Өз шығындарыңды қалай жоспарлаған жөн?

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Өз шығындарыңды қалай жоспарлаған жөн?

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға көмектеседі бұл материал
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Дүниетану

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

8-тарау. «Демалыс мәдениеті. Мерекелер»



Мерзімі: 4-тоқсан

Сынып: 3


Мектеп: №116


Мұғалім:Аязбекова А.Д.


Қатысқандар:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Өз шығындарыңды қалай жоспарлаған жөн?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

3.1.1.4 Өз шығындарын жоспарлау және дәлелдеу

3.1.1.5 Өз шығындарын тиімді етудің жолдарын ұсыну

Сабақ мақсаттары

Оқушылар

  • «отбасылық бюджет» және «жеке шығындар» дегенді білу;

  • өз шығындарын жоспарлау және негіздеу;

  • өз шығындарының "төлқұжатын" құру.

Бағалау критерийлері

  • «Кірістер мен шығыстарға» мысалдар келтіреді;

  • Отбасының кірісі мен шығыстарын есептейді;

  • Бір аптаға жеке шығын төлқұжатын жасайды;

  • Отбасылық бюджетті үнемдеу жолдарын ұсынады ;

  • Жеке шығындарын жоспарлайды және негіздейді.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • тиісті сөздік қорды пайдалана отырып, отбасылық бюджет туралы әңгімелейді.

Терминология:

  • отбасылық бюджет

  • кіріс, шығыс

  • бюджетті жоспарлау

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Отбасылық бюджет неден тұрады?

  • Бюджетті жоспарлау деген не?

Жазуға берілетін тапсырма:

  • Жеке шығындардың төлқұжатын жасау.

Құндылықтарды дарыту

Отбасылық құндылықтардың негізі - өзара көмек көрсету, сыйластық, түсіну және қолдау.

Азаматтық жауапкершілік өз шығындарын жоспарлай алу, отбасылық бюджетті үнемдей алу арқылы дамиды.

Пәнаралық байланыстар

Қазақ тілі: «бюджет», «шығыс-кіріс», «жеке шығындар» ұғымдары.

Математика: отбасының шығыстары мен кірістерін есептеу.

Алдыңғы меңгерілген білім

Оқушылардың отбасы, отбасы құндылықтары туралы білім негіздері бар. Өзінің отбасындағы тұтыну заттарына деген қажеттіліктердің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтай алады. «Отбасылық бюджет» дегеннің не екенін біледі (3 сынып, 1 бөлім)

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы 0-4













5-6











  1. «Сөзді тап» тапсырмасы (ұжымда)

Оқушылар сөзді табу керек.

"Ол мемлекеттік, отбасылық, жеке болуы мүмкін. Не жайлы айтып отырмыз?»

Оқушылар өз болжамдарын айтады, дәлелдейді.

Жауабы:БЮДЖЕТ

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Бюджет туралы не айта аласыңдар?

- Отбасы табысы неден құралады?

- Отбасы ақшаны қайда жұмсайды?

- Бүгінгі сабақ тақырыбы қандай болады деп ойлайсыңдар?

Мұғалім сабақ мақсаттарына жетелейді.



  1. Сабақ мақсатын анықтау (ұжымда)

  • Сабақ тақырыбы мен мақсаты жайлы оқушылардың болжамдары айтылады

  • Сабақ мақсаты ұсынылады:

  • «отбасылық бюджет» және «жеке шығындар» дегенді білу;

  • өз шығындарын жоспарлау және негіздеу;

  • өз шығындарының "төлқұжатын" (паспортын) құру.



(дидактикалық материалға қараңыз)

Слайд№2











Слайд №3

Сабақ ортасы

7-14















15-24
































25-30


















31-36














  1. «Кіріс-шығыс» тапсырмасы (жұпта)

"Ақша шығындары" мәтінін мұқият оқып шығуды ұсыныңыз (дидактикалық материалды қараңыз). Бір оқушы «кірістер», екіншісі – «шығыстар» санатын таңдайды.

Осы сөздерді пайдаланып, әр санатқа көбірек мысалдар келтірулері керек. Тепе-теңдікті ұстап тұру үшін бюджетті қалай тұрақтандыруға болатыны жайында талдау жүргізіледі.

Бағалау критерийлері:

  • «Кірістер мен шығыстарға» мысалдар келтіреді.



  1. Рөлдік ойын «Кірістер мен шығыстарды санаймыз» (топта)

  • Оқушыларды 4-5 топқа бөліп алыңыз. Әрбір топ-бұл отбасы. Рөлдерді өзара бөліп алады: ата-аналар және балалар. Ойдан құрастырып бір отбасының тегін таңдайды.

  • Оқушыларға отбасы табыстары мен шығыстары кестесінің үлгісін таратыңыз. Оқушылар отбасының табыстары мен шығындарын есептеп, кестені толтыруы керек.

  • Әр отбасы өз жұмыстарын таныстырады.

Талқылауға арналған сұрақтар:

-Айдың соңында сендердің отбасыларыңда ақша қалады ма?

- Оны қайда жұмсайсыңдар?


Бағалау критерийлері:

  • Отбасының кірісі мен шығыстарын есептейді.



  1. Практикалық жұмыс «Өз шығыстарыңның «төлқұжатын» құр» (жеке)

Оқушыларға жеке шығыстар паспортының үлгісін таратыңыз. Оқушыларға оны келесі аптаға арнап толтыруды ұсыныңыз.

Қандай шығындарды жоспарлайсың?

Оларды қалай қысқартуға болады?

Төлқұжат «Сұрағым келеді...» әдісімен бағаланады.

Бағалау критерийлері:

  • Бір аптаға жеке шығын төлқұжатын жасайды;

  • Отбасылық бюджетті үнемдеу жолдарын ұсынады ;


  1. «Ертегілер елінде қонақта» тапсырмасы (ұжымда)

Оқушыларға қандай кейіпкерде күтпеген жерден 5 алтын теңге пайда болғанын еске түсіруді ұсыныңыз.

Жауабы: Буратино

Талқылауға арналған сұрақтар:

Буратино ақшасын қайда жұмсамақ болды?

Сен қайда жұмсар едің?

Тапсырмаға қорытынды жасаңыз.


Бағалау критерийлері:

  • Жеке шығындарын жоспарлайды және негіздейді.


Таратпа мәтін



«Кіріс», «Шығыс» сөздері жазылған карточкалар.


Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз











Кірістер мен шығыстар кестесі

Ақшаның суреттері

(дидактикалық материалға қараңыз)
























Төлқұжат үлгісі


(дидактикалық материалға қараңыз)




Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз







Буратино мен 5 алтын теңге суреттері

(дидактикалық материалға қараңыз)


Сабақтың соңы

37-40

Рефлексия (жеке):

Бүгінгі сабақта мен .............. білдім.

Бүгінгі сабақта мен .............. үйрендім.

Алдағы уақытта..................қолданамын.

Бірнеше жауаптарды талдауға болады.

Таратпа парақ Әдістемелік нұсқаулыққа

қараңыз

Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Қабілетті жоғары оқушыларға эссе тақырыбы ұсынылады: "Мен және менің шығындарым". Осы тапсырманы оқушылар үйде жоспарға сәйкес орындай алады:

1. Ата-аналарың саған ақшаны сеніп тапсыра ма?

2.Ақшаны ұстай аласың ба?

3. Сенде ақша жинағыш бар ма?

4.Ақша жинағыш не үшін қажет?

Оқуда кедергілері бар оқушыларды өз шығындарын есептеу кезінде қолдау қажет.

Бағалау және кері байланыс беру сабақтың өн бойында жүріп отырады. "Кірістер мен шығыстарды санаймыз" тапсырмасында әрбір топ өз жұмысын қорғайды, кері байланыс беріледі.

Топтық жұмыс "Екі жұлдыз, бір тілек" стратегиясы бойынша бағаланады.


Оқушылар сынып бөлмесінде қозғалу барысында, топтық жұмыс барысында қауіпсіздік техникасы сақталады.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
30.12.2018
1905
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі