|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3С Координаталық жазықтық |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Осьтік симметрия |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.5 осьтік симметрия ұғымын меңгеру; 6.3.1.6 осьтік симметриясы болатын фигуралар туралы түсінігі болуы; симметриялық және центрлік-симметриялы фигураларды ажырату; 6.3.2.5 тік бұрышты координаталар жүйесінде координаталық осьтерге қатысты симметриялы нүктелер мен фигураларды салу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
алған білімдерін есептер шығаруда қолданады.
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үйге тапсырмасын тексеру: №1100 «Жұптас» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын тексереді. Ұ:«Қайталау сұрақтары» тапсырмасы «Координаталық жазықтық» тақырыбы бойынша негізгі түсініктерді еске түсіруге қөмектеседі. Сұрақтары: 1. Екі координаталық түзу координаталық ... ты құрайды (жазықтық) 2. Координаталық түзу - бұлкоординаталық … (ось) 3. Екі координаталық түзуқиылысқанда қандай бұрыш пайда болады? (тік) 4. Жазықтықта нүктені аңықтайтын сандар жұбы қалай аталады? (координата) 5. Нүктенін бірінші координатасы қалай аталады? (абсцисса) 6. Нүктенін екінші координатасы қалай аталады? (ордината) |
а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді. Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді еске түсіреді.
Жұптық жұмыс. «Координаталар бойынша саламыз». Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз. Әр оқушы координата жүйесінде берілген координаталары бойынша нүктелерді белгілейді және оларды сызықтармен тізбектеп қосады. «Балық» суреті (3;3), (0;3), (-2;2), (-5;2), (-7;4), (-8;3), (-7;1), (-8;-1), (-7;-2), (-5;0), (-1;-2), (0;-4), (2;-4), (3;-2), (5;-2), (7;0), (5;2), (3;3), (2;4), (-3;4), (-4;2), (5;0) «Үй» суреті (-4;2), (0;4), (4;2), (0;2), (-4;-4), (4;-4), (0;-4), (-3;1), (-1;1), (-1;-1), (-3;-1), (1;-4), (1;-1), (3;-1), (3;-4), (0,5;2,5), (-0,5;2,5), (-0,5;3,5), (0,5;3,5), (2;3), (2;4), (3;4), (3;2,5) Ай: (-4;4),(-7;2),(-11;3),(-12;5),(-12;7),(-11;9), (-7;10),(-4;8),(-7;9),(-9;8),(-10;6),(-9;4),(-7;3) Жұлдыздар: (-2;3),(1;3),(4;3),(7;3),(10;3),(1;6), (4;6),(7;6),(10;6),(4;9),(7;9),(10;9) |
Рахмет айту
бағалау (+/-)
«Жарайсың!» деп ынталандыру |
kundelik.kz
қима қағаздар |
|||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Жаңа тақырыпты меңгерту Нүктеге қатысты симметрияны орталық симметрия деп атайды. М және М1 нүктелері О нүктесіне қатысты симметриялы болады, егер О нүктесі ММ1 кесіндінің ортасы болса. O нүктесі симметрия ортасы деп аталады. Осьтік симметрия - түзу сызыққа (оське) қатысты симметрия. M және К нүктелері симметрия осіне бірдей және сол қашықтықта перпендикуляр сызық бойында жатса, онда белгілі бір түзуге (симметрия осіне) қатысты симметриялы болып табылады.
Кейбір фигураларда бірнеше симметрия осі бар: Бұрыш – осьтік симметриялы фигура. Жазынқы емес бұрыш үшін симметрияның бір осі бар - бұл бұрыштың биссектрисасы. |
Білім алушылар ережелерді тыңдайды. Есептерді шығарады. Математикалық тілде сөйлейді. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Бұрыштың симметрия осі бойындағы бұрыштың төбесінен басталатын сәулені биссектриса деп атайды. Тең бүйірлі үшбұрыш үшін симметрияның бір осі бар. Тең қабырғалы үшбұрыш үшін - үш ось. Тік төртбұрыш пен ромб үшін симметрияның екі осі бар. Квадрат үшін - төрт ось. Шеңбердің симметрия осінің (шеңбердің ортасынан өтетін) саны шексіз жиынтық болып табылады. Симметрия осі жоқ фигуралар бар - бұл параллелограмм және барлық жағы әртүрлі үшбұрыш. |
Бір-бірін бағалау (+/-)
«Жарайсың!» деп ынталандыру |
Оқулық, дәптер, қима қағаздар |
|||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану А деңгейінің есептері №1105,№1107 В деңгейінің есептері №1109,№1111 |
Дескриптор: Білім алушы:
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Әрбір жауапқа 1 балл қойылады. |
Үлестірмелі қағаздар, оқулық |
|||
|
ЕББҚ 6Г 6Ә Қайрат Арман |
ҮТОЖ № 1.Суреттегі нүктелердің координаталарын жаз.
ДОЖ №2. Ох, Оу осьтерін қиятын кесінділерді көрсетіңіз және қиылысу нүктелерінің координаталарын табыңыз.
|
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексереді. Тапсырмалар алгоритмі көрсетіледі. Тапсырмаларды орындайды. Оқушылар бағаланады. Дескриптор: Білім алушы:
|
|
Үлестірмелі қағаздар
|
|||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:
Үйге тапсырма: №1104; №1106;№1108 Рефлексия.
Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді. |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. Тақырыпты меңгергенін анықтау Рефлексия.
|
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке бағаларын қою |
6 сынып математика 2–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz |
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру. Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру,жеке көңіл бөлу Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру. Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау. |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Осьтік симметрия.
Осьтік симметрия.
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.3С Координаталық жазықтық |
Мектеп: |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқан оқушы саны: |
Қатыспаған оқушы саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Осьтік симметрия |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.3.1.5 осьтік симметрия ұғымын меңгеру; 6.3.1.6 осьтік симметриясы болатын фигуралар туралы түсінігі болуы; симметриялық және центрлік-симметриялы фигураларды ажырату; 6.3.2.5 тік бұрышты координаталар жүйесінде координаталық осьтерге қатысты симметриялы нүктелер мен фигураларды салу; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар:
алған білімдерін есептер шығаруда қолданады.
|
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Басы 5 минут |
Ұйымдастыру сәті Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру Үйге тапсырмасын тексеру: №1100 «Жұптас» әдісі бойынша екеу ара дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын тексереді. Ұ:«Қайталау сұрақтары» тапсырмасы «Координаталық жазықтық» тақырыбы бойынша негізгі түсініктерді еске түсіруге қөмектеседі. Сұрақтары: 1. Екі координаталық түзу координаталық ... ты құрайды (жазықтық) 2. Координаталық түзу - бұлкоординаталық … (ось) 3. Екі координаталық түзуқиылысқанда қандай бұрыш пайда болады? (тік) 4. Жазықтықта нүктені аңықтайтын сандар жұбы қалай аталады? (координата) 5. Нүктенін бірінші координатасы қалай аталады? (абсцисса) 6. Нүктенін екінші координатасы қалай аталады? (ордината) |
а) Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы орындайды. ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап береді. Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын тексереді. Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді еске түсіреді.
Жұптық жұмыс. «Координаталар бойынша саламыз». Оқушыларды жұптарға біріктіріңіз. Әр оқушы координата жүйесінде берілген координаталары бойынша нүктелерді белгілейді және оларды сызықтармен тізбектеп қосады. «Балық» суреті (3;3), (0;3), (-2;2), (-5;2), (-7;4), (-8;3), (-7;1), (-8;-1), (-7;-2), (-5;0), (-1;-2), (0;-4), (2;-4), (3;-2), (5;-2), (7;0), (5;2), (3;3), (2;4), (-3;4), (-4;2), (5;0) «Үй» суреті (-4;2), (0;4), (4;2), (0;2), (-4;-4), (4;-4), (0;-4), (-3;1), (-1;1), (-1;-1), (-3;-1), (1;-4), (1;-1), (3;-1), (3;-4), (0,5;2,5), (-0,5;2,5), (-0,5;3,5), (0,5;3,5), (2;3), (2;4), (3;4), (3;2,5) Ай: (-4;4),(-7;2),(-11;3),(-12;5),(-12;7),(-11;9), (-7;10),(-4;8),(-7;9),(-9;8),(-10;6),(-9;4),(-7;3) Жұлдыздар: (-2;3),(1;3),(4;3),(7;3),(10;3),(1;6), (4;6),(7;6),(10;6),(4;9),(7;9),(10;9) |
Рахмет айту
бағалау (+/-)
«Жарайсың!» деп ынталандыру |
kundelik.kz
қима қағаздар |
|||
|
Негізгі бөлім 10 минут |
Жаңа тақырыпты меңгерту Нүктеге қатысты симметрияны орталық симметрия деп атайды. М және М1 нүктелері О нүктесіне қатысты симметриялы болады, егер О нүктесі ММ1 кесіндінің ортасы болса. O нүктесі симметрия ортасы деп аталады. Осьтік симметрия - түзу сызыққа (оське) қатысты симметрия. M және К нүктелері симметрия осіне бірдей және сол қашықтықта перпендикуляр сызық бойында жатса, онда белгілі бір түзуге (симметрия осіне) қатысты симметриялы болып табылады.
Кейбір фигураларда бірнеше симметрия осі бар: Бұрыш – осьтік симметриялы фигура. Жазынқы емес бұрыш үшін симметрияның бір осі бар - бұл бұрыштың биссектрисасы. |
Білім алушылар ережелерді тыңдайды. Есептерді шығарады. Математикалық тілде сөйлейді. Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
Бұрыштың симметрия осі бойындағы бұрыштың төбесінен басталатын сәулені биссектриса деп атайды. Тең бүйірлі үшбұрыш үшін симметрияның бір осі бар. Тең қабырғалы үшбұрыш үшін - үш ось. Тік төртбұрыш пен ромб үшін симметрияның екі осі бар. Квадрат үшін - төрт ось. Шеңбердің симметрия осінің (шеңбердің ортасынан өтетін) саны шексіз жиынтық болып табылады. Симметрия осі жоқ фигуралар бар - бұл параллелограмм және барлық жағы әртүрлі үшбұрыш. |
Бір-бірін бағалау (+/-)
«Жарайсың!» деп ынталандыру |
Оқулық, дәптер, қима қағаздар |
|||
|
Оқулықпен жұмыс 25 минут |
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды қолдану А деңгейінің есептері №1105,№1107 В деңгейінің есептері №1109,№1111 |
Дескриптор: Білім алушы:
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы өзін-өзі бағалайды. |
Әрбір жауапқа 1 балл қойылады. |
Үлестірмелі қағаздар, оқулық |
|||
|
ЕББҚ 6Г 6Ә Қайрат Арман |
ҮТОЖ № 1.Суреттегі нүктелердің координаталарын жаз.
ДОЖ №2. Ох, Оу осьтерін қиятын кесінділерді көрсетіңіз және қиылысу нүктелерінің координаталарын табыңыз.
|
Мұғалім оқушылардың жұмыстарын тексереді. Тапсырмалар алгоритмі көрсетіледі. Тапсырмаларды орындайды. Оқушылар бағаланады. Дескриптор: Білім алушы:
|
|
Үлестірмелі қағаздар
|
|||
|
Соңы 5 минут |
Сабақты бекіту: Сабақ қортындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қоямын:
Үйге тапсырма: №1104; №1106;№1108 Рефлексия.
Мұғалім ең соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс береді. |
Сабақты пысықтау тапсырмаларын орындау. Тақырыпты меңгергенін анықтау Рефлексия.
|
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке бағаларын қою |
6 сынып математика 2–бөлім Т.А.Алдамұратова Алматы «Атамұра» 2018ж Kundelik.kz |
|||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Жарайсың, керемет, жақсы деп ынталандырып отырамын. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
|
|
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырмалар беру. Тапсырмалар алгоритмін көрсету жеңілдетілген тапсырмалар беру,жеке көңіл бөлу Дарынды оқушыларға жеке тапсырмалар беру. Логикалық, функциональдық тапсырмалармен баланың ой өрісін дамыту. |
Тапсырманы толық дұрыс орындаған оқушыларды марапаттау. |
Нұсқаулықпен жүргізіледі. Сынып бөлмесінің тазалығына көңіл бөліп, қауіпсіздік техникасын сақтау. |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















