Сабақтың
тақырыбы
Өсімдік
бөліктері
|
Мектеп: А.А.Барманбекұлы
атындағы орта мектеп
гимназиясы
|
Күні
:
|
Мұғалімнің есімі: Тұрлыбай
Мадина
|
СЫНЫП:
1-сынып
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Ортақ
тақырып
|
Өсімдіктер
|
Бөлім
|
Тірі табиғат
бөлімі
|
Бөлімше
|
Өсімдіктер
бөлімшесі
|
Оқу
мақсаты:
|
1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін
ажырату.
|
Сабақ
мақсатта
|
Барлық
оқушылар орындай
алады
Өсімдіктер туралы
біледі.
|
Оқушылардың
көпшілігі орындай
алады
Өсімдіктердің негізгі
бөліктерінің аттарын
біледі.
|
Кейбір
оқушылар орындай
алады
Өсімдіктің адам өміріне
пайдасы бар
|
Ойлау
дағдыларының деңгейлері:
|
Білу
Түсіну
Қолдану
|
Бағалау
критерийлері:
|
1.Өсімдіктердің негізгі
бөліктерінің аттарын
біледі.
2.Өсімдіктердің негізгі
бөліктерін танып ажырата
алады. 3.Тұқымдар калай өнеді?
зерттеуін жүргізуде оқушылар бақылау,талдау,қорытындылау дағдыларын
жетілдіреді.
|
Тілдік
мақсат:
|
-
Мәтіндегі өсімдікке байланысты
термин сөздерді тану.
2.Өсімдіктердің негізгі
бөліктерін және олардың қызметтерін атауларын үш тілде айтуга
уйрету
|
Түйінді сөздер мен сөз
тіркестері:
|
Өсімдіктердің –растения-plants.Жапырақ
–листья-feavts.Тамыр-корень-root.Сабақ-стебель-stem.Жеміс-плоды-fruit.Тұқым-семян-seeds.Гүл-цветок-fljwer
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
|
Қандай өсімдіктерді
білесің?
Өсімдік бөліктерін
ата?
Өсімдік қалай
көбейеді?
Қандай қызмет
атқарады?
Не себепті......деп
ойлайсың?
Өсімдікке не ушін су қажет деп
ойлайсыңар?
Өсімдік суды қайдан
алады?
|
Құндылықтар
|
Бірін сыйлауға
тәрбиелеу
|
Пән аралық
байланыс
|
Орыс тілі, ағылшын
тілі
|
АКТ мен
байланыс
|
Бейнефильм,слайд
|
Бұған дейінгі меңгерілген
білім
|
Өсімдіктің қандай түрлері
болады?
-Өсімдік тәбиғаттың қай түріне
жатады?
-өсімдіктің қандай түрлері
бар?
-Олардың қандай пайдасы
бар?
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
есебі
35
минут
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері (төменгі жазбаларды өзіңіз жоспарланған жаттығу түрлерімен
ауыстырыңыз
|
|
|
Басы
5
минут
|
Шаттық шеңбері: «Жүректен
–жүрекке»
тілектер
айтқызу.
Жел
тұрады.
Жапырақтар
тербеледі,
Жаңбыр
сіркіретеді,
Жаңбыр құйып
кетті.
Жаңбыр құйып
кетті.
Жаңбыр
басылды,
Күн
ашылды.
Топқа
бөлу:
1-топ
«Тамыр»
2-топ
«Сабақ»
3-топ
«Жапырақ»
|
|
|
|
«Миға
шабуыл»
-Бұл суреттерді қандай топқа
жатқызуға болады ?
|
Өсімдік
суреттері
|
|
|
Бағалау
критерийлері:
Өсімдіктің
негізгі
бөліктерінің
аттарын
біледі.
|
Дескриптор:
1.Өсімдіктің негізгі бөліктерін көрсетіп жеке-жеке атап бере
алады.
2.Өсімдік мүшелерінің бөліктерін топтастыра
біледі?
|
|
|
Ортасы
5
минут
|
1.Тапсырмалар:
(Ж
ж) Өсімдік бөліктерін көрсет және
ата. «Ыстық орындық» әдісі
бойынша оқушылар сұрақтарға жауап
береді.
-Өсімдіктер неден өсіп –
өнеді?
-Сабақта өсімдіктердің қандай
мүшелері орналасады?
- Сабақтың қандай түрлері
болады?
- Егер өсімдіктің тамыры мен
сабағы болмаса не болар еді? Қалай
ойлайсың Мәтінмен
жұмыс
|
Тұқымы бар
жеміс
(қызанақ)
|
|
|
Бағалау
критерийі:
Өсімдік
бөліктерінің
атқаратын қызметтерін
түсінеді.
|
Дескриптор:
1.Өсімдік бөліктерінің
қызметтері туралы айта
алады.
2.Өсімдік мүшелерінің
қызметін біледі.
3.Жер бетіндегі өсімдіктің
көптүрлілігі жайлы
біледі.
|
|
|
5
минут
|
2- тапсырма Суреттерге қара
.Жемістерді ата
|
«Тез
ойлан»
|
|
|
Бағалау
критерийі:
Жеміс пен тұқымның
ерекшелігімен
танысады?
|
Дескриптор:
1.Суреттегі жеміс аттарын
біледі.
2.Жемістің тұқымының
ерекшелігін салыстыра
алады.
|
|
|
5
минут
|
Зерттейік. Шағын тәжірибелік жұмыс
жүргізіңіз. Жұмыс барысында оқушылар
“Тұқым қалай өнеді?” деген сұраққа жауап берулері
тиіс. Ойлан! Тұқымдардың өнуіне ылғал
қажет, сондықтан олар ылғалды мақтада
өнеді. Егер мақта құрғақ болса, тұқым өне алмайды. Егер тұқымды
суға батырып қойса, олар өнбейді, себебі тыныс алуға қажетті оттек
жетіспей қалады.
|
Үрме бұршақ тұқымдары
стакан,
мақта,су,құты,оқулық
|
|
|
Бағалау
критерийі
Тұқымдар калай өнеді?
зерттеуін жүргізуде оқушылар бақылау,талдау,қорытындылау дағдыларын
жетілдіреді.
|
Дескриптор:
1.Тұқымның қалай өнетініні
тұралы тәжірбиемен
танысады.
2.Тәжірбие кезінде көшет
туралы біледі.
|
|
|
5
минут
|
Сергіту
сәті:
«Көңілді күн» әніне қойылған
би билеу.
|
|
|
|
10
минут
|
№4 Дәптермен
жұмыс
Өсімдік бөліктерінің атауын
жаз
2)Әр жемістің тұқымының
суретін салып оларды
боя?
|
Жұмыс
дәптері
|
|
|
Бағалау
критерийі:
Берілген
ақпараттағы
сөздермен
өсімдік
мүшелерін сәйкестендіре
алу.
|
Дескриптор:
1.Өсімдік
мүшелерін
атай
алады.
2.Берілген ақпарат пен өсімдік
мүшелерін сәйкестендіре
біледі
|
|
|
Соңы
|
Бағалау.
1.«Бағдаршам» әдісі
№1
№ 2
Геометриялық
ф игура
арқылы.
№3.Мадақтау
сөздер
арқылы
«Жарайсың,жақсы
әттеген-ай»
№4
|
Кері
байланыс
|
|
|
Қосымша
мәліметтер: оқулықтан тыс
жұмыс
|
Саралау
«Қолда бар
затарды
пайдалана отырып, өсімдіктен
каллаж жасау»
5
минут
|
Бағалау –
оқушы
білімін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
2 жұлдыз, 1
тілек
|
|
|
|
Рефлексия:
Сабақтың
мақсатымен
Оқу
міндеттері
орындалды
ма?
Бүгінгі оқушылар не
үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті?
Жоспарланған
саралау
жақсы іске асты
ма?
(тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
Уақытты
қалай
пайдаландым?
Жоспарыма
қандай
өзгерістер
енгіздім
және
неге?
33-35
мин
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы
бос орынды
пайдаланамыз.
Сол жақта берілген сұрақтарға
жауап беріңіз.
Сабақтың мақсатымен оқу
міндеттері толық
орындалады.
Бүгін оқушылар өсімдік
бөліктері туралы мағлұмат
алды.
Сабақ оқушыларға қызықты,
жақсы деңгейде өтті.
|
|
Бүгін оқушылар өсімдік
бөліктері туралы мағлұмат
алды.
Сабақ оқушыларға қызықты,
жақсы деңгейде өтті.
Жоспарланған саралау жақсы
іске асты.Тапсырмалар сәйкес
болды.
Уақытты тиімді
пайдаландым.
|
|
Қортынды
бағалау:
|
Ең жақсы өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз.
1.Сурет пен жұмыс оқушылардың
қызығушылығын
арттырды.
2. Өсімдіктердің қызметтері
туралы сызба нұсқа
құру.
Қандай екі нәрсе немесе
сабақтың оданда жақсы өтуіне ықпалы тигізер
еді?
-
Талқылауға арналған жетелу
сұрағы жеңілден күрделіге қарай оқулықта берілген тапсырмаларды
өзара үйлестіру.
-
Осы сабақтың барысында барлық
сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы
мүмкін қандай ақпарат
білдім?
-
Топтық жұмыс.
2.Жұптық жұмыс.
|
|
|