Қысқа мерзім. Сабақ жоспары
|
Сабақ : 1 сынып |
Мектеп: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Жеке портрет |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Күні: 06.09.16 |
Қатысқандар:12 |
Қатыспағандар : |
||||||
|
Сынып:1 |
|
|
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
1.1.1.1.Зейін қойып тыңдау, түсіну және оларды дұрыс қабылдап, қолдану 1.1.3.1. күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің қайталап, таныс емес сөздердің мағынасын түсіндіру 1.2.6.1.Сөйлеу мәнерін бағалау |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: оқушылар зейін қойып тыңдайды, түсінеді және оларды дұрыс қабылдайды |
|||||||
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады (Диана, Аня, Саша, Юра, Алина, Максим): күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсінеді |
|||||||
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады (Настя, Женя, Коля, Юлия, Жанель, Андрей, Дария): оқушылар өзінің портетін жасау үшін 3-5 сөйлем кұрастырып айтады |
|||||||
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|||||||
|
|
Менің көзім, көзім қара, шашым ұзын..... |
|||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
|
|
Бұл кім? Сенің атың кім? Сенің шашың қандай? Партада не бар? (кітап) |
|||||||
|
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||
|
|
Әр сөздің мағынасын, қолдану дрежесін арттыру үшін |
|||||||
|
|
ишара: портрет жасау үшін қимыл-әрекетпен көрсету арқылы өздерді игеру |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар дене мүшелерін көрсете алады |
|||||||
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терміндер:
(жеке портретті сипаттайтын сын есімдер) |
|||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Бұл кім? Сенің атың кім? |
|||||||
|
Алдынғы оқу: |
Сәлемдесу. Сәлемдесу түрлері - Сәлеметсіздер ме? Мен –Элмира Акказовна! - Сен кім? - Сәлемесізбе, мен Женя? |
|||||||
|
Жоспар |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушы ның іс -әрекеттері |
Ресурстар |
||||
|
Кіріспе |
|
|
|
|
||||
|
3 минут |
- Сәлеметсіздер ме? Мен –Элмира Акказовна! - Сен кім? - Сәлемесізбе, мен Женя? |
Психологиялық дайындық Өз орныңды тап. Балалар қатармен тұрады. Әр баланың қолында әр түрлі сандар. Жүргізуші музыканы қосады, музыка тоқтағанда оқушылар сандардың реті бойынша тұруға тиісті. Ойын бірнеше рет қайталанады. Балаларды тәртіпке, жинақтылыққа шақырады. Қасындағы балалрмен шеңбер құрайды. |
Мұғаліммен бірге қимылдар жасайды. Өткен материалды қос шеңбер арқылы қайталау. Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберге тұрып, сәлемдеседі және өзін таныстырады: Мысалы: - Сәлем, менің атым Вася! (ішкі) -Сәлем, менің атым Женя! |
|
||||
|
Алдың ала. Тыңдылым 5 минут
|
Сөздермен таныстыру
мойын (таныс сөздерді айтады)
|
|
(мұғаліммен оқушы, оқушы мен оқушы шеңберде) 2.Оқушылар алдында жатқан қағаздан таныс сөздерді көрсетеді (таныс сөздердің суреті жатады) 3.оқушылар тыңдап, қайталайды (қағаздан көрсетеді) |
|
||||
|
Айтылым 5 минут |
Табиғи әдіс. |
Айнаға қарайды |
Айнаға қарайды 2-3 оқушы шығып көрсетеді (бүкіл таныс, таныс емес сөздерді көрсетеді) |
Айна,интерактивтік тақта суреттер |
||||
|
Тыңдалым 5 минут |
«Менің» , «сенің» сөзімен сөздерді тіркестіріп сөйлеу |
Сөйлеу мәнеріне назар аударады. |
Жұппен жұмыс. Оқушылар менің басым, сенің басың (бір-біріне көрсетіп сөйлейді) |
|
||||
|
Сергіту сәті |
||||||||
|
Айтылым 3 минут |
Түстерді қайталау |
Түстер беріледі, |
Оларды атап шығады қара, сары түсі анықтайды. Түске байланысты зат іздейді (зерттеу) |
Қара, сары түсті қағаз |
||||
|
Тыңдалым 3 минут |
Ұзын-қысқа сөздерін түсіндіру |
Ұзын, қысқа сөздері мағынасын түсіндіреді (мұғалім сөздерді айтып пішінін көрсетеді) |
Ұзын , қысқа деп тыңдағанын айтады |
Ұзын, қысқа түстер пішіні интерактивті тақтада |
||||
|
Айтылым 5 минут Оқушылардың сөйлеу мәнерін бағалау |
Сөздермен сөз тіркесін құрастыру |
Мұғалім бір рет өзі көрсетеді. Мыс: Менің шашым қара, ұзын |
Оқушылар рет-ретімен қайталап, айтады (өздерінің шашын көрсетіп) |
|
||||
|
Дескриптор
|
|
|||||||
|
Сергіту сәті 5 минут |
|
|
Жеке жұмыс. Оқушылар өздерінің жеке портретін салып, «менің» сөзімен тіркестіріп айтады. Мысалы: Бұл мен. Менің басым, шашым, көзім, аузым, мойным бар.Менің шашым қара. Менің шашым ұзын, қара. |
|
||||
|
Рефлексия 5 минут |
«Бір минут қана» стратегиясы бойынша |
|
Оқушылар кезекпен бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша қайталаусыз, қатесіз сөйлейді |
уақыт |
||||
|
Бағалау 1 минут |
|
Мұғалім жұлдыздаларды береді |
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Оқушыларды сабаққа толық жұмылдыруға тырысамы. |
|
|
||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалдыма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкесболдыма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Оқушылардың балабақшадан және бірініш сабақтан алған білімдерін еске түсіріп, жаңа сөздермен дамытып, сөздік қорын толықтырамын. Айтылу дағдыларын оңайдан қиынға жетелеймін.Оқушылар (Блум таксономиясы бойынша) ақпаратты анықтап, іріктейді, ұсынылған ақпаратты түсінеді, өз сөздерімен тұжырымдайды. Сабақтың мақсаты мен міндеті толық орындалды. Бүгін оқушылар таныс сөздері мен таныс емес сөздерден тыңдалым, айтылым дағдылары негізінде сөз тіркесін, сөйлем құрастыра алуға үйренді. Сабақ жоғары деңгейде өтті. Сабақ бойынша саралау іске асты, тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес болды. Уақытты тиімді пайдаландым. |
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (тыңдалым мен айтылымға қатысты) 1: әр сөздің мағынасын жеке-жеке ашып, қайталау арқылы мағынасын толық түсінді 2: сурет салу оқушыларды қызықтырды Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( қатысты тыңдалым мен айтылымға қатысты)? 1: портрет жасауға шағын бейне материал болса, 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі Сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: екінші сабақ болғандықтан, көп қайталап, тыңдату, айтқызу 2: |
||||||||








жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
портрет оқыту тілі қазақ тілінде емес
портрет оқыту тілі қазақ тілінде емес
Қысқа мерзім. Сабақ жоспары
|
Сабақ : 1 сынып |
Мектеп: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Жеке портрет |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||
|
Күні: 06.09.16 |
Қатысқандар:12 |
Қатыспағандар : |
||||||
|
Сынып:1 |
|
|
||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
1.1.1.1.Зейін қойып тыңдау, түсіну және оларды дұрыс қабылдап, қолдану 1.1.3.1. күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің қайталап, таныс емес сөздердің мағынасын түсіндіру 1.2.6.1.Сөйлеу мәнерін бағалау |
|||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: оқушылар зейін қойып тыңдайды, түсінеді және оларды дұрыс қабылдайды |
|||||||
|
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады (Диана, Аня, Саша, Юра, Алина, Максим): күнделікті өмірде қолданылатын таныс сөздердің мағынасын түсінеді |
|||||||
|
|
Кейбір оқушылар орындай алады (Настя, Женя, Коля, Юлия, Жанель, Андрей, Дария): оқушылар өзінің портетін жасау үшін 3-5 сөйлем кұрастырып айтады |
|||||||
|
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: |
|||||||
|
|
Менің көзім, көзім қара, шашым ұзын..... |
|||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: |
|||||||
|
|
Бұл кім? Сенің атың кім? Сенің шашың қандай? Партада не бар? (кітап) |
|||||||
|
|
Не себепті …. деп ойлайсыз? |
|||||||
|
|
Әр сөздің мағынасын, қолдану дрежесін арттыру үшін |
|||||||
|
|
ишара: портрет жасау үшін қимыл-әрекетпен көрсету арқылы өздерді игеру |
|||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар дене мүшелерін көрсете алады |
|||||||
|
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терміндер:
(жеке портретті сипаттайтын сын есімдер) |
|||||||
|
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Бұл кім? Сенің атың кім? |
|||||||
|
Алдынғы оқу: |
Сәлемдесу. Сәлемдесу түрлері - Сәлеметсіздер ме? Мен –Элмира Акказовна! - Сен кім? - Сәлемесізбе, мен Женя? |
|||||||
|
Жоспар |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Мұғалімнің іс -әрекеті |
Оқушы ның іс -әрекеттері |
Ресурстар |
||||
|
Кіріспе |
|
|
|
|
||||
|
3 минут |
- Сәлеметсіздер ме? Мен –Элмира Акказовна! - Сен кім? - Сәлемесізбе, мен Женя? |
Психологиялық дайындық Өз орныңды тап. Балалар қатармен тұрады. Әр баланың қолында әр түрлі сандар. Жүргізуші музыканы қосады, музыка тоқтағанда оқушылар сандардың реті бойынша тұруға тиісті. Ойын бірнеше рет қайталанады. Балаларды тәртіпке, жинақтылыққа шақырады. Қасындағы балалрмен шеңбер құрайды. |
Мұғаліммен бірге қимылдар жасайды. Өткен материалды қос шеңбер арқылы қайталау. Оқушылар ішкі және сыртқы шеңберге тұрып, сәлемдеседі және өзін таныстырады: Мысалы: - Сәлем, менің атым Вася! (ішкі) -Сәлем, менің атым Женя! |
|
||||
|
Алдың ала. Тыңдылым 5 минут
|
Сөздермен таныстыру
мойын (таныс сөздерді айтады)
|
|
(мұғаліммен оқушы, оқушы мен оқушы шеңберде) 2.Оқушылар алдында жатқан қағаздан таныс сөздерді көрсетеді (таныс сөздердің суреті жатады) 3.оқушылар тыңдап, қайталайды (қағаздан көрсетеді) |
|
||||
|
Айтылым 5 минут |
Табиғи әдіс. |
Айнаға қарайды |
Айнаға қарайды 2-3 оқушы шығып көрсетеді (бүкіл таныс, таныс емес сөздерді көрсетеді) |
Айна,интерактивтік тақта суреттер |
||||
|
Тыңдалым 5 минут |
«Менің» , «сенің» сөзімен сөздерді тіркестіріп сөйлеу |
Сөйлеу мәнеріне назар аударады. |
Жұппен жұмыс. Оқушылар менің басым, сенің басың (бір-біріне көрсетіп сөйлейді) |
|
||||
|
Сергіту сәті |
||||||||
|
Айтылым 3 минут |
Түстерді қайталау |
Түстер беріледі, |
Оларды атап шығады қара, сары түсі анықтайды. Түске байланысты зат іздейді (зерттеу) |
Қара, сары түсті қағаз |
||||
|
Тыңдалым 3 минут |
Ұзын-қысқа сөздерін түсіндіру |
Ұзын, қысқа сөздері мағынасын түсіндіреді (мұғалім сөздерді айтып пішінін көрсетеді) |
Ұзын , қысқа деп тыңдағанын айтады |
Ұзын, қысқа түстер пішіні интерактивті тақтада |
||||
|
Айтылым 5 минут Оқушылардың сөйлеу мәнерін бағалау |
Сөздермен сөз тіркесін құрастыру |
Мұғалім бір рет өзі көрсетеді. Мыс: Менің шашым қара, ұзын |
Оқушылар рет-ретімен қайталап, айтады (өздерінің шашын көрсетіп) |
|
||||
|
Дескриптор
|
|
|||||||
|
Сергіту сәті 5 минут |
|
|
Жеке жұмыс. Оқушылар өздерінің жеке портретін салып, «менің» сөзімен тіркестіріп айтады. Мысалы: Бұл мен. Менің басым, шашым, көзім, аузым, мойным бар.Менің шашым қара. Менің шашым ұзын, қара. |
|
||||
|
Рефлексия 5 минут |
«Бір минут қана» стратегиясы бойынша |
|
Оқушылар кезекпен бір минут ішінде сабақ тақырыбы бойынша қайталаусыз, қатесіз сөйлейді |
уақыт |
||||
|
Бағалау 1 минут |
|
Мұғалім жұлдыздаларды береді |
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Оқушыларды сабаққа толық жұмылдыруға тырысамы. |
|
|
||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалдыма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сəйкесболдыма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім жəне неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Оқушылардың балабақшадан және бірініш сабақтан алған білімдерін еске түсіріп, жаңа сөздермен дамытып, сөздік қорын толықтырамын. Айтылу дағдыларын оңайдан қиынға жетелеймін.Оқушылар (Блум таксономиясы бойынша) ақпаратты анықтап, іріктейді, ұсынылған ақпаратты түсінеді, өз сөздерімен тұжырымдайды. Сабақтың мақсаты мен міндеті толық орындалды. Бүгін оқушылар таныс сөздері мен таныс емес сөздерден тыңдалым, айтылым дағдылары негізінде сөз тіркесін, сөйлем құрастыра алуға үйренді. Сабақ жоғары деңгейде өтті. Сабақ бойынша саралау іске асты, тапсырмалар жас ерекшеліктеріне сәйкес болды. Уақытты тиімді пайдаландым. |
|||||||
|
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (тыңдалым мен айтылымға қатысты) 1: әр сөздің мағынасын жеке-жеке ашып, қайталау арқылы мағынасын толық түсінді 2: сурет салу оқушыларды қызықтырды Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді ( қатысты тыңдалым мен айтылымға қатысты)? 1: портрет жасауға шағын бейне материал болса, 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі Сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: екінші сабақ болғандықтан, көп қайталап, тыңдату, айтқызу 2: |
||||||||








шағым қалдыра аласыз














