Күні:
|
М
Сабақ
жоспары
ектеп:
Аққайың негізгі мектебі
|
Сыныбы: 5
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Абилова Айгерим
Ракишовна
|
Пәні: қазақ
тілі
|
Қатысқандар :
10
|
Қатыспағандар:
0
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Отбасы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
А. Т 5.1.3.1 Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну, негізгі
және қосымша ақпаратты
анықтау
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Білу,
түсіну
|
Сабақ
мақсаттары:
Саралау
1
|
Барлық оқушылар
орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын
түсінеді
Оқушылардың
көпшілігі орындай алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын
анықтап, берілген негізгі, қосымша ақпаратты өз сөзімен
әңгімелейді
Кейбір оқушылар орындай
алады: Тыңдалған мәтіннің мазмұнын
есіне сақтай отырып, талдау
жасайды
|
Бағалау
критерийі:
Саралау
2
|
-
Мәтін мазмұнын
түсінеді, есіне сақтайды
-
Мазмұнын анықтап, өз
сөзімен әңгімелейді
-
Мәтін мазмұнына талдау
жасайды
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады: Айтылым барысында сөйлемдегі
сөздердің орын тәртібін
сақтайды.
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: Жанұя, туыс, ата-ана,
әке-шеше, бала-шаға, ата,
әже
|
|
Диалог құруға арналған
пайдалы тіркестер:
|
Саралау
3
|
Талқылауға
арналған сұрақтар:
Сенің отбасың
қандай?
Отбасың неше адамнан
құралған?
Отбасыңның сенің
өміріңдегі орны?
Отбасындағы сенің
орның қандай?
Отбасын құрған дұрыс
па? Отбасы қажет пе?
|
Ишара
|
таңдану, құптау (басын
изеу)
|
Құндылықтарға
баулу
|
Отбасындағы махаббат,
ауызбіршілік, татулық отбасының басты
құраушысы
|
Пәнаралық
байланыс
|
қазақ тілі, өзін-өзі
тану
|
Алдыңғы
білім
|
Өткен тақырып аясында постер
құрастыру
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері
|
Ресурстар
|
Ұйымдастыру
кезеңі
|
Психологиялық
ахуал
«Ішкі, сыртқы
шеңбер» әдісі
Шарты: Оқушылар ішкі-сыртқы шеңбер
болып бір-біріне қарама-қарсы жұппен тұрып, бір-бірімен ізгі
тілектерін білдіреді
Мақсаты: Жағымды орта
ұйымдастыру
Тиімділігі: Бір-бірімен ара-қатынастарын
жақсарту
|
«Ішкі, сыртқы шеңбер»
әдісі
|
Сабақтың
басы
|
Қызығушылықты
ояту кезеңі
-Отбасы жайлы
видео ролик қарау
-Бейнежазба арқылы сабақ
тақырыбын анықтайды
-Сабақ мақсатын айтып
кетемін
-Оқушылармен бірге БАҒАЛАУ
КРИТЕРИЙін
талқылап
өзгертеміз, не сол қалпында
қалдырамыз
Ұ. Ж. 1 –
тапсырма «Ауыз ба ауыз»
Менің
отбасым
Менің атым – Әлихан.
Мен алтыншы сыныпта оқимын. Отбасымда атам, әжем, әкем, ағам, інім
және қарындасым бар. Атам мен әжем бұрын мұғалім болған. Олар
көптеген шәкірт тәрбиелеген. Қазір екеуі де зейнеткер. Сонымен
бірге нағашы ата-әжем де бар. Демалыс күндері олардың үйіне қыдырып
барамын. Әкем құрылысшы. Шешем дәрігер болып жұмыс істейді. Ағам
жақында ғана үйленді. Інім екінші сыныпта оқиды. Ол кітап оқығанды
жақсы көреді. Қарындасым төрт жаста, аты- Салтанат. Ол балабақшаға
барады. Мен Салтанатты сурет салуға
үйретемін.
Мәтінді біреуі
оқиды, бір оқушыдан тыңдап, есте сақтағанын қалғандарына айтып
береді. Солай 3 оқушы
айтады.
Мақсаты: Тыңдаушылар кезекпен оқиды.
Мәтін
мазмұнын түсініп,
игереді
Тиімділігі: Ауыз екі тілін дамытады. Есте
сақтау
қабілеті
артады
Критерий: Мәтінді толық айтып
берді
Негізгі ойды айта
алды
Бір, екі сөз есінде
қалды
Кері
байланыс: «Бір +, бір -
»
Шарты: Сабақ барысында сәтті шыққан 1
кезең, сәтсіз шыққан 1 кезеңді
айту.
Қ.Б. «Математикалық формалар»
әдісі
|
Бейнебаян
қарау
/ютуб
Отбасы
туралы/
«Ауыз ба ауыз»
әдісі
«Бір +, бір - »
әдісі
|
Сабақтың
ортасы
Саралау
3
|
Мағынаны
тану
Ж.Ж 2 – тапсырма. «Сұрақ-жауап»
әдісі
Мақсаты: Ойлау қабілеті артады,
көпшілік ортасында өзін-өзі ашық ұстай
алады
Тиімділігі: мәтін мазмұнын
шолады
Оқушыларға талдау
сұрағы беріледі. Оқушылар ойланып жауап
береді
-Сенің отбасың
қандай?
-Отбасың неше
адамнан құралған?
-Отбасыңның сенің
өміріңдегі орны?
-Отбасындағы сенің
орның қандай?
-Отбасын құрған
дұрыс па? Отбасы қажет пе?
Критерий: Өз сөзімен жауап
береді
Сөйлемі толық, нақты
жауап айтылды
Қ.Б. «Сөздік
бағалау» әдісі
|
Өте жақсы, әлі ойлану керек,
жақсы, орташа
|
Сергіту
сәті
|
-
«Дос достыққа» сергіту ойыны (5
минут)
Шарты: Қазір
сіздер өте бір қызық ойынды ойнайсыздар. Ол үшін жасалатын қимылды
тез-тез жасау керек. 5 секундтың ішінде өзіңізге серіктес тауып
алыңыз да тез-тез онымен қол алысыңыз. Ал енді бір-бірімізбен
«сәлемдесеміз»:
Оң қол оң
қолмен!
Мұрын
мұрынмен!
«Дос достыққа» деген
бұйрықты естігенде жұптарыңызды
айырбастайсыздар.
Бүгін біз ой, сезім және
мінез-құлық бір-бірімен қалай байланысты екендігін
білеміз.
Мақсаты: Көңіл-күй
көтеріледі
Тиімділігі:Оқушылардың бір-бірімен
табыстырып, ара-қатынасты
жақсартады
Қ.Б.
«Өзін-өзі бағалау»
әдісі
|
«Дос достыққа» сергіту
ойыны
|
|
Т.ж 4-тапсырма.
Мәтінмен жұмыс. Берілген мәтіннен бір топ
негізгі ақпаратты, екінші топ қосымша ақпаратты
алады
1-топ негізгі
ақпарат
2-топ қосымша
ақпарат
Критерий: Негізгі ақпаратты
алады
Қосымша ақпаратты
алады
Кері
байланыс:
«Блоб ағашы»
әдісі
Оқушылар өздерін осы
ағаштан анықтап, алған білімдерінің деңгейін
көрсетеді
Қ.Б. «Бас бармақ»
әдісі
|
«Блоб ағашы»
әдісі
|
Сабақтың
соңы
|
Ой толғаныс
кезеңі
Ж.
«Білім қоржыны
» әдісі
|
Сабақтан алған
әсерлерін стикерге жазып, қоржындарға
жабыстырады
|
Үйге
тапсырма
Саралау
4
|
Әңгіме
жазу
Отбасы
тақырыбына
-10
сөйлем
-5-6
сөйлем
3-4
сөйлем
|
|
Кері
байланыс
|
|
|
Рефлексия
|
«Бағалау парағы»
әдісі
Мақсаты: Оқушылардың білімінің деңгейін
білу
Кемшіліктерін біліп, келесі
жолы ескеру
|
|