|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық жүйенің құрылысы
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.1.2 Периодтық кестенің құрылу принципін олардың атом нөмірінің өсуі бойынша түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:.
Кейбір оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Периодтық жүйе, период, топ, топша,қатар Диалогқа қажетті тіркестер: Элементтердің көлденең қатары период, тік қатары топ, әр топта екі топша бар, элементті тобы мен периоды бойынша кестеден табуға болады. Химиялық элементтерді қазақша, орысша, латынша атай алады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау арқылы шығармашылықпен жұмыс жасауға, топтық жұмыс арқылы бірлікке, бағалау кезінде адалдыққа, өздігінен білім алуға баулу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,физика, математика |
|
Алдыңғы білім |
Химиялық элементтер, атомдар ,молкулалар, химиялық элементтердің металдар мен бейметалдарға жіктелуі, салыстырмалы атомдық масса, атомдардың реттік нөмірі |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
ІІ топ бейметалдар.
Үй тапсырмасы Семантикалық карта
Тапсырма критерийі: Химиялық элементтің дұрыс атауын тауып, металл немесе бейметалл екенін ажырата алады.Терминдер авторын біледі.
Бағалау: «Бас бармақ» әдісі
|
Металдар мен бейметалдардың таңбалары, жазылған қиықшалар
Дайын кесте беріледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Тапсырма критерийі: Мәтін бойынша маңызды ұғымдарды жазып, түсінік бере алады. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі
Сәйкестендір: ІІ период, ІІ негізгі топша Ag ІҮ период, ІІ қосымша топша C ІІІ период, ҮІІ негізгі топша Cl Ү период, І қосымша топша P ҮІ период, ҮІ қосымша топша Be ІІІ период, Ү негізгі топша W ІІ период, ІҮ негізгі топша Zn
Тапсырма критерий: Химиялық элементтерді периодтық жүйеден таба алады. Бағалау: «Смайлик» әдісі
Сергіту сәті: «Киіз үй» |
Оқулық
Кесте беріледі.
Сәйкестендіру кестесі, маркер, химиялық элементтердің периодтық кестесі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Кері байланыс:
|
«Борт журналы» кестесі , смайликтер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу материалымен танысу кезінде оқушылар өз бетімен жұмыс жүргізеді. Қабілеті баяу оқушыларға «Ойлан, жұптас, талқыла» тәсілі кезінде маңызды ұғымдарды табуда бағыт-бағдар беріледі. Ал кейбір оқушылар периоды мен тобы белгілі элементтерді тауып, бинарлы қосылыс формуласын құрастыра алады.
|
Ойлан, жұптас, талқыла», «Борт журналы», жеке және топтық жұмыстарды /бағалау критерийлері мен дескрипторлары бар / «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдістері мен смайликтер арқылы бағалау жүргізіледі. |
Қауіпсіздік техникасының ережелерін басшылыққа алып сергіту сәтін өткізу, сабақ кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
Оқу мақсаттары |
Бағалау |
Ескерту |
|
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
7.2.1.2 Периодтық кестенің құрылу принципін олардың атом нөмірінің өсуі бойынша түсіндіру |
|
|
|
Дағдылар |
Бағалау критерийлері Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер |
|
|
|
Білу Түсіну Қолдану |
|
|
|
1-тапсырма:
Келесі сөйлемдерді толықтыр:
Периодтық жүйедегі барлық элементтер ...................... артуы бойынша орналасқан.
Элементтердің горизонталь қатарлары........................ деп аталады.
Тік қатарлар ....................деп аталады.
Төменгі сол жағында ...............орналасқан, ал жоғарғы оң жағында ...................... орналасқан.
Элементтердің көп бөлігі - ......................
Дескрипторлар:
-
Периодтық жүйедегі элементтердің орналасу заңдылығын біледі.
-
Период пен топты ажырата алады.
-
Металдар мен бейметалдарды периодтық жүйеден таба алады.
2-тапсырма:
Элементтердің периодтық кестесін пайдаланып:
а) рет нөмірі 12-ге тең элементті;
ә) 3-периодтағы металдарды;
б) 2-периодтағы бейметалдарды;
в) атомдық массасы 80-ге тең элементті;
г) 4-периодта 1-топтың қосымша топшасында орналасқан элементті ата.
д) 1 период 1 топта және 2 период 6 топтың негізгі топшасында орналасқан екі элемент қосылысының формуласын жаз.
Дескрипторлар:
-
Периодтық жүйенің құрылымын біледі.
-
Металдар мен бейметалдарды ажырата алады.
-
Периодтық жүйеден периоды мен тобы бойынша элементтерді анықтап, бинарлы қосылыс формуласын жаза алады.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Периодтық жүйенің құрылысы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Периодтық жүйенің құрылысы
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
7.2.1.2 Периодтық кестенің құрылу принципін олардың атом нөмірінің өсуі бойынша түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:.
Кейбір оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика және терминология: Периодтық жүйе, период, топ, топша,қатар Диалогқа қажетті тіркестер: Элементтердің көлденең қатары период, тік қатары топ, әр топта екі топша бар, элементті тобы мен периоды бойынша кестеден табуға болады. Химиялық элементтерді қазақша, орысша, латынша атай алады. |
|
Құндылықтарға баулу |
Сын тұрғысынан ойлау арқылы шығармашылықпен жұмыс жасауға, топтық жұмыс арқылы бірлікке, бағалау кезінде адалдыққа, өздігінен білім алуға баулу. |
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану,физика, математика |
|
Алдыңғы білім |
Химиялық элементтер, атомдар ,молкулалар, химиялық элементтердің металдар мен бейметалдарға жіктелуі, салыстырмалы атомдық масса, атомдардың реттік нөмірі |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 минут |
ІІ топ бейметалдар.
Үй тапсырмасы Семантикалық карта
Тапсырма критерийі: Химиялық элементтің дұрыс атауын тауып, металл немесе бейметалл екенін ажырата алады.Терминдер авторын біледі.
Бағалау: «Бас бармақ» әдісі
|
Металдар мен бейметалдардың таңбалары, жазылған қиықшалар
Дайын кесте беріледі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Тапсырма критерийі: Мәтін бойынша маңызды ұғымдарды жазып, түсінік бере алады. Бағалау: «Бағдаршам» әдісі
Сәйкестендір: ІІ период, ІІ негізгі топша Ag ІҮ период, ІІ қосымша топша C ІІІ период, ҮІІ негізгі топша Cl Ү период, І қосымша топша P ҮІ период, ҮІ қосымша топша Be ІІІ период, Ү негізгі топша W ІІ период, ІҮ негізгі топша Zn
Тапсырма критерий: Химиялық элементтерді периодтық жүйеден таба алады. Бағалау: «Смайлик» әдісі
Сергіту сәті: «Киіз үй» |
Оқулық
Кесте беріледі.
Сәйкестендіру кестесі, маркер, химиялық элементтердің периодтық кестесі
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Кері байланыс:
|
«Борт журналы» кестесі , смайликтер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау |
Бағалау |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу материалымен танысу кезінде оқушылар өз бетімен жұмыс жүргізеді. Қабілеті баяу оқушыларға «Ойлан, жұптас, талқыла» тәсілі кезінде маңызды ұғымдарды табуда бағыт-бағдар беріледі. Ал кейбір оқушылар периоды мен тобы белгілі элементтерді тауып, бинарлы қосылыс формуласын құрастыра алады.
|
Ойлан, жұптас, талқыла», «Борт журналы», жеке және топтық жұмыстарды /бағалау критерийлері мен дескрипторлары бар / «Бас бармақ», «Бағдаршам» әдістері мен смайликтер арқылы бағалау жүргізіледі. |
Қауіпсіздік техникасының ережелерін басшылыққа алып сергіту сәтін өткізу, сабақ кезінде қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіледі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
Оқу бағдарламасына сілтеме |
Оқу мақсаттары |
Бағалау |
Ескерту |
|
Химиялық элементтердің периодтық жүйесі |
7.2.1.2 Периодтық кестенің құрылу принципін олардың атом нөмірінің өсуі бойынша түсіндіру |
|
|
|
Дағдылар |
Бағалау критерийлері Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер |
|
|
|
Білу Түсіну Қолдану |
|
|
|
1-тапсырма:
Келесі сөйлемдерді толықтыр:
Периодтық жүйедегі барлық элементтер ...................... артуы бойынша орналасқан.
Элементтердің горизонталь қатарлары........................ деп аталады.
Тік қатарлар ....................деп аталады.
Төменгі сол жағында ...............орналасқан, ал жоғарғы оң жағында ...................... орналасқан.
Элементтердің көп бөлігі - ......................
Дескрипторлар:
-
Периодтық жүйедегі элементтердің орналасу заңдылығын біледі.
-
Период пен топты ажырата алады.
-
Металдар мен бейметалдарды периодтық жүйеден таба алады.
2-тапсырма:
Элементтердің периодтық кестесін пайдаланып:
а) рет нөмірі 12-ге тең элементті;
ә) 3-периодтағы металдарды;
б) 2-периодтағы бейметалдарды;
в) атомдық массасы 80-ге тең элементті;
г) 4-периодта 1-топтың қосымша топшасында орналасқан элементті ата.
д) 1 период 1 топта және 2 период 6 топтың негізгі топшасында орналасқан екі элемент қосылысының формуласын жаз.
Дескрипторлар:
-
Периодтық жүйенің құрылымын біледі.
-
Металдар мен бейметалдарды ажырата алады.
-
Периодтық жүйеден периоды мен тобы бойынша элементтерді анықтап, бинарлы қосылыс формуласын жаза алады.
шағым қалдыра аласыз













