|
ҰМЖ бөлімі: 8.3А Тұрақты ток |
Мектеп: №53 Мектеп, |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 7,02. 2020 |
Оқытушының аты тегі: Табыс Тілеубек |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 А |
Қатысқандар |
Қатыспағандар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Өткізгіштерді тізбектей және параллель жалғау заңдарына есептер шығару |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
- Өткізгіштердің тізбектей және параллель жалғануы кезінде тізбек бөлігі үшін Ом заңының қолданылуы; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту мақсаттары |
Барлық оқушылар: кедергінің физикалық мағынасын, кедергінің өлшем бірлігін түсіндіре алады, өткізгіш кедергісі мен Ом заңының өрнектерін біледі Оқушылардың басым көпшілігі есептер шығару кезінде өткізгіш кедергісінің өрнегін қолдана алады, кедергінің температураға тәуелділігін түсіндіре алады Кейбір оқушылар кедергінің өткізгіш ұзындығы мен оның затына тәуелді екендігін түсіндіре алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
- тізбектей және параллель тізбектерді дұрыс жинайды; - тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолдана отырып, ток күші мен кернеуді есептейді; - тізбектің жалпы кедергісін есептей алады; - дұрыс шешім қабылдай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Келесі терминдерлі дұрыс және сенімді қолдана отырып, тілдік дағдыларын қалыптастырады: электр тогы, электр тізбегі, ток күші Маңызды сөйлемдер: Бұл дұрыс шешім, себебі бұл ..... Сіздің түсіндірмеңіз жақсара түседі, егер … |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды тәрбиелеу |
Өмір бойы оқыту – сабақта алынған білім жоғары сыныптарда қолданыс тауып, тұрмыста қолданылуы мүмкін; Сыйластық – топтық жұмыстар кезінде топтың әрбір оқушысы қатынасады және әр оқушының пікірі ескеріледі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Есептер шығару кезінде математикалық есептеулер қолданылады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осыған дейінгі білім |
Электр тогы. Тізбек бөлігі үшін Ом заңы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақытты жоспарлау |
Жоспарланған шаралар |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
0-2мин
3-9 мин
10-40мин
41-43 мин
44- 45 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқу мақсаттарын анықтау. Оқушыларды үш топқа бөлу: Оқушыларға формулалар жазылған карточкалар таратылады. Үстел үстінде батман жатыр. Батман әр бөлігінде қандайда бір шама жазылған үш бөлікке бөлінген. Оқушылар қолдарындағы карточкадағы жасырылған шаманың тұсына қояды. Нәтижесінде келесі топтар топталады: кедергі, ток күші және кернеу.
Кіші топтарда жұмыс, ойын элементтерімен: 1-тур. Сұрақ – жауап Топтарға топтасқан кішітоп атаулары бойынша сұрақтар қойылады.
Тізбектей жалғану кезінде тізбектегі ток күшінің мәні өзгермейді. I = I1 = I2. (Өрнектің дұрыс жазылуын тексеру)
Тізбектей жалғану кезінде тізбектегі кернеу жекелеме бөліктердегі кернеулердің қосындысына тең. U = U1 + U2. (Өрнектің дұрыс жазылуын тексеру)
Жалпы кедергі жекелеме өткізгіштердің кедергілерінің қосындысына тең. R = R1 + R2. (Өрнектің дұрыс жазылуын тексеру)
Параллель жалғану кезіндегі ток күші жекелеме бөліктердегі ток күштерінің жалпы қосындысына тең. I = I1 + I2. (Өрнектің дұрыс жазылуын тексеру)
Параллель жалғану кезіндегі кернеу тізбектің барлық бөлігінде бірдей. U = U1 = U2. (Өрнектің дұрыс жазылуын тексеру)
Параллель жалғану кезіндегі тізбектегі жалпы кедергі олардың өзара көбейтіндісінің олардың қосындысына қатынасына тең. R = R1 R2. (Өрнектің дұрыс жазылуын тексеру)
2– тур. Топ ішіндегі практикалық жұмыстар
А Б В Г Д
(Дұрыс шешім 1 балл) 1.
R=6 Ом
R=12 Ом 2.
R=3 Ом
R=12 Ом 3.
R=5 Ом
R=10 Ом 4. Жалпы кедергіні табыңыз
III. Ток күшін табыңыз. (3 балл)
U= 20в V R=8 Ом R=7 Ом R=5 Ом IV. Ток күшін табыңыз. (3 балл)
V R= 2 Ом R=3 Ом R=5 Ом
U= 20 В V. Барлық белгісіз шамаларды табыңыз. (5 балл)
U = 25 В I2 = 2,5 А
VIII. Эксперименттік есепті шешу. (5 балл)
IX Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз ҰМЖ
бөлімі:
8.3А
Тұрақты ток Мектеп:
№53 Мектеп, Күні: 7,02. 2020 Оқытушының аты тегі: Табыс Тілеубек
Сынып: 8
А
Қатысқандар
Қатыспағандар Сабақ
тақырыбы Өткізгіштерді тізбектей және
параллель жалғау заңдарына есептер шығару Осы сабақта жүзеге асырылатын
оқу мақсаттары - Өткізгіштердің тізбектей
және параллель жалғануы кезінде тізбек бөлігі үшін Ом заңының
қолданылуы; Оқыту
мақсаттары Барлық оқушылар:
кедергінің физикалық мағынасын, кедергінің өлшем бірлігін түсіндіре
алады, өткізгіш кедергісі мен Ом заңының өрнектерін
біледі Оқушылардың басым
көпшілігі есептер шығару кезінде өткізгіш кедергісінің өрнегін
қолдана алады, кедергінің температураға тәуелділігін түсіндіре
алады Кейбір
оқушылар кедергінің өткізгіш ұзындығы мен оның затына тәуелді
екендігін түсіндіре алады Жетістік критерийлері - тізбектей және
параллель тізбектерді дұрыс жинайды; - тізбек бөлігі үшін Ом
заңын қолдана отырып, ток күші мен кернеуді
есептейді; - тізбектің жалпы
кедергісін есептей алады; -
дұрыс шешім
қабылдай алады.
Тілдік
мақсаттар Келесі терминдерлі
дұрыс және сенімді қолдана отырып, тілдік дағдыларын
қалыптастырады: электр тогы, электр тізбегі, ток
күші Маңызды
сөйлемдер: Бұл дұрыс шешім, себебі
бұл ..... Сіздің түсіндірмеңіз жақсара түседі, егер
… Құндылықтарды тәрбиелеу Өмір бойы оқыту –
сабақта алынған білім жоғары сыныптарда қолданыс тауып, тұрмыста
қолданылуы мүмкін; Сыйластық – топтық жұмыстар кезінде топтың әрбір оқушысы
қатынасады және әр оқушының пікірі ескеріледі Пәнаралық
байланыс Есептер шығару кезінде математикалық есептеулер
қолданылады Осыған дейінгі
білім Электр тогы. Тізбек бөлігі үшін Ом заңы Сабақ барысы Жоспар Уақытты
жоспарлау Жоспарланған
шаралар Ресурстар 0-2мин
3-9 мин
10-40мин
41-43 мин
44- 45 мин Ұйымдастыру
кезеңі Оқу мақсаттарын
анықтау. Оқушыларды үш топқа
бөлу: Оқушыларға формулалар жазылған карточкалар
таратылады. Үстел үстінде батман
жатыр. Батман әр бөлігінде қандайда бір шама жазылған үш бөлікке
бөлінген. Оқушылар қолдарындағы карточкадағы жасырылған шаманың
тұсына қояды. Нәтижесінде келесі топтар топталады: кедергі, ток
күші және кернеу. Кіші топтарда жұмыс,
ойын элементтерімен: 1-тур. Сұрақ –
жауап Топтарға топтасқан
кішітоп атаулары бойынша сұрақтар қойылады. Тізбектей жалғану
кезінде тізбектегі ток күші неге тең?
Тізбектей
жалғану кезінде тізбектегі ток күшінің мәні
өзгермейді.
I =
I1 =
I2. (Өрнектің дұрыс
жазылуын тексеру) Тізбектей жалғану
кезінде тізбектегі кернеу неге тең?
Тізбектей
жалғану кезінде тізбектегі кернеу жекелеме бөліктердегі
кернеулердің қосындысына тең.
U =
U1 +
U2. (Өрнектің дұрыс
жазылуын тексеру) Тізбектей жалғану
кезінде тізбектегі жалпы кедергі неге тең?
Жалпы
кедергі жекелеме өткізгіштердің кедергілерінің қосындысына
тең.
R =
R1 +
R2. (Өрнектің дұрыс
жазылуын тексеру) Параллель жалғану
кезінде тізбектегі ток күші неге тең?
Параллель
жалғану кезіндегі ток күші жекелеме бөліктердегі ток күштерінің
жалпы қосындысына тең.
I =
I1 +
I2. (Өрнектің дұрыс
жазылуын тексеру) Параллель жалғану
кезінде тізбектегі кернеу неге тең?
Параллель
жалғану кезіндегі кернеу тізбектің барлық бөлігінде
бірдей.
U =
U1 =
U2. (Өрнектің дұрыс
жазылуын тексеру) Параллель жалғану
кезінде тізбектегі жалпы кедергі неге тең?
Параллель
жалғану кезіндегі тізбектегі жалпы кедергі олардың өзара
көбейтіндісінің олардың қосындысына қатынасына
тең.
R =
R1 R2. (Өрнектің дұрыс
жазылуын тексеру)
2– тур. Топ ішіндегі
практикалық жұмыстар Дұрыс сызбаны
табыңыз.
Түсіндіріңіз. А Б В Г Д Жалпы кедергіні
табыңыз. (Дұрыс
шешім 1
балл)
1.
R=6 Ом
R=12
Ом 2.
R=3
Ом
R=12
Ом
3.
R=5
Ом
R=10
Ом 4. Жалпы кедергіні
табыңыз
III. Ток күшін
табыңыз. (3
балл)
U= 20в
V
R=8 Ом
R=7 Ом
R=5 Ом IV. Ток күшін
табыңыз. (3
балл)
V
R= 2 Ом
R=3 Ом
R=5 Ом
U= 20 В V.
Барлық
белгісіз шамаларды табыңыз. (5 балл) U
= 25 В I2 = 2,5 А VIII. Эксперименттік есепті
шешу. (5
балл) IX | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||





















