Тақырып бойынша 11 материал табылды

Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты. Анаэробты ж

Материал туралы қысқаша түсінік
Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты. Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды\суыққанды жануарлар.
Материалдың қысқаша нұсқасы


Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:


Мектеп: Каменскорал орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Конспаева Камал Сеилқызы

Сынып: 7

Қатысқандар: 5

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Өсімдіктер мен жануарлар үшін тыныс алудың маңызы. Тынысалу - энергия көзі. Тыныс алу типтері: анаэробты және аэробты.

Анаэробты және аэробты тынысалуды салыстыру: оттегінің қатысында/қатысынсыз, статикалық/динамикалық жұмыс, жылықанды\суыққанды жануарлар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

7.1.4.1 - тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттау;

7.1.4.2 - анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажырату



Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады:

Тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттайды, анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажыратады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Тыныс алу типтерінің ерекшеліктерін түсіндіреді.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Әрбір тыныс алу мүшесінің атқаратын қызметінің маңызын түсіндіреді.

Бағалау критерийі

Тірі ағзалардағы тыныс алу маңызын сипаттайды, анаэробты және аэробты тыныс алу типтерін ажыратады.Оттегінің қатысында және оттегінің қатысынсыз жүретін тыныс алу типтерін салыстырады. Тыныс алудың маңызын түсіндіреді


Тілдік

мақсаттар


Терминдер мен ұғымдар:

тынысалу, терініңбеткіқабаты, кеңірдек, өкпе, жасылөсімдік, анаэробты, аэробты.

Диалог құруғақажеттісөздер:

Тынысалу – бұл…

Тынысалужолдары- …..

Анаэробтытынысалу-….

Аэробтытынысалу-……




Құндылықтарға

баулу


Салауатты өмір салтын ұстануға, денсаулық сақтауға, қоршаған ортаны қорғауға тәрбиелеу.


Пәнаралық

байланыс

Жаратылыстану, экология, медицина

Алдыңғы білім


7.1.2.2 – фотосинтез үдерісіне қажетті жағдайларды зерттеу



Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

7 мин















Ұйымдастыру. Түгендеу.

«Ақ тілек, әсем күлкі» әдісі арқылы психологиялық ахуал тудыру.

- Көңіл – күйлеріңіз қалай?

- Керемет! (қолдарын көтереді)

- Сабаққа дайындықтарын қалай?

- Тамаша (алақандарын шапалақтайды)

- Ынталарын қалай?

- Ғажап! (қолдарын көтереді)

- Ендеше сабағымызды бастайық!

- О, о, о (бас бармағын көтереді).



«Мен саған, сен маған» әдісі арқылы үй тапсырмасына сұрақтар қою.

Сұрақтар:

1.Фотосинтез үдерісі дегеніміз не?
2.Фотосинтездің фазаларын ата?

3.Фотосинтез қандай процесс?



«Шашу» дәстүрі бойынша 3 топқа бөлінеді. Бағалау парағы таратылады.


Бағалау парағы, кәмпит


Сабақтың ортасы

15 мин
























10 мин






























































7 мин

1 – тапсырма

Оқулықпен жұмыс.

«Еркін талқылау» әдісі



Мәтінді оқып, мазмұнын түсіндіріңіздер:



1 топ. Тыныс алу – энергия көзі.

2 топ Оттегінің қатысында және оттегінің қатысынсыз жүретін тыныс алу типтерін салыстыру.

3 топ. Тыныс алудың маңызы.



Дескриптор:

-тыныс алу - энергия көзі екенін дәлелдейді

- оттегінің қатысында және оттегінің қатысынсыз жүретін тыныс алу типтерін салыстырады

-тыныс алудың маңызын түсіндіреді

Кері байланыс: «Үш М және Ә»



2 – тапсырма

«Графикалық органайзер» әдісі



Суретке мұқият қарап, берілген ұғымдарды пайдаланып графикалық органайзерді құрастыр

Ұғымдар:

1.Сүтқышқылы бактериясы

2.Теңіз балдырлары

3. Пигмент

4.Цианобактерия

5.Майқышқылы бактериясы

6. Сіреспе таяқшасы

7.Шайырлар

8.Жануар

9.Өсімдік



А)







Ә)







Б)







В)







Г)













Ғ)

Picture 11









Дескриптор:

-суретке қарап, графикалық органайзер құрастырады.

Кері байланыс:«Шынығу әдісі»



3 - тапсырма

«Сұрақтар шеңбері» әдісі



Т оп мүшелері сабақты қорытындылау мақсатында бір – біріне сұрақтар қояды.







1.Тыныс алу жүйесі қандай типтерге бөлінеді?

2.Тыныс алу жүйесі қандай мүшелерден тұрады?

3.Тыныс алудың маңызы туралы айтып беріңдер?


Дескриптор:

-оқушылар тақырып бойынша ойын жинақтайды

- оқушылар өзінің жеке идеяларын және сыныптастарының айтқандарын негізге ала отырып сабақты қорытындылайды.

Кері байланыс: «Таңдау әдісі»


Плакат, түрлі – түсті қалам, стикер











































Сурет








































































Сабақтың соңы

6 мин

«Желкенді қайық» әдісі

бойынша кері байланыс жасалады. Оқушылар суретке өз есімдерін жазып, тақтада ілінген плакатқа суреттерін жабыстырады.



-Егер сабақ ұнаса, оқиға желісін келесі оқушыға түсіндіре алатын болсаң желкенді қайықты жасыл түске жабыстырады.



-Егер сабақта қандайда бір қиындық кездессе, желкенді қайықты сары түске жабыстырады.



-Егер сабақты түсінбеген болсаң, мұғалімнің көмегін қажет ететін болсаң,желкенді қайықты қызыл түске жабыстырады.

Стикерлер, желкенді қайықтың суреті

Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Сабақ мақсаты оқушылардың қажеттілігіне байланысты сараланып құрастырылды. Берілген тапсырмалар оқушылардың білім деңгейіне байланысты дайындалды. Үлгірімі төмен оқушыларға белсенді оқушылар көмек береді, деңгейлік тапсырмаларды орнындауға жетелейді.Оқушыларды қолдау сөзбен ынландыру арқылы жүргізіледі.


Оқушыларды қалыптастырушы бағалау үшін мен әртүрлі кері байланыстар қолдандым. Олар: «Ақ тілек, әсем күлкі» әдісі, «Мен саған, сен маған» әдісі, «Еркін талқылау» әдісі, «Үш М және Ә» әдісі, «Графикалық органайзер» әдісі, «Сұрақтар шеңбері» әдісі, «Таңдау әдісі», «Желкенді қайық» әдісі, стикерлер, «Шынығу» әдісі








Сергіту сәті: «Қаңқалар биі»

бөлмені желдету, жарықтың дұрыс түсуі, интербелсенді тақтаны тиімді пайдалану.

Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.11.2018
1571
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12