Күні: 17.02.17ж
Сабақтың тақырыбы: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауға есептер шығару
Сабақтың мақсаты: Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу жайлы мағлұмат беру;
Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосуды күнделікті өмірде және өндірістерде, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету
Оқу нәтижесі:
-
Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу жайлы мағлұмат алады;
-
Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосуды күнделікті өмірде және өндірістерде, есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді;
-
Формулалар бойынша есептер шығара алады.
Оқыту әдістері: Ыстық орындық әдісі ,«Әлемді шарлау» стратегиясы , «Айналмалы бекет»,сәйкестендіру тесті тест әдісі
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
уақыты |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Оқыту үшін бағалау |
Қажетті ресурстар, қолданылатын құралдар |
||||
|
Кіріспе |
4 мин 8 мин |
- оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; - кезекшілік қызметін қадағалау;
өрісінің атқарған жұмысының осы электр зарядына қатынасына тең шаманы .............қалай айтамыз?1Тізбекке параллель жалғанатын құрал қалай аталады??параллель жалғағанда тұрақты болатын шама?кернеудің өлшем бірлігі?джоульдің кулонға қатынасы қалай аталады.? Тізбектей жалғағанда қай шама қосылады? өткізгіштің ұзындығына және ауданына тәуелді шама? Оммен өлшенетін физикалық шама? Тізбектей жалғағанда кедергіні қалай есептейміз? Параллель жалғағанда кедеріні қалай есептейміз? Меншікті кедергі кандай шамаларға тәуелді -Үй тапсырмасын сұрау «Ыстық орындық» әдісі арқылы Әр топтан бір оқушы ыстық орындыққа отырады |
-мұғаліммен сәлемдесу; - жоқ оқушыларды айту үш топқа бөлінеді Әр топтың сұраққа жауап бере отырып бөлінеді.
Топ оқушылары сұрақ береді |
Формативті бағалау- смайликтер арқылы Топ басшылары бағалап отырады . |
|
||||
|
Критерий |
Дискриптор |
Ұпай |
|||||||
|
топтың сұрағына жауап беру |
Жауап берді |
2 |
|||||||
|
Жартылай жауап берді |
1 |
||||||||
|
Жауап бере алмады |
0 |
||||||||
|
Жаңа тақырыптың таныстырылым |
2 мин |
Дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазуды сұрайды.
-Бүгінгі сабақтан нені күтесің, не білгің келеді? |
Дәптерлеріне тақырыпты жазады Сабақтың мақсатын айтып шығады |
|
Слайд |
||||
|
Негізгі бөлім |
20 мин |
«Әлемді шарлау» стратегиясы Ток көзі және оның полюстерін қосатын өткәізгіш тұйық электр тізбегін жасайды. Электр құрылғыларын тізбектей қосу.
Ө
U=U1+U2+U3+… I1=I2=I3=… R=R1+R2+R3+… Электр құрылғыларын параллель қосу.
Ө
I=I1+I2+I3+… U1=U2=U3=…
|
І. Топ . Өткізгіштерді тізбектей жалғау. ІІ топ . Өткізгіштерді параллель жалғау ІІІ топ. Өткізгіштерді тізбектей жалғау ІV топ. Өткізгіштерді параллель жалғау І және ІІ топ – ІІІ топтар бір – біріне «Әлемді шарлау» стратегиясы арқылы қонаққа барады. Топтар бір – біріне сұрақтар қояды
|
«Бағдаршам» арқылы бағалау |
Бағдаршам түстері, плакат, маркер Амперметр, вольтметр, сымдар, шам, кілт |
||||
|
Критерий |
Дискриптор |
Ұпай |
|||||||
|
Баяндап беру
Сұрақтаға жауап беру |
Түсіндіре алды |
2 |
|||||||
|
Жартылай түсіндірді |
1 |
||||||||
|
Түсіндіре алмады алмады |
0 |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Қорытынды |
8 мин |
«Айналмалы бекет» әдісі арқылы №1 Кедергілері 5Омға тең . Жалпы кедергіні тап (1,5 Ом)
R2 №2 Кедергілері 4Ом –ға тең . Жалпы кедергіні тап (0,67 Ом)
R3 №3 кедергілері 6 Ом- ға тең . жалпы кедергісін тап
№4 Кедергілері 10 Ом, 20 Ом және 30 Ом үш резистор параллель жалғастырылып, тұрақты кернеуі 30В желіге жалғанған. Тізбектің осы бөлігіндегі жалпы кедергіні, тармақталған бөлігіндегі токты және әрбір резистордағы токты анықтаңдар (R0=5,5 Ом; I0=5,5A;I1=3A ; I2=1,5A; I3=1A)
Жеке тапсырма :
|
1 айналым - Оқушылар топтасып есептерін шығарады. 2 айналым- келесі топтың есептерінің қатесін табады. 3 айналым - келесі топтың есептеріне түзетулер жүргізеді. 4 айналым - келесі топтың есептеріне қосар ойын жазады.
Жеке әр оқушы ойын жазбаша жауап жазады |
Өзара жұмыстарын бағалайды. |
А3 формат, стикер |
||||
|
Критерий |
Дискриптор |
Ұпай |
|||||||
|
Есептерді шығара алуы
|
Шығара алды |
2 |
|||||||
|
Жартылай шығарды |
1 |
||||||||
|
Шығара алмады |
0 |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Сабақтан кейінгі кері байланыс |
3 мин |
Үйге тапсырма береді. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау . 20- жаттығу |
|
Смайликтер арқылы |
Бағалау парақшасы Кері байланыс плакат |
||||
Бағалау парағы
|
Топ мүшелері |
Үй тапсырмасы . «Ыстық орындық» |
«Әлемді шарлау» стратегиясы |
Айналмалы бекет |
Қорытынды баға |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жауап берді 2 |
Жартылай жауап берді 1 |
Жауап бере алмады 0 |
Түсіндіре алды 2 |
Жартылай түсіндірді 1 |
Түсіндіре алмады 0 |
Есеп шығара алды 2 |
Жартылай шығарды 1 |
Шығара алмады 0 |
10-8 7-6 5- 3 |
5 4 3 |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өткізгіштерді параллель және тізбектей жалғау
Өткізгіштерді параллель және тізбектей жалғау
Күні: 17.02.17ж
Сабақтың тақырыбы: Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғауға есептер шығару
Сабақтың мақсаты: Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу жайлы мағлұмат беру;
Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосуды күнделікті өмірде және өндірістерде, есептер шығаруда қолдана білуге үйрету
Оқу нәтижесі:
-
Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосу жайлы мағлұмат алады;
-
Өткізгіштерді тізбектей және параллель қосуды күнделікті өмірде және өндірістерде, есептер шығаруда қолдана білуге үйренеді;
-
Формулалар бойынша есептер шығара алады.
Оқыту әдістері: Ыстық орындық әдісі ,«Әлемді шарлау» стратегиясы , «Айналмалы бекет»,сәйкестендіру тесті тест әдісі
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңдері |
уақыты |
Мұғалімнің іс - әрекеті |
Оқушының іс- әрекеті |
Оқыту үшін бағалау |
Қажетті ресурстар, қолданылатын құралдар |
||||
|
Кіріспе |
4 мин 8 мин |
- оқушылармен амандасу; - сыныпты түгендеу; - кезекшілік қызметін қадағалау;
өрісінің атқарған жұмысының осы электр зарядына қатынасына тең шаманы .............қалай айтамыз?1Тізбекке параллель жалғанатын құрал қалай аталады??параллель жалғағанда тұрақты болатын шама?кернеудің өлшем бірлігі?джоульдің кулонға қатынасы қалай аталады.? Тізбектей жалғағанда қай шама қосылады? өткізгіштің ұзындығына және ауданына тәуелді шама? Оммен өлшенетін физикалық шама? Тізбектей жалғағанда кедергіні қалай есептейміз? Параллель жалғағанда кедеріні қалай есептейміз? Меншікті кедергі кандай шамаларға тәуелді -Үй тапсырмасын сұрау «Ыстық орындық» әдісі арқылы Әр топтан бір оқушы ыстық орындыққа отырады |
-мұғаліммен сәлемдесу; - жоқ оқушыларды айту үш топқа бөлінеді Әр топтың сұраққа жауап бере отырып бөлінеді.
Топ оқушылары сұрақ береді |
Формативті бағалау- смайликтер арқылы Топ басшылары бағалап отырады . |
|
||||
|
Критерий |
Дискриптор |
Ұпай |
|||||||
|
топтың сұрағына жауап беру |
Жауап берді |
2 |
|||||||
|
Жартылай жауап берді |
1 |
||||||||
|
Жауап бере алмады |
0 |
||||||||
|
Жаңа тақырыптың таныстырылым |
2 мин |
Дәптерлеріне сабақтың тақырыбын жазуды сұрайды.
-Бүгінгі сабақтан нені күтесің, не білгің келеді? |
Дәптерлеріне тақырыпты жазады Сабақтың мақсатын айтып шығады |
|
Слайд |
||||
|
Негізгі бөлім |
20 мин |
«Әлемді шарлау» стратегиясы Ток көзі және оның полюстерін қосатын өткәізгіш тұйық электр тізбегін жасайды. Электр құрылғыларын тізбектей қосу.
Ө
U=U1+U2+U3+… I1=I2=I3=… R=R1+R2+R3+… Электр құрылғыларын параллель қосу.
Ө
I=I1+I2+I3+… U1=U2=U3=…
|
І. Топ . Өткізгіштерді тізбектей жалғау. ІІ топ . Өткізгіштерді параллель жалғау ІІІ топ. Өткізгіштерді тізбектей жалғау ІV топ. Өткізгіштерді параллель жалғау І және ІІ топ – ІІІ топтар бір – біріне «Әлемді шарлау» стратегиясы арқылы қонаққа барады. Топтар бір – біріне сұрақтар қояды
|
«Бағдаршам» арқылы бағалау |
Бағдаршам түстері, плакат, маркер Амперметр, вольтметр, сымдар, шам, кілт |
||||
|
Критерий |
Дискриптор |
Ұпай |
|||||||
|
Баяндап беру
Сұрақтаға жауап беру |
Түсіндіре алды |
2 |
|||||||
|
Жартылай түсіндірді |
1 |
||||||||
|
Түсіндіре алмады алмады |
0 |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Қорытынды |
8 мин |
«Айналмалы бекет» әдісі арқылы №1 Кедергілері 5Омға тең . Жалпы кедергіні тап (1,5 Ом)
R2 №2 Кедергілері 4Ом –ға тең . Жалпы кедергіні тап (0,67 Ом)
R3 №3 кедергілері 6 Ом- ға тең . жалпы кедергісін тап
№4 Кедергілері 10 Ом, 20 Ом және 30 Ом үш резистор параллель жалғастырылып, тұрақты кернеуі 30В желіге жалғанған. Тізбектің осы бөлігіндегі жалпы кедергіні, тармақталған бөлігіндегі токты және әрбір резистордағы токты анықтаңдар (R0=5,5 Ом; I0=5,5A;I1=3A ; I2=1,5A; I3=1A)
Жеке тапсырма :
|
1 айналым - Оқушылар топтасып есептерін шығарады. 2 айналым- келесі топтың есептерінің қатесін табады. 3 айналым - келесі топтың есептеріне түзетулер жүргізеді. 4 айналым - келесі топтың есептеріне қосар ойын жазады.
Жеке әр оқушы ойын жазбаша жауап жазады |
Өзара жұмыстарын бағалайды. |
А3 формат, стикер |
||||
|
Критерий |
Дискриптор |
Ұпай |
|||||||
|
Есептерді шығара алуы
|
Шығара алды |
2 |
|||||||
|
Жартылай шығарды |
1 |
||||||||
|
Шығара алмады |
0 |
||||||||
|
|
|||||||||
|
Сабақтан кейінгі кері байланыс |
3 мин |
Үйге тапсырма береді. Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау . 20- жаттығу |
|
Смайликтер арқылы |
Бағалау парақшасы Кері байланыс плакат |
||||
Бағалау парағы
|
Топ мүшелері |
Үй тапсырмасы . «Ыстық орындық» |
«Әлемді шарлау» стратегиясы |
Айналмалы бекет |
Қорытынды баға |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Жауап берді 2 |
Жартылай жауап берді 1 |
Жауап бере алмады 0 |
Түсіндіре алды 2 |
Жартылай түсіндірді 1 |
Түсіндіре алмады 0 |
Есеп шығара алды 2 |
Жартылай шығарды 1 |
Шығара алмады 0 |
10-8 7-6 5- 3 |
5 4 3 |
||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз
ткізгіштерді тізбектей
жалғағанда ток күштері тең, ал тізбектегі жалпы кернеу оның
бөліктеріндегі кернеулердің қосындысына тең болады, ал жалпы
кедергі әрбір өткізгіштің кедергілерінің қосындысынан
тұрады:
ткізгіштерді параллель
жалғағанда, тізбектің барлық бөліктерінде кернеу бірдей, ал жалпы
ток күші әрбір өткізгіштегі ток күштерінің қосындысына тең, жалпы
кедергі әрбір өткізгіштің кедергісінен кем
болады.
№












