ПЕЙЗАЖ
С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жоббм көркем еңбек пәні мұғалімі
|
Бөлім: |
1-бөлім: Визуалды өнер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шалабаева Индира |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пейзаж. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.1- Қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік). |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Пейзаж жанрының түрлерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Пейзаж жанрын, табиғат үйлесімін көрсете алады. Кейбір оқушылар: Пейзаж жанрында әуе перспективасы суретін сала алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығу шылықты ояту. 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Білім алушылармен амандасу, түгелдеу. 2. Білім алушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 3. Психологиялық сәт «Жүректен жүрекке» әдісі. Білім алушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері т.б.
|
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
минут |
1.Тақырып мазмұнын ашу мақсатында төмендегідей сұрақтар қойылады: Пейзаж жанрында сурет сала алады оның ішінде табиғат үйлесімін әуе перспективасын суретте көрсете алады. Оқулықтағы суреттерге назар аударыңдар көрсетілген картиналарға не ортақ? Суретшілер картинада табиғаттың қандай күйін суреттеген? Суретің алдыңғы планын бейнелеудің ерекшелігі неде? Суретің артқы планды қандай түстердің көмегімен бейнелеген? |
Кім жылдам әдісі арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
№1-тапсырма: «Галерея» әдісі Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыларға суреттер көрсетіледі. Суреттер көрсетіліп болған соң оқушыларға төмендегіше сұрақтар қойылады. Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сұрақтар қойылады. |
Оқушылар жаңа тақырыпты анықтау барысында өз ойларын білдіреді. |
Дескриптор: Оқулық және қосымша ақпараттарды ізденіп қолданады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, т.б..
|
||
|
10 мин |
№2-тапсырма: «Ой қозғау» сұрақтары 1. Әуе перспективасы кез келген пейзажда боладыма? Суретшілер перспективаны қалай бейнелеген? 2. Пейзаж жанрын түрлерін атап шығыңдар? 3. Әуе перспективасының ережесі қандай? |
Өз ойларын айтады әуе перспективасы ауа райының өзгеруіне де байланысты екенін біледі. Пейзаж жанрының турлерін біледі. |
Дескриптор: Табиғатың көрінісі ауа райының өзгеруіне байланысты әуе перпективада салынған суреттер әртүрлі толып боялады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, т.б.. |
||
|
|
№3-тапсырма: «Ой қозғау» стратегиясы Сұрақтар:
Әуе перспективасын беру сыбалары (графика) қалай салынады? Пейзаждың қандай түрлерін білдіңдер? Тағы не білгілерің келеді? Әуе перспективасының ережесі қандай? Саралау тапсырмалары: Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі арқылы» Әуе перспективасын ережеге сай пейзаж суретін сала алады. . Қолдауды қажет ететін оқушылар. Бұрын алған білімдерін пайдаланып пейзаждің табиғат үйлесімінде сурет сала алады. |
Оқушылар берілген сұрақтарға ауызша жауап береді. |
Дескриптор: Әуе перспективасын ережеге сай суретті сала алады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, т.б.. |
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Ұстазға хат» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын оқиды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыларды бағалайды Керемет Жақсы Талпын |
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі арқылы» Әуе перспективасын ережеге сай пейзаж суретін сала алады. . Қолдауды қажет ететін оқушылар. Бұрын алған білімдерін пайдаланып пейзаждің табиғат үйлесім көрсете сурет сала алады. |
Мұғалім оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыларды бағалайды Керемет Жақсы Талпын |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ПЕЙЗАЖ
ПЕЙЗАЖ
ПЕЙЗАЖ
С.Нұрмағамбетов атындағы №72 жоббм көркем еңбек пәні мұғалімі
|
Бөлім: |
1-бөлім: Визуалды өнер |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Шалабаева Индира |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Пейзаж. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.1.1- Қоршаған ортаның ассоциативті мағынасы мен визуалды сипаттамасын зерделеу және анықтау (композиция, түс, пішін, фактура, тепе-теңдік). |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: Пейзаж жанрының түрлерін біледі. Оқушылардың басым бөлігі: Пейзаж жанрын, табиғат үйлесімін көрсете алады. Кейбір оқушылар: Пейзаж жанрында әуе перспективасы суретін сала алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақтың басы Қызығу шылықты ояту. 3 мин. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Білім алушылармен амандасу, түгелдеу. 2. Білім алушылардың сабаққа дайындығын тексеру. 3. Психологиялық сәт «Жүректен жүрекке» әдісі. Білім алушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Оқулық, жұмыс дәптерлері т.б.
|
||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе
минут |
1.Тақырып мазмұнын ашу мақсатында төмендегідей сұрақтар қойылады: Пейзаж жанрында сурет сала алады оның ішінде табиғат үйлесімін әуе перспективасын суретте көрсете алады. Оқулықтағы суреттерге назар аударыңдар көрсетілген картиналарға не ортақ? Суретшілер картинада табиғаттың қандай күйін суреттеген? Суретің алдыңғы планын бейнелеудің ерекшелігі неде? Суретің артқы планды қандай түстердің көмегімен бейнелеген? |
Кім жылдам әдісі арқылы оқушылар қайталау сұрақтарына жауап береді
|
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші сұрақтар қойылады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
|
||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 10 мин. |
№1-тапсырма: «Галерея» әдісі Жаңа сабақты түсіндіру. Оқушыларға суреттер көрсетіледі. Суреттер көрсетіліп болған соң оқушыларға төмендегіше сұрақтар қойылады. Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында сұрақтар қойылады. |
Оқушылар жаңа тақырыпты анықтау барысында өз ойларын білдіреді. |
Дескриптор: Оқулық және қосымша ақпараттарды ізденіп қолданады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, т.б..
|
||
|
10 мин |
№2-тапсырма: «Ой қозғау» сұрақтары 1. Әуе перспективасы кез келген пейзажда боладыма? Суретшілер перспективаны қалай бейнелеген? 2. Пейзаж жанрын түрлерін атап шығыңдар? 3. Әуе перспективасының ережесі қандай? |
Өз ойларын айтады әуе перспективасы ауа райының өзгеруіне де байланысты екенін біледі. Пейзаж жанрының турлерін біледі. |
Дескриптор: Табиғатың көрінісі ауа райының өзгеруіне байланысты әуе перпективада салынған суреттер әртүрлі толып боялады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, т.б.. |
||
|
|
№3-тапсырма: «Ой қозғау» стратегиясы Сұрақтар:
Әуе перспективасын беру сыбалары (графика) қалай салынады? Пейзаждың қандай түрлерін білдіңдер? Тағы не білгілерің келеді? Әуе перспективасының ережесі қандай? Саралау тапсырмалары: Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі арқылы» Әуе перспективасын ережеге сай пейзаж суретін сала алады. . Қолдауды қажет ететін оқушылар. Бұрын алған білімдерін пайдаланып пейзаждің табиғат үйлесімінде сурет сала алады. |
Оқушылар берілген сұрақтарға ауызша жауап береді. |
Дескриптор: Әуе перспективасын ережеге сай суретті сала алады. ҚБ Оқушылар стикерлер жабыстыру арқылы бағаланады. Керемет Жақсы Талпын |
Оқулық, жұмыс дәптерлері, т.б.. |
||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Ұстазға хат» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын оқиды. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын жазу арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыларды бағалайды Керемет Жақсы Талпын |
|
||
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырма ұсынасыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
||||
|
Қабілеті жоғары оқушыларға «Қарқын тәсілі арқылы» Әуе перспективасын ережеге сай пейзаж суретін сала алады. . Қолдауды қажет ететін оқушылар. Бұрын алған білімдерін пайдаланып пейзаждің табиғат үйлесім көрсете сурет сала алады. |
Мұғалім оқушыларды қалыптастырушы бағалау арқылы оқушыларды бағалайды Керемет Жақсы Талпын |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||||||
шағым қалдыра аласыз



















