Пәні | Информатика | Сынып 9 | 20.02.2016 ж Пән мұғалімі М.Т.Тиштенова |
Тақырыбы: | Программалау тілі арқылы модельдер жасау |
Мақсаты: | Программалау тілінде компьютерлік моделін құруға оқушылардың іс – әрекеттерін ұйымдастыру, әртүрлі өмірлік жағдаяттарда практикалық тұрғыдан қолдануға үйрету, пәнаралық байлансты орнату.Бағдарламалау тілінде модель құру барысында практикалық дағдыларды дамыту.Ішкі жан – дүниелерін байыту, патриоттық сезімді тәрбиелеу, зейінді болуға, жан – жақтылық тұрғысында ойлауға тәрбиелеу. Оқушылардың белсенділігін арттыру, жұмыс жасау мақсатында компьютерлік сауаттылыққа, өзара көмектесуге, өзін-өзі бағалауға тәрбиелеу. |
Сабақтың көрнекілігі | интербелсенді тақта, слайд, кеспе қағаз, бағалау,карточкалар, маркер, стикер, плакаттар, компьютерлер |
Сабақтың түрі, типі: | аралас |
Сабақтың әдісі: | Топтық жұмыс , СТО, АКТ – ны пайдалану, диалог, жас ерекешелік, бағалау. |
Кезең | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті | Іс - әрекет | Ресурстар |
Ұйымдастыру 3 мин | Амандасу .Жағымды ахуал туғызу. « Бәрі өзіңнің қолында» видео арқылы сенімділік, сәттілік тілеу. | Оқушылар белсенді, көңілді қатыстады.
| Амандасу
| Топқа бөлу қолданған
|
5 мин | Бағалау критерийлерімен таныстыру:
25-29 балл - “5” 19-24 балл - “4”, 11-18 балл – “3”
Үй тапсырмасы: Тест компьютерлік |
Бейнежазба көру2 мин | Жастар «EXPO 2017» көрмесіне үлес қосуда.13 жасар оқушы «EXPO 2017» көрмесіне жоба жасады. |
|
|
|
Толғаныс сәті1 мин | Бұндай жоба біздің ойымызға келе ме ? Бұл модель, жобалардың барлығы компьютердің көмегімен іске аса ма ?Ендеше біздің бүгінгі тақырыбымыз Программалау тілі арқылы жасау модельдер 8.3-тақырып 273 бет |
|
|
|
Топтық жұмыс7 мин | Оқып-білу стратегиясымен жаңа сабақты меңгередіТоптастыру
І кезең – есептің қойылуы мынадай қадамдардан тұрады: есептің берілгені, модельдеу мақсаты, нысанды талдау.ІІ кезең – есепті формальдау, яғни, формальды тілде жазылған модель. Мысалы, диаграмма немесе кесте түрінде көрсетілген халықты есепке алудың нәтижелері – формальды модель болып табылады.ІІІ кезең – компьютерлік модель құру. Бұл кезең модельді құру және зерттеуге арналған модельдеу құралын, басқаша айтқанда, бағдарламалық ортаны таңдаудан басталады. ІV кезең – компьютерлік эксперимент 2 сатыдан тұрады: модельді тестілеу және зерттеулер жүргізу.1 Бағыттаушы2 Зерттеуші3 ДәлелдеушіМысал келтіру. Ауызша модель құру. Модельдеу нысаны: сыныптасың.
Сергіту с әті Қол, көз жаттыгулары | Ақпаратты терең меңгереді, таңдайды, қорытады, бағалайды. | Оқып түсінгендері Фишбон әдісі бойынша оқиғаның себептері мен дәлелдерін толтырады.. | ЭО-пен жұмысМодельді құру. |
Мағынаны тану
15 мин
Практикалық тапсырма
| Жаңа сабақтың материалдарымен танысады, оқиды. Бір – біріне түсінідіреді.Өз ойларын болжамдай, саралай келе әр оқушы өз бөлімдерін қорғайды. Практикалық жұмыс кезінде оқушылар бір-бірлерімен бірлесе отырып жұмыс істейді. 1. ЭО- тапсырмаларды орныдау.2. «Робот». Моделін құрастыру. | Тақырып бойынша кластер
Тапсырма орындау
| фломастерлер, маркерлер, стикерлер.
тақта, компьютерPascal программасы15 минут |
|
Қорытындылау5 мин | "Электрондық тапсырма" - электрондық оқулықтан тест орындау2 қате -5 3-4 қате – 4 5-6 қате- 37-...- 2 |
|
|
|
Үйге тапсырма2 мин | Ақпараттық моделін құру. Алгоритмін түсіндру. | Оқушылар үй тапсырмасын күнделіктеріне жазып алады |
|
|
Бағалау 3 мин | Бағалау парағы арқылы бағалау |
Кері байланыс 3 мин | «Өрмекшінің өрмегі» әдісі арқылы сұрау. |
|