы тиімді екенін анықтайды. 4. Материалдарды салыстырады, кестеге толтырады. (ҚБ) Жұптар бірін-бірі күлегештер әдісі арқылы бағалайды. Ойлау дағдын деңгейі, талдау. АКТ-ні қолдану әдісі 3. Тапсырма. (Ө) АКТ-ны пайдаланып әртүрлі заманауи материалдан жасалған өру түрлерін, тәсілдерін зерделейді. Блум критерийі. АКТ қолданып өру тәсілдерін зерделейді. Дескриптор. 1. Әртүрлі дерек көздерді таңдайды.
|
Қ |
|||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс. «Пирамида» әдісі. Бүгінгі сабақ туралы сенің сұрағың Бүгінгі сабақтан есіңде қалғаны Бүгінгі сабақтан оқып үйренгенін Өру өнеріне ....... жатқызуға болады. Мен өрудің мына тәсілдерін таңдаған себебім ......... Өрудің ............ түрі қазақ қолөнеріне тән деп ойлаймын.
Қ.Б Өзін - өзі бағалаіу парағы арқылы бағалайды |
|
|||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|||||||
|
Сабақ барысындағы іріктелген тапсырмалар, нақта бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурытарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу. |
Жаңа тақырыпты салыстыру, өрмекші әдістері арқылы түсіндіре отырып, практикалық тапсырмаларды орындау. Әрбір тапсырма сонында қалыптастырушы бағалау жүрді. «Пирамида» әдісі арқылы кері байланыс алынды. |
Техника қауіпсіздігі ережесі бойынша құрал-жабдықтармен мұқият жұмыс істеуін және тұзу отыруын қадағалау. |
|||||||
|
Тапсырмалар оқушылардың қажеттіліктерін ескере отырып сараланған. Барлық оқушы «Өрмекші торы» әдісі арқылы сұраққа жауап беріп негізгі ойды талқылды. Басты бөлігі. Салыстыру әдісі арқылы материалдар мен құрал-жабдықтарды ұстап көру арқылы салыстырды. Кейбіреуі. АКТ – ны қоланып, өру түрлерін, тәсілдерін зерделеді. Өру өнерін әлем халықтарының өру түрлерімен салыстырды. |
Барлық тапсырмалар бағаланды. Критерийі мен дескрипторға негізделген бьағалау критерийі Құрал-жабдықтарды қолданылатын заманауи құрылғыларды ерекшелігін ажыратты. Өру барысында қайсысы тиімді екенін анықтады. Әр тапсырма 1 тапсырма ҚБ бағдаршам арқылы топтар бірін-бірі бағалады. 2 ттапсырма. Күлегештер арқылы жұптар бірін-бірі бағалады. 3 тапсырма. Бағалау парағы арқылы кейбір оқушылар өзін-өзі бағалады. |
Әртүрлі материалдармен жұмыс кезінде абай болу, оқушылар бір-біріне кедергі келтірмеу. АКТ – ні тиімді қолдану. Сергіту жаттығуы 2 тапсырмадан кейін «көңілді күн» әуенімен қимылдар жасау |
|||||||
шағым қалдыра аласыз



айыс, шпагат жіп
түрлері, жасанды былғары, әртүрлі өруге қолайлы
жіптер













