Периодтық кестенің құрылымы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Периодтық кестенің құрылымы

Материал туралы қысқаша түсінік
7 сынып жаңартылған бағдарлама .Ашық сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы



Ұзақ мерзімді жоспар бөлім: 7.3В Химиялық элементтердің периодтық кестесі

Мектеп: № 112 жалпы орта мектебі

Мұғалімнің аты жөні:

Адиханова Динара

СЫНЫП: 7

Күні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Периодтық кестенің құрылымы

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу

мақсаттары (оқу

бағдарламасына сілтеме)

7.2.1.2 - периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар

Сабақтың мақсаты

1. Периодтық кестенің құрылымын білу

2. Периодтық кестенің құрылымын сипаттау: топтар мен периодтар

Бағалау критерийі

1. Оқушылар периодтық кестенің құрылымын біледі

2. Оқушылар периодтық кестенің құрылымын сипаттайды: топтар мен периодтар

Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Өзін өзі (ӨӨБ), жұптық (ЖБ), топтық (ТБ), жиынтық (ЖБағ)


Тілдік мақсат

Пәнге байланысты лексика мен терминалогия:" сөз тіркестері және "период", "топ", "топша", "негізгі топша", "қосымша топша" сөздерімен таныстыру

Ресурстар:

Д.И.Менделеевтің периодтық жүйесі, арқан, ине, таратпа қағаздар, стикер,т.б

Құндылықтарға баулу


Топтық жұмыста - ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілікпен қарау; жеке жұмыс тәжірибеде қолдана алу, өзін-өзі реттеу.

Алдыңғы оқу

7.2.1.1Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы

Әдіс-тәсілдер

  1. Блумтаксономиясы,«Көкпар»,«Инежасырмақ»,«Дауыстап атыңды айтамын»,«Арқан тартыс»


Сабақтың жоспары:

Сабақ барысы және жоспарланған уақыт

Берілетін тапсырмалар және қолданылатын әдістер

Бағалау критерийлері және жұмыс түрлері

Ұйымдастыру кезеңі:

2минут

(психологиялық ахуал қалыптастыр)

І. Ұйымдастыру кезеңі:

1. Оқушылармен сәлемдесу (1 мин)

Cood morning g -гуд монинг -қайырлы таң

Sit douin chidren -сидаун чилдрен -балалар отырындар

Cote to the -кам тузе -тақтағашық

Next -некст -келесі

Thankyai -сен кю -рахмет

Bye-Bye -бай-бай -сауболын


Сәлемдесу, жоқтама жасау, оқушылар назарын сабаққа аудару, кезекшіні анықтау,топтық жұмысқа дайындау



Үй тапсырмасын сұрау:

1-деңгей (білу, түсіну)

5 мин

«Арқан тартыс» ойыны арқылы ортаға әр екі топтан бес оқушыдан шығып, дайындап келген сұрақтарын қойып, арқан тартысып күш сынасады. Егерде қай топ сұраққа жауап бере алмаса ортадағы сызыққа бір қадамнан жақындай түседі. Жеңілген жеңген топты, олардың сұрақтарға жауаптарына қарап жеңімпазды анықтаймыз.

1.Мемлекет, қалалар құрметіне аталған элементерді тауып олардың атауларын және таңбасын жаз.?

2.Д.И.Менделеев химиялық элементтерді жіктеуде нені негізге алды?

3. Атом дегеніміз не?

4. Молекула дегеніміз не?

5. Металдар мен бейметалдардың айырмашылығын ата?

6.Сілтілік металдарды атаңдар?

7.Сілтілік жер металдарын атаңдар?

8.Галогендер топты атаңдар?

9.Инертті газдар қай топшада орналасқан?

10.Период дегеніміз?

Сабақ соңында әр дұрыс жауап үшін бір "жұлдызша" беріледі.


Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады

2-деңгей (қолдану, талдау)

3 мин

"Химиялық диктант". Әр бір оқушы қосымша тапсырманы орындайды.

(қосымша-1)

Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихында ................., ......................., .......................................... сынды ғалымдардың қосқан үлесі ұшан- теңіз

Дұрыс жауабы:

Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихында И. Дёберейнер, Дж. Ньюлендс,

Д.И. Менделеев сынды ғалымдардың қосқан үлесі ұшан- теңіз.

Тапсырма жеке оқушыларға беріліп, өзара парақ немесе дәптер алмасу арқылы дұрысталады. Дұрыс жауап интербелсенді тақтада көрсетіледі. Дұрыс орындаған оқушыларға "жұлдызша" беріледі.


Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады

Жаңа сабақ:

Білу түсіну.

10 минут

«Дауыста атыңды айтамын» ойыны арқылы, оқушыларды «N-нейтрондар»,«e-электрондар деп 2 топқа бөлемін. Оқушылардың зейінін жаңа сабақ тақырыбына аудартамын,тақтаға жазамын. Ал оқушылар біз ең алдымен бейне таспаға назар аударайық:

Яғни біздің бүгінгі тақырыбымыз:

«Периодтық кестенің құрылымы»

Сабақтың мақсаты:

1. Периодтық кестенің құрылымын білу

2. Периодтық кестенің құрылымын сипаттау: топтар мен периодтар

Оқушылар сабақ тақырыбымен танысып, дәптерлеріне жазып алады.

Жаңа сабақ баяндау:

Қазіргі кездегі периодтық жүйеде барлық элементтер рет бойынша нөмірленген. Элементтердің нөмерін реттік немесе атомдық нөмер деп атайды. Химиялық элементтердің периодтық жүйесін құрастырудағы негізгі принцип – барлық элементтердегі периодтар мен топтарға бөліп орналастыру. Әр топ өз кезегіндегі негізгі (а) және қосымша (в) топшаларға бөлінеді (периодты кестенің ұзын түрін қара). Топшалардағы элементтер өзара химиялық қасиеттері жағынан өте ұқсас

Период дегеніміз – атомдық массаларының өсу реті бойынша орналасқан элементтер қатары .Период сілтілік металдан басталып инертті газбен аяқталатын элементтер тобын айтады. Периодтық жүйеде 7 период,10 қатар, 8 топ бар . Периодтар горизонталь қатардан тұрады.

Периодтар

Shape3 Shape2

Үлкен кіші

4,5,6,7 1,2,3


Топ

НShape5 Shape4 ЕГІЗГІ ҚОСЫМША


Оқушыларға бүгінгі сабақта 79-81 беттегі мәтінді оқуға ұсынамын. (5 мин)беремін

Оқушылар өз пікірлерін айтады,жаңа сабақпен танысады.

Дұрыс жауаптарға 3 балл қойылады

Сабақ ортасы

10 минут

Қолдану





















Талдау

Оқулықпен,тақтамен жұмыс

1

1. Келесі сөйлемдерді толықтырыңдар:

Периодтық жүйедегі барлық элементтер ------------------

артуы бойынша орналасқан. Элементтердің горизонталь ----------------------------

қатарлары деп аталады. Тік қатарлар -------------------

деп аталады. Төменгі сол жағында -----------------------

орналасқан, ал жоғарғы оң жағында ----------------------

орналасқан. Элементтердің көпшілігі ---------------

Оқулықпен жұмыс.

2. Элементтердің периодтық кестесін пайдаланып, келесі сұрақтарға жауап беріңдер:

а) ең жеңіл элементті;

ә) рет нөмірі 12-элементті;

б) 3-периодтағы металдарды;

в) 2-периодтағы бейметалды;

г) атомдық массасы 80-ге тең элементті.

д) 4-периодта 1-топтың қосымша топшасында орналасқан элементті атаңдар

есептерді шешеді,тақтаға жазады.Жауап берген оқушыларға , бір-бірінің жауабын тексеріп баға береді.

Дұрыс орындаған оқушыларға "жұлдызша" беріледі.


«Ине жасырмақ» өзіне сенімді бір оқушы сыртқа шығады, ал жүргізуші оқушы инені екінші оқушының көйлегінің жағасына жасырады. Ине жасырған оқушы инені іздеген оқушы инеден алыс кетсе бейметалдарды, ал жақын түскен сайын металдарды айтады. Егерде инені таба алмаса, ине іздеген оқушы қосымша тапсырманы орындайды.

Бұл тапсырмада оқушылардың барлығына таратпа қағаздар беріп, сол қағаздардғы есептерді шешеді,тақтаға жазады. Дұрыс орындаған оқушыларға "жұлдызша" беріледі.



Дұрыс жауаптары үшін 3 балл






















Қатесіз – 5балл,

Бір қатеге – 4 балл,

Екі қатеге -3 балл



Аяқталуы

Сабақты бекіту:

1-деңгей (білу, түсіну)

5 мин

(жинақтау, бағалау

«Көкпар» ойыны арқылы сайысты бастаймыз. Тапсырмаларға жауап берген топ өз қанжығасына теріні салады. Көкпар тапсырмалары келесі жаттығулармен жалғасады.



«Сәйкестік тесті»

Галогендер                                                       Sі,Р,С

І валентті элемент                                            Мg,Ca,Sr

Бейметалдар                                                      Na,Li,K

Сілтілік жер металдар                                      N,As,P

Инертті газдар                                                    Br,CL,I

R2О5 қай элементтер                                          Ne,Ar,Kr



Дұрыс жауаптарға 5 балл қойылады













5мин

Бағалау.Сабақты бағалау;

Қорытынды:

1.Периодтық жүйеде неше топ бар?

2.Топтпр қалай аталады?

3.А- тобы қалай аталады?

4.В- тобы қалай аталады?

5.Элементтер қалай жіктеледі?

6.Периодтық жүйеде қанша период бар?

7.Топтар деп нені айтамыз?

8.Периодтық жүйе қай жылы ашылды?

9.Периодтық жүйені кім ашты?

10.Период нөмірлеріне қарап нені анықтаймыз?

11.1-ші периодта неше элемент бар?

12. 2-ші периодта неше элемент бар?

13. 3-ші периодта неше элемент бар?

Үйге тапсырма: §14 Периодтық кестенің құрылымы

4,5 есептер үйге


Бағалау критерийлері

Тапсырма

Дискриптор

Балл

Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихын білу, түсіну.

«Арқан тартыс»


"Химиялық диктант".

Дұрыс емес жауап

1

Толық емес жауап

2

Дұрыс жауап

3

Периодтық кестенің құрылымын білу.

1,2,3

жаттығу


«Дауыста атыңды айтамын»

Периодқа сипаттама жасайды

1

Топқа сипаттама жасайды

1

Элементтің ретік нөмірі мен атомдық массасына сипаттама жасайды

1\1

Д.И. Менделеев жасаған химиялық элементтер

-дің периодтық кестесін

сипаттау.

«Ине жасырмақ»


«Көкпар»

Сәйкесән тап жауап беру.

2 дұрыс жауапқа

1

4 дұрыс жауапқа

2

6 дұрыс жауапқа

Жартылай жауапқа

5


3

Сабақ қорытындылау

Нақты жауапқа,

жартылай

4


2



Дұрыс жауаптарға 4 балл қойылады






Бағалау:

10-5 балл жинаған оқушыларға «3» баға қойылады

15-11 балл жинаған оқушыларға «4» баға қойылады

20-15 балл жинаған оқушыларға «5» баға қойылады

Әділ,қазылар

Кері байланыс


1мин

Оқушыларды бағалу ретінде және сабақтың кері байланысын қабылдау

«Рефлексиялық шеңбер»

Оқушылар шеңберге тұрып, төмендегі сұрақтарға жауап береді.

  • Сабақ барысында көңіл-күйіңіз қандай болды? Неліктен?

  • Бүгін не білдіңіз? Сіз үшін не жаңалық болды?

  • Сабаққа қатысуыңызды қалай бағалайсыз?

  • Сабақта қандай қиындықтар туындады?

Сабақ аяқталғанда көңіл-күйіңіз қандай? Неліктен

Білім ағашы


Рефлексиялық шеңбер






Рефлексия



Сабақ / оқу

мақсаттары

шынайы ма?

Бүгін оқушылар

не білді?

Сыныптағы ахуал

қандай болды?

Мен жоспарлаған

саралау шаралары

тиімді болды ма?

Мен берілген

уақыт ішінде

үлгердім бе? Мен

өз жоспарыма

қандай түзетулер

енгіздім жəне

неліктен?















Қорытынды бағамдау

Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды

жетілдіруге көмектесетін не білдім?






























Тексерілді:

1 №11,17 ,12,7,4элементтерінің период,тобын және топшасын,салыстрмалы атомдық массасын айт?

3. 3-периодта орналасқан элементтің атомдық массасы 28,08. Осы элемент қай топта және топшада орналасқан?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2018
4530
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі