|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұғалімнің аты-жөні:Жунусова А.Т. Күні: 03 04 |
|
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау(5.Т/Ж1.) |
|
|
Сабақ нәтижесі: |
Барлық оқушылар орындай алады: Жазушының өмірі шығармашылығы туралы түсінеді Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың жанрына қарай фабуласын,сюжеттік дамуын сипаттай аладалады Кейбір оқушылар орындай алады: Мақал мәтелдердің мән мағынасын ашады |
|
|
Бағалау критерийі |
Шығарманың жанрына қарай фабуласын, сюжеттік дамуын сипаттайды |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: қарама-қарсы суреттеулерді тауып, диалог, пікірталасқа түсу үшін қажетті сөздер мен сөз тіркестерін қолдана алады. |
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: отбасы, ана махаббаты, балалық, отбасы берекесі, сүйіспеншілік, кешірім, мұң, қасірет , отбасылық бақыт. |
|
|
Диалог құруға\шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша, сондықтан,алайда |
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға ортақ еңбек қоғамы |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Ана |
|||||
|
Ресурстар |
Оқулық, кері байланыс, мәтіндер қима қағаздар |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих. |
|||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 10 минут |
Ұйымдастыру бөлімі Ширату жаттығуы: «Сәлемдесу» сергіту сәті. Білім алушылар орындарынан тұрып, көршісінің аттас саусақтарына кезек-кезек тигізеді, бас бармақтан бастайды: -Мен саған тілеймін(бас бармағын тигізеді) -Бақыт(сұқ саусағын тигізеді) -Денсаулық(ортаңғы) -Барлығында(атаусыз саусақ) -Барлық жерде(шынашақ) -Сәлеметсің бе!(алақанын бір-біріне тигізеді) |
Сұрақ-жауап |
||||
|
Ортасы 20 минут |
«1 минут» әдісі. Оқушылар шеңбер құрап тұрады. Оқушылар өтілетін тақырып бойынша не білетінін 1 минут тоқтамай айтып шығады. Суреттер арқылы 3 топқа бөлу. Өз суреттері бойынша ойларын ортаға салу.
Тыңдалым алды тапсырма Мейрамбек Беспаевтың орындауындағы «Ару ана» әнін бейнеклиптен тыңдайды. Оқушылар осы ән арқылы талданатын әңгіменің идеялық мазмұнын болжап,талқылайды. «Ару ана» әнін тыңдату.
Ару ана әні: Құралай Сәтмұхамбетова Өз балаңнан артық бала бар ма, ана? Мәз боласың жарай қалсам шаруаңа Теңізді де кешіп өтіп жетпей ме Жан ботасын сағынғанда, ару ана? Ару анасың, мен ботаңмын, жан ана, Сенсіз менің бақ жұлдызым жана ма? Сенсіз менің айым туып алдымнан, Атым шауып, бас бәйгені ала ма? Асыл анам, сенен қуат алайын Алдым сенен алтын таңның арайын Сенің ғана жанарыңда тұратын
Мейірімді қайдан
ғана табайын? Ән мазмұны бойынша бір сөйлемнен жазып, кезектесіп оқиды. С. Ойқозғау Оқушылар әннің мазмұнына өз пікірлерін қосып, талдау жасайды.
Адамның бұл дүниедегі ең аяулы адамы кім деп ойлайсыңдар? Неліктен? Отбасы құндылықтары дегеніміз не? Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын, II. Қызығушылықты ояту. Отбасылық қарым-қатынасқа байланысты қандай мақал-мәтелдерді білесіздер? «Адасқан мақалдар» әдісі Оқушыларға тақырыпқа қатысты мақал қиындылары таратылады. 2 минут уақыт ішінде ең көп мақал-мәтел құраған топ жеңіске жетеді.Әр топ бір мақалдың мағынасын ашады. Ата-ананың қарызы, Ұрпақтың өмірлік парызы. Анаалдында — құрмет,Атаалдында — қызмет. Ақжаулығыананың —
Ақкөрпесібаланың.
отбасылық қарым-қатынасқа байланысты 3 мақал-мәтел жазу мағынасын ашу
ҚБ. «Бас бармақ»
Оқылым алды тапсырма Оқушыларға жазушы жайлы қысқаша мәлімет беріледі. Түрткі сұрақтары:
|
суреттер
Мәтінмен жұмы Кестемен жұмыс
Кесте,оқулық
.
|
||||
|
Крі байланыс 5 минут
|
Рефлексия «Тазалық» ойыны.
Қатысушыларға бір парақ беріледі. Онда
мыналар салынған: Үйге тапсырма Т.Нұрмағамбетов Анасын сағынған бала |
А4 қағазы, маркерлер |
||||
|
Саралап оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?
|
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
||||
|
Қосымш ақпарат |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасы құндылықтары". Мақал-мәтелдер. Т.Нұрмағамбетов 5-сынып
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұғалімнің аты-жөні:Жунусова А.Т. Күні: 03 04 |
|
|
СЫНЫП: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау(5.Т/Ж1.) |
|
|
Сабақ нәтижесі: |
Барлық оқушылар орындай алады: Жазушының өмірі шығармашылығы туралы түсінеді Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың жанрына қарай фабуласын,сюжеттік дамуын сипаттай аладалады Кейбір оқушылар орындай алады: Мақал мәтелдердің мән мағынасын ашады |
|
|
Бағалау критерийі |
Шығарманың жанрына қарай фабуласын, сюжеттік дамуын сипаттайды |
|
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: қарама-қарсы суреттеулерді тауып, диалог, пікірталасқа түсу үшін қажетті сөздер мен сөз тіркестерін қолдана алады. |
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: отбасы, ана махаббаты, балалық, отбасы берекесі, сүйіспеншілік, кешірім, мұң, қасірет , отбасылық бақыт. |
|
|
Диалог құруға\шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша, сондықтан,алайда |
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
|
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға ортақ еңбек қоғамы |
|||||
|
Алдыңғы оқу |
Ана |
|||||
|
Ресурстар |
Оқулық, кері байланыс, мәтіндер қима қағаздар |
|||||
|
Пәнаралық байланыс |
тарих. |
|||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 10 минут |
Ұйымдастыру бөлімі Ширату жаттығуы: «Сәлемдесу» сергіту сәті. Білім алушылар орындарынан тұрып, көршісінің аттас саусақтарына кезек-кезек тигізеді, бас бармақтан бастайды: -Мен саған тілеймін(бас бармағын тигізеді) -Бақыт(сұқ саусағын тигізеді) -Денсаулық(ортаңғы) -Барлығында(атаусыз саусақ) -Барлық жерде(шынашақ) -Сәлеметсің бе!(алақанын бір-біріне тигізеді) |
Сұрақ-жауап |
||||
|
Ортасы 20 минут |
«1 минут» әдісі. Оқушылар шеңбер құрап тұрады. Оқушылар өтілетін тақырып бойынша не білетінін 1 минут тоқтамай айтып шығады. Суреттер арқылы 3 топқа бөлу. Өз суреттері бойынша ойларын ортаға салу.
Тыңдалым алды тапсырма Мейрамбек Беспаевтың орындауындағы «Ару ана» әнін бейнеклиптен тыңдайды. Оқушылар осы ән арқылы талданатын әңгіменің идеялық мазмұнын болжап,талқылайды. «Ару ана» әнін тыңдату.
Ару ана әні: Құралай Сәтмұхамбетова Өз балаңнан артық бала бар ма, ана? Мәз боласың жарай қалсам шаруаңа Теңізді де кешіп өтіп жетпей ме Жан ботасын сағынғанда, ару ана? Ару анасың, мен ботаңмын, жан ана, Сенсіз менің бақ жұлдызым жана ма? Сенсіз менің айым туып алдымнан, Атым шауып, бас бәйгені ала ма? Асыл анам, сенен қуат алайын Алдым сенен алтын таңның арайын Сенің ғана жанарыңда тұратын
Мейірімді қайдан
ғана табайын? Ән мазмұны бойынша бір сөйлемнен жазып, кезектесіп оқиды. С. Ойқозғау Оқушылар әннің мазмұнына өз пікірлерін қосып, талдау жасайды.
Адамның бұл дүниедегі ең аяулы адамы кім деп ойлайсыңдар? Неліктен? Отбасы құндылықтары дегеніміз не? Жаңа сабақтың мақсаты мен бағалау критерийін таныстырамын, II. Қызығушылықты ояту. Отбасылық қарым-қатынасқа байланысты қандай мақал-мәтелдерді білесіздер? «Адасқан мақалдар» әдісі Оқушыларға тақырыпқа қатысты мақал қиындылары таратылады. 2 минут уақыт ішінде ең көп мақал-мәтел құраған топ жеңіске жетеді.Әр топ бір мақалдың мағынасын ашады. Ата-ананың қарызы, Ұрпақтың өмірлік парызы. Анаалдында — құрмет,Атаалдында — қызмет. Ақжаулығыананың —
Ақкөрпесібаланың.
отбасылық қарым-қатынасқа байланысты 3 мақал-мәтел жазу мағынасын ашу
ҚБ. «Бас бармақ»
Оқылым алды тапсырма Оқушыларға жазушы жайлы қысқаша мәлімет беріледі. Түрткі сұрақтары:
|
суреттер
Мәтінмен жұмы Кестемен жұмыс
Кесте,оқулық
.
|
||||
|
Крі байланыс 5 минут
|
Рефлексия «Тазалық» ойыны.
Қатысушыларға бір парақ беріледі. Онда
мыналар салынған: Үйге тапсырма Т.Нұрмағамбетов Анасын сағынған бала |
А4 қағазы, маркерлер |
||||
|
Саралап оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз?
|
Бағалау – Оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
||||
|
Рефлексия Сабақ мақсаттары мен оқу мақсаттары жүзеге асырылды ма? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы қандай болды? Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты ма? Мен өз уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бос орынды өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
||||
|
Қосымш ақпарат |
||||||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||
шағым қалдыра аласыз





