|
Пәні: Біз және табиғат Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өсімдіктер түрлері. Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Қатысқаны: Сынып: Қатыспағаны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің қандай түрлері болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
1.2.1.2. өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату; 1.2.1.3. жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады Өсімдіктердің негізгі бөліктерін және жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді бір-бірінен ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырата отырып, топтастырады. Кейбір оқушылар орындай алады Мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын қолданады, жабайы өсімдіктерге талдау жасайды. Тақырыпқа байланысты деректі материалды жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Өсімдіктердің түрлерін топтастырып, жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын айқындайды; Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады; Тұкымның қалай өнетінін зерттейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Жаңартылған оқу бағдарламасында үш тілдікті меңгерту мақсатқа алынған. Өсімдік-растения-lait Ағаш-дерево- tree Бұта- куст- bush Шөп- трава- grass Диалогқа түсу үшін ашық сұрақтар Бізді қоршаған орта туралы не білесіңдер? Өсімдіктің қандай түрлерін білесіңдер? Өсімдік түрлерін қалай ажыратамыз? Адам қолымен өсірілетін өсімдіктер жайлы не білесіңдер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыұлттық идеяға сүйене отырып,білім алушыларды шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға және айналадағыларға қамқорлық көрсетуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Дүниетану, биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жалпы өсімдіктер туралы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт кезеңі |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-минут Сабақтың ортасы 30 минут Жекеше жұмыс жасау қабілетін дамыту Сергіту сәті 2 минут Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут Рефлексия |
Психалогиялық ахуал: Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Топтастыру. «Мозайка» әдісі Бөлікке бөлінген өсімдік түрлері суретімен (ағаш.бұта.шөп) сұрақтар беріледі. «Ағаш» «Бұта» «Шөп» Миға шабуыл «Сөзжұмбақ» арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын. 1.Өрмекшінің торы(өрмек) 2.Шөліңді қандырады(су) 3.Ең ірі жануар(піл) 4.Әрі адамның есімі,әрі жануар(Марал) 5.Ұл бала ойыншығы(доп) 6.Өзен(Ніл) 7.Соңыңнан бір елі қалмайды(көлеңке)
-Өсімдік . - Ендеше бүгін сабақта не туралы өтеді екенбіз? - Йә, өсімдіктер туралы. - Сендер өсімдіктің түрлерімен танысасыңдар. Адам қолымен өсірілетін өсімдіктер туралы білетін боласыңдар. Саралау жұмысының тапсырма, қарқын, диологқа түсу, бағалау тәсілдері көрініс табады. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Суретпен жұмыс. 1 бөлім Суреттегі өсімдіктерді қандай топтарға бөлуге болады?Мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырат.
2 бөлім «Ойлан,тап»әдісі Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін ретімен ажыратып,әрқайсысының қандай қызмет атқаратынын айтады. тамыр – Т, сабақ –С, жапырақ –Ж, гүл –г, жеміс –Ж.
3 бөлім Зерттеуге бағытталған тапсырма «Зерттейік». -Тұқым қалай өнеді? -Жемістердің ішінде не болады? -Суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді ? -Өсімдік гүлінің орнында не пайда болады?Ойланып көр.
Бағалау Оқушылар «смайликтер» арқылы бағаланады .
«Ашық микрофон» әдісі. Оқушылар сұрақтарға жауап береді -Өсімдіктердің қандай топтарымен таныстық? -Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады? -Егер өсімдіктің сабағы мен тамыры болмаса не болар еді?Қалай ойлайсыңдар? -Мәдени өсімдіктер қалай пайда болады?
«Ауа райы» бойынша балалар бүгінгі сабаққа рефлек-сия жасайды. Кері байланыста балалар өз жұмысымен бірге басқалардын да жұмыстарын баға-лайды және ұсыныстарын берді
|
Слайд(өсімдік бөліктері бұта,ағаш,шөпсуреттері)
Сөзжұмбақ
Суреттер
смк
Суреттер жемістер смк
Аудиожазба
Микрофон
Күн, бұлт, жаңбыр суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты аяқтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Өсімдіктердің қандай түрлері болады?" атты
"Өсімдіктердің қандай түрлері болады?" атты
|
Пәні: Біз және табиғат Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Өсімдіктер түрлері. Мұғалімнің аты-жөні: Күні: Қатысқаны: Сынып: Қатыспағаны:0 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктердің қандай түрлері болады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
1.2.1.2. өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату; 1.2.1.3. жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады Өсімдіктердің негізгі бөліктерін және жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді бір-бірінен ажыратады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырата отырып, топтастырады. Кейбір оқушылар орындай алады Мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын қолданады, жабайы өсімдіктерге талдау жасайды. Тақырыпқа байланысты деректі материалды жинақтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Өсімдіктердің түрлерін топтастырып, жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктердің ұқсастығы мен айырмашылығын айқындайды; Өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажыратады; Тұкымның қалай өнетінін зерттейді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Жаңартылған оқу бағдарламасында үш тілдікті меңгерту мақсатқа алынған. Өсімдік-растения-lait Ағаш-дерево- tree Бұта- куст- bush Шөп- трава- grass Диалогқа түсу үшін ашық сұрақтар Бізді қоршаған орта туралы не білесіңдер? Өсімдіктің қандай түрлерін білесіңдер? Өсімдік түрлерін қалай ажыратамыз? Адам қолымен өсірілетін өсімдіктер жайлы не білесіңдер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Жалпыұлттық идеяға сүйене отырып,білім алушыларды шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауға және айналадағыларға қамқорлық көрсетуге баулу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар: |
Дүниетану, биология |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Жалпы өсімдіктер туралы біледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт кезеңі |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5-минут Сабақтың ортасы 30 минут Жекеше жұмыс жасау қабілетін дамыту Сергіту сәті 2 минут Сабақтың соңы Кері байланыс 5 минут Рефлексия |
Психалогиялық ахуал: Оқушылар бір-біріне сәттілік тілейді. Топтастыру. «Мозайка» әдісі Бөлікке бөлінген өсімдік түрлері суретімен (ағаш.бұта.шөп) сұрақтар беріледі. «Ағаш» «Бұта» «Шөп» Миға шабуыл «Сөзжұмбақ» арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын. 1.Өрмекшінің торы(өрмек) 2.Шөліңді қандырады(су) 3.Ең ірі жануар(піл) 4.Әрі адамның есімі,әрі жануар(Марал) 5.Ұл бала ойыншығы(доп) 6.Өзен(Ніл) 7.Соңыңнан бір елі қалмайды(көлеңке)
-Өсімдік . - Ендеше бүгін сабақта не туралы өтеді екенбіз? - Йә, өсімдіктер туралы. - Сендер өсімдіктің түрлерімен танысасыңдар. Адам қолымен өсірілетін өсімдіктер туралы білетін боласыңдар. Саралау жұмысының тапсырма, қарқын, диологқа түсу, бағалау тәсілдері көрініс табады. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Суретпен жұмыс. 1 бөлім Суреттегі өсімдіктерді қандай топтарға бөлуге болады?Мәдени және жабайы өсімдіктерді ажырат.
2 бөлім «Ойлан,тап»әдісі Сурет бойынша өсімдіктің бөліктерін ретімен ажыратып,әрқайсысының қандай қызмет атқаратынын айтады. тамыр – Т, сабақ –С, жапырақ –Ж, гүл –г, жеміс –Ж.
3 бөлім Зерттеуге бағытталған тапсырма «Зерттейік». -Тұқым қалай өнеді? -Жемістердің ішінде не болады? -Суреттегі тұқымдар мен жемістер несімен ерекшеленеді ? -Өсімдік гүлінің орнында не пайда болады?Ойланып көр.
Бағалау Оқушылар «смайликтер» арқылы бағаланады .
«Ашық микрофон» әдісі. Оқушылар сұрақтарға жауап береді -Өсімдіктердің қандай топтарымен таныстық? -Өсімдіктер қандай бөліктерден тұрады? -Егер өсімдіктің сабағы мен тамыры болмаса не болар еді?Қалай ойлайсыңдар? -Мәдени өсімдіктер қалай пайда болады?
«Ауа райы» бойынша балалар бүгінгі сабаққа рефлек-сия жасайды. Кері байланыста балалар өз жұмысымен бірге басқалардын да жұмыстарын баға-лайды және ұсыныстарын берді
|
Слайд(өсімдік бөліктері бұта,ағаш,шөпсуреттері)
Сөзжұмбақ
Суреттер
смк
Суреттер жемістер смк
Аудиожазба
Микрофон
Күн, бұлт, жаңбыр суреттері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты аяқтау |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















