Материалдар / Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері

Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері

Материал туралы қысқаша түсінік
Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері сабақтарын 3 сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Қырқүйек 2024
48
0 рет жүктелген
405 ₸ 450 ₸
Бүгін алсаңыз 10% жеңілдік
беріледі
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5

Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.3

параллелограмм анықтамасын білу;

8.1.1.4

параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.5

параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.6

тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;

Сабақтың мақсаты

Параллелограмм белгілерін тұжырымдау

2. Параллелограмм белгілері мен қасиеттерін салыстыру.

  1. 3. Параллелограмм белгілерін есеп шығаруда қолдану .

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.



«Қима қағаздар» Қима қағаз таңдату арқылы топқа бөлу.



«Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу мақсатында қолданамын.

.

  1. Көпбұрыш дегеніміз ...

  2. Дөңес көпбұрыш дегеніміз ...

  3. Көпбұрыш элементтері анықтамалары ...

  4. Көпбұрыш ішкі бұрыштарының қосындыларының формулалары.

Көпбұрыш сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулалары

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Презентация

Сабақтың ортвсы

«Сіз қаншалықты сенесіз?» тәсілі арқылы параллелограмм қасиеттері 1 сөзбен берілген, жанына дұрыс, теріс екендігін «+» таңбасымен анықтау керек. Берілген фигураларға қарап, параллелограмның қасиеттерін айқындай отырып, ойлау-қабілеттерін нығайту.

Shape2 Shape1




Сұрақ

ия

жоқ

1

параллелограмның қарама-қарсы қабырғалары тең.

+


2

Параллелограммның 2 доғал, 2 сүйір бұрышы болады.

+


3

Параллелограммның барлық бұрыштары тік болады


+

4

Параллелограмның диагональдары қиылысады, қиылысу нүктесінде қаққа бөлінеді.

+


5

Параллелограмның диагональдары өзара тең.


+

6

Параллелограмның бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 1800-қа тең

+


7

Параллелограмның бір қабырғасына іргелес бұрыштарының қосындысы 3600-қа тең


+

8

Параллелограмның ішкі бұрыштарының қосындысы 3600-қа тең.

+




Дескриптор:

  • берілген суретке қарап қасиеттерін реттейді;

  • суретке қарап қасиеттерін ажыратады;

  • берілген кесте бойынша қасиеттерін анықтайды.



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99



Сабақтың аяғы

«Бұрыштар» әдісі арқылы жұптар бірлесе орындаған жауаптарының қасына барады.



Сергіту сәті. «Денеміз параллель қозғалады». Денемүшелерін бүгінгі тақырыппен байланыстырып жаттығулар жасату арқылы, ой-өрістерін тереңдету.



«Ойланып, суретке жауап береміз!» тақырыбындағы слайд



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.





Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері .№6

Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.3

параллелограмм анықтамасын білу;

8.1.1.4

параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.5

параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.6

тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;

Сабақтың мақсаты

Параллелограмм белгілерін тұжырымдау

2. Параллелограмм белгілері мен қасиеттерін салыстыру.

  1. 3. Параллелограмм белгілерін есеп шығаруда қолдану .

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

«Жүректен-жүрекке» оқушыларды жылы жүзбен қарсы алу, амандасу, жылы лебіздер айту.



«Қима қағаздар» Қима қағаз таңдату арқылы топқа бөлу.



«Ыстық орындық» әдісін оқушылардың өткен сабақта не білгенін, нені үйренгендігін білу мақсатында қолданамын.

.

  1. Көпбұрыш дегеніміз ...

  2. Дөңес көпбұрыш дегеніміз ...

  3. Көпбұрыш элементтері анықтамалары ...

  4. Көпбұрыш ішкі бұрыштарының қосындыларының формулалары.

Көпбұрыш сыртқы бұрыштарының қосындыларының формулалары

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Презентация

Сабақтың ортвсы

«Ойланып, суретке жауап береміз!» әдісі арқылы есте сақтау қабілеттерін арттыра отырып, берілген суреттер бойынша, есептердің шешімін табу.

А B

Shape4 Shape5 Shape7 Shape6 Shape3 1) 2) А 4см B

1100



Shape8 ?

C D C D т/к: AD-?

A B

Shape9 3)



Shape10 700

Shape11 т/к: ∟BDC-?


Дескриптор:

  • 1-қасиеті бойынша, параллелограммның бұрышын табады.

  • 2-қасиеті бойынша, параллелограмм диагоналін есептейді.

  • 3-қасиеті бойынша, параллелограммның ішкі бұрышын табады.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99


Сабақтың аяғы

«Фишбоун» талқылау тәсілімен сурет бойынша төртбұрыштар арасындағы байланыстарды айта отырып, оқушылармен сұрақ-жауап арқылы кері байланыс жасаймын.



Рефлекия: «Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады.

1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ......

2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім.

3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды.

4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені...

5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді.

«Егер 5 минутыңыз болса, ...» оқушылар тағы уақыт берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын айтады. Өз-өздерін бағалайды.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.










Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері .№7

Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.3

параллелограмм анықтамасын білу;

8.1.1.4

параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.5

параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.6

тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;

Сабақтың мақсаты

Параллелограмм белгілерін тұжырымдау

2. Параллелограмм белгілері мен қасиеттерін салыстыру.

  1. 3. Параллелограмм белгілерін есеп шығаруда қолдану .

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ыстық лебіз” оқушыларды бір-біріне жылы лебіз білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

«Түрлі-түсті таяқшалар» Таяқша таңдату арқылы топқа бөлу.



«Құпия зат» (Параллелограмм туралы жалпы сипаттама). Параллелограмм анықтамасы мен қасиеттерін айта отырып, өткен сабақтағы білімдерін тексеру.


түрлі-түсті таяқшалар





«Құпия зат» слайды



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Презентация

Сабақтың ортвсы

. Параллелограмның қасиеттерінің әрқайсысына кері сөйлемді өз беттерінше құрастырып, нәтижесінде параллелограмм белгілері деп аталатын теорема алады. Сұраққа топпен отырып жауап іздейді, талқылайды, жаңа тақырыпты бір-біріне түсіндіреді, дәлелдейді.

1 белгі: (1 топ)

Қарама–қарсы қабырғалары тең және қарама –қарсы бұрыштары тең болса, онда ол параллелограмм болады.

2 белгі: (2 топ)

Төртбұрыштың диогоналдары қиылысып, қиылысу нүктесінде қақ бөлінсе, онда бұл төртбұрыш параллелограмм.

3 белгі (3 топ)

Төртбұрыштың екі қабырғасы тең және параллель болса, онда бұл төртбұрыш параллелограмм болады.


«Егер ... онда ...» белсенді әдісі арқылы төртбұрыш түрлерін анықтамаларымен сәйкестіндіріп, алдыңғы тақырыппен байланыстыра отырып, алған білімдерін тереңдету.

Дескриптор:

  • параллелограмм белгілерін біледі;

  • параллелограмм белгілерін сәйкестендіреді;

  • параллелограмм белгілерін тұжырымдайды


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99


Сабақтың аяғы

«Екі жұлдыз, бір тілек» арқылы оқушылар бір-бірінің жұмысын бағалайды.

«Егер 5 минутыңыз болса, ...» оқушылар тағы уақыт берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын айтады. Өз-өздерін бағалайды.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.






Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері .№8

Күні:

Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 8


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Параллелограмм, ромб, тіктөртбұрыш, шаршы және олардың қасиеттері мен белгілері

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.1.3

параллелограмм анықтамасын білу;

8.1.1.4

параллелограмм қасиеттерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.5

параллелограмм белгілерін қорытып шығару және қолдану;

8.1.1.6

тіктөртбұрыш, ромб, шаршы анықтамаларын білу және олардың қасиеттері мен белгілерін қорытып шығару;

Сабақтың мақсаты

Параллелограмм белгілерін тұжырымдау

2. Параллелограмм белгілері мен қасиеттерін салыстыру.

  1. 3. Параллелограмм белгілерін есеп шығаруда қолдану .

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ыстық лебіз” оқушыларды бір-біріне жылы лебіз білдіріп, бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді.

«Түрлі-түсті таяқшалар» Таяқша таңдату арқылы топқа бөлу.



«Құпия зат» (Параллелограмм туралы жалпы сипаттама). Параллелограмм анықтамасы мен қасиеттерін айта отырып, өткен сабақтағы білімдерін тексеру.


түрлі-түсті таяқшалар





«Құпия зат» слайды



Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

Презентация

Сабақтың ортвсы

«Эйлер-Венн» әдісі. Тиісті тақырып астына өзіңіз білетіннің барлығын жазыңыз. Параллелограмм белгілері мен қасиеттерін салыстыра отырып, ойлау қабілеттерін дамыту.

Shape13 Shape12

















Дескриптор:


Дескриптор:

  • параллелограмм қасиеттерін анықтайды;

  • параллелограмм белгілерін анықтайды;

  • параллелограмм қасиеттері мен белгілерін салыстырады;

  • параллелограммның ортақ сипаттамаларын жазады.

ҚБ: Басбармақпен өзара бағалау.


Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.

http://expert.atamura.kz/kz/books/490#page/99


Сабақтың аяғы

« Дизайн» әдісі арқылы орындалады шебер айшықты гүл құрақ құрамақшы болып 6 параллелограмм тәріздес бейнелер қиып алды, құрау барысында бір нүктеде түйсетін параллелограммның сүйір, толық бұрыштары қандай болуы керек?, 6 параллелограмм тәріздес бейнелердің тең екендігін дәлелдеу.

B



Shape14 А x C



D

Shape15









  • төртбұрыш түрін анықтайды;

  • төртбұрыштың қасиеттерімен байланыстыра отырып, белгілерін дәлелдейді;

  • сүйір бұрышын табады;

  • толық бұрышын табады.

ҚБ: «ТӨДК» әдісі арқылы оқушылар бірін бірі бағалайды. Толықтырады, өзгертеді, дамытады, күрделендіреді.

«Дамыту картасы» арқылы кері байланыс жасай отырып сабақты қорытындылаймын.

Не білемін?

Не білгім келеді?

Не білдім?






Рефлекия: « Бес саусақ» әдісі. Қағаз бетіне қолыңызды қойып, саусақтарыңызды айналдыра сызады. Әр саусақтың өзінің мәні бар, солар бойынша өз ойын білдіре отырып, жан-жақты қарастырады.

  • 1. Бас бармақ – мен үшін маңызды және қызықты болды ......

  • 2. Сұқ саусақ – мен бүгін .......... түсіндім.

  • 3. Ортаңғы саусақ – мен үшін ....... қиын болды.

  • 4. Төртінші саусақ – менің бағам ....... , өйткені...

5. Шынашақ – Мен ............ білгім келеді.

Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.







Материал жариялап тегін
сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!