(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
04.11.2024 |
|
|
Сынып: 4 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Оян, ар мен адалдық» |
|
|
Құндылықты дарыту |
Балаларды адалдыққа, шыншыл болуға, жауапкершілікке тәрбиелеу; Адалдық, шындық туралы түсініктерін кеңейту; Оқушылардың бойына ізгі қасиеттерді дарыту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«Үйдегі ойындар қауіпсіздік шараларын сақтаймыз» |
|
|
Мақсаты |
компьютерлік ойындардың зиянды әсерлерімен таныстыру, компьютерге тәуелділік туралы түсінік қалыптастыру. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері Оқушылардың сабаққа қызығушылығы мен көңіл күйлерін көтеру және олардың мақсат-міндеттерін ұғындыру мақсатында С.Сейітовтің «Шындық шырайы» өлеңін бірге оқып түсіндіру. Мәтінмен жұмыс Сабақты З.Шашкиннің «Темірқазық» әңгімесімен жалғастыру. Әңгімелесу
Тапсырма Оқулықта берілген мәтінді оқу және жүйелеп айтып беру. Тыныштық сәті Баланың жүрек соғу ырғағы мен тыныс алуын реттеу үшін «Тыныштық сәті» әдіс-тәсілін қолдану. Дәйексөз «Адалдық-ардың ісі» деген халық мақалын түсіндіру арқылы оқушылар жаңа ақпараттан пайымдаған ой пікірлерін жалғастырып,ары таза адал адам мәнді өмір сүретінін тусіндіру мақсатын жүзеге асырады. Жаңа ақпарат Ары таза адал адам мінді өмір сүреді.Оның ішінде Отанына,отбасына,қоғамға адалдық адамның өзіне,өзгеге,болашаққа деген сенімен арттыра түседі. Адалдық әр адамның өзін де,өзгені де сыйлауын көрсетеді. Адалдық бар жерде адам өзіне де,өзгеге де шындықты айтады,оны айту ауыр болғанда да ол тартынбайды.Адал болу тек қана өтірік айтпау емес,шындыққа ешбір қалтықсыз сену. Адалдық біздің жан дүниемізден басталады.Ол адами қарым-қатынастан және іс-әрекетімізден көрінеді.Адал адамға сенім артуға болады,оның қандай жағдайда да күмән келтіруге болмайды.Адалдығы бар адамның рақымы мол болады. Жағдаятты талдау Берілген жағдаят бойынша оқушылардың көзқарастары мен пайымдауларын талдау кезінде,олардың пікірлерін дәйектеуде,оқушылардың бойында жақсы қасиеттердің қалыптасуына көмектеседі.Оқушы ойын түйіндеп,бір арнаға тоғыстыру мақсатында мұғалім жағдаят бойынша адал болу,өтірік айтпау,алдамау т.б. ұғымдардың мағынасын ашу. |
Дәйексөз. «Адалдық деген ашық , шыншыл қарым-қатынас» деген А.Макаренконың сөзін түсіндіру арқылы оқушылар жағдаяттан пайымдаған ой пікірлерін түйіндеу. Жағдаяттарды талдау. Бұл тапсырма жоғарыда айтылған ойларды тереңдете түседі. Оның ерекшелігі – өзгенің сенімін ақтау,адамның жауапкершілікті сезінуін қалыптастыру болып табылады. Осыған байланысты тапсырманы орындау оқушылардың тұлға ретінде қалыптасуына ықпал етеді. Төмендегі жағдаяттарды шешіп,әдептілік тұрғысынан баға беру. Тапсырма берілген ой тұжырымдамамен танысу. Адалдық туралы өз ойымен толықтырып, түйгендерін ортаға салу. |
|
презентация |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбын ашу үшін оқулықта «Ойланайық, пікірлесейік» атты айдармен берілген мына сұрақтар төңірегінде әңгіме жүргізіледі:
|
Оқушыларға постер қорғайды адалдықты қалай түсінеді сол бойынша бір бір сөз жазады |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Ойын: "Адал немесе Адал емес": Оқушыларға түрлі жағдайлардан мысал келтіріп, "адал" немесе "адал емес" деп анықтауды сұрау. Мысалы: Досыңның қарындашын сұрамай алып кету. Өтірік айтпай, шындықты айту. Үй жұмысын орындап, ұстазыңа көрсету. Сұрақ-жауап: "Адал болу не үшін маңызды?" "Өтірік айтудың қандай зияны бар?" "Адал адам деп кімді айтамыз?" Топтық жұмыс: "Адалдық әңгімесі" Оқушыларға топта шағын әңгіме немесе сурет құрастыру тапсырылады. Әңгімеде немесе суретте адалдықтың маңызын көрсету қажет. Әр топ өз жұмысын сыныпқа көрсетіп, түсіндіреді. Қорытынды: Мұғалім: "Адалдық – әр адамның бойында болу керек ең маңызды қасиеттердің бірі. Адал адамдарды әркім сыйлайды және құрметтейді." Сабақты қорытып, балаларды мақтау, сабақты аяқтау. |
Адалдық пен арға байланысты мақал-мәтелдерді талқылау. Мысал: "Адалдық – адамның ең жақсы қасиеті." 5. Шығармашылық жұмыс (10 минут) Оқушыларға "Адалдық пен ар туралы сурет сал" тапсырмасын беру. Салған суреттерін талқылау, әр оқушы өзінің суреті арқылы адалдық туралы не айтқысы келгенін түсіндіреді. |
|
презентация |
||||||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2.Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. -Тақтаға мұқият қарайық! Суреттен не көріп тұрсыздар?
3. Білімді жаңғырту. Өткенді қайталау - Компьютерлер біздің өміріміздің барлық салаларына еніп болды. Олар жұмыста да, үйде де мектепте де, балабақшада да тұр. Бір жағынан компьютер біздің жұмысымызды жеңілдетсе, екінші жағынан, балалар компьютерлік ойындармен айналысады да, оған тәуелділік пайда болады. 4. Сабақтың негізгі бөлімі
4.Баланың ойынға тәуелді екенін қалай аңғаруға болады? Балалар кітап оқымайды. Үйдегі міндеттерін ұмытады, жеке бас гигиенасын сақтамайды. Олар физикалық тұрғыда белсенді емес, таза ауада серуен, ойын дегенді ұмытады. 5. Компьютерде отыру мөлшері 7-8 жасар балалар үшін күніне 30-40 минут, аптасына 2-3 рет. 5. Сабақты бекіту. «Бағдаршам» әдісі Балалар өздерінің жұмыс орындарына барады. Педагог тезисті біртіндеп оқиды. Балалар тезиспен келіссе, жасыл карточканы – келіспегендер, қызыл карточканы – келіскендер, күмәнділер – сары карточканы көтереді. Егер тезисті талқылау қажет болса, онда қатысушылар өздерінің пікірлерін дәлелдейді. Тезистер: Компьютерлік тәуелділіктің бала денсаулығына тигізетін қауіптері:
6.Қорытынды. Рефлексия Оқушылар «Плюс-минус-қызықты» кестесін толтырады.
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/34qqqO1eH9M?si=CBBwZ_j2IOfvMVdh
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Оян, ар мен адалдық тәрбие сағаты қмж қауіпсіздік сабағы кіріктірлген
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
|
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда) |
|
|
|
Күні: |
04.11.2024 |
|
|
Сынып: 4 сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Тәрбие тақырыбы |
«Оян, ар мен адалдық» |
|
|
Құндылықты дарыту |
Балаларды адалдыққа, шыншыл болуға, жауапкершілікке тәрбиелеу; Адалдық, шындық туралы түсініктерін кеңейту; Оқушылардың бойына ізгі қасиеттерді дарыту. |
|
|
Қауіпсіздік сабағы |
«Үйдегі ойындар қауіпсіздік шараларын сақтаймыз» |
|
|
Мақсаты |
компьютерлік ойындардың зиянды әсерлерімен таныстыру, компьютерге тәуелділік туралы түсінік қалыптастыру. |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезені/ уақыт |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы |
Шаттық шеңбері Оқушылардың сабаққа қызығушылығы мен көңіл күйлерін көтеру және олардың мақсат-міндеттерін ұғындыру мақсатында С.Сейітовтің «Шындық шырайы» өлеңін бірге оқып түсіндіру. Мәтінмен жұмыс Сабақты З.Шашкиннің «Темірқазық» әңгімесімен жалғастыру. Әңгімелесу
Тапсырма Оқулықта берілген мәтінді оқу және жүйелеп айтып беру. Тыныштық сәті Баланың жүрек соғу ырғағы мен тыныс алуын реттеу үшін «Тыныштық сәті» әдіс-тәсілін қолдану. Дәйексөз «Адалдық-ардың ісі» деген халық мақалын түсіндіру арқылы оқушылар жаңа ақпараттан пайымдаған ой пікірлерін жалғастырып,ары таза адал адам мәнді өмір сүретінін тусіндіру мақсатын жүзеге асырады. Жаңа ақпарат Ары таза адал адам мінді өмір сүреді.Оның ішінде Отанына,отбасына,қоғамға адалдық адамның өзіне,өзгеге,болашаққа деген сенімен арттыра түседі. Адалдық әр адамның өзін де,өзгені де сыйлауын көрсетеді. Адалдық бар жерде адам өзіне де,өзгеге де шындықты айтады,оны айту ауыр болғанда да ол тартынбайды.Адал болу тек қана өтірік айтпау емес,шындыққа ешбір қалтықсыз сену. Адалдық біздің жан дүниемізден басталады.Ол адами қарым-қатынастан және іс-әрекетімізден көрінеді.Адал адамға сенім артуға болады,оның қандай жағдайда да күмән келтіруге болмайды.Адалдығы бар адамның рақымы мол болады. Жағдаятты талдау Берілген жағдаят бойынша оқушылардың көзқарастары мен пайымдауларын талдау кезінде,олардың пікірлерін дәйектеуде,оқушылардың бойында жақсы қасиеттердің қалыптасуына көмектеседі.Оқушы ойын түйіндеп,бір арнаға тоғыстыру мақсатында мұғалім жағдаят бойынша адал болу,өтірік айтпау,алдамау т.б. ұғымдардың мағынасын ашу. |
Дәйексөз. «Адалдық деген ашық , шыншыл қарым-қатынас» деген А.Макаренконың сөзін түсіндіру арқылы оқушылар жағдаяттан пайымдаған ой пікірлерін түйіндеу. Жағдаяттарды талдау. Бұл тапсырма жоғарыда айтылған ойларды тереңдете түседі. Оның ерекшелігі – өзгенің сенімін ақтау,адамның жауапкершілікті сезінуін қалыптастыру болып табылады. Осыған байланысты тапсырманы орындау оқушылардың тұлға ретінде қалыптасуына ықпал етеді. Төмендегі жағдаяттарды шешіп,әдептілік тұрғысынан баға беру. Тапсырма берілген ой тұжырымдамамен танысу. Адалдық туралы өз ойымен толықтырып, түйгендерін ортаға салу. |
|
презентация |
||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Сабақтың тақырыбын ашу үшін оқулықта «Ойланайық, пікірлесейік» атты айдармен берілген мына сұрақтар төңірегінде әңгіме жүргізіледі:
|
Оқушыларға постер қорғайды адалдықты қалай түсінеді сол бойынша бір бір сөз жазады |
|
Интербелсенді тақта/ компьютер |
||||||||
|
Сабақтың соңы |
Ойын: "Адал немесе Адал емес": Оқушыларға түрлі жағдайлардан мысал келтіріп, "адал" немесе "адал емес" деп анықтауды сұрау. Мысалы: Досыңның қарындашын сұрамай алып кету. Өтірік айтпай, шындықты айту. Үй жұмысын орындап, ұстазыңа көрсету. Сұрақ-жауап: "Адал болу не үшін маңызды?" "Өтірік айтудың қандай зияны бар?" "Адал адам деп кімді айтамыз?" Топтық жұмыс: "Адалдық әңгімесі" Оқушыларға топта шағын әңгіме немесе сурет құрастыру тапсырылады. Әңгімеде немесе суретте адалдықтың маңызын көрсету қажет. Әр топ өз жұмысын сыныпқа көрсетіп, түсіндіреді. Қорытынды: Мұғалім: "Адалдық – әр адамның бойында болу керек ең маңызды қасиеттердің бірі. Адал адамдарды әркім сыйлайды және құрметтейді." Сабақты қорытып, балаларды мақтау, сабақты аяқтау. |
Адалдық пен арға байланысты мақал-мәтелдерді талқылау. Мысал: "Адалдық – адамның ең жақсы қасиеті." 5. Шығармашылық жұмыс (10 минут) Оқушыларға "Адалдық пен ар туралы сурет сал" тапсырмасын беру. Салған суреттерін талқылау, әр оқушы өзінің суреті арқылы адалдық туралы не айтқысы келгенін түсіндіреді. |
|
презентация |
||||||||
|
Қауіпсіздік сабағы |
Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2.Мақсат қою. Тақырыпты анықтау. -Тақтаға мұқият қарайық! Суреттен не көріп тұрсыздар?
3. Білімді жаңғырту. Өткенді қайталау - Компьютерлер біздің өміріміздің барлық салаларына еніп болды. Олар жұмыста да, үйде де мектепте де, балабақшада да тұр. Бір жағынан компьютер біздің жұмысымызды жеңілдетсе, екінші жағынан, балалар компьютерлік ойындармен айналысады да, оған тәуелділік пайда болады. 4. Сабақтың негізгі бөлімі
4.Баланың ойынға тәуелді екенін қалай аңғаруға болады? Балалар кітап оқымайды. Үйдегі міндеттерін ұмытады, жеке бас гигиенасын сақтамайды. Олар физикалық тұрғыда белсенді емес, таза ауада серуен, ойын дегенді ұмытады. 5. Компьютерде отыру мөлшері 7-8 жасар балалар үшін күніне 30-40 минут, аптасына 2-3 рет. 5. Сабақты бекіту. «Бағдаршам» әдісі Балалар өздерінің жұмыс орындарына барады. Педагог тезисті біртіндеп оқиды. Балалар тезиспен келіссе, жасыл карточканы – келіспегендер, қызыл карточканы – келіскендер, күмәнділер – сары карточканы көтереді. Егер тезисті талқылау қажет болса, онда қатысушылар өздерінің пікірлерін дәлелдейді. Тезистер: Компьютерлік тәуелділіктің бала денсаулығына тигізетін қауіптері:
6.Қорытынды. Рефлексия Оқушылар «Плюс-минус-қызықты» кестесін толтырады.
Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/34qqqO1eH9M?si=CBBwZ_j2IOfvMVdh
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



