Пропорционал бқлуге берілген есептер.Математика 4 сынып

Тақырып бойынша 12 материал табылды

Пропорционал бқлуге берілген есептер.Математика 4 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Пропорционал бөлуге берілген есептер
Материалдың қысқаша нұсқасы

     

Мектеп

Шоқан Уәлиханов атындағы орта мектебі

Бөлім


Педагогтің аты-жөні

Л.Бектасова

Күні:

10.12.2024ж

Сынып:4

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

67 Пропорционал бөлуге берілген есептер

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.5.1.4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге/ белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару;

Сабақтың мақсаты

Шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге/ белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады

Құндылықты дарыту

«Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ

бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру;

тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.



Сабақтың барысы

Сабақтың кезең

уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


5 мин






Психологиялық ахуал.

«Амандасу билеті»

Үй тапсырмасын тексеру

9-тапсырма. Есептерді шығар.

20 мин -1 сотық

10 мин -?м2

Ш: 1 сотық=100м2

1) 100:20=5м2/мин (бір минутта)

2) 5*10=50м2

Ж: 50 м2 жерді тазалайды.

ә) 50кг қарақұмық -10қалта

Әр қалтаға -5кг артық салса

150кг қарақұмық -?қалта

Ш: 1) 50:10=5кг (бір қалтада)

2) 5кг+5кг=10кг (5кг артық салса)

3) 150кг :10кг=15қалта

Ж: 150кг қарақұмықты теңдей бөлу үшін 15 қалта қажет. «Біртұтас тәрбие» тәрбие бағдарламасындағы құндылықтарды оқу процесіне ұйымдастыру кезіңінен бастап, сабақтың әрбір кезеңінде жүргіземін. Құндылық: бірлік және ынтымақ

бірлескен жетістіктерге ұмтылу және ұжымдық күш жігерді ынталандыру;

тапсырмаларды орындауда және мәселелерді шешуде бір-біріне көмектесу.


Психологиялық тренингке қатысады.









Жарайсыңдар!

ҚБ: Бағалау парақшасы «Бәйге»











Сабақтың ортасы

10 мин



ФС 1,2,3-тапсырма Топтық жұмыс

"Құрастыр" әдісі

ОДД:білу,түсіну,қолдану Нұсқау:

Фермерлер туралы есептерді шығар.

ФShape1 ермер -48ц

КShape3 өршісі -?ц, 3есе кем

Әрқайсысы-80кг-нан ?қап

Екеуі бірге-?қап

Ш: 1) 48:3=16ц (көршісінің жинағаны)

2) 4800:80=60қ (ферм қабы)

3) 1600:80=20қ (көрш қабы)

4)60+20=80қап

Ж: Екеуі бірге 80қап картоп жинаған.

2-тапсырма. Кестені қара. Бір жәшіктің бағасын тап.

АShape4 лма салатын-6ж

5000тг

Алмұрт салатын-4ж

Әр жәшіктің бағасы-?тг, бірдей

Ш: 1) 6+4=10ж (сатып алынды)

2) 5000:10=500тг (бір жәшік бағасы)

Ж: Бір жәшік 500тг тұрады.

Есепті шығару жоспарына қара

Фермерлер туралы есептерді шығарады.

Кестені қарап, бір жәшіктің бағасын табады.

Бағалау критерийі

Шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге/ белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығарады Дескриптор:

Фермерлер туралы есептерді шығарады.1балл

Кестені қарап, бір жәшіктің бағасын табады.

1балл

Есепті шығару жоспарына қарап, түсіндіреді.1балл













Оқулық, дәптер



2 мин

Сергіту сәті


Балалар бірге орындайды

Жарайсыңдар


10 мин









ҚБ 4,5 тапсырма Жұптық жұмыс

Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану

Нұсқау: Есептерді шығар.

"Ойлан, жұптас, талқыла" әдісі.

1 жұп . Есепті шығар.

БShape5 ірінші бригада-4500кг, ?қап

150қап

Екінші бригада-3000кг, ?қап

Ш: 1) 4500+3000=7500кг (бірге)

2) 7500:150=50кг (әр қапта)

3) 4500:50=90қ (I бригада)

4) 3000:50=60қ (II бригада)

Ж: I бригада 90қап, II бригада 60қап жинады

2 жұп

Есепті шығар.

IShape6 жүк мәшинесі-4т-дан ?рет, ?т

99т

II жүк мәшинесі -5т-дан ?рет, ?т

Ш: 1) 5+4=9т (1 рет қатынағанда)

2) 99:9=11 (қатынау саны)

3) 4*11=44т (I жүк мәшинесі)

4) 5*11=55т (II жүк мәшинесі)

Ж: I жүк мәшинесі 44т, II жүк мәшинесі 55т жүк тасымалдайды.


Барлығы-х

Әлияға-15

Айнаға-(x-15):2

Қалды -10

Ж: (x-15):2=10

x-15=10*2

x-15=20

x=20+15

x=35

Ж: Марат ағай барлығы 35 қараөрік терген.

Есептің шартын құрып,өрнектің мәнін табады Тапсырманы орындайды

Дескриптор

Есептің шартын құрып,өрнектің мәнін табады 1 балл

Тапсырманы орындайды 1 балл











оқулық







10 мин

6- тапсырма Топтық жұмыс

Ойлау дағдысы:білу.түсіну.қолдану

«Зерттеушілер» ойыны

1 топ

Тіктөртбұрыштан қиып алынған фигуралардың ауданын

табудың әртүрлі тәсілін қарастыр және түсіндір.

a=7см

b=5см

a1=7-2=5см

b2=5-3=2см

S2=?см2

Ш: S1=a1*b1=5*2=10 см2

S=a*b=7*5=35 см2

S2=S-S1=35-10=25 см2

Ж: Фигураның ауданы -25 см2

ә) a=5см

b=8см

a1=3см

b2=8:2=4см

S2=?см2

Ш: S1=a1*b1=3*4=12 см2

S=a*b=5*8=40 см2

S2=S-S1=40-12=28 см2

Ж: Фигураның ауданы -28 см2

Тіктөртбұрыштан қиып алынған фигуралардың ауданын табудың әртүрлі тәсілін қарастырады және түсіндіреді

Дескриптор:

Тіктөртбұрыштан қиып алынған фигуралардың ауданын табудың әртүрлі тәсілін қарастырады және түсіндіреді.3 балл





5 мин

8 –тапсырма Жеке жұмыс

Сызба бойынша ұн туралы пропорционал бөлуге есеп құрастыр.

Екі диірмен бірге 200т ұн тартты. Бірінші диірмен 2күн тартса, ал екіншісі 3күн тартты. Әр диірмен қанша тонна ұн тартты?

Ш: 1)2+3=5күн

2) 200:5=40т (1 күнде тартылады)

3) 2*40=80т (2 күнде I диірмен)

4) 3*40=120т (3күнде IIдиірмен)

Ж: Бірінші диірмен 2күнде 80тонна, екінші диірмен 3күнде 120 тонна ұн артады.


Сызба бойынша ұн туралы пропорционал бөлуге есеп құрастырады

Дескриптор: Сызба бойынша ұн туралы пропорционал бөлуге есеп құрастырады.

2балл


Сабақтың соңы

3 мин

Рефлексия: «Асық»



Үй тапсырма 10 мысал

Жинаған балдарын санайды. Көңіл күйлерін бәйтерек қабаттары арқылы анықталады.

ҚБ қойылады.





Тексерілді:--------------Г.Меймашева











Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.12.2024
135
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі