2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Өсімдік бөліктері 1кл

Өсімдік бөліктері 1кл

Материал туралы қысқаша түсінік
Өсімдік бөліктері 1кл ж
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Жаратылыстану

МЕКТЕП

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Тірі табиғат

КҮНІ:

Мұғалімнің аты жөні:


СЫНЫП:1

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Өсімдік бөліктері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

1.2.1.2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату.

1.1.2.1қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:өсімдіктің тірі ағза екенін біледі

Көптеген оқушылар:өсімдік бөліктерін ажыратады

Кейбір оқушылар:қоршаған әлем құбылыстарын сипаттайды

Бағалау критерийлері

Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады


Тілдік мақсат





Оқушылар игереді:

Өсімдік түрлерімен танысады, тәжірибе жасай алады.

Пәнге тән лексика және терминология:

Тамыр,гүл, сабақ, жапырақ, жеміс, тұқым

Диалог/жазу үшін қажетті сөздер

-Егер өсімдіктің тамыры мен сабағы болмаса, не болар еді?

- Қалай ойлайсың?

-Жемістердің ішінде не болады?

-Тұқым қалай өнеді?

Жазу үшін қажетті сөздер:

-өсімдік бөліктерін жазады.

Құндылықтарды дарыту

Табиғатты қорғауға, өсімдіктерге қамқорлық көрсетуге тәрбиелейді.

Пәнаралық байланыстар

Сауат ашу 1.1.2.1 бейнелеу

АКТ қолдану дағдылары

АКТ , слайд, видеоролик, үлестірмелі суреттер,гүл қиындылары

Бастапқы білім

Жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажыратады.

Өсімдіктердің негізгі бөліктерін біледі.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы


5 мин




Ұйымдастыру кезеңі

Балалар терең дем алып ,жарық түсіп тұрғанын елестетіп көріңдерші.

Керемет! Жүрегімізде әдемі гүл ашылып келеді.

Түрлі-түсті күлтелері құлпырып тұр. Сол күлтелер сияқты өсімдіктіңде бөліктері болады.

1-тапсырма

Топтық жұмыс.

«Мозайка» әдісі арқылы топқа біріктіру.

1-топ: Жапырақ

2-топ: Гүл

3-топ: Жеміс



Сабақтың ортасы



8 мин





Айтылым










6 мин























Айтылым




5 мин
















Жазылым





5 мин




«Кім тапқыр?» әдісі арқылы берілген суреттегі

өсімдік бөліктерінің құрамдас бөліктерін құрастыру арқылы миға шабуыл жасайық.

1-топ: Жапырақтың қайдан шығатындығын анықтайды.

2-топ: Қай кезде гүлдейтінін айтады.

3-топ: Жемістерді жинақтайды

Дескриптор:

- Өсімдік бөліктерін атайды.

- Жемістің қалай пайда болатындығын анықтайды.

Қ.Б.

2-тапсырма

Жұптық жұмыс.

Жемістер мен көкөністердің суреттерін үш топқа таратамын және себет беремін.

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы жемістерді, көкөністерді теріп салады.


- Жемістің ішінде не болады?

- Көкөністердің саны қанша?

- Шырынды жемістерді көрсет?

Дескриптор:

- Көкөністердің санын ажыратады.

- Жеміспен көкөністің айырмашылығын сипаттайды.

Қ.Б:



3-тапсырма

Жеке жұмыс

«Кішкентай ғалым» әдісі арқылы оқушыларға «Тұқым қалай өнеді?» зерттеу мақсатында, тәжірибе жұмысын ұйымдастыру.

Прямоугольник 1

Сәйкестендір



Дескриптор:

1.Жемістер мен көкөністерді анықтайды.

2.Өнім мен дәнін ажыратып,сәйкестендіреді.

Рисунок 1 Дәптермен жұмыс

Жемістер мен тұқымдар

Әр жемістің атауын сәйкес суретпен байланыстырып сыз.

Әр жемістің тұқымдарының суретін салып,оларды боя.






Дескриптор:

1.Жемісті табады

2.Суретін салады

3.Бояйды


Қ.Б. жасыл жапырақтар мен бағалаймын.




Оқулық

14-15 бет















Google Finfourok







kopilkaurokov.ru











Рисунок 2




Aitaber.kz








kopilkaurokov.ru

















6-жұмыс парағы




Infourok.kz



Сабақтың соңы



6 мин


Овал 1

Өсімдік


Овал 2

Өсімдік


Овал 3

Өсімдік


Овал 4




«Есте сақта» Кластер әдісін пайдалану.

Өсімдік бөліктері-тамыр,гүл,жапырақ,тұқым,жеміс,сабақ.

Овал 5

өсімдік


Прямая соединительная линия 4 Прямая соединительная линия 5 Прямая соединительная линия 6 Жеміс жапырақ

Тамыр

Прямая соединительная линия 1 Прямая соединительная линия 3

Прямая соединительная линия 2


сабақ тамыр гүл


Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік, техникасының сақталуы


Саралау 1-тапсырмада « Кім тапқыр»әдісінде қадағалауды қажет ететін оқушыларға өсімдіктердің

бөліктерін ажыратуда қолдау көрсеттім.Бұл жерде саралаудың қарқын тәсілі жүрді.

3-тапсырмада «Кішкентай ғалым»әдісінде кейбір оқушыларға тапсырманы орындау барысында түрткі сұрақтары арқылы қолдау көрсеттім.Бұл тапсырмада саралаудың диолог және қолдау көрсету тәсілі жүрді.



Рисунок 3




Топтық жұмыста жемістер мен бағалап мадақтап отырдым.

Жұптық жұмыста гүлдермен бағаладым.

Жеке жұмыста зерттеу әдісінде жапырақ пен бағалап, мақтау сөздер айтып отырдым.



АКТ-ны пайдалануда, топтық қозғалыста

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті?Қандай кедергілер болды?Не сәтті өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?)Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай

өзгерістер енгіздім және неге?


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




09 Ақпан 2019
520
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі