Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мұғалім: Ташимова Айтжан Шпековна
Тақырыбы: Пайдалы қазбалар деген не?
Сынып. 4 «Ә» қазақ сыныбы
Пәні: Дүниетану
Мақсаты: Пайдалы қазбалар туралы білім бере отырып, олардың маңыздылығын түсінуі, диалог арқылы тіл байлығын дамыту, пайдалы қазбалардың қажеттілігін білу.
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта,оқулық,кескін картамен жұмыс, А-3 қағазы, маркерлер мен смайликтер
Әдіс-тәсілдер: СТОү, ОүБжОБ,ОЖЕСО, ОБжК, ТжДО, АКТ, ОмОЖТ
Күтілетін нәтиже:Пайдалы қазбалардың түрі:кенді,кенге жатпайтын және жанғыш , кенді пайдалы қазбалар қара және түсті металдарға бөлінетіні туралы түсінік қалыптасады және оларды ажырата алады.
|
Жұмыс кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру түрі |
Бағалау |
Қолданыла- тын модуль |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. |
2 мин |
Психологиялық жайлы жағдай туғызу. -Таңертең көзімізді ашып терезеге қарасақ, алдымен нені көреміз? -Егер күн жарқырап, жан-жағына нұрын шашып тұрса біздің көңіл күйіміз қандай болады? - Бәріміз бірге өлең жолдарын айтып, күліп тұрған смайликтер арқылы топқа бөлініп отырайық. |
- Күнді, күннің нұрын көреміз. - Біздің де көңіл- күйіміз көтеріледі. (Қимылмен көрсете отырып, өлеңді айтады) Армысың шапағатты күніміз, Армысың мейірімді жеріміз. Армысың табиғат анамыз, Келді сізге өзіңіздің балаңыз. Смайликтер арқылы топқа бөлініп, отырады. |
Смайликтер арқылы топқа бөлініп отырады. |
|
СТОү ОЖЕСО |
||||||
|
Білу |
5 мин |
«Пайдалы қазбалар » туралы бейнефильм көрсету. |
Оқушылар бейнефильмді жұптық әңгіме әдісі арқылы талқылап, ортақ шешіммен жаңа тақырыпты ашады, мақсатты айқындайды. |
жұппен |
|
АҚТ СТОҮ ОБжК |
||||||
|
Түсіну |
10 мин |
Мәтінмен жұмыс Мәтінді оқу, топта талқылау, өз сөздерімен айту Постерді бағалау. |
Мәтінді ЖИГСО әдісі бойынша оқиды, топта талқылайды, өз сөздерімен айтады.Постер салады,оны қорғайды. |
|
Бағдаршам әдісі арқылы бағалайды. |
СТОҮ ТжДО ОүБжОБ |
||||||
|
Қолдану |
3 мин |
Қазақстанның физикалық картасынан қай жерлерде пайдалы қазбалар өндірілетінін көрсетіп беру. |
Қазақстанның физикалық картасынан қай жерлерде пайдалы қазбалар өндірілетінін көрсетіп береді. |
|
|
СТОҮ |
||||||
|
Талдау Сергіту сәті |
5 мин 2 мин |
Кенді ,кенге жатпайтын, жанғыш сөздерінің өзара байланысын сызба арқылы көрсету, қорытындылау.
Көңілді сергіту сәтін орындау. |
Интербелсенді тақта арқылы сергіту жаттығуларын орындайды. |
Интербелсенді тақтада орындау. |
|
СТОҮ ОБжК АКТ АКТ |
||||||
|
Жинақтау |
8 мин |
«Біздің өлкедегі пайдалы қазбалар..» тақырыбына шағын шығарма жазу |
Оқушылар «Біздің өлкедегі пайдалы қазбалар.» тақырыбына шағын шығарма жазады. |
|
«Бармақ» арқылы бағалау |
СТОҮ ОБжК ТжДО |
||||||
|
Бағалау |
7 мин 3 мин |
- Адамдар оларды не үшін өндіреді? -Қай жерлерде өндіреді? - Сенің өлкеңде пайдалы қазбалар қалай қолданылады?
- Балалар, бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай? - Нені білдіңдер? Тағы нені білгілерің келеді?
|
Оқушылар кестеге бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазады.
|
БББ арқылы Қорытындылай-ды. |
ОүБжОБ БББ
|
ОЖТ СТОҮ ОБжК
ОүБжОБ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Пайдалы қазбалар деген не?
Пайдалы қазбалар деген не?
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Мұғалім: Ташимова Айтжан Шпековна
Тақырыбы: Пайдалы қазбалар деген не?
Сынып. 4 «Ә» қазақ сыныбы
Пәні: Дүниетану
Мақсаты: Пайдалы қазбалар туралы білім бере отырып, олардың маңыздылығын түсінуі, диалог арқылы тіл байлығын дамыту, пайдалы қазбалардың қажеттілігін білу.
Сабақ түрі: жаңа сабақты меңгерту.
Құрал жабдықтар: Интербелсенді тақта,оқулық,кескін картамен жұмыс, А-3 қағазы, маркерлер мен смайликтер
Әдіс-тәсілдер: СТОү, ОүБжОБ,ОЖЕСО, ОБжК, ТжДО, АКТ, ОмОЖТ
Күтілетін нәтиже:Пайдалы қазбалардың түрі:кенді,кенге жатпайтын және жанғыш , кенді пайдалы қазбалар қара және түсті металдарға бөлінетіні туралы түсінік қалыптасады және оларды ажырата алады.
|
Жұмыс кезеңдері |
Уақыт |
Мұғалімнің іс-әрекеттері |
Оқушының іс-әрекеті |
Ұйымдастыру түрі |
Бағалау |
Қолданыла- тын модуль |
||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі. |
2 мин |
Психологиялық жайлы жағдай туғызу. -Таңертең көзімізді ашып терезеге қарасақ, алдымен нені көреміз? -Егер күн жарқырап, жан-жағына нұрын шашып тұрса біздің көңіл күйіміз қандай болады? - Бәріміз бірге өлең жолдарын айтып, күліп тұрған смайликтер арқылы топқа бөлініп отырайық. |
- Күнді, күннің нұрын көреміз. - Біздің де көңіл- күйіміз көтеріледі. (Қимылмен көрсете отырып, өлеңді айтады) Армысың шапағатты күніміз, Армысың мейірімді жеріміз. Армысың табиғат анамыз, Келді сізге өзіңіздің балаңыз. Смайликтер арқылы топқа бөлініп, отырады. |
Смайликтер арқылы топқа бөлініп отырады. |
|
СТОү ОЖЕСО |
||||||
|
Білу |
5 мин |
«Пайдалы қазбалар » туралы бейнефильм көрсету. |
Оқушылар бейнефильмді жұптық әңгіме әдісі арқылы талқылап, ортақ шешіммен жаңа тақырыпты ашады, мақсатты айқындайды. |
жұппен |
|
АҚТ СТОҮ ОБжК |
||||||
|
Түсіну |
10 мин |
Мәтінмен жұмыс Мәтінді оқу, топта талқылау, өз сөздерімен айту Постерді бағалау. |
Мәтінді ЖИГСО әдісі бойынша оқиды, топта талқылайды, өз сөздерімен айтады.Постер салады,оны қорғайды. |
|
Бағдаршам әдісі арқылы бағалайды. |
СТОҮ ТжДО ОүБжОБ |
||||||
|
Қолдану |
3 мин |
Қазақстанның физикалық картасынан қай жерлерде пайдалы қазбалар өндірілетінін көрсетіп беру. |
Қазақстанның физикалық картасынан қай жерлерде пайдалы қазбалар өндірілетінін көрсетіп береді. |
|
|
СТОҮ |
||||||
|
Талдау Сергіту сәті |
5 мин 2 мин |
Кенді ,кенге жатпайтын, жанғыш сөздерінің өзара байланысын сызба арқылы көрсету, қорытындылау.
Көңілді сергіту сәтін орындау. |
Интербелсенді тақта арқылы сергіту жаттығуларын орындайды. |
Интербелсенді тақтада орындау. |
|
СТОҮ ОБжК АКТ АКТ |
||||||
|
Жинақтау |
8 мин |
«Біздің өлкедегі пайдалы қазбалар..» тақырыбына шағын шығарма жазу |
Оқушылар «Біздің өлкедегі пайдалы қазбалар.» тақырыбына шағын шығарма жазады. |
|
«Бармақ» арқылы бағалау |
СТОҮ ОБжК ТжДО |
||||||
|
Бағалау |
7 мин 3 мин |
- Адамдар оларды не үшін өндіреді? -Қай жерлерде өндіреді? - Сенің өлкеңде пайдалы қазбалар қалай қолданылады?
- Балалар, бүгінгі сабақтан алған әсерлерің қандай? - Нені білдіңдер? Тағы нені білгілерің келеді?
|
Оқушылар кестеге бүгінгі сабақ туралы өз ойларын жазады.
|
БББ арқылы Қорытындылай-ды. |
ОүБжОБ БББ
|
ОЖТ СТОҮ ОБжК
ОүБжОБ |
шағым қалдыра аласыз













