|
Пән: Дүниетану Мектеп:Қожаберген жырау атындағы Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Нұртазина Аида Талғатқызы Күні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сынып: 1 Тарау:1 Бөлім: 1 Бөлімше: 6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отбасындағы мерекелер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.6.1.Отбасылық мерекелердің бірін сипаттау 1.1.6.2.Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым – қатынастың маңызын түсініп, мысалдар келтіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Отбасылық мерекелер туралы түсінеді, түрлерін ажырата алады. Оқушылардың басым бөлігі: Отбасылық дәстүрлердің маңыздылығын біледі, бірін сипаттай алады. Кейбір оқущылар: Отбасылық құндылықтардың маңызын әңгімелеп айтып береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер: отбасылық дәстүр сөз тіркесінің мағынасын ашу отбасы - семья – family мереке – праздник – celebration дәстүр – традиция – tradition |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
сауат ашу, музыка, көркем еңбек |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
слайд, проектор, интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
отбасындағы шағын мерекелері туралы түсінік бар. (туған күн, жаңа жыл, наурыз) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған іс –әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин
4 мин
|
Ынтымақтастық атмосфераны орнату мақсатында «Иық тірескен шеңбер» әдісін ұйымдастыру. (шеңбер жасап, тақтадағы суреттерді көріп (шар, торт, сыйлық, гүл, отбасы) бір – бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде, сабақ туралы өз пікірлерін білдіреді).
Отбасылық құндылықтар бейне жазба (сілтеме: http:// m.youtube.com˃watch) Ашық сұрақтар пайдалану әдісі:
Тілдік мақсатты жүзеге асыру отбасы - семья – family мереке – праздник – celebration дәстүр – традиция – tra dition |
суреттер: торт, гүл, сыйлық, отбасы
бейнежазба |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
4 мин
5мин
2 мин
8 мин
5 мин
|
Топқа бөлу: кәмпит арқылы бөлу. (кәмпиттің түстеріне байланысты) I –топ «Туған күн» II – топ «Бесік той» III – топ «Тұсау кесу»
1 – тапсырма. «Адасқан сөздер» әдісі арқылы тірек сөздермен сөйлем құрастыру. І топ ІІ –топ ІІІ - топ сыйлық, бөледі тұсау кесу әперді әжем тойына қызықты бесікке келді ата- анам інімді қонақтар Тапсырма соңында мұғалім тарапынан күлегештар таратылады.
2 - тапсырма Берілген мерекелерді семантикалық картаға белгілеп жаз, мерекелердің маңыздылығын айтып, сипаттап бер.
Халықаралық отбасы күні -15-мамыр ҚР отбасы күні қыркүйектің 2-жексенбісі Дескриптор: Мерекелерді атайды, ажыратады; Мерекелердің маңыздылығын біледі; Семантикалық картаны дұрыс толтырады. ҚБ: Оқушы тарапынан бас бармақ арқылы
Сергіту сәті «Көңілді күн» 3- тапсырма Шығармашылық жұмыс Берілген үлестірме суреттер арқылы әр топ өз тапсырмаларын орындау 1 –топ «Өз пікірін білдіру» әдісі арқылы саған қандай отбасылық мереке ерекше ұнайды? Неге? (туған күн, жаңа жыл,есім қою )
ІІ – топ Суретте қандай ұлттық дәстүрлер көрсетілген? (бесікке салу, тұсау кесу,шілдехана) Дәстүрдің біреуін сипаттау.
ІІІ – топ Мұғалімнің көмегімен наурыз мерекесінің әр халықта тойлау ерекшелігін сипаттап айтып бер (салыстырмалы кестемен жұмыс).
ҚБ оқушы тарапынан әр топта өзара бағалау кестесі арқылы 4-тапсырма «Қызықты тапсырма» әдісі арқылы берілген қима қағаздарға жазылған жақсы қасиеттерден үйіміздің уықтарын қадап, шаңырағын биік қылып көтерейік.
ҚБ оқушы тарапынан «Үш шапалақ»
|
кәмпиттер: туған күн, бесік той, тұсау кесу суреттері мен
күлегештерді сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға беріледі
Семантика лық карта
туған күн, жаңа жыл, есім қою
бесікке салу, тұсау кесу, шілдехана
кесте киіз үй суреті, уықтарға жазылған сөздер(сүйіспеншілік,арамдық,мейірімділік,жамандық,сыпайылық,адамгершілік) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
«Серпілген сауал» әдісі әр топ бір - біріне сұрақтар қояды. Рефлексия: Табыс ағашы Сабақ бойынша тілектер жазу.
ҚБ: Мұғалім тарапынан «Кері байланыс бутерброды» |
Ағаш суреті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Блум таксонамия сы бойынша деңгейлік тапсырмаларды қолдандым. |
Қалыптастырушы бағалауда, оқушы тарапынан бас бармақ, семантикалық карта, күлегештер
Мұғалім тарапынан бағалауда күлегештер, табыс ағашы, кері байланыс бутерброды Мадақтау, жарайсың! |
Сергіту сәттері мен белсенді ic – әрекеттер баланың денсаулығының дұрыс дамуына көмектеседі.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Отбасындағы мерекелер
Отбасындағы мерекелер
|
Пән: Дүниетану Мектеп:Қожаберген жырау атындағы Қысқа мерзімді жоспар бөлімі: Мұғалімнің аты-жөні: Нұртазина Аида Талғатқызы Күні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: Сынып: 1 Тарау:1 Бөлім: 1 Бөлімше: 6 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Отбасындағы мерекелер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.6.1.Отбасылық мерекелердің бірін сипаттау 1.1.6.2.Отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым – қатынастың маңызын түсініп, мысалдар келтіру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Отбасылық мерекелер туралы түсінеді, түрлерін ажырата алады. Оқушылардың басым бөлігі: Отбасылық дәстүрлердің маңыздылығын біледі, бірін сипаттай алады. Кейбір оқущылар: Отбасылық құндылықтардың маңызын әңгімелеп айтып береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестер: отбасылық дәстүр сөз тіркесінің мағынасын ашу отбасы - семья – family мереке – праздник – celebration дәстүр – традиция – tradition |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
сауат ашу, музыка, көркем еңбек |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
слайд, проектор, интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
отбасындағы шағын мерекелері туралы түсінік бар. (туған күн, жаңа жыл, наурыз) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңі |
Сабақтағы жоспарланған іс –әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2мин
4 мин
|
Ынтымақтастық атмосфераны орнату мақсатында «Иық тірескен шеңбер» әдісін ұйымдастыру. (шеңбер жасап, тақтадағы суреттерді көріп (шар, торт, сыйлық, гүл, отбасы) бір – бірінің иығына қолдарын салып, құшақтасқан түрде, сабақ туралы өз пікірлерін білдіреді).
Отбасылық құндылықтар бейне жазба (сілтеме: http:// m.youtube.com˃watch) Ашық сұрақтар пайдалану әдісі:
Тілдік мақсатты жүзеге асыру отбасы - семья – family мереке – праздник – celebration дәстүр – традиция – tra dition |
суреттер: торт, гүл, сыйлық, отбасы
бейнежазба |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 2 мин
4 мин
5мин
2 мин
8 мин
5 мин
|
Топқа бөлу: кәмпит арқылы бөлу. (кәмпиттің түстеріне байланысты) I –топ «Туған күн» II – топ «Бесік той» III – топ «Тұсау кесу»
1 – тапсырма. «Адасқан сөздер» әдісі арқылы тірек сөздермен сөйлем құрастыру. І топ ІІ –топ ІІІ - топ сыйлық, бөледі тұсау кесу әперді әжем тойына қызықты бесікке келді ата- анам інімді қонақтар Тапсырма соңында мұғалім тарапынан күлегештар таратылады.
2 - тапсырма Берілген мерекелерді семантикалық картаға белгілеп жаз, мерекелердің маңыздылығын айтып, сипаттап бер.
Халықаралық отбасы күні -15-мамыр ҚР отбасы күні қыркүйектің 2-жексенбісі Дескриптор: Мерекелерді атайды, ажыратады; Мерекелердің маңыздылығын біледі; Семантикалық картаны дұрыс толтырады. ҚБ: Оқушы тарапынан бас бармақ арқылы
Сергіту сәті «Көңілді күн» 3- тапсырма Шығармашылық жұмыс Берілген үлестірме суреттер арқылы әр топ өз тапсырмаларын орындау 1 –топ «Өз пікірін білдіру» әдісі арқылы саған қандай отбасылық мереке ерекше ұнайды? Неге? (туған күн, жаңа жыл,есім қою )
ІІ – топ Суретте қандай ұлттық дәстүрлер көрсетілген? (бесікке салу, тұсау кесу,шілдехана) Дәстүрдің біреуін сипаттау.
ІІІ – топ Мұғалімнің көмегімен наурыз мерекесінің әр халықта тойлау ерекшелігін сипаттап айтып бер (салыстырмалы кестемен жұмыс).
ҚБ оқушы тарапынан әр топта өзара бағалау кестесі арқылы 4-тапсырма «Қызықты тапсырма» әдісі арқылы берілген қима қағаздарға жазылған жақсы қасиеттерден үйіміздің уықтарын қадап, шаңырағын биік қылып көтерейік.
ҚБ оқушы тарапынан «Үш шапалақ»
|
кәмпиттер: туған күн, бесік той, тұсау кесу суреттері мен
күлегештерді сабаққа белсенді қатысқан оқушыларға беріледі
Семантика лық карта
туған күн, жаңа жыл, есім қою
бесікке салу, тұсау кесу, шілдехана
кесте киіз үй суреті, уықтарға жазылған сөздер(сүйіспеншілік,арамдық,мейірімділік,жамандық,сыпайылық,адамгершілік) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
«Серпілген сауал» әдісі әр топ бір - біріне сұрақтар қояды. Рефлексия: Табыс ағашы Сабақ бойынша тілектер жазу.
ҚБ: Мұғалім тарапынан «Кері байланыс бутерброды» |
Ағаш суреті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау Блум таксонамия сы бойынша деңгейлік тапсырмаларды қолдандым. |
Қалыптастырушы бағалауда, оқушы тарапынан бас бармақ, семантикалық карта, күлегештер
Мұғалім тарапынан бағалауда күлегештер, табыс ағашы, кері байланыс бутерброды Мадақтау, жарайсың! |
Сергіту сәттері мен белсенді ic – әрекеттер баланың денсаулығының дұрыс дамуына көмектеседі.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























