Пәні: Физика | Мектеп: №12 мектеп-интернат |
Күні: | Мұғалімнің есімі: Кыдырбекова Ж. |
Сынып:8а,б,в | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы: Потенциал және потенциалдар айырымы. Конденсаторлар. |
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) | 1. Потенциал және потенциалдар айырымы. Конденсаторлар туралы ұғымын білу2.Электр өрісінің кернеулігі мен кернеу арасындағы байланысты білу3.Конденсатордың электрсыйымдылығын есептерде қолдану Табыс критерийлері:1. Потенциал және потенциалдар айырымы. Конденсаторлар туралы ұғымын білемін2.Электр өрісінің кернеулігі мен кернеу арасындағы байланысты білемін3.Конденсатордың электрсыйымдылығын есептерде қолданамын |
Сабақ мақсаттары | Барлық оқушылар: |
| Анықтамалардың мағынасын түсіне отырып айта алады |
| Оқушылардың басым бөлігі: |
| Анықтамалардың мағынасын түсіне отырып мысалдар келтіре алады |
| Кейбір оқушылар: |
| Физикалық заңдылықтардың мағынасын біле отырып өмірде қолдана алады |
Тілдік мақсат
| Оқушылар:
|
| Негізгі сөздер мен тіркестер: |
| Электр өрісінің кернеулігі, кернеу, потенциалдар айырымы, жазық конденсатор, конденсатор электрсыйымдылығы |
| Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
| Талқылауға арналған тармақтар: |
| 1. Потенциал және потенциалдар айырымы. Конденсатор |
| Сіз конденсаторларды..... білесіз бе? |
| Сіз конденсаторларды тізбектей және параллель қосқанда электрсыйымдылығы қалай өзгеретінін білесіз бе? |
| Жазылым бойынша ұсыныстар: |
| Конденсатор- |
Алдыңғы оқу | Электр өрісі. Электр өрісінің кернеулігі |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт | Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) | Ресурстар |
Басталуы 15 минут | Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырып. Оқушыларға «Мен қандаймын?» сергітуін жасатамын. «Тақырыптық түйінді сөздер» әдісі арқылы оқушылардан үй тапсырмасын сұраймынТабыс критерийі:1. Оқушылардың 3 сұраққа дұрыс жауап бере аламын 2. Оқушылардың 5 сұраққа дұрыс жауап бере аламын 3. Оқушылардың 7 сұраққа дұрыс жауап бере аламын
Оқушылар «Табыс критерийіне» сүйене отырып бір бірін «Бас бармақ» арқылы бағалайды |
Ақ парақ, маркер, сызғыш, карандаш |
Ортасы 22 минут | Оқушыларға жаңа сабақты «Тыңдап отырған үштік» әдісі арқылы орындатамын.Қозғалмайтын электр зарядтарының элетр өрісі электростатикалық өріс деп аталады. берілген нүктедегі өрістің потенциалы. -потенциалдар айырымы.Потенциалдар айырымы электр өрісінің энергетикалық сипаттамасы болып табылады. Электр өрісінің кернеулігі қарастырылатын нүктелер арасындағы кернеудің олардың ара қашықтығына қатынасына тең.
Табыс критерийі:1. Электр өрісінің кернеулігі мен потенциалдар айырымы арасындағы байланысты білемін2. Конденсатордың түрлері мен қызметін білемін3. Конденсаторларды тізбектей және параллель қосқандағы электрсыйымдылықарды қалай қосатынын білемін
Оқушылар «Табыс критерийіне» сүйене отырып бір бірін «Бас бармақ» арқылы бағалайды |
Постер, стикер, маркер, сызғыш, қарандаш |
Аяқталуы8 минут | Сабақты «Блум таксономиясы» арқылы бекітемін
Табыс критерийі:1. 2 сұрағына дұрыс жауап бере аламын 2. 4 сұрағына дұрыс жауап бере аламын 3. 6 сұрағына дұрыс жауап бере аламын
Оқушылар «Табыс критерийлерін» басшылыққа ала отырып, бір бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайдыОқушыларға «Мадақтау сэндвичі» кері байланысын орындатамын. | Ақ парақ, |
Қосымша ақпарат
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Пәнаралық байланысҚауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелеріАКТ-мен байланысҚұндылықтардағы байланыс |
|
|
|
Рефлексия
| Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
Қорытынды бағамдауСабақ өз денгейінде жоспарланғандай өтті. Барлық оқушылар мүмкіндігінше өз ойларын жеткізе алады.Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1._____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________2.______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1._____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________2.______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім?________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
|