Материалдар / Открытый урок " Приятного аппетита" 4 класс
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Открытый урок " Приятного аппетита" 4 класс

Материал туралы қысқаша түсінік
Данная разработка урока составлена в соответствии с современными требованиями. Материал предназначен для молодых учителей. На уроке использованы различные виды и формы работы для усвоения нового материала.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Желтоқсан 2017
326
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімдік жоспарлау

Пәні: Сызу

САБАҚ: Геометриялық денелер. Айналу денелері

Мектеп: Борлысай жалпы орта мектебі мкм

Оңтүстік Қазақстан облысы, Бәйдібек ауданы

Күні: 29.11.2017

Мұғалімнің есімі: Қатбаева Гульжан Муталиқызы

Сыныбы: 9

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)


Қоршаған орта элементтерінің визуалды сипаттамасын өзінше түсіндіру

Пәндік терминологияны қолдана отырып, геометриялық денелерді сипаттау;

Шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану;

Сабақ мақсаттары

Геометриялық денелер моделін сенімді түрде ажырата білу, айналу денелері беттерінің жазба сызбалары бойынша модель құрастыру

Барлық оқушылар: геометриялық денелер моделін: айналу денелерінің түрлерін сенімді анықтап, атауы мен өлшемін біледі

Оқушылардың басым бөлігі: айналу денелеріне сипаттама береді, талдайды, күнделікті өмірмен байланыстырады, айналу денелері беттерінің жазба сызбаларын түсінеді, құрастыруға талпынады, түсіндіреді

Кейбір оқушылар: айналу денелері беттерінің жазба сызбаларын құрастырады, шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар дайындау үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдаланады, сыни бағалау жүргізеді

Тілдік мақсат

Термин сөздер

Тұрақты тіркестері бар

лексиканы қолдану

Оқушылар: Істей алады

Негізгі сөздер мен тіркестер: Айналу денелері, жасаушы, бағыттаушы,цилиндр, конус, цилиндр, конус элементтері, шар,сфера, геометриялық денелер беттерінің жазбасы, стереометрия-кеңістіктік фигуралар оқытылатын геометрия бөлімі, экватор,радиус, меридиан


Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: ауызекі талқылау, жазбаша ой қорытынды: «Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды? Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

  • Оқушылардың тыңдалым, айтылым, жазылым дағыдыларын шыңдауға орай сыныптағы қолданылатын тәсілдер:

  • «Ойлан.Топтас. Біріктір»

«Ой қозғау» Бейнеролик бойынша топтық талқылау

  • Жабық және ашық сұрақтармен жұмыс

  • Топтық жұмыс

  • Эссе

  • «Бутерброд» бағалау әдісі

  • «Бес саусақ» кері байланыс парақшасын толтыру

Талқылауға арналған тармақтар: геометриялық денелердің моделін орындау барысы


Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? Неліктен сфералық бет жайылмайтын беттер қатарына жатады?


Жазылым бойынша ұсыныстар: Эссе


Алдыңғы оқу

Көпжақтар

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

8минут

  • Ұйымдастыру.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

І. Қызығушылығын ояту


Топқа біріктіру

Сабаққа қызығушылығын, белсенділігін арттыру

Өткен материалды еске түсіру. Жұмыс дәптерге геометриялық денелер атауын ретімен жазу /слайд/

«Ой қозғау» Бейнеролик

Топтық талқылау Тұжырымдама

слайд

геометриялық фигуралар

жұмыс дәптер

Бейнеролик

Ортасы

10минут









































































15минут








Жаңа тақырыпты хабарлау,

  • Сабақтың барысы: Ұйымдастыру.

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.


  • Топқа біріктіру

  • «Ой қозғау» Бейнеролик

  • «Ойлан.Топтас. Біріктір» Топтық талқылау Тұжырымдама

ІІ. Мағынаны тану

  • Жаңа білім

  • Шеберлік сыныбы

  • Топтық жұмыс

  • Топтық жұмысты қорғау

  • Өзара топтық бағалау. «Бутерброд» әдісі

  • Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі

  • Қорытынды

  • Үйге тапсырма


Жаңа сабақ мақсатымен таныстыру

Жаңа білімге байланысты бағалау критерийлері:

1. Айналу денелерінің түрлерін сенімді анықтап, атауы мен өлшемін біледі

2. Айналу денелері беттерінің жазба сызбаларын түсінеді, құрастырады

3. Шығармашылық жұмыс үдерісінде қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалып, сыни бағалау жүргізеді

Жаңа білім.

Өзімізді қоршаған айналадағы нәрселерге зер салып қарасаңдар олардың пішіні геометриялық денелер немесе олардың біріккен түрлері болады. Геометриялық денелер айналу және көпжақты түрі болады.

Айналу денесі деп жазық фигураны қандай да бір осьтің маңында айналдырғаннан пайда болатын фигураны атайды. Қозғалу кезінде бет қалыптастыратын сызық-жасаушы, ал оның қозғалу сызығы-бағыттаушы деп аталады. Цилиндр, конус, шар сияқты айналу денелері сызбада жиі кездеседі

Цилиндр-тіктөртбұрыш өзінің бір қабырғасынан айналғанда шығатын айналу денесі. Тіктөртбұрыштың қозғалмайтын қабырғасы цилиндрдің осі деп аталады, ал оған қарама-қарсы қабырғасы-жасаушысы цилиндрдің бүйір бетін және қалған екі қабырғасы цилиндрдің табандары болатын бірдей екі дөңгелекті сызады.

/Плакат бойынша түсіндіру: «Айналу денелері»/

Цилиндрдің жазбасы: оны тұрғызу үшін түзу сызық жүргізіп, оның бойында цилиндр табаны шеңберінің ұзындығына тең кесінді сызады (2πR). Кесіндінің ұштарынан цилиндрдің биіктігіне тең перпендикуляр сызықтар жүргізіп, табылған нүктелерді біріктіреді. Цилиндр бүйірінің бетіне қоса, фигураның еі табанын түсіреді. Цилиндрдің бүйір бетінің жазбасын, цилиндр табанының шеңберін тең 8 немесе 12 бөлікке бөліп, 8немесе 12хорда белгілеп жуықтап орындауға болады.

Конус-тікбұрышты үшбұрышты катеттерінің біреуіне айналдырғанда шығатын айналу денесіКонустың бүйір беті ВS кесіндісін конус осі бағыттаушысы-табан шеңбері бойынша айналдыру нәтижесінде пайда болады.Конустың бүйір бетінің жазбасын конус табанын тең8 немесе 12бөлікке бөліп, радиусы lдоға бойынша 8немесе12хорда белгілеп, орындауға болады.

Шар/сфера/ - жартылай дөңгелектің диаметрін айнала жүргізілгенде пайда болатын геометриялық дене. Шар бетінің әрбір нүктесі шар центрінен R радиусына тең бірдей қашықтықта орналасады. Аксонометрияда шар бетінде экватор мен екі меридианкөрсетіледі. Экватор мен шардың барлық меридиандарының диаметрлері бірдей

Сұрақ: Неліктен сфералық бет жайылмайтын беттер қатарына жатады?


Шар жазбасын құру үшін оның бір секциясының өлшемін білсе жеткілікті. Шар бетін жазып көрсеткен кезде экватор кесінді болып жазылады, оның ұзындығы 2πRге тең

Топтық жұмыс:

  • Геометриялық айналу денелерін жазба беттерінің сызбасын өлшеу, сипаттама жазу

  • Құрастыру

  • Эссе


Топтық жұмысты қорғау

  • Топтық жұмыстың табыс критерийлері: Геометриялық айналу денелерін жазба беттерінің сызбасын өлшеп, сипаттама жазады

  • Модель құрастырады

  • Эссе танымдық-тәрбиелік идеясы бар 10-15сөйлемнен тұрады

Слайд

Сызу оқулығы, торкөз жұмыс дәптері, А4парағы, сызу құралдары

Плакат

«Айналу денелері»



Топтық жұмыс үшін: қайшы, желім, скотч, түсті қағаз немесе фломастер













































Топтық жұмыс үшін: қайшы, желім, скотч, түсті қағаз немесе фломастер


Аяқталуы

7минут

ІІІ. Ой-толғаныс

Кері байланыс. «Бес саусақ» әдісі

Қорытынды:

Үйге тапсырма: 126-бет Бақылау сұрақтары

Практикалық тапсырма №1


Эксперт бағасы

Кері байланыс парақшасы





Қосымша ақпарат :

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Логикалық тапсырмалар орындау арқылы өз ойын анық әрі құнды ойларымен ұштастыру

Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Өзін-өзі бағалау парағы арқылы жетті, талпынды тәсілі арқылы бағалау

Пәнаралық байланыс. Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс

Өз ұлтының мәдени құндылықтарын сүю, құрметтеу




Рефлекция. Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтаға жауап беріңіз.














Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?



Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

  1. ...

  2. ...

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білді?








































Кестені толтыр



Геометриялық дене

сипатталуы


























Кестені толтыр



Геометриялық дене

сипатталуы
























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!