«Өзін-өзі тану» пәні арқылы
баланы шығармашылыққа
жетелеу
Қазіргі кезде өсіп келе жатқан
ұрпақты тәрбиелеуде қойған мақсаттардың бірі қоғамға пайдалы,
үлкенге құрмет көрсетіп, кішіге қамқор бола білетін, жан-жақты
дамыған тұлғаны қалыптастыру. Осы мақсатты жүзеге асыруда «Бөбек»
қорының президенті Сара Алпысқызы «Өзін-өзі тану»
рухани-адамгершілік білім берудің басты идеясын ұсынды.Тұлғаның
үйлесімді дамуына мүмкіндік беретін білім ордасының жоғары ізгілік
мұраттардың ең құндысы, рухани-адамгершілік тәрбие берудің ошағы
«Өзін-өзі тану» пәні.
«Өзін-өзі тану» пәнінің басты
мақсаты- рухани-адамгершілік құндылықтарды негізе алатын , ойы,
сөзі мен ісі бір жерден шығатын нағыз мінезді адамды тәрбиелеу.
Рухани-адамгершілік тәрбие баланы мейірімділікке, әдептілікке,
отаншылдыққа, өзінің қадірін өзі білуге, өзін сыйлауға, өзін-өзі
жетілдіруге, табиғатты сүюге, рухани өмірде және қоршаған өмір
жағдайларында өзінің бағыт-бағдарының болуына, өз бетінше шешім
қабылдай алуына және өз сөзі мен әрекеттері үшін жауапкершілікті
сезіне білуге үйретеді. Осы қасиеттерді үйрететін пән мұғалімі
балаларға жылы жүзбен қарайтын, мейірімді, адамгершілігі мол,
балаларды баурап алатындай маман болуы керек. Сонда ғана бала
жүрегі мейірге толып, осы пәнді сүйіп, өмірге деген қызығушылығын
танытып, айналасындағылармен жан жылуын бөлісе алады. Осыған түрткі
болатын «Өзін-өзі тану» пәнінің сабақтарында қолданылатын тәсілдер:
әңгімелесу, шаттық шеңбері, тыныштық сәті, өзіммен-өзім, мәтінмен
жұмыс, сабақтың дәйексөзі, жаңа ақпарат, түйіндеме, жағдаяттарды
талдау,ойтолғау, шығармашылық жұмыс, сахналау, сергіту сәті,
ойындар, тренингтер, бейнефильмдерден үзінді көрсету, жүректен
жүрекке т.б оқушының өзін, өзгені, айналасын тануына, өз бойына
жан-жақты тұлғалық қасиеттерді дамытуға ықпал етеді. Әсіресе,
оқушылар сабақ барысында еркін отырып, бір-бірімен еркін пікір
алмасып, өз ойларын білдіріп, жағдаяттарды шеше білуге, бірін-бірі
тыңдауға үйренеді. Мектеп оқушыларының бұл пәнге деген
қызығушылықтары өте жоғары, барлық іс-шараларға белсенділікпен
қатысады.
Тәрбие көзі болатын
аңыз-әңгімелер, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер, ұлылардың ұлағатты
сөздері,ақын-жазушылардың еңбектері, түйінді сөздер, жаманнан
жирену, жақсыдан үйрену «Өзін-өзі тану» пәннің өзегі болып
табылады. Қорыта айтқанда, баланың қазіргі қоғамда өмір сүруі үшін
адамгершілік қасиеттерді игеруі, оның бойына осы қасиеттерді
дарытуы барысында «Өзін-өзі тану» рухани –адамгершілік пәнінің
алатын орны ерекше.