Қысқамерзімдіжоспарлау
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Әліппе |
Мектеп: «С.Ғаббасов атындағы ЖББОМ»КММ |
||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Тастанбекова Назым Тоқтарқызы |
||
|
Сынып: 0 |
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтыңтақырыбы |
П дыбысы және әрпі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлужəне сөзсіз жеке айту. 0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз,жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау. 0.2.2.1 Суретті кітаптардан ақпаратты табу (сурет арқылы) 0.3.1.1. Сөз, сөйлем сызбасын құру жəне оқу 0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу. |
||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық тəрбиеленушілер:
Көпшілік тəрбиеленушілер:
|
||
|
Бағалаукритерийі |
Білу:П дыбысы және әрпімен танысып, дауысты, дауыссыз екенін біледі айта алады. Түсіну: П дыбысының жазылу жолын түсінеді Қолдану: П әрпінің жазу элементтерін жазып қолдана алады. |
||
|
Тілдікмақсаттар
|
Тәрбиешінің немесе АКТ қолданған видиодан естіп тыңдалымбойынша жауап беру. Айтылым П дыбысын пайдаланып, сөздерден әңгіме құрастырады. Жазылым П әріпінің баспа түрін жазады. |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел болашаққабағдарбағдарламасыаясындатуғанөлкетабиғатыноқушыға жете түсіндіру.Оқушылардыңбір-бірінедегенқұрметсезімдері мен ынтымақтастыққатәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралықбайланыс |
Денешынықтырупәні-сергітужаттығуыжасалады. Ағылшын, орыс тілі берілген сөздерді тәрбиешімен қайталайды. |
||
|
Алдыңғы білім
|
Балалар п дыбысын таниды. Сөздерден П дыбысының орынын анықтайды. |
||
|
Сабақтың барысы |
|
|
|
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Оқу қызметіне балалар назарын тарту үшін ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3 минут |
Психологиялық дайындық Оқушылар орындарында жұптарымен орындайды Күлім қағып қолымды, Бір-екі, үш деп соғайын. Қарап тұрған көршіме Қолымды мен бұлғайын. Жылы-жылы сөзбенен Маңдайынан сипайын, Ыстық алақаныммен, Қолыңды бер қысайын. Балалар бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады. Ойын әдісі. -Балалар,қазір "Кім білгіш?" ойыны арқылы өтілген дыбыстарды қайталаймыз. Ойын шарты: Мен дауысты дыбысты атасам, екі қолдарынды жоғары көтеріп, шапалақтайсыңдар, ал дауыссыз дыбысты атасам, еңкейіп тізелерінді шапалақтайсындар. 1. Дыбыстарды қайталату. 2. Сөздерді буынға бөл. 3. Дыбыстарын қатыстырып сөз ойла 4. Сюжетті суретке қарап әңгіме кұрау. ҚБ. «Көбелек» Белгілері Жасыл:Берілген тапсырма толық орындалды. Сары: қате жіберіп алдым. Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. |
Жүрекше шаттық шеңбері.
|
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут
|
1-тапсырма . Жұмбақ шешу. «Шешуін тап» әдісі. Балаларға жұмбақ жасырамын. Жұмбақ жасыру арқылы жаңа сабақты бастаймын. Жұмбақ жасыру Қалың киімді ұнатады Шешіндірсең жылатады /пияз/
«Пияз» деген сөз қай әріптен басталады? Тақпақ оқып беру «п» дыбысынан басталатын сөздерді тапқызу. Пайдалы деп пияз жеп Парлады жас көзім нен «Піссінші» біраздеп Пысылдадым төзіммен Балалалар осы сөздер қай дыбыстан басталады? Бәріміз сол дыбысты дауыстап айтайықшы П ҚБ. «От шашу» тәсілі арқылы жүзеге асырамын. |
|
|
|
2 минут
|
2-тапсырма. Суретпен жұмыс. «Суреттер сыры» әдісі Ал енді балалар назарларынды экранға аударыңдар - Балалар, П дыбысының таңбасы, П әрпі. П – қатаң дауыссыз дыбыс. -Балалар, бөлмеден П дыбысына ұқсас затттар бар ма?. Балалар сұраққа жауап бере отырып, П дыбысы естілген сөздерді қайталап айтады. -Суреттегі заттарды атаңдаршы. Екі суретті салыстырады. Екі суреттегі үй ішіндегі заттардың орналасуына мəн береді. Сөредегі кітапқа, портретке, көрпеге,допқа назар аударады. Кітап – книга – book Портрет –picture Көрпе–одеяло - odeal Доп –мяч - ball Балалар сөздерді айтып буынға бөледі, ағылшынша, орысша айтып қайталайды. - П дыбысының қай буыннан естіліп тұрғанын табайық. Ойын . Сөйлем құрау. «Кім тапқыр?» ойынында допты кім ұстайды сол мұғалім көрсеткен суреттегі кейіпкер тұралы сөйлем құрайды. ҚБ: «Бес бармақ» тәсілі. Сергіту сəті. Біз қандаймыз, қандаймыз. Шұғылалы таңдаймыз Күлімдеген күндейміз Ренжісуді білмейміз.
3-тапсырма .Жұмбақ шешу. «Кім жылдам?» әдісі Балаларға жұмбақ жасырамын. Келсең жолды ашады, Кетсең жолды жабады. (Есік) Тыйым сөздерді оқып, тəрбиелік мəнін түсіндіремін. Есікті қатты жаппа. Табалдырықты баспа. Босағаны керме. Суреттегі табалдырық пен босағаны көрсетемін. -Балалар, есіктің П əрпіне ұқсайтын бөлігін көрсетіңдер. - П əрпімен таныс болыңдар. П дыбысы еріннің бір-біріне нық тиіп, артынша кілт ашылуынан жасалатын шұғыл дауыссыз дыбыс. Балалар суреттегі үйдің есігіне назар аударады. П əрпінің баспа түрімен таныстырамын. Балалар өз беттерінше П-ға ұқсас заттарды атайды 4 тапсырма. «Мен әдемі жазамын». Жазылым. Әліппе -дәптермен жұмыс Балалар қақпаның суретін бастыра көрсетіп П п әрпінің жазылуын түсіндіру – Ауада жазу – Дәптерге жазу |
Суреттер.
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс -Қай дыбыспен таныстық? - Ол қандай дыбыс? - Сөздің қай жерлерінде кездеседі? -Бүгін не туралы танысып білдік? Сабақты қорытынды жасай келе, балаларды мадақтаймын. |
|
|
|
|
Бағалау
Қ ҚБ. «Көбелек»
Белгілері Жасыл:Берілген тапсырма толық орындалды. Сары: қате жіберіп алдым. Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Ұйымдастыру кезеңіндегі сергіту жаттығуларын жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
П дыбысы мен әрпі
П дыбысы мен әрпі
Қысқамерзімдіжоспарлау
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Әліппе |
Мектеп: «С.Ғаббасов атындағы ЖББОМ»КММ |
||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Тастанбекова Назым Тоқтарқызы |
||
|
Сынып: 0 |
Қатысқандар: 20 |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтыңтақырыбы |
П дыбысы және әрпі |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
0.1.1.1 Тілдің дыбыстарын естіп қабылдау, оларды сөздер ішінен бөлужəне сөзсіз жеке айту. 0.1.1.2 Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз,жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрыс дыбыстау. 0.2.2.1 Суретті кітаптардан ақпаратты табу (сурет арқылы) 0.3.1.1. Сөз, сөйлем сызбасын құру жəне оқу 0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəне төменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу. |
||
|
Сабақтыңмақсаты |
Барлық тəрбиеленушілер:
Көпшілік тəрбиеленушілер:
|
||
|
Бағалаукритерийі |
Білу:П дыбысы және әрпімен танысып, дауысты, дауыссыз екенін біледі айта алады. Түсіну: П дыбысының жазылу жолын түсінеді Қолдану: П әрпінің жазу элементтерін жазып қолдана алады. |
||
|
Тілдікмақсаттар
|
Тәрбиешінің немесе АКТ қолданған видиодан естіп тыңдалымбойынша жауап беру. Айтылым П дыбысын пайдаланып, сөздерден әңгіме құрастырады. Жазылым П әріпінің баспа түрін жазады. |
||
|
Құндылықтарға баулу
|
Мәңгілік ел болашаққабағдарбағдарламасыаясындатуғанөлкетабиғатыноқушыға жете түсіндіру.Оқушылардыңбір-бірінедегенқұрметсезімдері мен ынтымақтастыққатәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралықбайланыс |
Денешынықтырупәні-сергітужаттығуыжасалады. Ағылшын, орыс тілі берілген сөздерді тәрбиешімен қайталайды. |
||
|
Алдыңғы білім
|
Балалар п дыбысын таниды. Сөздерден П дыбысының орынын анықтайды. |
||
|
Сабақтың барысы |
|
|
|
|
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғанжаттығутүрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы Оқу қызметіне балалар назарын тарту үшін ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3 минут |
Психологиялық дайындық Оқушылар орындарында жұптарымен орындайды Күлім қағып қолымды, Бір-екі, үш деп соғайын. Қарап тұрған көршіме Қолымды мен бұлғайын. Жылы-жылы сөзбенен Маңдайынан сипайын, Ыстық алақаныммен, Қолыңды бер қысайын. Балалар бір-бірлеріне жақсы тілектер айтады. Ойын әдісі. -Балалар,қазір "Кім білгіш?" ойыны арқылы өтілген дыбыстарды қайталаймыз. Ойын шарты: Мен дауысты дыбысты атасам, екі қолдарынды жоғары көтеріп, шапалақтайсыңдар, ал дауыссыз дыбысты атасам, еңкейіп тізелерінді шапалақтайсындар. 1. Дыбыстарды қайталату. 2. Сөздерді буынға бөл. 3. Дыбыстарын қатыстырып сөз ойла 4. Сюжетті суретке қарап әңгіме кұрау. ҚБ. «Көбелек» Белгілері Жасыл:Берілген тапсырма толық орындалды. Сары: қате жіберіп алдым. Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. |
Жүрекше шаттық шеңбері.
|
|
|
Сабақтың ортасы 20 минут
|
1-тапсырма . Жұмбақ шешу. «Шешуін тап» әдісі. Балаларға жұмбақ жасырамын. Жұмбақ жасыру арқылы жаңа сабақты бастаймын. Жұмбақ жасыру Қалың киімді ұнатады Шешіндірсең жылатады /пияз/
«Пияз» деген сөз қай әріптен басталады? Тақпақ оқып беру «п» дыбысынан басталатын сөздерді тапқызу. Пайдалы деп пияз жеп Парлады жас көзім нен «Піссінші» біраздеп Пысылдадым төзіммен Балалалар осы сөздер қай дыбыстан басталады? Бәріміз сол дыбысты дауыстап айтайықшы П ҚБ. «От шашу» тәсілі арқылы жүзеге асырамын. |
|
|
|
2 минут
|
2-тапсырма. Суретпен жұмыс. «Суреттер сыры» әдісі Ал енді балалар назарларынды экранға аударыңдар - Балалар, П дыбысының таңбасы, П әрпі. П – қатаң дауыссыз дыбыс. -Балалар, бөлмеден П дыбысына ұқсас затттар бар ма?. Балалар сұраққа жауап бере отырып, П дыбысы естілген сөздерді қайталап айтады. -Суреттегі заттарды атаңдаршы. Екі суретті салыстырады. Екі суреттегі үй ішіндегі заттардың орналасуына мəн береді. Сөредегі кітапқа, портретке, көрпеге,допқа назар аударады. Кітап – книга – book Портрет –picture Көрпе–одеяло - odeal Доп –мяч - ball Балалар сөздерді айтып буынға бөледі, ағылшынша, орысша айтып қайталайды. - П дыбысының қай буыннан естіліп тұрғанын табайық. Ойын . Сөйлем құрау. «Кім тапқыр?» ойынында допты кім ұстайды сол мұғалім көрсеткен суреттегі кейіпкер тұралы сөйлем құрайды. ҚБ: «Бес бармақ» тәсілі. Сергіту сəті. Біз қандаймыз, қандаймыз. Шұғылалы таңдаймыз Күлімдеген күндейміз Ренжісуді білмейміз.
3-тапсырма .Жұмбақ шешу. «Кім жылдам?» әдісі Балаларға жұмбақ жасырамын. Келсең жолды ашады, Кетсең жолды жабады. (Есік) Тыйым сөздерді оқып, тəрбиелік мəнін түсіндіремін. Есікті қатты жаппа. Табалдырықты баспа. Босағаны керме. Суреттегі табалдырық пен босағаны көрсетемін. -Балалар, есіктің П əрпіне ұқсайтын бөлігін көрсетіңдер. - П əрпімен таныс болыңдар. П дыбысы еріннің бір-біріне нық тиіп, артынша кілт ашылуынан жасалатын шұғыл дауыссыз дыбыс. Балалар суреттегі үйдің есігіне назар аударады. П əрпінің баспа түрімен таныстырамын. Балалар өз беттерінше П-ға ұқсас заттарды атайды 4 тапсырма. «Мен әдемі жазамын». Жазылым. Әліппе -дәптермен жұмыс Балалар қақпаның суретін бастыра көрсетіп П п әрпінің жазылуын түсіндіру – Ауада жазу – Дәптерге жазу |
Суреттер.
|
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Кері байланыс -Қай дыбыспен таныстық? - Ол қандай дыбыс? - Сөздің қай жерлерінде кездеседі? -Бүгін не туралы танысып білдік? Сабақты қорытынды жасай келе, балаларды мадақтаймын. |
|
|
|
|
Бағалау
Қ ҚБ. «Көбелек»
Белгілері Жасыл:Берілген тапсырма толық орындалды. Сары: қате жіберіп алдым. Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Ұйымдастыру кезеңіндегі сергіту жаттығуларын жасағанда қауіпсіздік ережесін сақтау
|
|
шағым қалдыра аласыз












Б.












