Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Өзен аңғарының құрылысы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім |
Бөлім 3. Физикалық география 3.3 Гидросфера |
||||
Педагогтың аты-жөні |
Косаева Нуржамал |
||||
Күні |
05.12.2023ж |
||||
Сынып:8 |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Өзен аңғарының құрылысы. |
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.3.3 -өзен аңғарының құрылысын түсіндіреді |
||||
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлығыөзен жүйесі, өзен бөліктері мен өзеннің қоректену типтері, өзеннің маңызын жергілікті жермен байланыстыра отырып,түсінік беру. Оқушылардың көпшілігіӨзендерге,оның келіп шығуы, құрылымына сипаттама бере отырып, оның бүкіл табиғи орталықтағы және адамзат өміріндегі жалпы тіршілік үшін маңызын түсіндіру.. Оқушылардың кейбіріөзен туралы тірек білімдерін еске түсіре отырып, өзен тақырыбын оқып үйрету. |
||||
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. |
Қызығушылықты ояту үшін миға шабуыл. 1.Құрлық суларының түрлерін ата. 2.Қазақстанда неше өзен бар? 3.Қазақстанда қанша көл бар? 4.Дүниежүзіндегі ең үлкен көл? 5. Дүниежүзіндегі ең ұзын өзен? 6. Дүниежүзіндегі ең суы мол өзен? 7. Дүниежүзінің неше пайызын су алып жатыр? 8. Дүниежүзіндегі ең терең көлді ата? 9. Қазақстанда қаншадан астам артезиан алабы анықталған? 10. Шеңберлі диаграмма сызу құрлық сулары `` /flippity.net``бағдарламасын пайдаланып Оқушыларды топқа бөлу |
Оқушылар жаңа әдіс арқылы топқа бөлінді. Әдіс арқылы қайталау Сұрақ жауап орындайды |
Жалаушалар арқылы бағалау стикер |
Дидактикалық материалдар Интерактивті тақта |
|
|
Джигсо әдісі жаңа тақырып танысу Өзендердің жер бедерін құрудағы басты факторларына өзен ағысы мен өзен ағысының жылдамдығы жатады. Эрозия- латын тілінен мүжілу дегенді білдіреді. |
Мәтінмен жұмыс |
|
оқулық |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Топпен жұмыс І-топ «Ертіс» ІІ-топ «Миссисипи» ІІІ-
топ «Конго» 1.Аңғарлар өзі ағып өтетін аймақтың жер бедері сипатына қарай нешеге бөлінеді,аттары? 1.Таулы 2.Жазықты 2.Эрозия базисі дегеніміз не? Өзеннің суы барып құйылатын көл,теңіз,мқхит деңгейі 3.Өзен аң,арларының негізгі элементтеріне нелер жатады? Арна Жайылма Терассалар 4.Өзеннің қандай әрекетін эрозия деп атаймыз? Өзен ағысы өзінің ағу барысында арна айналасындағы тау жыныстарын бұзып,ағызыа әкетіп,жаңа өзен арнасын қалыптастырып отырады 5.Эрозия нешеге бөлінеді атап бер?
1.Бүйірлік
2.Түпкі - Эстуарий жасап құятын өзендер: Темза,Сена,Енисей,Парана,Конго - Атырау жасап құятын өзендер:Ніл,Лена,Еділ,Ориноко Тапсырма №3 ``wordwall `` , бағдарламасы арқылы тиісті сөздерді табу Тапсырма №4 сәйкестендіру
|
Көрсетілген ресурстарды талқылайды
Тақырыпқа сай берілген түсініктерді дамыту арқылы, мәтіндегі тапсырмаларды орындау барысында ой өрісін жетілдіру арқылы бәсекелеседі
Кескін карта мен жұмыс |
ҚБ: «жалауша» әдісі арқылы бағалау 1.Білімім төмен 2.Орташа 3.Орташадан жоғары 4. Жоғары ҚБ: Мұғалім тарапынан жүретін бағалау «Ауызша мадақтау |
Оқулық, жұмыс дәптері, карта ,кескін карта
Ашық сұрап-жауаптар |
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин. |
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып береді. Сабақта маған не пайдалы болды? Үйге тапсырма : 40 сурет Глоссаримен жұмыс |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы |
«Менің шағын Отаным» атты интеллектуалды конкурсы
-
Конкурстың мақсаты: туған жер тарихына қызығушылық танытатын талантты окушыларды анықтап,олардың шығармашылық қабілетін,қогамдық белсенділігін дамытуга,өскелең ұрпақтың бойына ұлтжандылықты қалыптастыру,өзінің туган өлкесінің тарихын жане құндылықтарын мақтаныш сезіммен жеткізуге багыттау.
-
Конкурстың негізгі міндеттері:
-
Өлкетануға қызыгушылық танытқан оқушыларды анықтау;
-
Туған өлкенің тарихын зерттеу танымдық қызыгушылығын ынталандыру;
-
Окушылардың тарихи өлкетану саласындағы бастамалары мен ізденулерін қолдау;
-
Туған жеріне,өз қаласына,ауылына деген махаббатын зерделеу арқылы достарына тусіндіру.
Менің шағын Отаным атты интелектуалды конкурсқа төрт номинация бойынша 1. «Менің шағын Отанымның тарихы» номинациясы бойынша –елді мекеннің тарихы презентация түрінде немесе бейнефильм форматында ашу (географиялық атауын,құрылу тарихын,дамудың негізгі кезеңдерін ,табиғи-климаттық ерекшеліктерін,халықтың саны,кәсіпорындар мен әлеуметтік тұрмыстық сала мекемелері туралы ақпарат,көрікті жерлері және т.б!
2. «Шағын Отанымның символы» номинациясы бойынша-автордың өзінің туған өлкесіне деген сүйіспеншілік символы болып табылатын жануарлар,өсімдіктер,адамдар,құбылыстар және т.б туралы презентация немесе бенефильм орматында баяндау (өз таңдауын бірегейлі негіздеу ,дәлелдеу қажет)
3. «Менің шағын Отанымның болашағы» номинациясы бойынша –нысан макетін жасап таныстыру және презентация жасау. Үш номинация бойынша қорғау 7-10 минут.
4. « Менің туған өлкем» номинациясы бойынша – туған жер ,өз қаласыөз ауылы туралы эссе жазу (90 минут).
Конкурсқа 9 а,ә,б,в сыныптардан төрт оқушыдан қатысты
Бірінші номинация бойынша 9 а сыныбынан
9 ә сынып
9б сынып
9 в сынып
Екінші номинация бойынша 9 а сыныбынан
9 ә сынып
9б сынып
9 в сынып
Үшінші номинация бойынша 9 а сыныбынан
9 ә сынып
9б сынып
9 в сынып
Төртінші номинация бойынша 9 а сыныбынан
9 ә сынып
9б сынып
9 в сынып
Әр номинация бойынша оқушылар конурс талаптарына сай қорғап шықты.Әр номинация бойынша жұмыстары қаралып жүлделі орындарын анықтап конкурс соғында марапатталды.
1 орын төрт номинация бойынша 9 в сынып
2 орын 9 бсынып оқушылары
3 орын 9 ә сынып оқушылары
4 орын 9 а сынып оқушылары