Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Қ.Қайсенов орта мектебі Бөлім. Интернеттегі қауіпсіздік Мұғалімнің аты-жөні: Тұрысбекова Г. Сыныбы: 5. Мерзімі: 05.12.2017 12.12.2017 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Программалық қамтамасыз ету. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары /оқу бағдарламасына сілтеме/ |
5.1.2.1 – «проргаммалық қамтамассыз ету» ұғымын түсіндіру. |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминалаогия |
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. |
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиет, математика. |
|
Алдыңғы білім |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1) Ұйымдастыру кезеңі 2) Үй тапсырмасы 3) Қызығушылығын ояту, мәселе қою |
- Шаттық шеңбері; Тренинг «Бүгінгі күн қандай» ақапарат алмасу, оқушылар өз оймен бөліседі. Өткен тақырып бойынша деңгейлік тапсырмалар «Кубизм» әдісі бойынша «Кім жүйрік» арқылы ойыны арқылы тексеру |
|
|
Сабақтың ортасы Сергіту сәті |
Мазмұнды сызбамен жұмыс. Әр топқа берілген тақырып бойынша мазмұнды сызба бойынша дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі. 1-топ. Жүйелік программалық жабдықтама. 2-топ. Қолданбалы программалық жабдықтама. Оқулықтан 5-6 қадам тапсырмасын орындату. «Сөзімді аяқа» ойыны бойынша талдайды. Ән тындау арқылы жаттығу жасау |
А3 форматы |
|
Сабақтың соңы |
Жұмыс барысыңда жаңа тақырыпты меңгеру жұмыстарды бағалау, тексеру, қадағалау. |
|
|
Бағалау критерилері |
|
|
|
Дескрипторлар |
1. Білімін жинақтадйы, рефлекция жасайды. 2. ЖПЖ, ҚПЖ туралы білімдері қалыптасады. |
|
|
Үйге тапсырма |
Деңгейлік тапсырма. |
|
|
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы тапсырмаларды 1-ші деңгейден бастап, үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында әзірге сыныпта жиналған бал санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. /ол жұмыс дәптерінің соңында тіркелген/. Оған келесі сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журанлына қойылады. |
||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсізідік техникасын сақтау |
|
Оқушыларға алдынғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілетті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп етуге тырысамын. |
Бағалау критерилері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. |
Информатика кабинетіндегі оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіліп, компьютер құрылғыларын қолдана отырып, мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылды. АКТ-мен байланыс, бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесін жүргізу |
Жұмыс дәптерге деңгейлік тапсырма
1-тапсырма: Бос орынға тиісті сөздерді жаз.
1. Программа - , оларды орындау барысында компьютер белгілі әрекеттер жасайды немсе өңдейді.
2. Программалық жабдықтама - компьютердің негізгі жұмыс істеуі үшін арналған елеулі бір бөлігі.
2 – тапсрыма:
1. Компьютерде сақталатын барлық оның программалық жабдықтамасын /ПЖ/ қүрайды.
2. Жүйелік программалар компьютердің ақапарттық жабдықтар жұмысын басқарып, жұмыс істеп отырған адамды программалар мен байланыстырады.
3-тапсырма:
1. Операциялық жүйе – компьютердегі барлық жұмыстарын ұйымдасытратын жүйесі.
2. Драйверлер - компьютерге қосылған түрлі жұмыс істеуі үшін программалар.
4 – тапсырма:
1. Компьютер программалары үш топқа бөлінеді
1) проргаммалық жабдықтама;
2) жабдықтама;
3)
Жұмыс дәптерге деңгейлік тапсырма
1-тапсырма: Бос орынға тиісті сөздерді жаз.
1. Программа - , оларды орындау барысында компьютер белгілі әрекеттер жасайды немсе өңдейді.
2. Программалық жабдықтама - компьютердің негізгі жұмыс істеуі үшін арналған елеулі бір бөлігі.
2 – тапсрыма:
1. Компьютерде сақталатын барлық оның программалық жабдықтамасын /ПЖ/ қүрайды.
2. Жүйелік программалар компьютердің ақапарттық жабдықтар жұмысын басқарып, жұмыс істеп отырған адамды программалар мен байланыстырады.
3-тапсырма:
1. Операциялық жүйе – компьютердегі барлық жұмыстарын ұйымдасытратын жүйесі.
2. Драйверлер - компьютерге қосылған түрлі жұмыс істеуі үшін программалар.
4 – тапсырма:
1. Компьютер программалары үш топқа бөлінеді
1) проргаммалық жабдықтама;
2) жабдықтама;
3)
Себебін анықта:
1-тапсырма:
1) Компьютерлерге операциялық жүйе не үшін қолданамыз?
Жауап:
2) Компьютердегі программаларды неліктен 3 топқа бөлеміз?
Жауап:
3) Неліктен қолданбалы программалық жабдықтаманы екі топқа бөлеміз
Жауап:
4) Неліктен программаларды әмбебап программалар деп атаған?
Жауап:
2-тапсырма: Салыстыр.
Драйверлер
Утилиттер
Ұқсастығы
3-тапсырма.
Дұрыс жауаптарды белгіле
1) Программалық жабдықтама деген не?
А) Компьютер тобы; Ә)Компьютерде сақталатын барлық программалар жиынтығы.
Б) Операциялық жүйе; В) Драйверлер.
2) Операциялық жүйе дегеніміз не?
А) Компьютердің қосымша құрылғыларын басқарады; Ә) Вирустық программалр; Б) Қолданбалы программалар; В) Компьютердегі барлық деректерді өңдеу жұмыстарын ұйымдасытратын программалар жүйесі.
3)Интерфейс дегеніміз не?
А) Компьютердегі қосымша құрылғылар; Ә) Қолдану мақсатына қарай қолданылатын программалар; Б) Адам мен компьютер арасындағы қарым-қатынас тәсілі.
4) Компилятор деген не?
А) Операциялық жүйе; Ә) Программалық жабдықтама; Б) Утилиттер; В) Программаның бастапқы мәтінін машиналық кодқа айналдыратын проргамма.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Программалық қамтамасыз ету
Қысқа мерзімді сабақ жоспары.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Қ.Қайсенов орта мектебі Бөлім. Интернеттегі қауіпсіздік Мұғалімнің аты-жөні: Тұрысбекова Г. Сыныбы: 5. Мерзімі: 05.12.2017 12.12.2017 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Программалық қамтамасыз ету. |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары /оқу бағдарламасына сілтеме/ |
5.1.2.1 – «проргаммалық қамтамассыз ету» ұғымын түсіндіру. |
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминалаогия |
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. |
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, әдебиет, математика. |
|
Алдыңғы білім |
Біздің айналамыздағы ақпарат |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 1) Ұйымдастыру кезеңі 2) Үй тапсырмасы 3) Қызығушылығын ояту, мәселе қою |
- Шаттық шеңбері; Тренинг «Бүгінгі күн қандай» ақапарат алмасу, оқушылар өз оймен бөліседі. Өткен тақырып бойынша деңгейлік тапсырмалар «Кубизм» әдісі бойынша «Кім жүйрік» арқылы ойыны арқылы тексеру |
|
|
Сабақтың ортасы Сергіту сәті |
Мазмұнды сызбамен жұмыс. Әр топқа берілген тақырып бойынша мазмұнды сызба бойынша дайындау және қорғау тапсырмасы беріледі. 1-топ. Жүйелік программалық жабдықтама. 2-топ. Қолданбалы программалық жабдықтама. Оқулықтан 5-6 қадам тапсырмасын орындату. «Сөзімді аяқа» ойыны бойынша талдайды. Ән тындау арқылы жаттығу жасау |
А3 форматы |
|
Сабақтың соңы |
Жұмыс барысыңда жаңа тақырыпты меңгеру жұмыстарды бағалау, тексеру, қадағалау. |
|
|
Бағалау критерилері |
|
|
|
Дескрипторлар |
1. Білімін жинақтадйы, рефлекция жасайды. 2. ЖПЖ, ҚПЖ туралы білімдері қалыптасады. |
|
|
Үйге тапсырма |
Деңгейлік тапсырма. |
|
|
Қорытынды: Сабақтың соңына дейін әр оқушы тапсырмаларды 1-ші деңгейден бастап, үлгергенінше орындайды, қалғанын үйге алады. Сабақтың соңғы үш минутында әзірге сыныпта жиналған бал санын әр оқушы өздерінің жеке бағалау парағына белгілейді. /ол жұмыс дәптерінің соңында тіркелген/. Оған келесі сабақтың басында үйде жинаған балы қосылып, барлық балл саны мониторингке тіркеледі, сәйкес бағасы сынып журанлына қойылады. |
||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсізідік техникасын сақтау |
|
Оқушыларға алдынғы тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіруге бағыт беремін. Тапсырмалар топтық болғандықтан қабілетті жоғары оқушылар бар топтың тапсырмасын күрделі етіп етуге тырысамын. |
Бағалау критерилері бойынша әр оқушының қосқан үлесін әділ бағалауларына назар аударамын. |
Информатика кабинетіндегі оқушыларға қауіпсіздік ережелерін сақтау ескертіліп, компьютер құрылғыларын қолдана отырып, мазмұнды сызбаны түсінікті етіп дайындау айтылды. АКТ-мен байланыс, бір-бірін топта тыңдау, сыйластық таныту. Бірлескен жұмыс нәтижесін жүргізу |
Жұмыс дәптерге деңгейлік тапсырма
1-тапсырма: Бос орынға тиісті сөздерді жаз.
1. Программа - , оларды орындау барысында компьютер белгілі әрекеттер жасайды немсе өңдейді.
2. Программалық жабдықтама - компьютердің негізгі жұмыс істеуі үшін арналған елеулі бір бөлігі.
2 – тапсрыма:
1. Компьютерде сақталатын барлық оның программалық жабдықтамасын /ПЖ/ қүрайды.
2. Жүйелік программалар компьютердің ақапарттық жабдықтар жұмысын басқарып, жұмыс істеп отырған адамды программалар мен байланыстырады.
3-тапсырма:
1. Операциялық жүйе – компьютердегі барлық жұмыстарын ұйымдасытратын жүйесі.
2. Драйверлер - компьютерге қосылған түрлі жұмыс істеуі үшін программалар.
4 – тапсырма:
1. Компьютер программалары үш топқа бөлінеді
1) проргаммалық жабдықтама;
2) жабдықтама;
3)
Жұмыс дәптерге деңгейлік тапсырма
1-тапсырма: Бос орынға тиісті сөздерді жаз.
1. Программа - , оларды орындау барысында компьютер белгілі әрекеттер жасайды немсе өңдейді.
2. Программалық жабдықтама - компьютердің негізгі жұмыс істеуі үшін арналған елеулі бір бөлігі.
2 – тапсрыма:
1. Компьютерде сақталатын барлық оның программалық жабдықтамасын /ПЖ/ қүрайды.
2. Жүйелік программалар компьютердің ақапарттық жабдықтар жұмысын басқарып, жұмыс істеп отырған адамды программалар мен байланыстырады.
3-тапсырма:
1. Операциялық жүйе – компьютердегі барлық жұмыстарын ұйымдасытратын жүйесі.
2. Драйверлер - компьютерге қосылған түрлі жұмыс істеуі үшін программалар.
4 – тапсырма:
1. Компьютер программалары үш топқа бөлінеді
1) проргаммалық жабдықтама;
2) жабдықтама;
3)
Себебін анықта:
1-тапсырма:
1) Компьютерлерге операциялық жүйе не үшін қолданамыз?
Жауап:
2) Компьютердегі программаларды неліктен 3 топқа бөлеміз?
Жауап:
3) Неліктен қолданбалы программалық жабдықтаманы екі топқа бөлеміз
Жауап:
4) Неліктен программаларды әмбебап программалар деп атаған?
Жауап:
2-тапсырма: Салыстыр.
Драйверлер
Утилиттер
Ұқсастығы
3-тапсырма.
Дұрыс жауаптарды белгіле
1) Программалық жабдықтама деген не?
А) Компьютер тобы; Ә)Компьютерде сақталатын барлық программалар жиынтығы.
Б) Операциялық жүйе; В) Драйверлер.
2) Операциялық жүйе дегеніміз не?
А) Компьютердің қосымша құрылғыларын басқарады; Ә) Вирустық программалр; Б) Қолданбалы программалар; В) Компьютердегі барлық деректерді өңдеу жұмыстарын ұйымдасытратын программалар жүйесі.
3)Интерфейс дегеніміз не?
А) Компьютердегі қосымша құрылғылар; Ә) Қолдану мақсатына қарай қолданылатын программалар; Б) Адам мен компьютер арасындағы қарым-қатынас тәсілі.
4) Компилятор деген не?
А) Операциялық жүйе; Ә) Программалық жабдықтама; Б) Утилиттер; В) Программаның бастапқы мәтінін машиналық кодқа айналдыратын проргамма.
шағым қалдыра аласыз















