Сабақ жоспары
|
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: Т.Айтжанов атындағы жалпы орта мектебі
|
||||||||||||||||||
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 «А» Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік |
Қатысқандар:19 |
Қатыспағандар:- |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.2.5.1. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру 7.4.3.1. Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: фразеологизмнің, мақал-мәтелдің беретін мағыналарын ажырата біледі |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жағдаятқа сай диалогке түсіп,сөйлем құрай алады.Фразеологизмдерді, мақал- мәтелдерді мәтіннен таба алады. |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады:Тақырып аясында фразеологизмдерді, мақал -мәтелдерді еркін қолданып, диалогқа даярлықсыз түсіп, өз пікірін білдіре алады. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай біледі |
||||||||||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тұрақты тіркес, «фразеологизм»,отан, сүйіспеншілік, мақал-мәтел |
|||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: 10-12 үнқатымға түсе алады. |
|||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Туған жерге деген сүйіспеншілікті қалай түсінесіз? |
|||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? Не себепті сұлу арғымақты, сүйкімді балақайды, гүлденген қаланы көргенде эмоциямыз өзгереді? |
|||||||||||||||||||
|
ишара: Қол соғу, белгі беру , бас бармақ,саяхат, сергіту сәті |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: Сүйіспеншілік – тіршіліктің негізгі тірегі |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Басы 7 минут |
Психологиялық ахуал «Ақ пейілді жүрекпен» Үй жұмысы 6-тапсырма Топқа бөліну күкірт әдісімен «Туған жер», «Отан» , «Атамекен» |
|
|||||||||||||||||
|
Ортасы 28 минут |
Оқылым 1-тапсырма Мәтінді оқып, мазмұны бойынша сұрақтар құрастыр «Ерлікке тағзым, елжандылықтан – тағылым» атты әңгімесінен алынған мына бір үзіндіге зер салайық
1993 жылы 3 шілде
күні Талдықорған облысы Бел
жайлауында Айналаға қараңызшы... Асқар тау, саумал ауа, көк майса – бәрі-бәрі: «өс, өн, өрбі, мейірлен, шаттан!» – дейтіндей ғой. Бірақ бүгін бұл араға осынша ғажайып сұлулықты қызықтауға, жомарт табиғаттың мынау шарасынан асып, шалқып-төгіліп жатқан шарапаты мен рахатын тамашалауға емес, тағзым етіп, тағылым алуға келіп тұрмыз. Біз үшін бұл араның әр тасы киелі, әр бұтасы қасиетті. Олар бұдан үш жарым ғасыр уақыт бұрын көз көріп құлақ естімеген ерен ерлікке куә болған. Сондағы атамекеннің қамы үшін, ата-жұрттың бағы үшін арыстан боп алысып, жолбарыс боп жұлысқан алты жүз сайыпқыранның бәрінің бірдей аты есімізге түсіп тұрған жоқ. Бірақ бәріміздің де бойымызды кернеп тұрған – солардың қаны, ойымызды тербеп тұрған – солардың арманы, жадымыздағы солардың өсиеті, жанымыздағы – солардың қасиеті. Бәлкім, тіпті талайымыздың бет-әлпетімізде де солардың дидары тұрған шығар Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) Ойтүрткі Оқылым мәтінен тұрақты тіркестерді теріп жазып, мағынасын түсіндір. Шейіт болған, мейманасы тасып Топтастыру Мақал мен мәтелдерді бөліп топтастырыңдар Аққу көлін аңсайды, адам туған жерін аңсайды. Бақа-батпағына Жазылым Пікірталас кестесін толтырып, ой бөлісіңдер Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) Сергіту сәті «Атамекен» Топтық бағалау іске асады.. «Ойлан,жұптас, бөліс» Ортада берілген заттарға байланысты мақал-мәтел ойлап тап. Ағаш, топырақ, ине, ата-ана туралы сурет, кітап, жүзік, тас, иттің суреті, аттың суреті, жүз теңге, қамыс, сегіз саны, ақ жаулық, қамшы, Оқу инемен құдық қазғандай Ағаш тамырымен, адам досымен мықты Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) |
қалам. Үлестірме қағаз
Сергіту сәті . Караоке «Атамекен» Ағаш, топырақ, ине, ата-ана туралы сурет, кітап, жүзік, тас, иттің суреті, аттың суреті, жүз теңге, қамыс, сегіз саны, ақ жаулық, қамшы |
|||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут |
Симонид» әдісі. Орындау барысы: оқушылар сөздерді есте сақтау үшін оларды парақтарға жазып, өзін тұратын бөлме ішінде жайып қою керек. Бұл әдіс оқушыларға есте сақтау қабілетін дамыту үшін ұсыныс ретінде беріледі Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) Кері байланыс «Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Үй жұмысы 5-тапсырма |
смайликтер |
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Денсаулық жəне қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс.Құнды-лықтармен байланыс (тəрбиеэлементі). |
|||||||||||||||||
|
«Жоғары деңгей» Өз ойыңнан мақал құрастыр |
Бағалау шәкілі «6»-5«5-»-4«3»-3 |
Акт , әдебиет |
|||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу Міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған Саралау жақсы Іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болдыма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отанға,туған жерге деген сүйіспеншілік
Отанға,туған жерге деген сүйіспеншілік
Сабақ жоспары
|
САБАҚ: Қазақ тілі |
Мектеп: Т.Айтжанов атындағы жалпы орта мектебі
|
||||||||||||||||||
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 7 «А» Отанға, туған жерге деген сүйіспеншілік |
Қатысқандар:19 |
Қатыспағандар:- |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
7.2.5.1. Мәтін бойынша проблемалық сұрақтар құрастыру 7.4.3.1. Фразеологизм, мақал-мәтелдердің эмоционалды мәнін, көркемдік ерекшеліктерін түсініп қолдану |
||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: фразеологизмнің, мақал-мәтелдің беретін мағыналарын ажырата біледі |
||||||||||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Жағдаятқа сай диалогке түсіп,сөйлем құрай алады.Фразеологизмдерді, мақал- мәтелдерді мәтіннен таба алады. |
|||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады:Тақырып аясында фразеологизмдерді, мақал -мәтелдерді еркін қолданып, диалогқа даярлықсыз түсіп, өз пікірін білдіре алады. Оқулықтан тыс берілген қосымша тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен дәлелдер келтіре алады. |
|||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: пікірталаста тез және дұрыс шешім қабылдай біледі |
||||||||||||||||||
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: тұрақты тіркес, «фразеологизм»,отан, сүйіспеншілік, мақал-мәтел |
|||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: 10-12 үнқатымға түсе алады. |
|||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Туған жерге деген сүйіспеншілікті қалай түсінесіз? |
|||||||||||||||||||
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? Не себепті сұлу арғымақты, сүйкімді балақайды, гүлденген қаланы көргенде эмоциямыз өзгереді? |
|||||||||||||||||||
|
ишара: Қол соғу, белгі беру , бас бармақ,саяхат, сергіту сәті |
|||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: Сүйіспеншілік – тіршіліктің негізгі тірегі |
|||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Басы 7 минут |
Психологиялық ахуал «Ақ пейілді жүрекпен» Үй жұмысы 6-тапсырма Топқа бөліну күкірт әдісімен «Туған жер», «Отан» , «Атамекен» |
|
|||||||||||||||||
|
Ортасы 28 минут |
Оқылым 1-тапсырма Мәтінді оқып, мазмұны бойынша сұрақтар құрастыр «Ерлікке тағзым, елжандылықтан – тағылым» атты әңгімесінен алынған мына бір үзіндіге зер салайық
1993 жылы 3 шілде
күні Талдықорған облысы Бел
жайлауында Айналаға қараңызшы... Асқар тау, саумал ауа, көк майса – бәрі-бәрі: «өс, өн, өрбі, мейірлен, шаттан!» – дейтіндей ғой. Бірақ бүгін бұл араға осынша ғажайып сұлулықты қызықтауға, жомарт табиғаттың мынау шарасынан асып, шалқып-төгіліп жатқан шарапаты мен рахатын тамашалауға емес, тағзым етіп, тағылым алуға келіп тұрмыз. Біз үшін бұл араның әр тасы киелі, әр бұтасы қасиетті. Олар бұдан үш жарым ғасыр уақыт бұрын көз көріп құлақ естімеген ерен ерлікке куә болған. Сондағы атамекеннің қамы үшін, ата-жұрттың бағы үшін арыстан боп алысып, жолбарыс боп жұлысқан алты жүз сайыпқыранның бәрінің бірдей аты есімізге түсіп тұрған жоқ. Бірақ бәріміздің де бойымызды кернеп тұрған – солардың қаны, ойымызды тербеп тұрған – солардың арманы, жадымыздағы солардың өсиеті, жанымыздағы – солардың қасиеті. Бәлкім, тіпті талайымыздың бет-әлпетімізде де солардың дидары тұрған шығар Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) Ойтүрткі Оқылым мәтінен тұрақты тіркестерді теріп жазып, мағынасын түсіндір. Шейіт болған, мейманасы тасып Топтастыру Мақал мен мәтелдерді бөліп топтастырыңдар Аққу көлін аңсайды, адам туған жерін аңсайды. Бақа-батпағына Жазылым Пікірталас кестесін толтырып, ой бөлісіңдер Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) Сергіту сәті «Атамекен» Топтық бағалау іске асады.. «Ойлан,жұптас, бөліс» Ортада берілген заттарға байланысты мақал-мәтел ойлап тап. Ағаш, топырақ, ине, ата-ана туралы сурет, кітап, жүзік, тас, иттің суреті, аттың суреті, жүз теңге, қамыс, сегіз саны, ақ жаулық, қамшы, Оқу инемен құдық қазғандай Ағаш тамырымен, адам досымен мықты Жүз теңгең болғанша, жүз досың болсын Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) |
қалам. Үлестірме қағаз
Сергіту сәті . Караоке «Атамекен» Ағаш, топырақ, ине, ата-ана туралы сурет, кітап, жүзік, тас, иттің суреті, аттың суреті, жүз теңге, қамыс, сегіз саны, ақ жаулық, қамшы |
|||||||||||||||||
|
Соңы 5 минут |
Симонид» әдісі. Орындау барысы: оқушылар сөздерді есте сақтау үшін оларды парақтарға жазып, өзін тұратын бөлме ішінде жайып қою керек. Бұл әдіс оқушыларға есте сақтау қабілетін дамыту үшін ұсыныс ретінде беріледі Қалыптастырушы бағалау жүріп отырады.(смайликтер) Кері байланыс «Рефлексиялық шеңбер» Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.
Үй жұмысы 5-тапсырма |
смайликтер |
|||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланыс Денсаулық жəне қауіпсіздік,АКТ-мен байланыс.Құнды-лықтармен байланыс (тəрбиеэлементі). |
|||||||||||||||||
|
«Жоғары деңгей» Өз ойыңнан мақал құрастыр |
Бағалау шәкілі «6»-5«5-»-4«3»-3 |
Акт , әдебиет |
|||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу Міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған Саралау жақсы Іске асты ма? (тапсырмалар сəйкес болдыма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















