Ұзақ мерзімді жоспар
тарауы 7.4.В
|
Мектеп: №127
жалпы орта мектеп
|
Күні: 17.04.2018
ж
|
Мұғалімнің аты
жөні:
|
Сыныбы: 7 «А»,
«Б», «В»
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Өсімдіктердің
жынысты және жыныссыз көбеюі
|
Ойлау
дағдыларының деңгейлері
|
Білу және
түсіну
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары
|
7.2.1.1-Өсімдіктердің жынысты
және жыныссыз көбеюін сипаттау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Өсімдіктердің көбеюі
формаларын түсіну
Өсімдіктердің жынысты
және жыныссыз көбеюін ажырата алу
Өсімдіктердегі көбеюдің
маңыздылығын талқылау
|
Бағалау
критерийі:
|
-
Өсімдіктердің жынысты
және жыныссыз көбеюін ажыратады
-
Өсімдіктердің көбеюі
формаларын сипаттайды
-
Өсімдіктердің жынысты және
жыныссыз көбеюі түрлерінің артықшылықтарын
түсіндіреді
|
Тілдік
мақсаттар
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер
Көбею-размножение
Жынысты-половое
Жыныссыз-безполое
Пәнге тән лексика мен
терминология:
«Зигота», «гермофродизм»,
«гамета» деген терминдерге анықтама береді
Талқылауға арналған
тармақтар (тыңдалым)
Көбеюі ұғымын
түсіндіреді
Сіз неліктен ..... екенін
айта аласыз ба? (айтылым)
Өсімдіктерде көбею нәтижесінде
не пайда болатынын түсіндіреді
Жазылым бойынша
ұсыныстар
Өсімдіктердің жынысты және
жыныссыз көбеюін кесте түрінде түсіреді
Оқылым
бойынша
Ағзалардың көбею
формалары,жынысты және жыныссыз көбею түрлерінің маңызын
анықтайды
|
Құндылықтарға
баулу
|
Жақсы қарым-қатынас орнату,
ынтымақтастық дағдысын қалыптастыру.
Өмір бойы оқуға
дайын болу.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Тақырыпта өсімдіктердің көбею
мүшелері суреттермен берілгендіктен «бейнелеу
өнері»пәнімен.
Орыс тілі-негізгі
сөздердің орысша аудармасы
|
АКТ-ны
қолдану
|
Интерактивті
тақтадан өсімдіктердің көбеюі формалары слайд
көрсету
|
Алдыңғы
білім
|
Тірі табиғаттағы
үдерістер (5-сынып)
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
2
минут
2-10мин
|
1.Оқушылармен
сәлемдесу
2.Оқушыларды
түгелдеу
«Бір
тілек» әдісі бойынша ынтымақтастыру
атмосферасын құрамын.
Оқушылардың назарын
аударамын.
Алдыңғы білімді
тексеру
«Ыстық орындық»
әдісі бойынша сұрақтар
қойылады
-Тірі ағзаларға тән
қасиеттер?
-Көбеюі дегенді қалай
түсінесің?
-Көбеюі тек тірі
табиғатқа тән құбылыс па?
(С) «Алақан
» әдісімен оқушылар бірін-бірі
бағалайды
Бас
бармақ-керемет
Екінші бармақ-осыған
көңіл бөлу керек
Ортаңғы бармақ-маған
ұнаған жоқ
Төртінші бармақ-бұл
жерде орта
Кішкентай бармақ-маған
жеткіліксіз
|
Орындық
Саусақтар
суреттері
|
Сабақтың
ортасы
10-15
минут
15-20мин
20-30мин
30-32мин
32-38мин
38-40мин
|
(С) Жаңа сабақтың тақырыбы мен
анықтау мақсатында оқушыларға білу және түсіну дағдысын дамытуға
бағытталған «миға
шабуыл» сұрақтары
қойылады
1-тапсырма:
-
Тірі ағзаларға тән қандай
қасиеттерді білесіз?
-
Көбеюі дегенді қалай
түсінесі?
-
Көбеюдің артықшылығын атап
өтіңіз?
Дескриптор
Бағалау: «Смайлик» әдісі
бойынша мұғалім оқушыларға смайликтер таратып
бағалайды.
Оқушыларды «Стиккер» әдісімен 4-топқа
бөлемін
2-тапсырма
(Жж)
(Тж) Әр топқа
«ДЖИГСО» әдісі
бойынша мәтін таратылады.Топтағы
оқушылар жұптасып берілген мәтінмен танысып,кейін топпен жұмыс
жасайды
1-тапсырма
1-топ
«Жапырақ»тобы
Ағзалардың көбею
формалары
2-топ «Сабақ»
тобы
Жынысты
көбею
3-топ
«Тамыр»тобы
Жыныссыз
көбею
4-топ
«Гүл»тобы
Көбеюдің биологиялық
маңызы
Берілген тақырыптары бойынша
әр топ постер қорғайды
Дескриптор
Бағалау:
(С)«Бағдаршам»
әдісі бойынша оқушылар бірін-бірі
бағалайды.
3-тапсырма
«Суреттер сөйлейді»
әдісі бойынша оқушылар суретпен және
сызба-нұсқамен жұмыс жасайды.
(Ж)Оқушылар өсімдіктердің жынысты
және жыныссыз көбею жолдарын кесте түрінде дәптерге
түсіреді.Суретті пайдаланып,жынысты және жыныссыз көбеюге қатысатын
мүшелерді анықтайды
Өсімдіктердің көбею
формалары
Ж ынысты
Жыныссыз
Өсімдіктердің көбею мүшелерін
анықтайды
Дескриптор
-көбею формаларын ажырата
алады
-сурет бойынша өсімдіктерде
жыныссыз және жынысты көбеюге қатысатын мүшелерді
нықтайды
Бағалау:Мұғалім «Мадақтау»
әдісі бойынша
бағалайды
|
Алдын-ала дайындалған сұрақтар
тізімі
Смайликтер
Оқулық,интерактивті тақтадан
слайд
Стиккерлер,маркерлер,постер,түсті
қағаздар
Оқулық,өсімдіктердің
көбею мүшелері бейнеленген суреттер
|
Сабақтың
соңы
40-44мин
|
Кері
байланыс
«Рефлексия
парағы»
Бүгінгі
жетістігім
|
Себебі
|
Бүгінгі
кемшілігім
|
Себебі
|
|
|
|
|
Үйге:Өсімдіктердің жынысты
және жыныссыз көбеюін салыстыру
-Берілген суреттерде қандай
көбею түрі бейнеленген?
А Б
-Жынысты көбеюдің
артықшылығының қорытындысы
|
Рефлексия
парағы
Оқулық
|
Саралау
– Оқушыларға көбірек қолдау
көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай
міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Барлық оқушылар:өсімдіктердің
жынысты және жыныссыз көбеюі түрлерін
біледі
Оқушылардың көбі:Жынысты және
жыныссыз көбеюдің айырмашылықтарын
салыстырады.
Кейбір оқушылар:Жынысты
көбеюдің биологиялық маңызын
анықтайды
|
"Алақан"
әдісі
"Бағдаршам"
әдісі
"Мадақтау"
әдісі
"Рефлексия парағы"
әдісі
1-тапсырма
Дескриптор
|
Интерактивті тақтамен жұмыс
жасағанда техника қауіпсіздік ережелерін сақтау
керек.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаттары
дұрыс қойылған ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме?
Жеткізбесе
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақытық кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай
ауытқулар болды,неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да,оқу туралы да
ойланыңыз?)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал
ете алады (оыту туралы да,оқу туралы да
ойланыңыз?)
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы
немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені
білдім,келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|