Тақырып бойынша 11 материал табылды

Программалық қамамасыз ету

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал 5-сыныптың жаңартылған білім беру мазмұны бойынша жасалған ашық сабақ. 5-сыныпқа сабақ беретін мұғалімдерге тиімді материал деп ойлаймын
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы:

5.2 А бөлім. Ақпарат және оны өңдеу

Мектеп: №7 жалпы орта білім беретін мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Д.Сайдазимова

Сынып: 5 «А»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтыңтақырыбы

Программалық қамамасыз ету

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.2.1. «Программалық қамтамасыз ету» ұғымын түсіндіру

Ойлау дағдыларының деңгейлері

Білу, түсіну, талдау, жинақтау, қолдану, баға беру

Сабақтың мақсаты

  1. Барлық бала орындайды: Программа туралы түсінік, программалық қамтамасыз ету ұғымдарымен, операциялық жүйе, драйвер ұғымдарымен танысады;

  2. Біраз бала орындайды: Жүйелік программалық жабдықтама, қолданбалы программалық жабдықтама, программалау жүйелері туралы білімдері қалыптасады;

  3. Кейбір бала орындайды: Программа туралы түсінік, программалық қамтамасыз ету, операциялық жүйе, драйвер туралы ақпараттар алады.

Бағалау критерийі

  • Программалық қамтамасыз ету ұғымдарын біледі;

  • Программалардың қызметін, мақсатын түсінеді;

  • Операциялық жүйе, драйвер туралы ақпараттар алады, оларды ажырата алады.

Тілдік мақсаттар


Операциялық жүйе, драйвер, программа, жүйелік программа, утилиттер, интерфейс.

Диалог: Драйвер дегеніміз не?

Жазылым: Құрылғыға арналған драйверлерді табу, орнату

Термин:

Құрылғы – устройства - devices

Бағдарлама-программа-program

Қосымша – Дополнительный – additional

Драйвер ­­- Драйвер – Driver

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі , орыс тілі, ағылшын тілі.

Құндылықтарға баулу

- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау;

- жалпыға ортақ еңбек қоғамы

- қарым-қатынас жасау қабілеті;

Алдыңғы білім


Оқушылар нені біледі?

Ақпараттың өлшем бірліктерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

2 минут


Үй тапсырмасын тексеру

3 минут







Қызығушылықты ояту

6 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Түстер арқылы топқа бөліну.


Үй тапсырмасын тексеру (пошта әдісі)

  1. Ақпараттың қандай өлшем бірліктері бар? (бит, байт, Кбайт, Мбайт, Гбайт)

  2. Бит деген не? (ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі)

  3. Бір уақыт бірлігінде жеткізілген ақпараттар саны .... (Ақпаратты жеткізу жылдамдығы)

  4. Информатика сөзінде неше бит бар? (88)

  5. CD дискінің ақпарат сақтау көлемі. (700 мбайт)

  6. 3 Мбайтта неше байт бар? (3145728)

Қызығушылықты ояту

Презентациядан Прогаммалық қамтамасыз ету бойынша жаңа сабақтың мазмұны түсіндіріледі






Хат қалтасы







Презентация

Сабақтың ортасы


Білу

4 минут














Талдау

6 минут

Венн диаграммасы










Жинақтау

4 минут























Қолдану

8 минут




Баға беру

5 минут

Тапсырма №1 (топтық жұмыс). Балық қаңқасы әдісі

        1. Программа дегеніміз не?

        2. Программалық жабдықтама деген не?

        3. Компьютердің программалық жабдықтамасы қандай түрлерге бөлінеді?

        4. Қолданбалы программалар деген не?

        5. Операциялық жүйе деген не?

        6. Драйвер деген не?

        7. Қызметтік программалар деген не?

        8. Кеңінен таралған қандай операциялық жүйелер бар?

Дескриптор

Білім алушы: программалық қамтамасыз ету ұғымдарымен, операциялық жүйе, драйвер ұғымдарымен танысады, анықтайды.


Тапсырма №3 (жұптық жұмыс)

Венн диаграммасы

АОвал 1

Драйверлер


Овал 4

Утилиттер


)



Ә)

Овал 5

Арнайы прог


Овал 6

Әмбебап прог




Дескриптор

Білім алушы: Жүйелік программалық жабдықтама және қолданбалы программалық жабдықтама топтарын ажырата алады

Тапсырма №4 (жұптық жұмыс). Кестені толтыр:

Программалық қамтамасыз ету

дегеніміз не?

Программалық қамтамасыз ету қандай топтарға жіктеледі?

Қолданбалы жүйелік программалар мақсатына қарай қандай топтарға жіктеледі?







Бағалау критерийі:


Дескриптор:

Кестені мән-мағынасына қарай толтырады.

Программалық қамтамасыз ету не екенін біледі.

Программалық қамтамасыз етудің жіктелуін түсінеді.

Қолданбалы жүйелік программаларды мақсатына қарай топтарға ажыратады.


Тәжірибелік жұмысты орындау (Жеке жұмыс). Берілген анықтамаларды мәтіндік редакторда толықтырып жазу.

  1. Драйверлер – компьютерге қосылған ...

  2. Әртүрлі ақпаратты өңдеуге мүмкіндік беретін әмбебап программалық жабдықтаманың негізгі түрлері мыналар: ...

  3. Интерфейс - ...

Топтық жұмыс: Сендер қалай ойлайсыңдар? (Өз ойларын плакаттарға жазып, қорғайды.)

1 - топқа: Жүйелік программалық жабдықтауға қандай программалар кіреді? Операциялық жүйе дегеніміз не? Жүйелік программалық жабдықтаудың қолданбалы жүйелік программалардан айырмашылығы неде?

2 - топқа: Қолданбалы жүйелік программалар дегеніміз не? Қолданбалы жүйелік программалар қандай топтарға бөлінеді және олардың бір - бірінен айырмашылығы неде? Мысал келтір.

3 - топқа: Программалық жабдықтау жүйесі дегеніміз не? Оны кімдер қолданады? Программалық жабдықтау системасына нелер жатады? Программалық жабдықтау жүйесінің қолданбалы жүйелік программалар мен жүйелік программалық жабдықтаудан айырмашылығы неде?

Бағалау критерийі:


Дискриптор:

Топтар берілген тапсырма бойынша өз ойларын плакатқа жазып қорғайды.

Топтар өздерінің сұрақтарын топта талқылайды. Пікірлерін жинақтап қорғайды.



Компьютер

Слайд

Интербелсенді тақта













Үлестірме қағаздары,

Смайликтер

































Компьютер, плакаттар, үлестірме қағаздар

Сабақтың соңы

Қорыту









Үй тапсырмасын беру

2 минут

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«Тазалық ойыны» арқылы өз ойларын үш ұяшыққа салады.


Кері байланыс

Еттартқыш түсінбеген сұрақтар

Келесі сабақта білгісі келетін мәліметтерді саламыз

Үйренген білген мәліметтерді жинаймыз


Үйге §11, 12 «Программалық қамтамасыз ету» тақырыбын оқып келу. Сөзжұмбақты шешу.

     


Бағалау парағы, дескриптор, стикер

слайд

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Сабақ «Түстерді таңдау» әдісі бойынша топқа бөлінеді, Пошта әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады, қызығушылықты ояту мақсатында слайдтар көрсетіледі, тәжірибелік тапсырмалар беріледі, Бес саусақ әдісі, смайликтер арқылы оқушылар бағаланады. Қолдауды қажет ететін оқушыларға арнап жеке жұмыстар беріледі, қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Қабілеті жоғары балаларға арнап проблемалық ситуациялар туғызу


Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау.

Топ басшыларынан критерий арқылы бағалау қорытындысын сұраймын.

1.Белсенділік танытқаны үшін

2.Маңызды пікір айтқаны үшін

3.Сұраққа жауап бергені үшін

4.Регламентті сақтағаны үшін

Топ басшылары өз топ мүшелерінің жинаған балдарын әдістер бойынша арнайы жасалған бағалау парақшасы арқылы есептеп, бағалайды. Қорытынды бағаны жариялайды.

Проблемалық ситуациялар туғызу


Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері.

Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау


Көзге арналған жаттығулар,

Арақашықтықты сақтау

Дұрыс отыра білу

Топқа бөлу сәтінде қауіпсіздікті сақтау


Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, орыс тілі, ағылшын тілі, бейнелеу

Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Қорытынды бағамдау



Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?


1:


2:


Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.12.2017
653
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі