Мерзімі: | Мектеп: |
| Мұғалім аты-жөні: |
Сынып: 8 | Қатысушылар саны:қатыспаушылар: |
Сабақ тақырыбы: | Процессор және оның сипаттамалары |
Осы сабақта жетуге тиіс оқытудың мақсаты (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.1.1 қарапайым деңгейінде процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын түсіндіру |
Сабақ мақсаты: | Оқушылардың барлығыдербес компьютермен, оның негізгі блоктарымен және олардың міндеттерімен танысады..Оқушылардың көпшілігіДербес компьютер архитектурасын сипаттай білуге үйренеді, теориялық білімді тәжірибеде пайдалана білуге бейімделеді.Оқушылардың кейбіріТыңдаған тақырыптың толық мазмұнын түсіне алады;Оқиғаның логикалық дамуын көбіне дұрыс болжай алады. |
Дескрипторлар | Оқушылар:компьютердің ішкі жад түрлерін атай алада;ішкі жад сипаттамасы мен орнын ажырата алады;компьютердің жад түрлерін анықтай алады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар орындай алады:Орнын сипаттайды және мысалдарды пайдаланып жад сипаттамасын атай алады (айтылым мен тыңдалым дағдысы).Пәндік лексика және терминология:жад, ішкі / сыртқы жад, қолжетімділік әрекеті (жазу, оқу), қолжетімділік уақыты, жад көлемі, ОЗУ, ПЗУ, кэш-жадДиалог/жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:Жад ерекшеліктері болып ... табылатын сол …, онда …Сипаттаманың бірі … жадтың – бұл …, сол сияқты түсінетін …, мысалы, … |
Құндылықтарға баулу | Сыйластық, ынтымақтастық, еңбек пен шығармашылыққа баулу, сонымен бірге ашықтық оқушылардың топтық жұмысын ұйымдастыру арқылы жүзеге асады; осындай жұмыстың мақсатына қоса пәндік білімнің қалыптасуымен көпшіл тұлға ретінде шығармашылықпен және сыни ойлай ала білетін, ұжымда жұмыс істеуге дайын және ел алдында көрсетілім мен талқылау үшін ұжымдық жұмыстың нәтижесін көрсете алатындай әр оқушының әрі қарай дамуы болып табылады. Тооптық жұмыстың нәтижелерімен алмасу оқушылардың НЗМ-нің «сыйластық» (қойылған міндеттердің негізінде нәтижелерді бағалау кезіндегі ақ ниеттілігі, өзара қолдаушылық), «еңбек пен шығармашылық», «адалдық» сияқты құндылық маңыздылығы мен терең ойдың көрнекілікпен көрсетілуіне мүмкіндік береді. Жеке жұмыс көлемінде тапсырманы орындау «Академиялық адалдық» құндылығына негізделеді. |
Пәнаралық байланыс | Биология, география, физика мен математика (статистикалық ақпаратарды сақтау мысалдары, жадты ұйымдастыру) және дене тәрбиесі (денсаулық сақтау технологиясы); орыс тілі (Я1/Я2 – диалог үшін дәлел ретінде келтірілген пайдалы сөз тіркестері; жазба және сөйлеу мәдениеті; тіл стилистикасы). |
АКТ пайдалану дағдылары | MicrosoftPowerPoint презентациясында гиперсілтемемен жұмыс істей алу; веб-беттерге ауысу, ақпараттарды іздеу және сараптамалау, анимациялық қорларды көрсету үшін веб-браузерлердің мүмкіндігін қолдану. |
42-45 мин |
Мұғалім не істейді? |
Сабақ рефлексиясы:сабақ қорытындысын жасау. |
Сабақ
|
|
Оқушы не істейді? | Оқушылар рефлексия парағын сөйлемдермен жалғастыра толтырады:«Бүгінгі сабақта...»Мен қайталадым....Мен білдім.....Мен үйрендім... |
|
Үй жұмысы |
| Өз бетімен «Компьютердің жады құрылғысының салыстырмалы сараптамасы» кестесінтолтырыңдар:
|
|
Саралау – қандай түрде Сіз көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті деген оқушыларға Қандай Тапсырмаларды жоспарлайсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және техника қауіпсіздігін сақтау |
Топтық жұмыс барысында оқушылардың қосымша қолдауы. Жақсы қабілеттілер қызықты болып/басқалаға күрделілеу болып көрінген өз шешімдерінің аспектілерін көрсете алады. Саралаудың түйінді қағидасы – тереңдеу. | Сұрақтарға жауап және жауаптар көрінісі. Басты тапсырмаларды орындаған кезде сұрақтарды пайдалану.Оқушылардың тапсырмаларды орындағандағы нәтижелерін/жетістіктерін түсіну үшін шолу сұрақтарын пайдалану. Жеке жұмыс нәтижелеріне қалыптастырушы бағалауды пайдалану.. | Компьютерлік техникамен жұмыс кезінде кейбір қауіпсіздік техникасы ережесін еске түсіру, мысалы, экранды, клавиатураны, тінтуірді орнатқан кезде қозғалыс қаупін туғызатын сымдардан сақтанып абай болу. Эргономика мен еңбек қорғау талаптарын қадағалау. Минуттік сергіту жүргізу. |
Сабақ бойынша рефлексияСабақтың мақсаты болды ма/оқыту мақсаты шынайы ма?
Барлық оқушылар ЦО-ға жетті ме?Егер жетпесе, себебі не?Сабақта саралау дұрыс өткізілді ме, әлде қалай? Уақытша сабақ кезеңдері сақталды ма, әлде қалай? Сабақ жоспарынан ауытқушылық болды ма, болса неге?
|
|
Жалпы бағаСабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті (сабақ беру қалай, солай оқытуды ойлаңдар)?1:2:Сабақтың жақсаруына әкелетін не болуы мүмкін (сабақ беру қалай, солай оқытуды ойлаңдар)?1: 2:Сабақ барысында сынып туралы немесе кейбір оқушылардың жетістігі/қиындығы туралы нені анықтадым, келесі сабақта неменеге көңіл аудару қажет? |