Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:2б Тірі табиғат Күні:14.03.2019ж Сынып:2 |
Мектеп: « Женіс» негізгі орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні : Қожабергенова Гаухар Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдік топтары |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары |
2.2.1.1. Түрлі жағдайларда өсімдіктердің өсу мүмкіндіктерін зерттеу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердің қайда өсетінін біледі. Көптеген оқушылар: Өсімдіктердің түрлі жағдайларда өсіп-өну үшін табиғи жағдайға бейімділігін сипаттайды. Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің түрлі жағдайларда өсіп-өну мүмкіндігін (ылғалсүйгіштік, құрғақшылыққа төзімді екенін) зерттейді . |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсіп-өну мүмкіндігін анықтайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Өсімдіктер топтарын салыстырып,олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талқылайтын болады.(мысалы,көлде және жайылымда өсетін өсімдіктер арасындағы) Талқылауға арналған сұрақтар: Даланың қай өсімдігі мекен ету ортасына бейімделе алады? Көлеңке сүйгіш өсімдік далада өсе ала ма? Жазуға арналған кеңестер: Негізгі сөздер мен тіркестерді өсімдік топтарын сипаттау үшін пайдаланыңыз Тірек сөз: Құрғақшылық, төзімді, ылғал сүйгіш. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарап, табиғатты аялап, қорғайтын тұлғаны дамыту |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, көркем еңбек |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактив тақта,суреттер, |
|||
|
Бастапқы білім |
Өсімдіктің тірі табиғатқа жататынын,тірі ағза екенін біледі. Белгілі өсімдіктерді атау, түрлердің арасындағы ұқсастық пен айырмашылықтары туралы анықтайды. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар «Жарықсүйгіш және |
||
|
Сабақтың басы Білу 5 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық ахуал орнату. Сәлемдесу Қайырлы таң достым ! Қайырлы күн болсын ! Біздің алар бағамыз Кілең бестік болсын! (Ұ) «Желпуіш» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтаймын. Сурет қиындылары бойынша топқа бөліну. 1-т .Өзен өсімдігі 2-т. Дала өсімдігі 3-т. Шөл өсімдігі (Ұ.Ж) Ширату тапсырмасы «Сұрақтар жаңбыры» әдісі - Біз қандай топтарға бөліндік? - Бұл өсімдіктер неге бұлай топқа бөлінген деп ойлайсыңдар? - өсімдіктер қандай жерлерде кездеседі? Бүгінгі сабағымыз не жайлы болады,қалай ойлайсыңдар? Оқу мақсатымен таныстырып ,күтілетін нәтижені ескертемін |
көлеңкеге төзімді өсімдіктер»
Өсімдіктердің суреттері
Тау, шөл, өзен бейнеленген суреттер
|
||
|
Сабақтың ортасы жазылым 30 минут Айтылым Тыңдалым
|
1.тапсырма (ТЖ) Постер қорғау «Қонаққа бару» әдісі Әр топ өз тобының атауын постер арқылы қорғайды. Су өсімдігі, дала өсімдігі, шөл өсімдігі, тау өсімдіктерін атап, оларға сипаттама береді, өз дәлелдемелерімен қорғайды ( Мұғалімнің түсіндірмесі ) Өсімдіктердің тіршілік ету ортасына қысқаша тоқталу,мысал келтіріп, суреттер арқылы көздерін жеткізу Бағалау критерийлері
Өсімдіктердің тіршілік ету ортасын анықтайды ҚБ Топты бағалау
Сергіту сәті «Әлқиса» 2. тапсырма (ТЖ)Саралау тапсырмасы «Суретке ену»әдісі А. Суреттегі өсімдіктерді салыстыр? В.Неліктен тауда, шөлде, суқоймаларда әртүрлі өсімдіктер өседі ?
Дескриптор: Шөлде, тауда, су қоймаларда өсетін өсімдіктерді анықтайды. Өз өлкесінде өсетін өсімдіктермен салыстырады,және атап аитады. ҚБ Топты бағалау 3тапсырма( Д,қ) Пазл жинау «Кубик » әдісі Пазлдың сыңарын тап. Қалай анықтайсың ? Өсімдік топтарының қайсысын елімізден кездестіруге болады? Дескриптор: - Шөл өсімдігін біледі - Су өсімдігін біледі - Дала өсімдігін біледі Өз өлкесінде өсетін өсімдіктерді біледі. (Т) «Зерттеу» әдісі Екі өсімдікті бөліктеріне қарап салыстыр. Қайсысы ылғалсүйгіш, қайсысы құрғақшылыққа төзімді екенін анықта? |
Оқулықпен жұмыс
Суреттер
Пазыл құ растыру
Суреттер,оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Жинақтау.Сабақты қорытындылау. Балалар бүгін біз не жайында білдік? Өсімдіктер қайда өседі? Өсімдіктер неше топқа бөлінеді? Өсімдіктерге қандай күтім керек екен? -Өсімдіктерді азық-түлік пен түрлі материалдар алу үшін өсіретінін білдік. -Өсімдіктердің түрлі жағдайларда өсе алатынын білдік. -Өсімдіктердің тіршілік ортасына қарай топтарға бөлінетінін. -Өсімдіктерді қорғау керектігін білдік. Ауызша кері байланыс беру . . |
|
||
|
Үйге тапсырма: |
||
|
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
|
Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып отырады Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар беріледі. Мотивациясы төмен оқушылармен жұмыс барысында көпірше қызметін атқарамын.Өсімдіктерді өскен ортасына қарай орман,дала,шөл,тундра,тау және су өсімдіктері сияқты топтарға бөлуге болады.Оқушыларға көмек көрсетуіне ықпал етемін. |
Кері байланыс және критерий арқылы олардың жетістіктерін бақылап отырамын. Өзара және өзін-өзі бағалау жүреді «Желпуіш»әдісі «Сұрақтар жаңбыры»әдісі «Қонаққа бару»әдісі «Кубик»әдісі «Суретке ену»әдісі «Зерттеу» әдісі. |
|
|
Сабақ бойынша рефлекция Сабақ/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Саралау барысында айтылған ой туралы басқалардың пікірін тыңдай отырып, өз ойымен толықтырып, ажыратып берген оқушылар болды, сабақта уақыт кезеңдері сақталды. Жоспардан ауытқулар болған жоқ. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) ? 1 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтар туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сыни тұрғыдағы ойлау қабілеттерін дамытуға арналған тапсырмаларды беру мен әдістерді пайдалану. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері мен қиындықтары туралы білдім, келесі сабақтарда осы қиындықтарды жоюға назар аударамын. |
||


жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өсімдік топтары
Өсімдік топтары
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: жаратылыстану Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:2б Тірі табиғат Күні:14.03.2019ж Сынып:2 |
Мектеп: « Женіс» негізгі орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні : Қожабергенова Гаухар Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдік топтары |
|||
|
Осы сабақта қол жеткізілген оқу мақсаттары |
2.2.1.1. Түрлі жағдайларда өсімдіктердің өсу мүмкіндіктерін зерттеу. |
|||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Өсімдіктердің қайда өсетінін біледі. Көптеген оқушылар: Өсімдіктердің түрлі жағдайларда өсіп-өну үшін табиғи жағдайға бейімділігін сипаттайды. Кейбір оқушылар: Өсімдіктердің түрлі жағдайларда өсіп-өну мүмкіндігін (ылғалсүйгіштік, құрғақшылыққа төзімді екенін) зерттейді . |
|||
|
Бағалау критерийлері |
Өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсіп-өну мүмкіндігін анықтайды. |
|||
|
Тілдік мақсаттар |
Өсімдіктер топтарын салыстырып,олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын талқылайтын болады.(мысалы,көлде және жайылымда өсетін өсімдіктер арасындағы) Талқылауға арналған сұрақтар: Даланың қай өсімдігі мекен ету ортасына бейімделе алады? Көлеңке сүйгіш өсімдік далада өсе ала ма? Жазуға арналған кеңестер: Негізгі сөздер мен тіркестерді өсімдік топтарын сипаттау үшін пайдаланыңыз Тірек сөз: Құрғақшылық, төзімді, ылғал сүйгіш. |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін және қоршаған ортаға ұқыптылықпен қарап, табиғатты аялап, қорғайтын тұлғаны дамыту |
|||
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, көркем еңбек |
|||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Интерактив тақта,суреттер, |
|||
|
Бастапқы білім |
Өсімдіктің тірі табиғатқа жататынын,тірі ағза екенін біледі. Белгілі өсімдіктерді атау, түрлердің арасындағы ұқсастық пен айырмашылықтары туралы анықтайды. |
|||
|
Сабақ барысы |
||||
|
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар «Жарықсүйгіш және |
||
|
Сабақтың басы Білу 5 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі: психологиялық ахуал орнату. Сәлемдесу Қайырлы таң достым ! Қайырлы күн болсын ! Біздің алар бағамыз Кілең бестік болсын! (Ұ) «Желпуіш» әдісі арқылы өткен сабақты пысықтаймын. Сурет қиындылары бойынша топқа бөліну. 1-т .Өзен өсімдігі 2-т. Дала өсімдігі 3-т. Шөл өсімдігі (Ұ.Ж) Ширату тапсырмасы «Сұрақтар жаңбыры» әдісі - Біз қандай топтарға бөліндік? - Бұл өсімдіктер неге бұлай топқа бөлінген деп ойлайсыңдар? - өсімдіктер қандай жерлерде кездеседі? Бүгінгі сабағымыз не жайлы болады,қалай ойлайсыңдар? Оқу мақсатымен таныстырып ,күтілетін нәтижені ескертемін |
көлеңкеге төзімді өсімдіктер»
Өсімдіктердің суреттері
Тау, шөл, өзен бейнеленген суреттер
|
||
|
Сабақтың ортасы жазылым 30 минут Айтылым Тыңдалым
|
1.тапсырма (ТЖ) Постер қорғау «Қонаққа бару» әдісі Әр топ өз тобының атауын постер арқылы қорғайды. Су өсімдігі, дала өсімдігі, шөл өсімдігі, тау өсімдіктерін атап, оларға сипаттама береді, өз дәлелдемелерімен қорғайды ( Мұғалімнің түсіндірмесі ) Өсімдіктердің тіршілік ету ортасына қысқаша тоқталу,мысал келтіріп, суреттер арқылы көздерін жеткізу Бағалау критерийлері
Өсімдіктердің тіршілік ету ортасын анықтайды ҚБ Топты бағалау
Сергіту сәті «Әлқиса» 2. тапсырма (ТЖ)Саралау тапсырмасы «Суретке ену»әдісі А. Суреттегі өсімдіктерді салыстыр? В.Неліктен тауда, шөлде, суқоймаларда әртүрлі өсімдіктер өседі ?
Дескриптор: Шөлде, тауда, су қоймаларда өсетін өсімдіктерді анықтайды. Өз өлкесінде өсетін өсімдіктермен салыстырады,және атап аитады. ҚБ Топты бағалау 3тапсырма( Д,қ) Пазл жинау «Кубик » әдісі Пазлдың сыңарын тап. Қалай анықтайсың ? Өсімдік топтарының қайсысын елімізден кездестіруге болады? Дескриптор: - Шөл өсімдігін біледі - Су өсімдігін біледі - Дала өсімдігін біледі Өз өлкесінде өсетін өсімдіктерді біледі. (Т) «Зерттеу» әдісі Екі өсімдікті бөліктеріне қарап салыстыр. Қайсысы ылғалсүйгіш, қайсысы құрғақшылыққа төзімді екенін анықта? |
Оқулықпен жұмыс
Суреттер
Пазыл құ растыру
Суреттер,оқулық |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Жинақтау.Сабақты қорытындылау. Балалар бүгін біз не жайында білдік? Өсімдіктер қайда өседі? Өсімдіктер неше топқа бөлінеді? Өсімдіктерге қандай күтім керек екен? -Өсімдіктерді азық-түлік пен түрлі материалдар алу үшін өсіретінін білдік. -Өсімдіктердің түрлі жағдайларда өсе алатынын білдік. -Өсімдіктердің тіршілік ортасына қарай топтарға бөлінетінін. -Өсімдіктерді қорғау керектігін білдік. Ауызша кері байланыс беру . . |
|
||
|
Үйге тапсырма: |
||
|
Саралау – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы. |
|
Сабақ барысында оқушыларды қолдау әрдайым орын алып отырады Оқушылардың жеке қабілеттеріне қарай тапсырмалар беріледі. Мотивациясы төмен оқушылармен жұмыс барысында көпірше қызметін атқарамын.Өсімдіктерді өскен ортасына қарай орман,дала,шөл,тундра,тау және су өсімдіктері сияқты топтарға бөлуге болады.Оқушыларға көмек көрсетуіне ықпал етемін. |
Кері байланыс және критерий арқылы олардың жетістіктерін бақылап отырамын. Өзара және өзін-өзі бағалау жүреді «Желпуіш»әдісі «Сұрақтар жаңбыры»әдісі «Қонаққа бару»әдісі «Кубик»әдісі «Суретке ену»әдісі «Зерттеу» әдісі. |
|
|
Сабақ бойынша рефлекция Сабақ/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе неліктен? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған. Саралау барысында айтылған ой туралы басқалардың пікірін тыңдай отырып, өз ойымен толықтырып, ажыратып берген оқушылар болды, сабақта уақыт кезеңдері сақталды. Жоспардан ауытқулар болған жоқ. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да ойланыңыз) ? 1 Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтар туралы нені білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Сыни тұрғыдағы ойлау қабілеттерін дамытуға арналған тапсырмаларды беру мен әдістерді пайдалану. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері мен қиындықтары туралы білдім, келесі сабақтарда осы қиындықтарды жоюға назар аударамын. |
||


шағым қалдыра аласыз













