Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Программалау тілдері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4-бөлім. Шешімдерді программалау |
Мектеп: №10 орта мектеп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Даулетбекова Г.Н. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 7 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
4.1. Программалау тілдері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.2.1-«программалау жүйесі» және «программалау тілдері» ұғымдарын ажырата білу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар біледі: Программалау тілдері мен программалау жүйелері классификациялай алады және оларды жобаны жазу үшін қолданады. Оқушылар істей алады: Программалау тілінен программалау жүйесін айыра алады; әртүрлі программалау тілдерінің артықшылықтары мен кемшіліктерін анықтай алады. Пәндік лексика және терминология:
Диалога/хат үшін пайдалы сөйлемдер: Программалау тілі - бұл… Программалаудың жоғары деңгейлі тілдеріне … жатады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Топта бірлескен жұмыс орнату, бір-бірлерінің пікірін тыңдау, шығармашылық және сыни тұрғысынан ойлау, құрметтеу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Программалау тілдері математикадағы ойлау, жүзеге асыру негізінде қалыптасады. Информатика пәнінде ағылшын тілінен термин сөздерінде жиі кездеседі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Excel бағдарламасының жиі қолданылатын мүмкіндіктерін біледі. Электрондық кестедегі деректерді бейнелі түрде ұсына алады. Электрондық кестелердің көмегімен әртүрлі есептердің шешімдерін модельдеуді ұйымдастыра алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Қызығушылықты ояту. 1. Кесте, жол, баған, принтер, ұяшық 2. Жүйелік блок, монитор, пернетақта, программа, тінтуір 3. Қосу, алу, бөлу, нүкте, көбейту 4. Сканер, принтер, кітап, колонка, модем 5. Екі, бес, пернетақта, бір, тоғыз 6. Shift, ctrl, enter, file, ait Оқушыларды қима суреттер арқылы екі топқа бөлемін. 1-топ. Компилятор 2-топ. Интерпретатор «Куббизм» әдісі арқылы оқушылар жылдам ойлауға дағдыланады. Өткен тақырып бойынша тез жауабын айта алады.
Дұрыс жауап берген оқушыларға ауызша мадақтама айтылады. |
Слайд Қима суреттер Кубик
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
|
Жаңа тақырып бойынша программалау тілі ұғымына және төменгі, жоғарғы деңгейлі тілдердің ерекшеліктеріне нақты анықтама беретін бейне көрсетілім көрсетіледі. Бейне көрсетілімде берілген түсінікті қолдану мақсатында «Бэкроним» әдісі ұйымдастырылады. Әр топ жоғары деңгейдегі тілдің төменгі деңгейдегі тілден қандай айырмашылықтары бар екендігін өзара топ ішінде талқылайды, шешімдерін айтады. Оқушылар бір-біріне кері байланыс береді («Басбармақ» әдісі арқылы бағалау).
Программалау тілі – компьютерлік программаларды жазуға арналған формальды таңбалық жүйе. Программалау түрі екі топқа бөлінеді: Процедуралық және процедуралық емес. Тапсырмалар1-топ. Компилятор Программалау тілдеріне түсінігінің сипатын анықтаңыз. Шаршыны “✔” белгісімен белгілеңіз.
Дескриптор Білім алушы - бағдарламалау жүйесінің қызметін түсінеді; - бағдарламалау тілдерінің қызметін түсінеді. 2-топ. Интерпретатор Берілген тізімді программалау тілдеріне және программалау жүйелеріне жіктеңіз: Microsoft Power Point, C#, Paint, Borland Delphi 7, Object Pascal,Winrar, Java, Dr.Web, Microsoft Word, Visual Studio, PascalABC, Google Chrome.
Программалау жүйесі 1._______________ 2._______________ 3._______________ Программалау тілдері 1._______________ 2._______________ 3._______________
Дескриптор Білім алушы
Программалау тілі және программалау жүйелері жайлы алынған білімге талдау жасау мақсатында топтарға «Графикалық органайзер» әдісі арқылы әр топ жасаған жұмысын ортаға шығып қорғайды.
Оқушылар процедуралық программалау пен процедуралық программалау емес топтарына жататын программаларды ауызша, постердің көмегімен қорғайды. Оқушылар бір-біріне кері байланыс береді («Екі жұлдыз, бір тілек»). |
Электронды оқулық
https://bilimland.kz/kk/courses/informatika-kk/7-cynyp/lesson/programmalau-tili-turaly-tusinik
Сематикалық карта
Постер, қима қағаздар, маркерлер, стикерлер
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
«Бес сұрақ» әдісін қолдана отырып жаңа сабақты қорытындылаймын. 1. «Программалау тілі» ұғымын қалай түсінесіңдер? 2. Программалау тілдерінің машинаға тәуелді және тәуелсіз болып бөліну себебі неде? 3. «Транслятор» терминін қалай түсінесіңдер? 4. Компиляторлар интерпретатордан қалай ерекшеленеді? 5. Транслятор қандай негізгі төрт міндетті шеше алады? «Келемеж» әдісі арқылы бірін-бірі бағалайды. Рефлексия парағы
|
Слайд
Келемеж |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдауды қажет ететін оқушыларға тапсырма тәсілі арқылы тапсырма орындай-ды.
|
Сабақтың соңында берілген тапсырмаларды дескриптор арқылы топ басшылары бағалап өтеді. «Екі жұлдыз, бір тілек», «Басбармақ» әдістерін қолдана отырып, оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне және әр оқушының дескрипторлық бағасына қарай «Келемеж» бағалауын қолданамын. |
Компьютермен жұмыс жасау кезінде оқушының денсаулығына мән бере отырып, сабақ барысында көз жаттығулары жасалады. Ширату жаттығулары. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |