Сабақтың тақырыбы:
Пропорция. Қатынас.
Берілген қатынаста бөлу.
Сабақтың мақсаты:
Оқушыларға екі санның қатынасы, кері қатынас және
берілген қатынасқа тең қатынас жөнінде білім
беру.
Білімді есептер шығаруда қолдана білуге
үйрету.
Оқушыларды ұқыптылыққа,еңбекке
тәрбиелеу.
Көрнекілік:
Үлесітрме материалдар. Картотека
№2.
Сабақтың типі:
Жаңа материалдарды меңгерту.
Сабақтың түрі:
Теориялық білімберу сабағы.
Қолданылған
әдебиеттер:
«Анықтамалық материалдар»
Б.А.Гаусс.
«Самастоятельные и контрольные работы по
математике» 6
кл А.П. Ершова.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі:
а) оқушыларды түгендеу.
ә) оқушылардың сабақта жұмыс істеу дайындығын
тексеру.
II. Жаңа материалдарды игеру кезеңіне
дайындық
Жаңа материалдың тақырыбын, мақсатын
хабарлау.
-
-
Жаңа материалдарды игеру
кезеңі:
1.Шамаларды сандар айырмасы немесе бөліндісі
бойынша салыстырылады.
Соның ішінде шамаларды бөліндісі бойынша
салыстыруды қарастырайық.
Мысалы: АВ және СД кесінділерінің ұзындықтарының
бөліндісі бойынша салыстырайық.
Анықтама:Екі
санның бөліндісі сол сандардың қатынасы деп
аталады.
Айталық, АВ=8 см, СД=5 см, 1) 8:5= ,
яғни АВ кесіндісінің ұзындығы СД кесіндісінің
ұзындығынан есе
ұзын.
2) ,
яғни СД кесіндісінің ұзындығы АВ кесінідісінің
-індей екенін көрсетеді.
Екі санның қатынасын әріппен
жазсақ:
Оқылуы: а
санының в санына қатынасы немесе а-ның в-ға
қатынасы.
Мұндағы: а
–алдыңғы мүше в- соңғы мүше.
Анықтама: Егер алдыңғы мүшені соңғы мүше етіп, ал соңғы
мүшені
алдыңғы мүше етіп жазсақ, онда берілген қатынасқа
кері
қатынас алынады.
Мысалы: қатынасына кері қатынас
қатынасына кері қатынас
Қасиеті: Қатынастың екі мүшесінде нольден өзге санға
көбейтсек немесе
бөлсек берілген қатынасқа тең қатынас
шығады.
Екі санның қатынасын пайызбен өрнектеугеболады.
Ол үшін екі санның қатынасын (бөліндісін) 100-ге көбейтіп, пайыз
белгісін (%) жазу керек.
Мысалы:
Ендеше 2,7 саны 9 санның 30%-ы мұны сандардың
%-дық қатынасы деп атайды.
Тексеру: 9 саны 100%
2,7 саны х %
х=
Есеп: m=350 (г) , m1 :
m2=
2: 5 m1=2х
, m2=5х
m1-
тұз массасы m1+
m2 =2х+5х=7х
m2 –
су массасы 7x= 350
m1- ?
x=50
m2- ?
m1=2·50=100 (г)
m2=5·50=250 (г)
2- тәсіл 2+5=7 (бөлік)
Бөлшек сандардың қатынасын бүтін сандардың
қатынасы түрінде жазуға болады.
Ол үшін:
-
бөлшек сандардың бөлімдерінің ең кіші ортақ
еселігін табу керек.
-
қатынастың алдыңғы және соңғы мүшелерін
Е.К.О.Е-ке көбейту керек.
Мысалы:
Оқушылардың жаңа материалдарды игеру деңгейін
анықтау:
-
Екі санның қатынасы дегеніміз не
?
-
Берілген қатынасқа кері қатынас қалай табылады
?
-
Берілген қатынасқа тең қатынас қалай табылады
?
Жаң материалдарды № 37, № 38, № 39, № 40 ,№ 41
, № 42 , № 43 есптерді шығару арқылы бекіту:
№
37 (ауызша)
№
38 (ауызша)
№
39 8:5 ; 15:7 ; 0,6:2 ; 1,4:7 ; 0,25:5 ; 0,8:0,5
;
№
40 (ауызша)
VI .Оқушыларға үй тапсырмасын және оны орындауға
нұсқау беру кезеңі:
1. № 44-50
2. Сабақты қортындылау. Оқушылыр білігін
бағалау.