Информатика 5 сынып
Ақпарат және оны өңдеу бөлімі
|
Сабақтың тақырыбы |
Программалық қамамасыз ету |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.1. Программалық қамтамасыз ету ұғымын түсіндіру |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, талдау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар . Программалық қамтамасыз ету ұғымын түсіну. |
||
|
Бағалаукритерийі |
Оқушылардың басым бөлігі: Программалық қамтамасыз етудің түрлерін, құрылымын, мүмкіндіктерін меңгеру . |
||
|
Тілдікмақсаттар |
Кейбір оқушылар: Программалық қамтамасыз ету бойынша драйверлерді орната алу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
орыс тілі (командалар реттілі), ағылшын тілі |
||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||
|
Алдыңғы білім |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут
Бинго ойыны 8 минут
Қызығушылықты ояту 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында төмендегілерге назар аудару керек: - оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. (Оқушылар шеңбер болып тұрады, әр оқушы өзінің оң жақта тұрған сыныптасына бір тілек жазып ұсынады). Тілек жазылған парақ түсіне қарай топқа бөлу; бағалау парағын тарату; -оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын Үй тапсырмасын тексеру (Бинго ойыны)
Қызығушылықты ояту Презентациядан компьютердің негізгі және қосымша құрылғылары көрсетіліп, жұмыс жасау принциптері түсіндіріледі. Кейбір қызметтер салыстырмалы түрде түсіндіріледі. |
Оқулық, көрсетілімдер Стикерлер А4 қағазы, Пластик стакан Желім Слайд Смайликтер арқылы бағалау Презентация |
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут
6 минут
Венн диаграммасы 6 минут
|
Тапсырма №1 (жеке жұмыс)
Дескриптор
Тапсырма №2 (жұптық жұмыс)
Дескриптор
Тапсырма №3 (топтық жұмыс) Венн диаграммасы
Жүйелік ПЖ Қолданбалы ПЖ Дескриптор
|
Компьютер Слайд Тест тапсырмалар Үлестірме қағаздары, дескрипторлар Смайликтер арқылы бағалау Смайликтер арқылы бағалау Смайликтер арқылы бағалау
|
|
|
Сабақтың соңы Қорыту 5 минут
Үй тапсырмасын беру 2 минут |
Қорыту. Күтілетін нәтиже Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау. Тәжірибелік жұмысты орындау (Берілген мәтінді компьютерде жазу) Бақылайды, бағалайды. Смайликтер,
«Блоб ағашы» суретін бояйды Блоб ағашы: Мен ағаштың қай жерінде тұрмын? Керектісін бояу Бағалау парағы, дескрипторлар Үйге §11, 12 «Программалық қамтамасыз ету» тақырыбын оқып келу. Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
|
дескриптор, стикер А4 қағазы Блоб ағашы кескінделген сурет |
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Сабақ«жақсы тілек, жылы жүрек» әдісі бойынша топқа бөлінеді, Бинго ойыны арқылы үй тапсырмасы сұралады, қызығушылықты ояту мақсатында слайдтар көрсетіледі, деңгейлік тапсырмалар беріледі, Блоб ағашы әдістері арқылы оқушылар бағаланады. Қолдауды қажет ететін оқушыларға арнап жеке жұмыстар беріледі, қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Қабілеті жоғары балаларға арнап проблемалық ситуациялар туғызу |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау. Смайликтер арқылы бағалау. Соңында кім көп жинағаны байланысты топ лидерін анықтау Проблемалық ситуациялар туғызу |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау Көзге арналған жаттығуларды жасау |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Программалық қамамасыз ету
Программалық қамамасыз ету
Информатика 5 сынып
Ақпарат және оны өңдеу бөлімі
|
Сабақтың тақырыбы |
Программалық қамамасыз ету |
||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.2.1. Программалық қамтамасыз ету ұғымын түсіндіру |
||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, талдау |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар . Программалық қамтамасыз ету ұғымын түсіну. |
||
|
Бағалаукритерийі |
Оқушылардың басым бөлігі: Программалық қамтамасыз етудің түрлерін, құрылымын, мүмкіндіктерін меңгеру . |
||
|
Тілдікмақсаттар |
Кейбір оқушылар: Программалық қамтамасыз ету бойынша драйверлерді орната алу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
орыс тілі (командалар реттілі), ағылшын тілі |
||
|
Құндылықтарға баулу |
|
||
|
Алдыңғы білім |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
||
|
Сабақ барысы |
|||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі 5 минут
Бинго ойыны 8 минут
Қызығушылықты ояту 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сабақ басында төмендегілерге назар аудару керек: - оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. (Оқушылар шеңбер болып тұрады, әр оқушы өзінің оң жақта тұрған сыныптасына бір тілек жазып ұсынады). Тілек жазылған парақ түсіне қарай топқа бөлу; бағалау парағын тарату; -оқушылармен бірге сабақ мақсаттарын Үй тапсырмасын тексеру (Бинго ойыны)
Қызығушылықты ояту Презентациядан компьютердің негізгі және қосымша құрылғылары көрсетіліп, жұмыс жасау принциптері түсіндіріледі. Кейбір қызметтер салыстырмалы түрде түсіндіріледі. |
Оқулық, көрсетілімдер Стикерлер А4 қағазы, Пластик стакан Желім Слайд Смайликтер арқылы бағалау Презентация |
|
|
Сабақтың ортасы 5 минут
6 минут
Венн диаграммасы 6 минут
|
Тапсырма №1 (жеке жұмыс)
Дескриптор
Тапсырма №2 (жұптық жұмыс)
Дескриптор
Тапсырма №3 (топтық жұмыс) Венн диаграммасы
Жүйелік ПЖ Қолданбалы ПЖ Дескриптор
|
Компьютер Слайд Тест тапсырмалар Үлестірме қағаздары, дескрипторлар Смайликтер арқылы бағалау Смайликтер арқылы бағалау Смайликтер арқылы бағалау
|
|
|
Сабақтың соңы Қорыту 5 минут
Үй тапсырмасын беру 2 минут |
Қорыту. Күтілетін нәтиже Кері байланыс сұрақ-жауап: түрткі болу, сынақтан өткізу, басқаға бағыттау. Тәжірибелік жұмысты орындау (Берілген мәтінді компьютерде жазу) Бақылайды, бағалайды. Смайликтер,
«Блоб ағашы» суретін бояйды Блоб ағашы: Мен ағаштың қай жерінде тұрмын? Керектісін бояу Бағалау парағы, дескрипторлар Үйге §11, 12 «Программалық қамтамасыз ету» тақырыбын оқып келу. Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
|
дескриптор, стикер А4 қағазы Блоб ағашы кескінделген сурет |
|
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Сабақ«жақсы тілек, жылы жүрек» әдісі бойынша топқа бөлінеді, Бинго ойыны арқылы үй тапсырмасы сұралады, қызығушылықты ояту мақсатында слайдтар көрсетіледі, деңгейлік тапсырмалар беріледі, Блоб ағашы әдістері арқылы оқушылар бағаланады. Қолдауды қажет ететін оқушыларға арнап жеке жұмыстар беріледі, қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Қабілеті жоғары балаларға арнап проблемалық ситуациялар туғызу |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау. Смайликтер арқылы бағалау. Соңында кім көп жинағаны байланысты топ лидерін анықтау Проблемалық ситуациялар туғызу |
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері. Кабинет қауіпсіздік ережесін сақтау Көзге арналған жаттығуларды жасау |
|
шағым қалдыра аласыз















