Пән: Жаратылыстану
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:2
Күні:12.05.2017ж
Сынып:1
|
Мектеп:«№25 орта мектеп»
МКМ
Мұғалімнің аты-жөні:
Нурмуханова Айнур
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Өсімдіктерге қалай күтім жасау
керек?
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
1.1.2.1 қоршаған
əлем құбылыстарына бақылау
жүргізу;
1.2.1.5 мəдени өсімдіктерге
күтім жасаудың тəсілдерін
сипаттау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Қоршаған əлем
құбылыстарына бақылау
жүргізеді;
Мəдени өсімдіктерге
күтім жасаудың тəсілдерін
сипаттайды;
Барлық
оқушылар:Өсімдіктерге күтім жасауды
біледі
Көптеген
оқушылар:Мәдени өсімдіктер мен бөлме
өсімдіктерін ажыратады
Кейбір
оқушылар:Топырақты қалай
құнарландыратынын біледі
|
Бағалау
критерийлері
|
●Қоршаған əлем
құбылыстарына бақылау
жүргізе
алады
●Мəдени өсімдіктерге күтім
жасаудың тəсілдерін сипаттай
біледі
|
Тілдік
мақсат
|
Тыңайтқыш, удобрение,
[fertilizer]
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-табиғатты қорғауға
баулу;
-өсімдіктерді күтіп баптауды
үйрету;
|
Пәнаралық
байланыс
|
Дүниетану, математика, сауат
ашу
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Мәдени өсімдіктерді бірінші
бағанға, бөлме өсімдіктерін екінші бағанға
орналастыр;
|
Бастапқы
білім
|
Өсімдіктердің
тіршілігіне қажетті заттарды
біледі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
1
минут
2
минут
|
«Психологиялық
ахуал»
Оқушыларды шеңберге
тұрғызып, өлең жолдарын
қайталайды.
Гүлім, гүлім өсе
бер,
Әдемі боп, асыл
боп.
Күндей жайнап кете
бер,
Қызыл, жасыл, сары
боп.
Жақсылықты
қолдаймыз,
Табиғатты
қорғаймыз.
Тал егеміз
бақтарға,
Айналасын
қоршаймыз.
Топқа бөлу (Сурет
қиындылары)
Өсімдіктердің
суреттерімен топқа бөлемін
1-топ «Күнбағыстар»
2-топ «Гүлдер»
3-топ
«Ағаштар»
|
Гүлдердің
суреттері
Өсімдіктердің
суреттері
|
Сабақтың
ортасы
6
минут
8
минут
10
минут
1
минут
5
минут
|
«Конверт
сұрақ» әдісі бойынша өткен сабаққа
шолу, әр топтан 1 оқушы шығып, конверттен сұрақтар таңдап
алады. (Топтық
жұмыс)
Сұрақтар:
1.Жылыжай дегеніміз
не?
2.Өсімдіктер өсуі
үшін не қажет?
3.Неліктен
өсімдіктер шөл далада өсе
алмайды?

Жаңа білімді
меңгерту
«Миға шабуыл»
әдісі
(топтық
жұмыс)
Ертегіні
аяқтау
Әсел мен Аружан
көктемде ауласына әдемі гүлдер отырғызды. Аружан күнде сабақтан
келіп, гүлінің айналасындағы арам шөптерді жұлып, су құяды. Бір
күні Аружан гүлінің қып-қызыл болып ашылғанын көрді. Әдемі гүлге
Аружанның достары қатты қызықты. Ал Әселдің гүлі өспей, қурап
кетті.....
(ертегіні
аяқта)
1-тапсырма
Ойын «Күнбағысқа
көмек» (топтық жұмыс)
Дескриптор:
-Күнбағыстың қалай
өсіп келе жатқанын
анықтаңыз;
-Оның жақсы өсуіне
жағдай жасаңыз;
Смайлик арқылы
бағаланады
Сергіту
сәті
Тербеледі
ағаштар,
Алдымнан жел
еседі.
Кім-кішкентай
ағаштар,
Үп-үлкен боп
өседі.
2-тапсырма
«Дәптермен жұмыс» (жеке
жұмыс)

е к ү р к а т ы р
м

с у с п е ш і к ш
й қ ы а
Сөз жүзінде
мадақтау
|
Конверт
Интерактивті
тақта
Өсімдіктерді күтіп
баптауға байланысты суреттер
Интерактивті
тақта
Қопсытқыш тырма,
сусепкіш, қайшы
|
Сабақтың
соңы
2
минут
|

|
АКТ
|
Саралау
Тапсырма

|
Өсімдіктерді суару үшін
қажет
|

|
Өсімдіктің қураған бөліктерін
кеседі
|

|
Арам шөптерді
тырмайды
|

|
Топырақты
қопсытады
|
Дескриптор: Білім
алушы
–суреттегі
құралдардың атауын жазады;
- қандай мақсатта
қолданылатынын тауып,
сәйкестендіреді;
|

|
Құрал-жабдықтармен
жұмыс жасағандағы қауіпсіздіктерін
қадағалау
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі:
1.Оқушыларды сабақтың әр кезеңінде
бағалау
2. Дарынды және үлгерімі төмен оқушылаардың ерекшелігіне
көңіл бөлу.
Сабақты жақсартуға не ықпал ете
алады?
-
Сабақтың нәтижесіне көңіл
бөлу
-
Рефлексия
|
Жалпы
баға
Ең жақсы өткен екі
нәрсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға
қатысыты)
1.
2.
Қандай екі нәрсе
немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді?
(оқыту мен оқуға қатысыты)
1.
2.
Осы сабақтың
барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
білдім?
1.
2.
|