Бөлім:
2-бөлім
|
Мектеп:
«Т. Рысқұлов
атындағы орта мектеп» КММ
|
Күні:
23.09.20
|
Машықкерің аты-жөні: Айқын
Гүлдана
|
Сынып: 4
в
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Отбасының қоғам өміріндегі
маңызы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына
сілтеме)
|
4.1.1.1 отбасының
қоғам өміріндегі маңызын дәлелдеу
4.1.1.2 отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
Отбасы ,отбасының қоғамдғы рөлі туралы
меңгереді, жауап бере алады.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
Отбасы түрлерін бөле алады,отбасындағы
қарым –қатынас туралы біледі.
|
Кейбір
оқушылар:
Ата-аналар мен балалардың құқықтары туралы
қосымша ақпаратпен бөлісе алады.
|
Бағалау
критерийлері
|
-Ата-аналар
мен балалардың құқықтары мен міндеттерін
білуі.
- Сабақта
өтілген жаңа терминдерге анықтама бере
алуы
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Отбасы туралы өз ойларын баяндай
алады
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
Қоғам, отбасы, құқық,
міндет,
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік Ел» жалпы ұлттық
құндылығы:
-шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлау;
-қарым-қатынас жасау
қабілеті;
-өзгелердің мәдениетіне және
көзқарастарына құрметпен қарау;
-
жауапкершілік;
-отбасы құндылықтарын құрметтеу, қамқорлық
көрсету;
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Күнделікті өмірмен, өзін-өзі тану пәнімен
байланысты.
|
Бастапқы
білім
|
Отбасы туралы түсініктерін еске
түсіру
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс
әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басталуы
7
минут
|
Амандасу.
Психологиялық ахуал.
«Мен ақылды
баламын»
Оқушыларды
түгендеу.
Тақырыпты
ашу. Оқушылар суретке қарап
өтілетін тақырып қандай екенін
табады.
ҚБ: мадақтау
сөздер.
Сабақтың мақсаты
айқындалады.
|
Отбасының
суреті
|
Сабақтың
ортасы
10 минут
5
минут
5
минут
3
минут
|
Отбасы, қоғам
дегеніміз?
Қоғам дегеніміз –
қоршаған ортадағы адамдардың өзара қарым – қатынас жасауын
айтамыз.
Отбасы – ерлі –
зайыптылардың, ата – аналардың, балалардың және басқа туыстардың
арақатынасын реттейтін нормалардың, тәртіп үлгілерінің жиынтығымен
сипатталатын әлеуметтік институт.
«Отбасы» – сөзіне ассоциация
жасау.
Отбасының қоғамдағы
маңызы туралы оқушылар өз пікірін
айтады.
-
Қуанған кезде кіммен
бөлісесің?
-
Ауырып қалсаң кім сен
үшін алаңдап, қамқор болады?
-
Түрлі жарыс не
конкурсқа қатыссаң кім қолдау
көрсетеді?
Отбасы құндылықтарды
ата.
Қ Б: су
бұрқақ әдісі.
Дискриптор:
-Тақырыпты нақты,
түсінікті жеткізуі
-уақытты тиімді
қолдануы
-жаңа термин сөздерді
қолдануы
Отбасы мүшелерінің
әр қайсысының қызметіне талдау
жасау.
Видео ролик
ұсыну.
ҚБ: мадақтау
сөздер.
Дискриптор:
-Отбасы мүшелерінің
қызметін ажыратуы
-видео материалды
мұқият тыңдауы
«Мақал-мәтелді
жалғастыр»
-
Отан – отбасынан
басталады.
-
Ұядан не көрсең ұшқанда
соны ілесің.
-
Балалы үй базар,
баласыз үй мазар.
-
Әке көрген оқ жонар,
шеше көрген тон пішер.
-
Әдепті бала арлы бала,
әдепсіз бала сорлы бала.
-
Атаңа не қылсаң, алдыңа
сол келеді.
-
Әке тұрып ұл
сөйлегеннен без,
ҚБ: басбармақ
әдісі.
Дискриптор:
-мақал-мәтелді
жалғастыра алуы
-жылдап әрі дұрыс жауап
бере алуы
Сергіту сәті.
«Самолет»
|
Оқулық
ИИнтербеленді тақта
https://youtu.be/ZnZSAx0lFHg
|
Сабақтың соңы
10
|
«Бес жол өлең» әдісі
Үлгі:
-
Зат есім: отбасы
-
Сын есім: тату, қамқор
-
Етістік: құрметтейді, сыйлайды, жақсы
көреді
-
4 сөзді сөйлем: Отбасы тату болуы
керек.
-
1 сөз синоним: жанұя
ҚБ: шапалақ
әдісі
Қорытынды:
«Бір сөйлем» әдісі
Үйге тапсырма «Менің отбасым» эссе
жазу
|
Интербелсенді
тақта
|